Jump to content

Μονομάχος 20L Cube


NickCavGr

Recommended Posts

On 7/10/2022 at 10:33 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

τελικά red cherry shrimp με τον μονομάχο δεν ηταν καλή ιδέα. Σημερα βγήκε η μια και για λίγο βολταρε. Πάω να δω μετα από 10 λεπτα κ δεν είχε ουρά η γαρίδα. Κατάλαβα ότι βλακεία γίνεται.

Στην επόμενη γύρα ο μονομάχος του δαγκωσε μάλλον το κεφάλι. Αυτο ήταν νεκρή η γαρίδα....

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω καμιά αμάνο... Αλλιώς μάλλον μόνος θα μείνει τελείως

 

Κρίμα....Λογικά με τις amano δεν θα έχει θέμα..Είναι μεγάλες δεν χωράνε στο στόμα του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 10:33 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω καμιά αμάνο...

Βαλε μόνο κοριτσια. Τα αρσενικα αμανο ειναι μικρα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα το αφησω ετσι... Γιατι αν κανει επιθεση παρολο που ειχα μεγαλες γαριδες θα κανει λογικα το ιδιο κ με τις Αμανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω καιρό να γράψω, όλα στο ενυδρείο κυλούσαν καλά αλλά νομίζω πως ο μονομάχος θα μας αφήσει νωρίς. Δυστυχώς από εχθές είναι συνέχεια πάνω κ δεν κολύμπαγε καθόλου κ εδώ κ κανα τέταρτο είναι στο πάτο πλαγιά… υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω,

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανες μετρήσεις στο νερό σου; Όταν το δει η Ναταλία ή άλλος με πείρα θα σου πουν.

Ελπίζω να γλιτώσει ο όμορφός σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Δυστυχώς από εχθές είναι συνέχεια πάνω κ δεν κολύμπαγε καθόλου κ εδώ κ κανα τέταρτο είναι στο πάτο πλαγιά… υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω,

Πια τιποτα.  Κανε μετρησεις νερου, μηπως κατι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

Πια τιποτα.  Κανε μετρησεις νερου, μηπως κατι γινεται.

 

όλες οι μετρήσεις βγήκαν καλες. Απλα το ψάρι ειναι συνεχεια πανω στα τελευταια του.

Δεν μπορώ να καταλάβψ τι έφταιξε.

Υπάρχει περίπτωση να φτάει η θερμοκρασία του νερού κατά τις αλλαγές; Την τελευταια φορά έκανα μεγάλη αλλαγή (50%) γιατί καθάρισα αρκετά το ενυδρείο και είχε βρωμιες και η θερμοκρασία έπεσε 2,5 βαθμους μιας κ η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι υψηλοτερη απο του δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

όλη την ώρα κάθεται πάνω σχεδόν κατακόρυφα.

Τώρα βγήκε για μια βόλτα και τον έβγαλα καποιες φωτο από πολλές πλευρές μηπως οι πιο έμπειροι δουν κάτι που δεν βλεπω.

 

 

IMG_1711.thumb.JPG.8edaa7c1c02938226cb7f93667c2657f.JPGIMG_1718.thumb.JPG.24f3e365462c414f77c46a97b363c056.JPGIMG_1716.thumb.JPG.425654e69212f0c2db1366c02479710a.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

όλες οι μετρήσεις βγήκαν καλες. Απλα το ψάρι ειναι συνεχεια πανω στα τελευταια του.

Δεν μπορώ να καταλάβψ τι έφταιξε.

Υπάρχει περίπτωση να φτάει η θερμοκρασία του νερού κατά τις αλλαγές; Την τελευταια φορά έκανα μεγάλη αλλαγή (50%) γιατί καθάρισα αρκετά το ενυδρείο και είχε βρωμιες και η θερμοκρασία έπεσε 2,5 βαθμους μιας κ η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι υψηλοτερη απο του δωματιου.

Δεν πιστευω να φταιει αυτο....

Και δεν φαινεται να εχει και κατι....:huh:

Τρωει?

@Husky_Jim, Δημητρη, μπορεις να καταλαβεις τι γινεται? :helpjim:

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, natateo said:

Δεν πιστευω να φταιει αυτο....

Και δεν φαινεται να εχει και κατι....:huh:

Τρωει?

@Husky_Jim, Δημητρη, μπορεις να καταλαβεις τι γινεται? :helpjim:

 

 

Δεν τρώει όπως πριν μια βδομαδα που τα έτρωγε ολα στα 10 δευτερολεπτα αλλά δεν μένει νυστικός. Τρώει με το πάσο του.

Πραγματικά με έχει προβληματίσει πάρα πολύ.

 

Χωρις να έχω εμπειρια, το μονο που σκέφτομαι είναι να κουτούλησε πουθενα κ να του μεινε κανα κουσουρι.

Link to comment
Share on other sites

@natateo, θα μπορούσε να είναι ασθένεια νηκτικής κύστης, λόγω του κάθετου της κολύμβησης;

Link to comment
Share on other sites

10 μερες σχεδον έχουν περάσει και το ψάρι ηταν μια χαρα.

Μετα από μια δυο μέρες άρχισε να κολυμπαει σαν να μην είχε τίποτα.

Όμως σήμερα το πρωι είδα κάτι. Εν το μεταξύ εχθές ηταν μερα νυστείας οπότε δεν νομίζω ότι είναι από το φαγητό.

IMG_1755.JPG

IMG_1752.JPG

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Θηλυκό δεν είναι; Τότε είναι αβγά, έτσι μου φαίνεται. Κάτσε να σου πουν οι γνώστες φυσικά,

γιατί δεν είμαι έμπειρη αλλά ξέρω ότι τα θηλυκά betta αβγώνουν και δίχως αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, KostasGr said:

Κάνε οπωσδήποτε μπάνιο σε epsom salt

 

για πες περισσότερα γιατί δεν έχω ιδέα. που το βρίσκω κ τι εννοείς με το μπάνιο; το βάζω σε ξεχωριστώ δοχείο;

Link to comment
Share on other sites

Epsom Salt, ή αλλιώς Θεϊκό Μαγνήσιο Επταϋδρικό, το βρίσκεις στα φαρμακεία (όχι όλα).

 

Φτιάξε διάλυμα με νερό από το ενυδρείο σου σε ένα ποτήρι μεγάλο και μισή κουταλιά του γλυκού που την έχεις διαλύσει πολύ καλά. Βάζεις το ψάρι για 15 λεπτά (αυστηρά) και έπειτα τον ξαναβάζεις στο ενυδρείο του (όχι το διάλυμα)

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα δεις άμεσα μεγάλη διαφορά. Κάντου και νηστεια 1-2 μέρες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2023 at 11:34 ΠΜ, το μέλος KostasGr έγραψε:

Epsom Salt, ή αλλιώς Θεϊκό Μαγνήσιο Επταϋδρικό, το βρίσκεις στα φαρμακεία (όχι όλα).

 

Φτιάξε διάλυμα με νερό από το ενυδρείο σου σε ένα ποτήρι μεγάλο και μισή κουταλιά του γλυκού που την έχεις διαλύσει πολύ καλά. Βάζεις το ψάρι για 15 λεπτά (αυστηρά) και έπειτα τον ξαναβάζεις στο ενυδρείο του (όχι το διάλυμα)

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα δεις άμεσα μεγάλη διαφορά. Κάντου και νηστεια 1-2 μέρες. 

Kosta, τι είναι αυτό που έχει; Και γιατί η άμεση διαφορά με το epsom salt, πώς δρα στη συγκεκριμένη

περίπτωση του μονομάχου αυτού;

 

@NickCavGr, πώς είναι το ψάρι σου, καλυτέρεψε ελπίζω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δυστυχώς τα ίδια κ χειρότερα. Όλη την ώρα στον πάτο. Δεν είναι τόσο χοντρό αλλά έχει χάσει το χρώμα του. Ίσως Δευτέρα δοκιμάσω esha σαν τελευταία λύση 

 

20 μέρες είναι έτσι. Νυστεια του έχω κάνει, μπάνιο με epsom. Μετρήσεις έχω κάνει. Καλό καθάρισμα κάνω ειδικά τώρα τελευταία 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κι είναι τόσο όμορφος! Ελπίζω να βελτιωθεί με το esha!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ίσως Δευτέρα δοκιμάσω esha σαν τελευταία λύση

Καλυτερα tote sera baktopur direct

Ειδες καθολου τα περιττώματα του το  πως ειναι? Μηπως ειναι λευκα και βλεννώδες?

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2023 at 10:18 ΠΜ, natateo said:

Καλυτερα tote sera baktopur direct

Ειδες καθολου τα περιττώματα του το  πως ειναι? Μηπως ειναι λευκα και βλεννώδες?

 

πήρα την Κυριακή sera baktopur του εκανα θεραπεια μέχρι χθες αλλά δύστυχως σημερα το πρωί το ψαρι "εφυγε".

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...