Jump to content

Έναρξη ενυδρείου 450 λίτρα


Recommended Posts

1 hour ago, natateo said:

Για 1εκ - 1λ... πρωτη φορα ακουω.... που το γραφει?  θελω λιγο να το δω .... στειλε λινκ, οκ?

https://interpet.co.uk/support/we-can-help-you-with/your-fish/your-first-fish/how-many-fish/
 

Το γνωρίζω σαν rule of thumb από αρκετές σελίδες που έχω διαβάσει κατά καιρούς ψάχνωντας. Το έχω συναντήσει αρκετές φορές…

Έβαλα και αυτή τη σελίδα που το δείχνει και με διαφορετικά μεγέθη μαζί….

 

Δεν είναι κάτι που προσωπικά με καλύπτει (Γι αυτό βρήκα και το calculator) αλλά συναντάται συχνά….

Κυρίως ψάχνοντας με Google search….

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

https://interpet.co.uk/support/we-can-help-you-with/your-fish/your-first-fish/how-many-fish/
 

Το γνωρίζω σαν rule of thumb από αρκετές σελίδες που έχω διαβάσει κατά καιρούς ψάχνωντας. Το έχω συναντήσει αρκετές φορές…

Έβαλα και αυτή τη σελίδα που το δείχνει και με διαφορετικά μεγέθη μαζί….

 

Δεν είναι κάτι που προσωπικά με καλύπτει (Γι αυτό βρήκα και το calculator) αλλά συναντάται συχνά….

Κυρίως ψάχνοντας με Google search….

 

 

Πολυ λαθος άποψη. Πριν πολλα χρόνια κατι τετοιο μπορει να εγραφαν....

Σε καμια σοβαρη σελιδα δεν το εχω διαβασει.... για αυτο σου ζητησα να μου δωσεις λινκ.

https://interpet.co.uk/support/we-can-help-you-with/your-fish/your-first-fish/how-many-fish/ - η σελιδα ειναι απο ενα καταστημα, που πουλαει ψαρια και σχετικα προιοντα, περιμενεις επιστημονικη άποψη απ αυτους? 🤣

Μπες σε καποιο πετσοπ και ρωτησε αν το χρυσοψαρο μπορει να ζησει στην γυαλα :P Ολοι ξερουμε την απαντηση! :hysterical:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζω τετοιες σελιδες  - https://edis.ifas.ufl.edu/publication/FA164

γιατι μετα καθε προταση υπαρχουν ονοματα των επιστημονων, που με τις ερευνες τους εχουν αποδειξει οτι ειναι ετσι και οχι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σίγουρα ζούνε πολλά χρυσόψαρα στη γυάλα! Εδώ, είχα έρθει η γιαγιά με τα εγγόνια και 3 ή 4 χρυσόψαρα στη γυάλα από το πανηγύρι…

Και έτσι ξεκίνησα πιο παλιά το πρώτο πρώτο ενυδρείο, πριν πολύ καιρό… (και ήταν θέλημα Θεού να ζήσουν κάποια χρόνια…) 

 

Ευχαριστώ για το λινκ, μόλις διάβασα αυτό…

https://edis.ifas.ufl.edu/entity/topic/series_fish_health_management_considerations_in_recirculating_aquaculture_systems

 

και θα το ψάξω πιο καλά.

Σαν πρώτη επαφή πολύ γενικό, αλλά μπορείς να πάρεις κάποια στοιχεία)


Με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το calculator, γιατί αυτό όντως το χρησιμοποιώ.  

Το βάζω «καθαρό» για να βάλλεις το δικό σου ενυδρείο (διαστάσεις), τα φίλτρα σου και τα ψάρια να δεις τι θα βγάλει.

https://aqadvisor.com

 

Ευχαριστώ 

Καλό βράδυ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Το βάζω «καθαρό» για να βάλλεις το δικό σου ενυδρείο (διαστάσεις), τα φίλτρα σου και τα ψάρια να δεις τι θα βγάλει.

https://aqadvisor.com

Πολυ χάλια.... Kαμια σχεση με την πραγματικοτητα (τουλαχιστον την δικη μου :D) Και παλι σου λεω - το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο. Αυτο , που δουλευει στο ενα, δεν δουλευει στο άλλο.

Κοιτα τι μου λεει αυτο το καλκουλατορ - για 18 νεον τετρα στα 120λ ενυδρειο με φιλτρο eheim ecco pro 200- αλλαγη νερου 12% την εβδομαδα!!!  

Δηλ ξερουν πόση τροφη ριχνωκαι τι ειδος; Εγω τα ταιζα με ζωντανες και κατεψυγμενες φουλ, στο τελος της εβδομαδας τα νιτρικα εφταναν 30-40ppm. Mιλαμε για φουλ φυτεμενο high tech ενυδρειο.... Χωρις αλλαγη 40-50% που θα εφταναν τα νιτρικα μου σε ενα μηνα με αλλαγες 12%?

Ασχετο, που οταν ακολουθεις λιπανση ΕΙ, δεν γινεται να μην κάνεις μεγαλες αλλαγες νερου....

Πρεπει να μαθεις να παρακολουθεις τα ψαρια σου, τα φυτα σου. Οσο περναει ο καιρος, μόνο ,που θα κοιταξεις το ενυδρειο σου , θα καταλαβαινεις αν κατι δεν παει καλα.

τα ενυδρεια του γλυκου ειναι πολυ ευκολα, πιστεψε με :) Οταν καποια στιγμη θα φτιαξεις ενα θαλασσινο, θα συμφωνησεις μαζη μου ;)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Συμφωνώ από τώρα. 😄

 

Αλλά άλλο να παρατηρείς και πιθανόν μα βρίσκεις τι φταίει και άλλο να ξέρεις ή και να κάνεις τα σωστά βήματα για να αποκαταστήσεις τις σωστές συνθήκες και να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. 

Για παράδειγμα:

- Τα κουκουνάρια εμφάνισαν αυτή τη λευκή γλοιώδη μεμβράνη, η οποία έκανε το κύκλο της σχετικά γρήγορα θα έλεγα. Τίποτα ανησυχητικό, όλα πήγαν όπως γράφονται.


- Οι μετρήσεις μου δεν βγάζουν νόημα (σε μένα τουλάχιστον)

Σήμερα το πρωί pH 5.5 (sera) & 6.0 (API γιατί δεν έχει πιο χαμηλό 😀)

καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να έχει μειωθεί το οξυγόνο. Κάτι για να αλλάξω το pH δεν έκανα. Το διοξείδιο πάντως δεν έχει ανέβει, ή το τεστ δεν μετρά… και…

τελικά πήρα και έβαλα το ecco skim της Juwel. 
https://www.juwel-aquarium.de/out/media/dlc/Filterung/Filtersysteme/EccoSkim/GB_Instruction_Manual_EccoSkim.pdf

Καθάρισε όλη την επιφάνεια από τη «λαδίλα» που μένει από τις τροφές. Το νερό στη επιφάνεια πεντακάθαρο και η ανατάραξη φτάνει ως την άλλη πλευρά του ενυδρείου (σαν έντονος κυματισμός)

Οξυγόνωση πρέπει να έχω καλή. 

Και τα ψάρια δείχνουν μια χαρά.

 

(Εδώ να πω πως τα ξαναγράφω γιατί η σελίδα με πετάει, και το κάνει συχνά…

οπότε μπήκαν πιο περιληπτικά από την αρχική περιγραφή …)

 

- Εμφανίστηκε καφέ άλγη, λογικά αυτή:

Είναι νέο ενυδρείο με μετρήσεις …. 🤪

Έχω χαλαζιακό υπόστρωμα (Πιστεύω το έπλυνα καλά γιατί δεν έβγαλε τίποτα όταν μπήκε. - πλύσιμο και ανακάτεμα με το χέρι σε μικρές ποσότητες.)

Είναι γεμάτο πέτρες.

 

Στον αντίποδα έχω πολύ όξινο νερό, αλλά ίσως γι’ αυτό να μην έχει γεμίσει τελείως ο κόσμος…

 

CB2C7DAF-AEEF-4852-894D-5C92EBC72B9B.jpeg.38cce8559ea7591ede13400658009f56.jpeg9270539B-B42D-4F68-9988-C451615117F9.jpeg.6d828edc7714ef324534482d8fefa2a1.jpeg

600860A5-2F60-4BB2-9210-3EBB09B1D484.thumb.jpeg.2409da618389851e6ad2242d47caae02.jpeg


Το μόνο που έκανα μέχρι στιγμής, έβαλα μέσα 2 SAE που είναι μικρά ψάρια από το μικρό ενυδρείο και δεν τάισα.

Αυτά έχουν πιάσει δουλειά στις επιφάνειες και τα λιφαλίλι τρώνε από τα φυτά.

Δεν θα τη σταματήσουν, αλλά κάτι τρώνε…

 

Έχω την επιλογή να βάλω και τους πλέκο, αλλά δεν ξέρω μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα γιατί θα είναι σα να διπλασιάζω τα ψάρια που έχω μέσα (είναι περίπου 30 εκατοστά το ένα ψάρι και 23 το άλλο. ?
Αν μείνουν 2 μέρες νηστικοί θα μπουν μέσα και θα φάνε και τις πέτρες…
 Τι λέτε;


Υπάρχει και το χέρι. Δεν μπορεί να μπει παντού (π.χ. μέσα στις σπηλιές) αλλά μπορώ να μαζέψω αρκετά από πάνω από τους βράχους.

Θα είναι για καλό, η θα σκορπίσει και θα πάει παντού; (Αυτή τη στιγμή είναι περιορισμένη)

Όσο υπάρχουν συνθήκες που την ευνοούν θα πολλαπλασιάζεται, το καταλαβαίνω. 

 

Τα φυτά έχουν αρχίσει και μεγαλώνουν, οπότε ίσως να βάλω άλλα 3.

Τα 2 ανούβιες σίγουρα.

Το τρίτο επειδή μπορεί να υπάρχει πληθώρα θρεπτικών συστατικών (αν και δεν έχω υπόστρωμα ούτε λίπανση), σκεφτόμουν λόγω του προβλήματος να βάλω ένα γρήγορης ανάπτυξης για να περιοριστούν τα όποια συστατικά) Εκεί που θα μπει θα μπορεί να μείνει αν όλα πάνε καλά ή να βγει χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα…


Φωτισμό έχω 9 ώρες τη μέρα (αυτόματα) 15:00-24:00. Το πρωί έχει ότι φως από το δωμάτιο που είναι δυτικό και απέναντι έχει πολυκατοικία (δεν υπάρχει απευθείας ήλιος δλδ όπως και να ήταν…)

Το πρωί είναι πιο σκοτεινά και το απόγευμα είναι η ώρα με τα φώτα και ότι ήλιο μπαίνει στο δωμάτιο.

 

ξαναγυρίζω στο pH. Αν όντως πέφτει λόγω υπερβολικού διοξειδίου (που δεν το μετρά το τεστ) με επιπλέον φυτά θα πρέπει να ανέβει και τα φυτά εφόσον βγήκε άλγη να έχουν να φάνε, σωστά;

γιατι και αυτό το θέλω κοντά στο 6.5….

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 8:42 ΜΜ, natateo said:

Εγω διαβαζω τετοιες σελιδες

Με την ευκαιρία, υπάρχει στο φόρουμ σελίδα με προτεινόμενα link ?

Πιστεύω θα καθοδηγούσε πιο επαρκώς εμάς τους νέους στο χώρο. Μετά ο καθένας μπορεί να κινηθεί εκεί που θέλει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Με την ευκαιρία, υπάρχει στο φόρουμ σελίδα με προτεινόμενα link ?

Πιστεύω θα καθοδηγούσε πιο επαρκώς εμάς τους νέους στο χώρο. Μετά ο καθένας μπορεί να κινηθεί εκεί που θέλει.

 

Aν ενας νορμαλ χομπιστας θα διαβασει τετοια αρθρα (που σου εδωσα λινκ), θα χρειαστει μετα εναν καλο ψυχιατρο :D και δεν θα ασχοληθει ποτέ με το χομπι :D

Πιστευω δεν χρειαζεται να μπαινουμε τόσο βαθια. Και να διαβασεις κάποια επιστημονικα αρθρα χρειαζεται να εχεις μια γερη βαση (μιλαμε για πολυ καλη γνωση χημειας και βιολογιας), τοτε εχει ενδιαφερων να διαβαζεις.

Να ξερεις, δεν πιστευω, πως ειμαι νορμαλ.....🤣🤣🤣

Κανονικα, οταν γραφουμε καποια αρθρα, αφηνουμε στο τελος και λινκ (απο που προερχονται οι πληροφοριες)... Θα δουμε αυτο το θεμα..... και θα προσθεσουμε και διευκρινησεις στο υπαρχον αρθρο. :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Να ξερεις, δεν πιστευω, πως ειμαι νορμαλ.....🤣🤣🤣

Welcome to the club! 😂


Πάντως εκφράσου άνετα. Δύσκολα να μην καταλάβω κάτι. Δοκίμασε να εφαρμόσεις τη χημεία σε έγγραφα νομοθετικού περιεχομένου και να ζητήσεις αναθεωρήσεις/τροποποιήσεις είτε από κυβερνήσεις ή μη κυβερνητικούς οργανισμούς 🥵 🤯
 

Το ενυδρείο σταθεροποιήθηκε κάπως.

Το pH μετρήθηκε 6 και η καφέ ουσία έχει μειωθεί αρκετά, κυρίως από όπου περνάνε οι αλγοφάγοι.

Αυτή τη στιγμή μοιάζει πιο πολύ με χώμα πάνω στη πέτρα.

Προστέθηκαν και 3 φυτά και πλέον έχω βάλει τα διπλά γλαστράκια από αυτά που είχα στο φυτεμένο … 🤪

Βέβαια εδώ είναι 80% ανούβιες.

Πρόσθεσα και 3 ταμπλέτες (λίπασμα) να βοηθήσω τα φυτά (κοντά σε αυτά που είναι ταχείας ανάπτυξης…

Μια φώτο:

20382FFC-7106-4FE6-836B-A2247E83732C.thumb.jpeg.883e9c6f8433bc3c3acafdb00182d5dc.jpeg

Τον άλλο μήνα κάποια στιγμή θα χρειαστώ να μετακομίσω τα ψάρια του παλιού στο νέο και θα το κλείσω. Θα χρειαστώ οδηγίες για επανεκκίνηση και ειδικά πως σκοτώνουμε από παντού κάθε είδος άλγης κτλ….

Στο εργαστήριο καθαρίζουμε τα σκεύη με υδροχλωρικό οξύ συνήθως…🤔 😂

 

Για την ώρα παρακολουθώ και βλέπουμε. 
 

Καλό βράδυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Το pH μετρήθηκε 6 και η καφέ ουσία έχει μειωθεί αρκετά, κυρίως από όπου περνάνε οι αλγοφάγοι.

προσοχη με τα ανουμπιας - δεν αντεχουν χαμηλο ph. Καλυτερα το ph να κρατας καπου 6.5 με 7

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

προσοχη με τα ανουμπιας - δεν αντεχουν χαμηλο ph. Καλυτερα το ph να κρατας καπου 6.5 με 7

Συμφωνώ. Το 6.5 με 6.8 που έπαιζε ήταν ιδανικό για μένα. Δεν θέλω όμως να κάνω κάποια βιαστική κίνηση, ειδικά αφού φάνηκε να σταθεροποιήθηκε. 
Τέλος της εβδομάδας θα βάλω βακτήρια (είναι ο καιρός τους).

Αν έχει παραμείνει τόσο χαμηλά, σκέφτομαι και μια μικρή αλλαγή νερού.

Τώρα μπορώ να ετοιμάσω από πριν 50 λίτρα (δηλαδή απλή βρύση και αντιχλώριο σε δοχείο από την προηγούμενη) 

 βγαίνει 8% σε πραγματικά διαθέσιμο όγκο νερού.

(υπολογίζω 400 λίτρα μαζί με το fluval μείον τις πέτρες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...