Jump to content

Κοινωνικό φυτεμένο 180 λίτρων


kataigida21

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101x41x50 (Juwel Rio 180)
Συνολικά Λίτρα: 180
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias Nana Golden, Anubias Nana Pinto, Anubias Gracilis, Anubias Barteri var. Glabra Variegata, Microsorum Pteropus Trident, Microsorum Pteropus Narrow,

Microsorum Pteropus Petite, Vallisneria Americana Asiatica, Egeria Densa, Ludwigia Mullerti, Alternanthera Reineckii Pink, Cryptocoryne Crispatula, Cryptocoryne x Willisii,

Cryptocoryne Wendtii Flamingo, Nymphoides sp. Taiwan, Pogostemon Helferi, Lobelia Cardinalis Mini, Marsilea Hirsuta, Sagittaria Subulata, Vesicularia Ferriei (Weeping moss),

Fissidens Fontanus
Ψάρια: 8 Cardinal Tetra, 3 Microgeophagus Ramirezi (German Blue Rams) 1 αρσενικό 2 θηλυκά, 1 Honey Gourami, 2 Platy νεαρά θηλυκά μεταφορά από το 60Lt ενυδρείο,

3 Kryptopterus Bicirrhis, 9 Ottocynclus Affinis, 2 Sewellia Lineolata.

Άλλα είδη: 10 Amano, 2 Neritina Juttingae (King Koopa Nerite Snail)



Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρη αφίσα
Πέτρες: Dark Night Rocks, Black Lava stones
Ξύλα: Talawa Wood
Άλλα διακοσμητικά: Βράχος με 4 μεγάλες τρύπες
Υπόστρωμα: Dennerle Deponit Mix Black 10in1
Βυθός: Μαύρο χαλαζιακό χαλίκι 1-3mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Juwel MultiLux LED, 1 DAY και 1 NATURE 23 watt
Διάρκεια φωτισμού: Σταδιακά ανεβαίνει στις 8 ώρες, λειτουργούν με dimmer (με τροποποίηση στις λάμπες, γιατί οι συγκεκριμένες δεν παίρνουν εργοστασιακά dimmer).

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Juwel Bioflow M, αντλία Eccoflow 600, ενυδρειακό βαμβάκι, coarse foam, fine foam, 1lt Sera Siporax
Θέρμανση/ Ψύξη: AquaHeat 200 W
Λίπανση: API Leaf Zone, Aquaforest AF Red Boost
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Νερό από φίλτρο Olympus
Διατροφή: Διάφορα

Παράμετροι
pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% μία φορά την εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Dennerle Aqua Elixier, Seachem Stability
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθάρισμα, κλάδεμα

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση είναι λίγο ψαρόσουπα. Τα sewelia θέλουν μεγάλη ροη χαμηλότερη θερμοκρασία φουλ οξυγόνωση, τα πλατύ διπλάσιες σκληροτητες, οι καρδινάλιοι και τα ραμ  πιο μαλακο νερό και πιο όξινο νερό, σίγουρα πιο ώριμο ενυδρειο (ειδικά τα ραμ), το δεύτερο θηλυκό ισως σε σώσει το μέγεθος του ενυδρείου ειδάλλως θα αρπάξει πολλες από το ζευγάρι, τα bichirrris δεν τα πανε καλά με έντονο φωτισμό. Επισης τα ραμ άμα αρχίσουν τις γέννες θα βγάλουν φτυάρια. 

πιθανοτατα χρειαζεσαι εξτρα φως, μου φαινεται αργή η ανάπτυξη των φυτών σου μέσα σε ενάμιση μηνα.

 

παντα φιλικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

πιθανοτατα χρειαζεσαι εξτρα φως, μου φαινεται αργή η ανάπτυξη των φυτών σου μέσα σε ενάμιση μηνα.

Χωρις CO2 καλυτερα ετσι.

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Επισης τα ραμ άμα αρχίσουν τις γέννες θα βγάλουν φτυάρια. 

.... εκλαψα! :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2022 at 10:16 ΠΜ, το μέλος Jester έγραψε:

Η ψαροσυνθεση είναι λίγο ψαρόσουπα. Τα sewelia θέλουν μεγάλη ροη χαμηλότερη θερμοκρασία φουλ οξυγόνωση, τα πλατύ διπλάσιες σκληροτητες, οι καρδινάλιοι και τα ραμ  πιο μαλακο νερό και πιο όξινο νερό, σίγουρα πιο ώριμο ενυδρειο (ειδικά τα ραμ), το δεύτερο θηλυκό ισως σε σώσει το μέγεθος του ενυδρείου ειδάλλως θα αρπάξει πολλες από το ζευγάρι, τα bichirrris δεν τα πανε καλά με έντονο φωτισμό. Επισης τα ραμ άμα αρχίσουν τις γέννες θα βγάλουν φτυάρια. 

πιθανοτατα χρειαζεσαι εξτρα φως, μου φαινεται αργή η ανάπτυξη των φυτών σου μέσα σε ενάμιση μηνα.

 

παντα φιλικά.

 

Καλησπέρα.

Τα πλάτυ γεννήθηκαν στο ενυδρείο μου, το ίδιο και οι γονείς τους, οπότε δεν νομίζω να έχουν τόσο πρόβλημα με το νερό και τα μετέφερα από το 60άρι για να έχουν τον 3πλάσιο χώρο. Στο προφίλ των ραμ λέει μέχρι 7,5ph οπότε το 7,2 δεν είναι εκτός. Δεν είναι άγρια πιασμένα, είναι 5.000η γενιά σε εκτροφεία κ.λ.π. Δεν ξέρουμε σε τί συνθήκες είναι εκεί οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να  είμαστε τόσο απόλυτοι στις ιδανικές συνθήκες τους αφού δεν ήρθαν από τον Αμαζόνιο και έχουν προσαρμοστεί σε άλλες συνθήκες. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα. Όσο για τα bichirrris, μόνος σου είπες ότι δεν έχω έντονο φωτισμό. 

Και δεν έχω έντονο φωτισμό, γι' αυτό βλέπεις αργή ανάπτυξη. Ακολούθησα τις οδηγίες της Tropica, ξεκίνησα με 6 ώρες φωτισμό στο 40% και σιγά σιγά θα ανεβάζω στις 8 ώρες και θα το πάω στο 60%. Δεν έχω CO2 οπότε θα γέμιζα άλγες όπως είπε και η @natateo.  

Όσο για την επιθετικότητα των ραμ ποντάρω στο 100x40x50 φυτεμένο. Πολύς χώρος. Θα δείξει...

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο έντονος φωτισμός για τα φυτά και αλλο έντονος φωτισμός για τα γατόψαρα. Στην μια μιλαμε για λουμεν ανα λίτρο και στην άλλη για πραγματικά χαμηλό φωτισμό με σκιές μέσα στο ενυδρειο. 


Για το θεμα σκληροτητων και πεχα δεν τίθεται μόνο θεμα επιβίωσης αλλά και καλης διαβίωσης, αντοχής σε ασθένειες κ.α. Μπορείς να εισαι και τυχερος και ο breeder να είχε νερα ίδια με σενα, δύσκολο όμως μιας και οι περισσότεροι commercial είναι εκτός Ευρώπης. 
 

Το μαλακότερο νερό θα ευνοήσει και τα φυτα σου αλλά και πολλά από τα ψάρια σου. Αυτο βέβαια με την λογική πως θες να πιάσεις τα μαξ ηλικιακά τους όρια. 
 

Για τις αλγες θα σου πω τα προσωπικά μου. Εγω ξεκίνησα από την αρχη με το sun sun 900c 60w.το φωτιστικό άρχισε στις 4 ωρες και ανα 2 βδομαδες +1 ωρα μέχρι τις 9 συνολο. Από αλγες οι μόνες που εμφανίστηκαν ηταν τριχοειδής που ήρθε στο ενυδρειο από παραγγελία φυτών και η green spot γιατί χτυπάει ήλιος το ενυδρειο το απόγευμα. Τις οποίες με μια θεραπεία algexit δεν τις ξαναείδα. Ψέματα την σποτ την ειδα τώρα το καλοκαιρι που λόγω εργασιας δεν έκανα αλλαγή για 2+ μήνες μόνο τοπαρισμα. 

 

Ειδομεν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To algexit όντως φοβερό. Στο 60αρι πριν 1-1,5 χρόνο είχα θέμα με green dust και green spot λόγω πολύ έντονου φωτισμού και εξαφανίστηκαν. Ακόμα και η black beard που ήρθε με φυτά τα βρήκε σκούρα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει. Για την black beard πάρε clithon θα την ξεκατινιάσουνε 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...


 

 

Έγινε επεξεργασία - kataigida21
Σε λάθος Θέμα να διαγραφεί
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα!

Ένα update του ενυδρείου. Έχει αλλάξει λίγο η ψαροσύνθεση και έχω προσθέσει μερικά φυτά και έβγαλα κάποια άλλα.

 

Φυτά: Anubias Nana Golden, Anubias Nana Pinto, Anubias Gracilis, Anubias Barteri var. Glabra Variegata, Bucephalandra Kedagang, Microsorum Pteropus Trident, Microsorum Pteropus Narrow, Microsorum Pteropus Petite, Ludwigia Mullerti, Stavrogyne sp. Bihar, Cryptocoryne Crispatula, Cryptocoryne x Willisii, Cryptocoryne Wendtii Flamingo, Croptocoryne Aldiba Brown,  Cryptocoryne Parva, Nymphoides sp. Taiwan, Sagittaria Subulata, Helanthium Quadricostatus
Ψάρια: 10 Cardinal Tetra, 9 Harlequin Rasbora (Trigonostigma heteromorpha), 5 Peacock Gudgeon (Tateurndina ocellicauda), 3 Kryptopterus Bicirrhis, 9 Ottocynclus Affinis, 2 Sewellia Lineolata.

Άλλα είδη: 10 Amano, 3 Neritina Juttingae (King Koopa Nerite Snail), 5 Clithon Snails

 

 

1.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

  • Like 2
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου. Το έχεις κάνει πολύ όμορφο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @marinos!

Χάριν σε εσένα που επέμενες πριν μερικά χρόνια να βγάλω τα πλαστικά από το 60αρι και να βάλω αληθινά και κάθισα διάβασα και είδα βίντεο κλπ! 😄

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...