Jump to content

Στέγνωμα


Recommended Posts

Καλημέρα.εχω δύο χελωνακια αλλά δεν κάθονται πολύ ώρα στην στεριά για να στεγνώνουν και μώλις με βλέπουν τρέχουν να βουτήξουν μέσα στο νερό. τους εχω λάμπα uvb κανονικά.το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος στα δικά του χελωνακια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο,

 

Πόσο καιρό τα έχεις?Μπορείς να βάλεις φωτό από την χελωνέρια?

Η συμπεριφορά αυτή δέν είναι περίεργη, απλά είναι 'φοβική'

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 μηνών περίπου και γύρω 7 εκατοστά τούς έχω βάλει βραχάκια και ανέβουν.εχω φτιάξει χελωνιερα από κουτί φύλαξης μεγάλο ορθογώνιο.αυτη την στιγμή δεν μπορώ να στείλω φοτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nikos Nikolopoulos έγραψε:

Είναι 2 μηνών περίπου και γύρω 7 εκατοστά τούς έχω βάλει βραχάκια και ανέβουν.εχω φτιάξει χελωνιερα από κουτί φύλαξης μεγάλο ορθογώνιο.αυτη την στιγμή δεν μπορώ να στείλω φοτο

γραψε θερμοκρασιες νερου, στεριας.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία νερού 19 βαθμόυς θερμοκρασία ξηράς 32,5 βαθμούς 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Nikolopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κανονικά χρειάζεται θερμοστάτη Βασικά χρειάζεται κυρίως κατά τους χειμερινούς μήνες αλλά σε περίπτωση που είναι τόσο χαμηλή η θερμοκρασία θα είναι καλό να πάρεις ένα θερμοστάτη Πάρε έναν περίπου με 20w. Βασικά αυτό εξαρτάται κυρίως από το πόσο μεγάλο είναι ο χώρος που τα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ.να σε καλα.να σε ρωτήσω κάτι χαζό τον θερμοστάτη τον βάζουμε όρθιο η οριζόντια?η ανάλογα την στάθμη του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Τα 50w είσαι σχετικά πολλά και θα καίνε και πολύ ρεύμα επίσης τον θερμοστάτη την βάζεις ανάλογος με την στάθμη του νερού αν έχει τόσο νερό στο ενυδρείο σου ώστε να καλύπτεται όλος τότε βάλτον κάθετα αλλά αν όχι θα το βάλεις οριζόντια γιατί αν ο θερμοστάτης δεν καλύπτεται τέλειος από νερό τότε ο θερμοστάτης θα καεί οπότε αυτό πρόσεχε το !!!Κάτι τελευταίο τον θερμοστάτη τον βάζουμε κανονικά κατά τους χειμερινούς μήνες(Από Νοέμβριο και μετά)αλλά αφού είναι σε χαμηλή θερμοκρασία το νερό τότε βάλτον από τώρα (τον θερμοστάτη να τον έχεις στους 27 βαθμούς)

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Δεν πειράζεις τίποτα στο θερμοστάτη. Επίσης το νερό κάθε πόσες μέρες το καθαρίζεις? Γιατί από όσο βλέπω στη φωτογραφία δεν έχεις φίλτρο και από ότι βλέπω έχει μείνει αρκετή τροφή στα πλάγια. Εφόσον λοιπόν δεν έχεις φίλτρο καθάριζε συχνά το νερό γιατί μπορεί να τους δημιουργήσει κάποια μόλυνση στα μάτια τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νερό το αλλάζω κάθε μέρα επειδή δεν έχω φίλτρο.και κάτι άλλο να σε ρωτήσω επειδή έβαλα μάλλον πολύ νερό και δεν έχει ζεσταθεί μήπως να αυξήσω την θερμοκρασία και μετά μώλις ζεσταθεί να το κατεβάσω πάλι στους 27.

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 1:17 ΠΜ, το μέλος Nikos Nikolopoulos έγραψε:

Θερμοκρασία νερού 19,5 θερμοκρασία ξηράς 25,1.η θερμοκρασία που ισχύει είναι αυτή η πρώτες που έβαλα είναι λαθος

Γιατι εχεις χαμηλη θερμοκρασια στη στεριά? λαμπες δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.παρατηρησα ότι τώρα με τον θερμοστάτη που έχω βάλει δεν βγαίνουν έξω στην στεριά.μαλλον τους αρέσει μέσα στο νερό που είναι ζεστά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.θελω πάλι την βοήθεια σου.εχω τα 2χελωνακια που σου έχω πει και δεν βγαίνουν καθόλου έξω στην στεριά να στεγνώσουν έβγαλα τον θερμοστάτη αλλά πάλι τα ίδια δεν βγαίνουν. κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...