Jump to content

Βοήθεια με καθαρισμό φιλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.!εχω ένα θέματα κι με τον καθαρισμό του φίλτρου. Όταν έρθει η ώρα του καθαρισμού, το κλείνω απτά βανακια, τα ξεκουμπωνω το καθαρίζω μέσα τον κάδο καλά.. Όλα. Έχω ανοίξει και την φτερωτή να δω μήπως έχει κάτι σωληνες καθαρές με την βούρτσα. Έπειτα το κλείνω βάζω τους σωληνες πιέζω να πάρει νερό να μην έχει αέρα και τότε τσάμπα έκανα καθαρισμούς!! Όταν ξαναμπαίνει σε λειτουργία πέταει τόση βρωμια μέσα στο ενυδρείο πάντα που δεν ξέρω γιατί και από που..! Θεωρητικά το έχω κάνει να λάμπει. Κάθε φορά καθαρίζω αλλαγές κτλ και μετά είναι χειρότερα.. Ξέρει κάποιος τι παίζει? Κάνω κάτι λάθος, δεν κάνω κάτι που πρέπει?  Φίλτρο δεν ξέρω αν το γνωρίζετε όμως.. Ειναι invital expro1200

Έγινε επεξεργασία - Angelos cz
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Angelos cz έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.!εχω ένα θέματα κι με τον καθαρισμό του φίλτρου. Όταν έρθει η ώρα του καθαρισμού, το κλείνω απτά βανακια, τα ξεκουμπωνω το καθαρίζω μέσα τον κάδο καλά.. Όλα. Έχω ανοίξει και την φτερωτή να δω μήπως έχει κάτι σωληνες καθαρές με την βούρτσα. Έπειτα το κλείνω βάζω τους σωληνες πιέζω να πάρει νερό να μην έχει αέρα και τότε τσάμπα έκανα καθαρισμούς!! Όταν ξαναμπαίνει σε λειτουργία πέταει τόση βρωμια μέσα στο ενυδρείο πάντα που δεν ξέρω γιατί και από που..! Θεωρητικά το έχω κάνει να λάμπει. Κάθε φορά καθαρίζω αλλαγές κτλ και μετά είναι χειρότερα.. Ξέρει κάποιος τι παίζει? Κάνω κάτι λάθος, δεν κάνω κάτι που πρέπει?  Φίλτρο δεν ξέρω αν το γνωρίζετε όμως.. Ειναι invital expro1200

Σωληνες καθαριζεις?  και εισοδο-εξοδο (εκει, που κουμπωνουν οι σωληνες, μεσα στο φιλτρο)? Ξεπλυνεις βιολογικο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σωληνες καθαριζεις?  και εισοδο-εξοδο (εκει, που κουμπωνουν οι σωληνες, μεσα στο φιλτρο)? Ξεπλυνεις βιολογικο υλικο?

Καθαριζω παντού. Δεν μπορώ να καταλάβω.. 

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς και ανεβάσεις φωτό από το πώς είναι μέσα το φίλτρο, κάδοι, υλικά θα βοηθούσε.Πάντως όπως είπε και η Ναταλία οι σωλήνες μαζεύουν πολύ βρωμιά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το κάνει αυτό είναι από της σωλήνες και συγκεκριμένα από εκεί που τσακίζει λίγο το λάστιχο αυτό το ελάχιστο.  Κατά την γνώμη μου δεν είναι κάτι να ανησυχείς δεν χρειάζεται και τόσο καθαριότητα ίσα ίσα να μην σου μπουκώνει και σου πέφτει η ροή. Γνώμη μου δεν θέλει υπερβολές το φίλτρο στο πλύσιμο.  Μια φορά τον χρόνο βγάλε σωλήνες και καθάρισμα με αυτό και είσαι Οκ πιστεύω. 

images (3).jpeg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Και εμένα το κάνει αυτό είναι από της σωλήνες και συγκεκριμένα από εκεί που τσακίζει λίγο το λάστιχο αυτό το ελάχιστο.  Κατά την γνώμη μου δεν είναι κάτι να ανησυχείς δεν χρειάζεται και τόσο καθαριότητα ίσα ίσα να μην σου μπουκώνει και σου πέφτει η ροή. Γνώμη μου δεν θέλει υπερβολές το φίλτρο στο πλύσιμο.  Μια φορά τον χρόνο βγάλε σωλήνες και καθάρισμα με αυτό και είσαι Οκ πιστεύω. 

images (3).jpeg

Μα όλοι οι σωληνες είναι καθαροί.. Το έχω αυτό και το κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Άν μπορείς και ανεβάσεις φωτό από το πώς είναι μέσα το φίλτρο, κάδοι, υλικά θα βοηθούσε.Πάντως όπως είπε και η Ναταλία οι σωλήνες μαζεύουν πολύ βρωμιά...

Θα βγάλω σύντομα. Περιμένω να τελιωσει η φωτοσύνθεση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Angelos cz έγραψε:

Μα όλοι οι σωληνες είναι καθαροί.. Το έχω αυτό και το κάνω.

Πως είναι η έξοδος από το φίλτρο?  Βγάλε φώτο.  Δεν μπορεί να είναι κάπου αλλού αφού καθαρίζεις μέσα το φίλτρο  κεφαλές, βιολογικό υλικό κτλ.  Λογικά μέσα στα λάστιχα είναι η  στην έξοδο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Το βαμβάκι στον πάτο το έβαλα εχτές. Δεν ξέρω αν βολέψει. Πειραματικά το εβαλα

Link to comment
Share on other sites

Στην κεφαλή ξεβίδωμα καθάρισμα την φτερωτή και με τα Βουρτσακια όσο μπορώ μέσα από τις τρύπες. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω κάτι αλλο

..

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλησπέρα . 

Τα πράγματα είναι απλά ..... σταμάτα να το καθαρίζεις 😁.

Και ρίξε μια ματιά στο μπαστούνι(εισαγωγή νερού) άλλα και την πλαστική γωνία που έχεις για την εξαγωγή νερού που έχεις μέσα στο ενυδρείο .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Άγγελε καλησπέρα . 

Τα πράγματα είναι απλά ..... σταμάτα να το καθαρίζεις 😁.

Και ρίξε μια ματιά στο μπαστούνι(εισαγωγή νερού) άλλα και την πλαστική γωνία που έχεις για την εξαγωγή νερού που έχεις μέσα στο ενυδρείο .

Ναι το ξέρω τοι πρέπει να μην το σκαλίζω συνέχεια, απλά πειραματιζομαι με το φιλτρο γιατί έχω μικροσωματιδια και νομίζω ότι έχω λίγο χαμηλή ροή. 

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το στην ησυχία του και αυτό θα κάνει την δουλειά του μόνο του .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Angelos cz έγραψε:

Στην κεφαλή ξεβίδωμα καθάρισμα την φτερωτή και με τα Βουρτσακια όσο μπορώ μέσα από τις τρύπες. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω κάτι αλλο

..

Σε ολους μετα το καθαρισμα το φιλτρο ,που το ανοιγεις πεταει καποιες βρωμιτσες. Καποιες φορες πιο πολυ, καποιες πιο λιγο. Ειναι φυσιολογικο :)

Τι μπορεις να κανεις -

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το παρατάω στην ησυχία του! 😁Σας ευχαριστώ. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...