Jump to content

Θαλασσινό νερό!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!! Σκέφτομαι να ξεκινήσω σε λίγο καιρό αλλαγές στο reef από θάλασσα, θέλω να ακούσω τρόπους αποθήκευσης του θαλασσινού νερού (συντήρηση του).μέσα στο σπίτι ή έξω σε αποθήκη?Γενικά οποία εμπειρία σας θα ήταν χρήσιμη. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Νικο

Αρχικά διάλεξε ενα σημείο συλλογής και πάρε μετρήσεις ΝΟ3/ΡΟ4 και αλατότητα να δεις τι παίζει.  

 

Καλό ειναι γενικά μην μένει για πολυ μεγάλο χρονιλό διάστημα το νερό στάσιμο.

Για πόσο καιρό το θες να το εχεις αποθηκευμένο? 

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αυτό που λες ναι για NO3/PO4. με μια μικρή κυκλοφορία μέσα θα έχει θέμα? Θέλω να το κρατάω  για 2-3 μήνες...επίσης όταν θα γεμίζω νερό σκέφτομαι να έχω μια κάλτσα μπροστά ώστε να κρατάει ότι μπορεί. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι. Δεν θα εχεις προβλημα. 

Απλα να κοιτάζεις την αλατότητα γιατι θα εξατμήζεται το νερο όσο θα "περιμενει" για να το χρησιμοποιήσεις.( ισως χρειαστεί προσθήκη νερού Α/Ο για να έρθει στα 1025)

 

Και η κάλτσα θα βοηθήσει για σωματίδια που πιθανόν να πέσουν κατα την αναμονή του.  

 

Μια ακραία περίπτωση ειναι να τραβήξεις μια ποσότητα οργανισμών (πλαγκτον) και στην αναμονή να εχουν ψοφήσει και να σου ανεβάζει ΡΟ4/ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3.

Ειναι παρα πολυ ακραίο αυτο που σου λεω αλλα για να εχεις το κεφάλι σου 100% σίγουρο κάνε μια με δυο μετρήσεις  πριν το ρίξεις στο ενυδρείο να δεις τι παίζει. 

 

Και προσοχή στο σημείο συλλογής. (Αν εχει εργοστάσια, καράβια κλπ που πετουν πράγματα μέσα, εισροές γλυκών νερών κ.α)

Να ειναι λιγο απομακρυσμένο δηλαδη.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μια χαρα θα ειναι. Δεν θα εχεις προβλημα. 

Απλα να κοιτάζεις την αλατότητα γιατι θα εξατμήζεται το νερο όσο θα "περιμενει" για να το χρησιμοποιήσεις.( ισως χρειαστεί προσθήκη νερού Α/Ο για να έρθει στα 1025)

 

Και η κάλτσα θα βοηθήσει για σωματίδια που πιθανόν να πέσουν κατα την αναμονή του.  

 

Μια ακραία περίπτωση ειναι να τραβήξεις μια ποσότητα οργανισμών (πλαγκτον) και στην αναμονή να εχουν ψοφήσει και να σου ανεβάζει ΡΟ4/ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3.

Ειναι παρα πολυ ακραίο αυτο που σου λεω αλλα για να εχεις το κεφάλι σου 100% σίγουρο κάνε μια με δυο μετρήσεις  πριν το ρίξεις στο ενυδρείο να δεις τι παίζει. 

 

Και προσοχή στο σημείο συλλογής. (Αν εχει εργοστάσια, καράβια κλπ που πετουν πράγματα μέσα, εισροές γλυκών νερών κ.α)

Να ειναι λιγο απομακρυσμένο δηλαδη.

 

Φυσικά και θα τσεκάρω αλατοτητα!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

η αλαγες που θα κανεις στο ενυδρειο σου ποσο μεγαλες θα ειναι ? αφου ειμαστε 1 ωρα απο θαλλασα δεν ξερω ποσο θα βολευε αυτο και αν μπορει να αποθηκευτει νερο σε μια πιο μεγαλη ποσοτητα.... 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια ξεκίνησα να κάνω αλλαγές από θάλασσα. 

Δυστυχώς πήρα ένα πράγμα σαν φύκι και μου έπνιξε το ενυδρείο. Ευτυχώς ήταν 100 λίτρα και έκανα restart 

Απο τοτε τέρμα οι αλλαγές από θάλασσα για μένα. 

Δε θέλω να σε επηρεάσω, υπάρχουν πολλά παιδιά που κάνουν αλλαγές από θάλασσα και δεν είχαν κανένα πρόβλημα

απλά να το έχεις στο νου σου οτι μπορεί κάποια στραβή να σου κάτσει 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προς το παρόν δεν θα βάλω από θάλασσα γιατί έχω ένα άγχος. Οπότε όπως ήμουν με αλάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...