Jump to content

Δημοσκόπηση : Ενεργειακή κρίση και ενυδρείο!!!


Ενεργειακή κρίση και ενυδρείο!!!  

36 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας . 

Εφόσον αρχίσαμε να μαζευόμαστε σιγά σιγά θα ήθελα να δούμε πως σκοπεύετε να την αντιμετωπίσετε. Εκτός απο τις διαθέσιμες επιλογές της δημοσκόπησης αν κάποια λύση -δράση μου ξεφεύγει μπορείτε να την αναφέρετε παρακάτω.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να βγαλουμε εκτος, θερμοσιφωνες κουζινες και αιρκοντίσιον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψήφισα δεν αλλάζει κάτι συνεχίζω όπως πριν.

Εαν γίνει διακοπη ρεύματος όμως εχω ups και Ηλεκτρογεννήτρια 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να βγαλουμε εκτος, θερμοσιφωνες κουζινες και αιρκοντίσιον.

Χαίρομαι που εξισώνεις τις συσκευές πρώτης ανάγκης με το ενυδρείο σου. 

Όμως αυτό δεν γίνετε με όλους τους χομπίστες, και αφορμή για να κάνω αυτήν την δημοσκόπηση είναι ότι στις αγγελίες έχω τσεκάρει ήδη παλαιούς και φανατικούς χομπίστες να πουλάνε ενυδρεία ή εξοπλισμό.

Και εγώ για να μην μιλάω μόνο για τους άλλους αν συνεχίσει να έρχεται αυξημένος ο λογαριασμός ρεύματος θα κοιτάξω να εξοικονομήσω ενέργεια βγάζοντας εκτός το ένα από τα δυο ενυδρεία μου , θα μειώσω κατά πολύ την λειτουργεία του αφυγραντήρα και οποιασδήποτε άλλης δευτερεύουσας συσκευής .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να βγαλουμε εκτος, θερμοσιφωνες κουζινες και αιρκοντίσιον.

Δυστυχώς γίνεται και αυτό φίλε μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η πρώτη κίνηση σε περίπτωση δυσκολίας θα είναι η μείωση του αριθμού των συσκευών. Αλλά αν συνεχίζει η δυσκολία, μας βλέπω να τα κλείνουμε. Ειδικά χομπίστες με μεγάλα και "βαριά" ενυδρεία....

 

Link to comment
Share on other sites

Και βρήκα ένα πρόγραμμα απο το μέλος @dimitrig που υπολογίζει το κόστος ενέργειας του ενυδρείου ημερήσια μηνιαίως και ετήσια . Το κατεβάζετε, τοποθετήστε στα πεδία τα wat και τις ώρες λειτουργίας (θερμαντηράς, φωτιστικό , κυκλοφορητές , φίλτρα) και έχετε στο τέλος το ενεργειακό κόστος του ενυδρείου .

Για να μην ψάχνετε όσοι έχετε ζενιθ για τον μήνα Αύγουστο η κιλοβατόρα ήταν στα 0,218 € .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Σίγουρα η πρώτη κίνηση σε περίπτωση δυσκολίας θα είναι η μείωση του αριθμού των συσκευών. Αλλά αν συνεχίζει η δυσκολία, μας βλέπω να τα κλείνουμε. Ειδικά χομπίστες με μεγάλα και "βαριά" ενυδρεία....

 

Εγω εξοπλιστικα με μπαταρίες αυτοκινήτου και μετασχηματιστή ινβερτερ.

Είχα πάρει και μερικά ups αλλά πιστευω η μπαταρία είναι πολυ καλύτερη.

Επισης προμηθεύτηκα μια μεγάλη αθόρυβη σχετικά  ηλεκτρογεννήτρια που σηκώνει όλο το σπίτι και μια ακόμη εφεδρική που εχω στο υπόγειο επιδη εχω και έναν μεγάλο καταψύκτη γεμάτο τρόφιμα εκεί , και μπορώ να τραβάω με μπαλαντέζα ρεύμα σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εγω εξοπλιστικα με μπαταρίες αυτοκινήτου και μετασχηματιστή ινβερτερ.

Είχα πάρει και μερικά ups αλλά πιστευω η μπαταρία είναι πολυ καλύτερη.

Επισης προμηθεύτηκα μια μεγάλη αθόρυβη σχετικά  ηλεκτρογεννήτρια που σηκώνει όλο το σπίτι και μια ακόμη εφεδρική που εχω στο υπόγειο επιδη εχω και έναν μεγάλο καταψύκτη γεμάτο τρόφιμα εκεί , και μπορώ να τραβάω με μπαλαντέζα ρεύμα σε περίπτωση που χρειαστεί.

 

Εσύ έχεις ετοιμαστεί ακόμη και για πόλεμο φίλε!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οταν ερχεται ο λογαριασμος και γυρνάνε τα μάτια αναποδα απο το ποσό που πρεπει να πληρωθει σκέφτεσαι θελεις δεν θελεις πως να μειώσεις γενικος την καταναλωση ρευματος. Αυτη την στιγμη εχω περιοριστει σε ενα 500αρι οπου προσπαθω καπως να μειωσεω την καταναλωση, εχοντας μειωμενη φωτοπεριοδο, ευκολα φυτα με σχετικα λιγο φωτισμο σε βατ και το χειμωνα το βραδυ εχω πανελ εξιλασμενης που τοποθετώ περιμετρικα του ενυδρειου. Ουσιαστικα η πλατη εχει background και στα πλαϊνά εχω εξιλασμενα πανελ, οποτε την οθονη ας πουμε μπροστα μονο καπακώνω γιατι το βραδυ στο γραφειο μου που εχω το ενυδρειο πεφτει αισθητα η θερμοκρασια το βραδυ του χειμωνα.

Ετσι καπως βοηθαω να μην λειτουργεί υπερωρίες ο θερμαντήρας.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ENA ενυδρείο με απλά φυτά αργής ανάπτυξης που θέλουν λίγο φως και χωρίς co2 λίγα ψάρια λίγο τάισμα. Όπως και να έχει ένα ενυδρείο θα υπάρχει ΠΑΝΤΑ.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τριτονο θα βάλω 3χ20w προβολακια αντι για το υπάρχον φωτιστικό (-60w).

 

στα άλλα τρία δεν μπορώ να κάνω κάτι. Υπομονή, Δεήσεις στον Μανιτού και μάλλον κόψιμο το κάπνισμα να τα διαθέσω για τα ενυδρεία. Είναι και δυο αλητάμπουρες που με τσιγγλανε να αναλάβω μερικούς ακομα μονομάχους… καταλάβατε Νεολερα, Παλιοχαρακτήρες.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Στην υπάρχουσα λίστα με τις επιλογές προτείνω και τα παρακάτω:

- Αντικατάσταση παλαιού και ενεργοβόρου εξοπλισμού με νέο υψηλής απόδοσης

- Με χρήση ανανεώσιμης ενέργειας (αν έχουμε φωτάκια με πάνελ, γιατί όχι και την αντίσταση στο ενυδρείο…)

 

Προσωπικά ελέγχω την κατανάλωση ενέργειας στον εξοπλισμό του ενυδρείου, αφού αυτό θα λειτουργήσει όπως πρέπει.

«Εύκολη» λύση η αλλαγή σε λάμπες led για όποιον έχει πυρακτώσεως.

 

Η αντίσταση μπορεί να είναι θέμα… ίσως συμφέρει το «Εξοικονομώ» για να είμαστε ζεστά και μεις και να μην χρειάζεται να καίει συνέχεια η αντίσταση στο ενυδρείο 😂

Εναλλακτικά βάζουμε ψάρια κρύου νερού 🥶

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...