Jump to content

Στρώσιμο Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση θελω να κάνω (σορρυ αν είναι χαζή, είμαι σχετικά καινούρια στο χόμπι).

 

Λοιπόν έχω ένα 45L ενυδρείο, φυτεμένο και φιλοξενεί μέσα ένα μικρό αξολοτλ.

 

Όπως καταλαβαίνετε το ενυδρείο είναι μικρό και από την αρχή ήξερα πως μόλις αρχίσει να μεγαλώνει θα πάρω ένα μεγαλύτερο.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής, έχω βρει ένα ενυδρείο 70L, φυτά, πέτρες, διακόσμηση και το υπόστρωμα από το ενυδρείο που έχω τώρα θα μπούνε όλα στο καινούργιο μαζί με το φίλτρο που τρέχει τώρα. 

 

Θα χρειαστεί να ξανά δημιουργήσω τον κύκλο του αζώτου? Ή θα είναι κομπλέ από το φίλτρο και όλα τα υπόλοιπα που θα μπουν εκεί?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μια ερώτηση θελω να κάνω (σορρυ αν είναι χαζή, είμαι σχετικά καινούρια στο χόμπι).

 

Λοιπόν έχω ένα 45L ενυδρείο, φυτεμένο και φιλοξενεί μέσα ένα μικρό αξολοτλ.

 

Όπως καταλαβαίνετε το ενυδρείο είναι μικρό και από την αρχή ήξερα πως μόλις αρχίσει να μεγαλώνει θα πάρω ένα μεγαλύτερο.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής, έχω βρει ένα ενυδρείο 70L, φυτά, πέτρες, διακόσμηση και το υπόστρωμα από το ενυδρείο που έχω τώρα θα μπούνε όλα στο καινούργιο μαζί με το φίλτρο που τρέχει τώρα. 

 

Θα χρειαστεί να ξανά δημιουργήσω τον κύκλο του αζώτου? Ή θα είναι κομπλέ από το φίλτρο και όλα τα υπόλοιπα που θα μπουν εκεί?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Καλησπέρα αν πάρεις όλη την βιολογία από το ενυδρείο/φίλτρο σου και το κάνεις άμεσα τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα.  Βιολογία = βιολογικό υλικό, σφουγγάρια κτλ πέτρες . Καλό είναι και το νεράκι από το ενυδρείο να χρησιμοποιήσεις για να μην έχει μεγάλη διαφορά στο  ph πχ  κτλ οταν συμπληρώσεις νερό στο καινούργιο ενυδρείο. Πόσα λίτρα την ώρα λέει το φίλτρο σου? 

(Προσοχή) να μην στεγνώσει το βιολογικό υλικό/ σφουγγάρια και είναι εκτεθειμένα χωρίς νερό από το ενυδρείο φυσικά, και καλά είναι να συμπληρώσεις/ ρίξεις βακτήρια στο φίλτρο όταν κάνεις την μεταφορά στο τέλος 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα αν πάρεις όλη την βιολογία από το ενυδρείο/φίλτρο σου και το κάνεις άμεσα τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα.  Βιολογία = βιολογικό υλικό, σφουγγάρια κτλ πέτρες . Καλό είναι και το νεράκι από το ενυδρείο να χρησιμοποιήσεις για να μην έχει μεγάλη διαφορά στο  ph πχ  κτλ οταν συμπληρώσεις νερό στο καινούργιο ενυδρείο. Πόσα λίτρα την ώρα λέει το φίλτρο σου? 

(Προσοχή) να μην στεγνώσει το βιολογικό υλικό/ σφουγγάρια και είναι εκτεθειμένα χωρίς νερό από το ενυδρείο φυσικά, και καλά είναι να συμπληρώσεις/ ρίξεις βακτήρια στο φίλτρο όταν κάνεις την μεταφορά στο τέλος 

Ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες!! 

 

 Το φίλτρο είναι το hang on filter hbl-701 από sunsun.

 

Επίσης στην αρχή όταν έστρωνα το ενυδρείο για βακτήρια μου είχαν δώσει το stress zyme+ από Api. 

Να χρησιμοποιήσω ξανά αυτό? Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες!! 

 

 Το φίλτρο είναι το hang on filter hbl-701 από sunsun.

 

Επίσης στην αρχή όταν έστρωνα το ενυδρείο για βακτήρια μου είχαν δώσει το stress zyme+ από Api. 

Να χρησιμοποιήσω ξανά αυτό? Έχεις να μου προτείνεις κάτι καλύτερο?

Καλημέρα.  Αν σου έκανε δουλειά τότε είναι εντάξει αυτό.  Για εμένα δουλεύει καλά seachem stability αλλά εξίσου καλό είναι και αυτό που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...