Jump to content

Πολυπολιτισμικό ενυδρείο


Marinelife

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους φίλους.

 

Όπως αναφέρεται και στον τίτλο σε αυτή τη προσπάθεια θα ενώσουμε ψαράκια από διαφορετικές ηπείρους με κοινά αποδεκτές όμως συνθήκες / ανάγκες νερού, και να παρατηρήσουμε πως μπορούν να συνυπάρξουν και πως αλληλεπιδρούν. Πολλά ψαράκια με διαφορετικές συνήθειες και προτιμήσεις. 

Για να βοηθηθούν ο βυθός έχει πολλές κρυψώνες και φωλιές, κάποιες που μπορούμε και βλέπουμε και άλλες «κρυμμένες» στη πίσω πλευρά του ενυδρείου. 

«Σκληρό» ίσως τοπίο από ιζηματογενής βράχους, λίγα φυτά, φύλλα και κουκουνάρια. Σπηλιές, λείες οριζόντιες, κάθετες, αλλά και κεκλιμένες επιφάνειες, θα δώσουν στο κάθε ψαράκι αυτό που επιθυμεί. 

Για να μην μακρηγορώ παρουσιάζω το ενυδρείο.

 

6CCFD655-08D6-42B0-B65C-4562F6A0F19E.thumb.jpeg.3418361a52b24c20fc9619b45c831347.jpeg

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Κοινωνικό

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150x50x66 (Juwel Rio 450)

Συνολικά Λίτρα:450

Sump (λίτρα): -

 

Οργανισμοί

Φυτά: 

Anubias Barteri Nana x 2

Echinodorus Grisebachii Bleherae Bunched X 1

Ludwigia Glandulosa Potted  X2

Alternathera Reineckii "Rosanervig" Potted  X1

 

Ψάρια: (μαζί με τις συνθήκες τους)

 

Pelvicachromis pulcher - Kribensis x 5

Temperature: 75-81°F (24-27°C)

pH: 5.0-7.5

Hardness: 0-12°H

 

Hemichromis lifalili - Blood-Red Jewel Cichlid x 5

Temperature: 73-79°F (23-26°C).

pH: 6.0-7.8

Hardness: 4-15°H

 

Botia almorhae - Yo-Yo Loach x 2

Temperature: 19 – 27.5 °C.

pH: 6.0 – 7.5

Hardness: 36 – 215 ppm

 

Danio aequipinnatus - Giant Danio x 10

water with a 6-8 pH, 

hardness of 5.0-19.0 dGH, 

temperature 72-81 °F (22-27 °C)

 

Geophagus Surinamensis (Red Striped Eartheater) x 0 (θα μπουν 2-3 σε κάνα μήνα)

Temperature: 76°F to 88°F (24-27°C),

pH range: 6.0 – 8.0;

dH range: 5 – 19

 

Άλλα είδη: - 

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:μαυρο

Πέτρες: ιζηματογενής, 120 kg, κατάλληλες για ενυδρείο

Ξύλα:οχι

Άλλα διακοσμητικά: κουκουνάρια, φύλλα catappa 

Υπόστρωμα:οχι

Βυθός:άμμος μαύρη χαλαζιακή κοκομετρίας 0.6-1.5 στα 2/3 του ενυδρείου (μπροστά και στη μεσαία λουρίδα) και 1.0-3.0 στο 1/3 (κάτω από το φίλτρο και μια γραμμή στη πλάτη του ενυδρείου όπου έχει μεγαλύτερο πάχος ο βυθός)

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Juwel led φυσικό λευκό και κίτρινο.

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες.

 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εσωτερικό (Juwel XL) 1000 λίτρα την ώρα και εξωτερικό (Fluval 407) 1450 λίτρα την ώρα

Θέρμανση/ Ψύξη: 300watt θερμοστάτης

Λίπανση: -

Παροχή CO2: όχι

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: εισαγωγή super peat στο εξωτερικό φίλτρο. Εισαγωγή επιπλέον βιολογικού υλικού και στα 2 φίλτρα.

Διατροφή: sera Gvg-mix nature, cichlid gold hikari, catfish chips sera, cichlids sticks sera, growth food sera, artemia mix sera, granured color pellets sera, bloodworms (frozen) ocean nutrition, Daphnia (frozen) ocean nutrition. (Όχι κάθε μέρα όλα μαζί…)

 

Παράμετροι

pH: 7.2-7.5 (μετρήσεις με API & Sera)

Γενική σκληρότητα (GH): 11

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (NH4) 0.5 mg/lt (ΝΗ3):0.009 ml/lt

Νιτρώδη (ΝΟ2): 5 mg/lt

Νιτρικά (ΝΟ3): 0

Φωσφορικά (PΟ4): δεν μετρούνται

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

(είναι στο στρώσιμο ακόμα)

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: ακόμα όχι. Σταδιακά σε 10-15% κάθε 15 μέρες (όταν στρώσει και οι μετρήσεις έρθουν στα επιθυμητά επίπεδα)

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: erase-cl brightwell aquatics.

Επίσης εισαγωγή νερού από Ultra filtration (4 στάδια και UV)

(Αφαιρεί το 99.99% βακτηρίων, Αφαιρεί κύστες, Αφαιρεί το χλώριο κατά 99%, Αφαιρεί τα διαλυμένα στερεά κατά 95%)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: έναρξη ενυδρείου με microbe-lift special blend water care (ακολουθούνται οδηγίες σκευάσματος)

Εκτός από τη σκληρότητα του νερού (1 φορά την εβδομάδα) οι υπόλοιπες μετρήσεις γίνονται καθημερινά το πρωί.

Επίσης ακολουθούνται οι οδηγίες:


Θα προσπαθήσω να κρατήσω την παρουσίαση καθαρή και να παρουσιάσω συμπεριφορές ψαριών αλλά και την εξέλιξη του επιχειρήματος. 
«Τρέχει» παράλληλα και αυτό όπου συζητιούνται λεπτομέρειες.


 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα ενα πολυπολιτισμικο κοινωνικο ενυδρειο,εχεις βρει την χρυση τομη στις παραμετρους νερου που χρειαζονται τα ψαρια,οποτε ολα τελεια.

Στα προσωπικα μου γουστα θα προτιμουσα να ηταν λιγο παραπανω φυτεμενο αλλα ειναι πολυ ωραιο κι ετσι.

Καλη επιτυχια στο προτζεκτ,περιμενω κι αλλες φωτο στην πορεια και με τους κατοικους!!

Link to comment
Share on other sites

Πως φαίνεται να αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους. Ρωτάω γιατί σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο στο 180αρι μου που τόρα εχω κιχλίδες

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Johnkkk said:

Στα προσωπικα μου γουστα θα προτιμουσα να ηταν λιγο παραπανω φυτεμενο αλλα ειναι πολυ ωραιο κι ετσι.

Καλησπέρα.

 

Για να είμαι ειλικρινής, νομίζω πως τελικά έχω βάλει πολλά 😂

Έτσι ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο…

7697DBC0-D5A0-40E4-A0C6-D04DE3575936.png.2c352b73730a7c4b7b2bce928b5d6c15.png


και έτσι έγινε μετά από λίγο καιρό. 
D20292FC-BD92-4DEB-8097-CA16A2BA4824.png.98fccf14d240097a3e66c9e6f238474f.png


Και εγώ ως άπειρος, κούρευα αλλά και ξερίζωνα αβέρτα μέχρι που ανακάτεψα τόσο το βυθό που βγήκε μαύρη άλγη.

Τώρα αυτά που έχω βάλει είναι πιασμένα πάνω στις πέτρες. Δεν αποκλείω να τα αυξήσω αν χρειαστεί, αλλά δεν θα φυτέψω στο βυθό (τον οποίο έχω κρατήσει στο 1.5 εκατοστό μπροστά και 2.5 εκατοστά πίσω (περίπου)).
 

Έχω κάποιες θέσεις που μπορώ να προσθέσω αν χρειαστεί. 🙂

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vasilis Kalaitzis said:

Πως φαίνεται να αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους. Ρωτάω γιατί σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο στο 180αρι μου που τόρα εχω κιχλίδες

Καλησπέρα. 
 

Πιστεύω πως είναι νωρίς ακόμα για να πω κάτι. 
Να μεγαλώσουν πρώτα λίγο…🙂

Χθες σύμφωνα περιφερόντουσαν όλα σαν κοπαδόψαρα. Δηλαδή όλα πήγαιναν μαζί με το είδος τους  και εξερευνούσανε. 
Σήμερα τα Danio παίζουν κοντά στην επιφάνεια του νερού (έτσι κάνουν πάντα), τα Kribensis «τσεκάρουν» τις φωλιές, και έχουν ακροβολιστεί σε όλο το βυθό ενώ οι lifalili χρησιμοποιούν όλο το χώρο.

 

Ακόμα είναι πολύ μικρά για κάτι παραπάνω. Επίσης, αφού μεγαλώνουν όλα μαζί πιστεύω ότι δεν θα έχω τσακωμούς και στο μέλλον. 
(Εκτός από καμία γέννα, τότε θα δείξει 😇)

 

Αν κάνεις κάτι τέτοιο δες να έχεις πολλές κρυψώνες και δες και τις ελάχιστες αποστάσεις (ειδικά το μήκος του ενυδρείου) που χρειάζονται τα ψαράκια που θα διαλέξεις. Γενικά θέλει λίγο διάβασμα για τις προτιμήσεις τους και την συμπεριφορά τους για να μην υπάρχουν εκπλήξεις.

 


 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Ακόμα είναι πολύ μικρά για κάτι παραπάνω. Επίσης, αφού μεγαλώνουν όλα μαζί πιστεύω ότι δεν θα έχω τσακωμούς και στο μέλλον. 

Οταν θα μεγαλωσουν λιγο και θα υπαρχει ζευγαρι, θα δεις τι θα γινει..... Σκεψου απο τωρα για το που θα πανε τα υπολοιπα.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Οταν θα μεγαλωσουν λιγο και θα υπαρχει ζευγαρι, θα δεις τι θα γινει.....

Ελπίζω σε παραπάνω από ένα ζευγάρι. 😀

Στο μικρό είχα από τα σκαλάρια και τα κριμπενσις, με αρκετές γέννες και χωρίς δράματα. Από κάποιο άλλο δεν υπήρξε γέννα αλλά δεν ξέρω και αν ήταν αρσενικό - θυλικό τα άλλα ζευγάρια.

Επειδή είναι πολύ μικρά τα πήρα σε 5δες (κριμπένσις και λιφαλίλι).

Τα κριμπένσις ήδη ξεχωρίζουν να βγαίνουν αρσενικά (ελπίζω 1 να βγει θυλικό…) οπότε θα υπάρξουν μάχες.

Για τα λιφαλίλι ακόμα δεν έχω ιδέα…! 

Γενικά δεν υπάρχουν μεγάλα ψάρια. (Όλα μέχρι στιγμής φτάνουν ως 10 εκατοστά) 

Έχουν αρκετό χώρο και κρυψώνες…

 

Οι γεοφάγοι που έχω δει φτάνουν μέχρι τα 30 εκατοστά. Αυτούς θα τους πάρω αρσενικό και θηλυκό αλλιώς 5αδα θα ήταν υπερβολή πιστεύω. Είναι πολύ ειρηνικά ψάρια. Πιο πιθανόν να τα κυνηγούν τα μικρότερα…. 😂.

Τα πιο μικρά ψάρια θα είναι τα κριμπένσις αλλά αυτά δεν «μασάνε».

είναι τα μόνα που κυνηγούσαν τους πλέκο στο προηγούμενο ενυδρείο και που κατάφεραν να κάνουν ψαράκια.

Τα σκαλάρια, τους έσπρωχναν ευγενικά και οι πλέκο απλά έτρωγαν τα αυγά τους…
 

Για τις γέννες, δεν πιστεύω ότι θα μπορέσει να επιβιώσει κάτι σε κοινωνικό ενυδρείο.

(το παλιό δεν θα το κρατήσω - μέρος της συμφωνίας…)

 

8 hours ago, natateo said:

Σκεψου απο τωρα για το που θα πανε τα υπολοιπα.....

Μέχρι στιγμής όποιο ψάρι δεν έχει καταφέρει να προσαρμοστεί το έχουν φάει τα υπόλοιπα. Πιστεύω πως και σε αυτό θα γίνει το ίδιο. 
Εδώ όμως έχει προβλεφθεί να υπάρχουν μέρη που δεν θα μπορούν να πάνε τα μεγαλύτερα. 
 

 

Γενικά όμως θα έχω να παρατηρήσω αρκετά. Όποτε βλέπω κάτι αξιοσημείωτο θα το βάζω εδώ 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρισκόμαστε 20 μέρες περίπου μετά και έχουν γίνει οι παρακάτω αλλαγές:

1. Μπήκε το Ecco Skim της Juwel (Καθότι Juwel και το ενυδρείο, όχι για κάποιο άλλο λόγο).
Ειλικρινά δεν το περίμενα αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά!!!

 

Φώτο από το Rio 180 στο τάισμα (χωρίς τον εξοπλισμό)

D17C6AC9-E0E2-43BA-B1B5-D0F222F42C9E.jpeg.14103ea538d7600cbe32d91dbc267831.jpeg


Γεμάτο «λαδίλα»

(Σε αυτό υπάρχει επιπλέον φίλτρο που αναταράζει την επιφάνεια)

 

και φώτο από το Rio 450 στο τάισμα (με τον εξοπλισμό)

DCBAD0BB-B9AB-4668-8A21-BD8039311C08.jpeg.6d986bfdba8306d7f17e57bc240775f3.jpeg

 

Η «λαδίλα» είναι ανύπαρκτη. 

2. Προστέθηκαν 2 SAE ψαράκια

 

3. Προστέθηκαν τα παρακάτω φυτά:

- Anoubias barteri angustifolia

- Anoubias barteri / barteri

- Echinodorous cordifolius fluitans 

 

4. Προστέθηκαν 3 nutrition  capsules της tropica (συνολικά) κοντά στα φυτά που τις χρειάζονται. 
(Δεν έχω CO2, οπότε μην το παρακάνουμε… 😁)


5. Προστέθηκαν 2 “budges” της seachem για δοκιμή. 
- για pH. Μέχρι στιγμής δείχνει ακριβώς ότι μετρώ και με τα υγρά.

- για αμμωνία. Μέχρι στιγμής δείχνει “safe”. Ελπίζω να μην μάθω αν δείχνει καλά…. 😄

Φαίνονται δεξιά στο ενυδρείο.

 

6. Το νερό πλέον είναι όξινο με pH 5.5-6.0.

Πιθανόν να ξεκίνησε καφέ Άλγη, αλλά στο 48ωρο δεν εξαπλώθηκε. Αντιθέτως μοιάζει να περιορίζεται, αλλά δεν αποκλείεται να έχει κάποια έξαρση αφού η βιολογία δεν έχει σταθεροποιηθεί.

NO3 δεν έχουν μετρηθεί τις τελευταίες μέρες και με την πρόσθεση των φυτών θα αργήσουν να φανούν. Ούτε ΝΟ2.

Σε αντίθεση ΝΗ4/ΝΗ3 μετρούνται αρχικά σε ποσότητα 0.5mg/lt αλλά αν συνυπολογιστεί το pH περιορίζεται στο 0.003 ml/lt (η και λιγότερο αφού χρειάζεται pH 7.0 για αυτή την απόδοση και το πραγματικό είναι ακόμα πιο όξινο)

 

E437D9BC-5CE1-4B25-AF00-FDF095381412.jpeg.cd12474ff56d21b87270ba277732356c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

2. Προστέθηκαν 2 SAE ψαράκια

Κακως...θελουν κοπαδι, γινονται μεγαλα, τρωνε σαν ελεφαντες, χαρακτηρας - ασ το καλυτερα....:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Marinelife έγραψε:

Σε αντίθεση ΝΗ4/ΝΗ3 μετρούνται αρχικά σε ποσότητα 0.5mg/lt αλλά αν συνυπολογιστεί το pH περιορίζεται στο 0.003 ml/lt (η και λιγότερο αφού χρειάζεται pH 7.0 για αυτή την απόδοση και το πραγματικό είναι ακόμα πιο όξινο)

Το υπολοιπο το 0,47ppm ειναι αμμωνιο, που και αυτο δηλητηριαζει τα ψαρια απλα με πιο αργο ρυθμο απ οτι η αμμωνια.

Εβαλες και άλλα ψαρια, που ακομα μετρας αμμωνια ..... κακωςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είπα και γω θα ηρεμήσω μετά τη δουλειά…😂
 

22 hours ago, natateo said:

Κακως...θελουν κοπαδι, γινονται μεγαλα, τρωνε σαν ελεφαντες, χαρακτηρας - ασ το καλυτερα....:D:D

Είναι φρόνημα τα δικά μου 😜 Τα έχω 1.5 χρόνο περίπου στο μικρό κοινωνικό χωρίς προβλήματα. Τρώνε κυρίως άλγη γιατί δεν προλαβαίνουν και πολλά από τροφή από τα υπόλοιπα… 

Ειδικά τώρα με τα Giant Danio που πέφτουν σαν τα πιράνχας που βλέπουμε στα έργα… δύσκολο να περάσει οτιδήποτε δεν είναι τροφή βυθού (εκτός αν ρίξουμε πολλή τροφή…) θα τρώνε μόνο άλγη…. (Γιατί και ο βυθός δεν αστειεύεται όταν πρόκειται για φαΐ.)

 

22 hours ago, natateo said:

Το υπολοιπο το 0,47ppm ειναι αμμωνιο, που και αυτο δηλητηριαζει τα ψαρια απλα με πιο αργο ρυθμο απ οτι η αμμωνια.

Εδώ έχω ερωτήσεις…..

Αφού έχω 0.497 αμμώνιο, γιατί δεν το μετρώ; Κάνω κανονικά το τεστ. Είναι ενεργό ή αδρανοποιημένο; 

Και αν είναι ενεργό γιατί δεν το μετρώ; 
Οπότε θα μπορούσε να είναι και 1 και 2 κτλ;

(Βάλε κάνα καλό λινκ…😁)

 

22 hours ago, natateo said:

Βαλε αυτο

Το έχω πάρει για περίπτωση ανάγκης όμως.  Σίγουρα να το ρίξω;

Ποιό θα είναι το αποτέλεσμα στη βιολογία γενικότερα;

Έχω και το erase-cl. Και αυτό όμως δεν το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω τις μετρήσεις…

Οπότε μια επιβεβαίωση, όντως να ρίξω μέσα χημικό; Αν ναι, ποιο θα ήταν καλύτερο να μπει;

EF5EC4F7-F0C0-415B-A198-E67C3B538540.thumb.jpeg.5792233dbe09f5023692f3013b0e9c65.jpeg 

 


Μήπως επειδή η «ενεργή» αμωνία είναι 0.003… δεν αρκεί για συντηρήσει τα βακτήρια και δεν προχωρά ο κύκλος ή απλά αυξάνεται παράλληλα με τον πολλαπλασιασμό των βακτηρίων και μένει στο ίδιο ποσοστό, το ΝΟ2 γίνεται ΝΟ3 και το ΝΟ3 το τρώνε τα φυτά;

Μήπως εκτός από τα 2 να βάλω και κανένα ακόμα να αρχίσουν να γυρνάνε τα γρανάζια;

Στο σχετικό άρθρο λέει ότι προσθέτουμε κάθε εβδομάδα…

 

Γενικά πάντως δεν «κολλάει» να έχω αμωνία τόσες μέρες, ή αμμώνιο αντίστοιχα…, 15 λίτρα υλικά, bacteria starter κάψουλες της Juwel στο φίλτρο της, καλής ποιότητας βακτήρια (θεωρώ) σε υγρό που έχει μπει κανονικά…. 
Είτε δεν έχω αρκετή αμωνία και αμμώνιο για να συντηρηθούν τα βακτήρια μετά από τόσες μέρες…, είτε η ποσότητα του ΝΟ3 που παράγεται καταναλώνεται. Τρέχει 3 εβδομάδες για να είμαστε στο 0…

Κάτι κάπου θα υπήρχε.

 

Για την ώρα πάντως τα ψαράκια φαίνονται μια χαρά, έχουν μεγαλώσει και λίγο από πριν, και υπολείμματα τροφής δεν υπάρχουν πουθενά… 

 

?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Εδώ έχω ερωτήσεις…..

Αφού έχω 0.497 αμμώνιο, γιατί δεν το μετρώ; Κάνω κανονικά το τεστ. Είναι ενεργό ή αδρανοποιημένο; 

Και αν είναι ενεργό γιατί δεν το μετρώ; 
Οπότε θα μπορούσε να είναι και 1 και 2 κτλ;

(Βάλε κάνα καλό λινκ…😁)

 

On 26/9/2022 at 9:51 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Σε αντίθεση ΝΗ4/ΝΗ3 μετρούνται αρχικά σε ποσότητα 0.5mg/lt αλλά αν συνυπολογιστεί το pH περιορίζεται στο 0.003 ml/lt (η και λιγότερο αφού χρειάζεται pH 7.0 για αυτή την απόδοση και το πραγματικό είναι ακόμα πιο όξινο)

Ειπες και μόνος σου οτι μετρας 0.5ppm ΝΗ3/4.....αν η αμμωνια ειναι 0.003.... τοτε το αμμωνιο ειναι 0.497....

Το αμμωνιο ειναι αμμωνιο .... δεν υπαρχει ενεργο και μη ενεργο.....

Με μπερδεψες τελειως 🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Έχω και το erase-cl. Και αυτό όμως δεν το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω τις μετρήσεις…

Οπότε μια επιβεβαίωση, όντως να ρίξω μέσα χημικό; Αν ναι, ποιο θα ήταν καλύτερο να μπει;

Οπως φαινεται ιδια δουλεια με την αμπουλα κανει και αυτο. Ριξ το μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 
 

Καμία αλλαγή, οπότε έριξα μέσα erase-cl και.βλέπουμε. 
Εγώ δεν κάνω την αφαίρεση γιατί είναι ανόμοια πράγματα.

Δηλαδή το ΝΗ4 το μετράει 0.5 mg/L και μπαίνω με αυτό στο πινακάκι και βρίσκω με συνυπολογισμό του pH ΝΗ3 0.003 ml/L …


Δεν μπορούμε να πούμε 0.5 mg/L - 0.003 ml/L = 0.497… τι μονάδα… και αφού το δεύτερο εξάγεται του πρώτου…

Πάντως, έστειλα ένα μήνυμα στο support της Sera να μου διευκρινίσουν. 
Για να δουμε αν θα έρθει απάντηση…. 😁

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Δεν μπορούμε να πούμε 0.5 mg/L - 0.003 ml/L = 0.497… τι μονάδα… και αφού το δεύτερο εξάγεται του πρώτου…

Γιατι δεν μπορουμε? Οταν το τεστ μετραει ΝΗ3+ΝΗ4=0.5 τοτε οταν ΝΗ3=0.03, τοτε ΝΗ4=0.5-0.03.... απλα μαθηματικα :)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς απρόσμενο και απροσδόκητο!

 

Σχεδόν ένα μήνα μετά την έναρξη του ενυδρείου τι να δω;

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις!!!

D630B0EC-8A80-4EBF-B347-AE0A6CE47D55.thumb.jpeg.0906d4bc73cf9e8da4d10f616658abc1.jpeg

 

Πολλές ουρίτσες και κάποιος να τις φυλάει….


Απορώ πότε πρόλαβαν…. 
Φώτο δεν μπόρεσα να βγάλω πιο καλή, είναι στο πίσω μέρος του ενυδρείου ανάμεσα στις πέτρες και 2 φύλλα κατάπα. 
 

Για την ώρα τους έχω βάλει να έχουν τοπικά εκεί φως και έριξα και τροφή για τα μωρά. 

Για να δούμε αν θα επιζήσουν ή θα γίνουν τροφή… Δυστυχώς θα πρέπει να φύγω για λίγες μέρες, οπότε όλα θα μείνουν στον αυτόματο…

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρισκόμαστε στον 1.5 μήνα περίπου λειτουργίας και φαίνεται πως τα πράγματα αρχίζουν να στρώνουν.

Τελευταία αλλαγή μία εβδομάδα πριν, περίπου 30%. 
Μετρήσεις

pH 5.5-6.0

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 10

Δεν έκανα αλλαγή νερού να δω πως θα ανεβαίνουν τα ΝΟ3…

 

Έχω μεταφέρει τα ψάρια από το παλιό, εκτός από τους πλέκο. Ήδη είναι πολλά… (Προστέθηκαν 4 σκαλάρια, 5 τέτρα, και 2 σαν μικροί γλύφτες… δεν θυμάμαι πως τα λένε… (ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα)

 

33FDF37E-AA81-48CC-AAE2-9357139EFF55.thumb.jpeg.696c365500b7cd71f70c9a64167c7bf4.jpeg

 

Και όσο αφορά το εγχείρημα του κοινωνικού / πολυπολιτισμικού…

Οι γέννες συνεχίζονται χωρίς διαμάχες και στρεσάρισμα για τους γονείς (τουλάχιστον για την ώρα)

63DEFA49-E2C6-45C4-8259-66476B3E7FFF.thumb.jpeg.87ef687bfd5ba74f160f8c79ef931619.jpeg

Τα μικρά είναι στη πίσω πλευρά του ενυδρείου.

Για την ώρα μόνο τα λιφαλίλι έχουν γεννήσει. 
 

Έχει αρχίσει να εμφανίζεται άλγη πάνω στα φύλλα (αυτό που φαίνεται σαν πιο πράσινο στίγμα).

όσο αφορά τα φυτά με το pH που έχω δεν είναι και η καλύτερη τους… αλλά ακόμα κρατούν.

Το CO2 πήγε στο μπλε (πλεόνασμα) και ξεκίνησα υγρή λίπανση (λίγο κάθε μέρα να συμπληρώνεται η ποσότητα της εβδομάδας αναλογικά).

Οπότε έπεσε στο πράσινο (βέλτιστη ποσότητα) και το παρακολουθώ όπως και τα νιτρικά πλέον πιο συχνά. 
 

🤗

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Marinelife said:

 

Το CO2 πήγε στο μπλε (πλεόνασμα) ...

 

Το μπλε είναι έλλειψη. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, KostasGr said:

Το μπλε είναι έλλειψη.

Έχεις απόλυτο δίκιο. 
«Θυμόμουν» τελείως το ανάποδο! :headonwall:
Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο… τώρα είμαι στο πράσινο και παρακολουθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη τα σκαλαρια θα πισουν καποιο μικρο ψαρακι για dinner....

Κατσε να μεγαλωσουν λιγο :D

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 8:10 ΜΜ, natateo said:

Καποια στιγμη τα σκαλαρια θα πισουν καποιο μικρο ψαρακι για dinner....

Κατσε να μεγαλωσουν λιγο :D

 

Καλησπέρα. Δύσκολο το βλέπω, δεν έχω μικρά ψαράκια μέσα… ή πιο σωστά τόσο μικρά ψαράκια :)

Τα πιο μικρά είναι τα «Hyphessobrycon eques -Serpae Tetra» τα οποία όμως είναι 2 ετών και αρκετά μεγάλα (και πονηρεμένα) για να φαγωθούν.

Όχι πως δεν μπορεί να υπάρξουν θύματα από μελλοντικές αψιμαχίες όμως.

Στο προηγούμενο μόνο ψάρια του ίδιου είδους είχαν αψιμαχίες. Διαφορετικά είδη τα πήγαιναν πολύ καλά (και ήρεμα) μεταξύ τους. Τώρα κάνω το «πείραμα» με περισσότερα είδη και περισσότερα ψάρια στο ίδιο είδος.

 

Αναμένεται να τρώγεται ο γόνος… ήδη όμως μεγαλώνει η 2ρη γέννα. Θα μπορούσα να απομονώσω κάποια, αλλά θα έπρεπε να διαθέτω την παραγωγή…

 

Το μόνο ψάρι που ήταν επιθετικό είναι αυτό: (δεν θυμάμαι πως το λένε)

354B37A0-2D1A-475F-8BD5-6AE4E07ED3A6.jpeg.3f7ce83a996c225f3e712e8614cfa303.jpeg
 

Αυτή τη στιγμή είναι ήρεμο. Το έχουν κυνηγήσει τα λιφαλίλι 2-3 φορές που πήγε να τα κυνηγήσει αυτό και κάνει προσεκτικά βήματα πλέον.

Άλγη από τα φυτά δεν τρώει (γιατί γι αυτό το είχα πάρει)

Η ζωή στο ενυδρείο, έχει τα πάνω και τα κάτω της για όλους μέσα σε αυτό.

Παρατηρώ συμπεριφορές και νοημοσύνη που δεν πήγαινε το μυαλό μου ότι υπάρχει στον κόσμο των ψαριών.

Και είμαι στην αρχή …!

 

Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να φτιάξω μια αποικία με γαρίδες μέσα στον «κακό χαμό» των ψαριών…

Έχει προβλεφθεί χώρος που δεν χωρούν τα ψάρια να μπουν. 
Εκεί θα πέσει φαγοπότι αν η πρόβλεψη βγει λάθος, οπότε θα βάλω λίγες για να βεβαιωθώ ότι μπορούν να παραμένουν καλυμμένες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Το μόνο ψάρι που ήταν επιθετικό είναι αυτό: (δεν θυμάμαι πως το λένε)

και ακομα που εισαι :Dhttps://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-bicolor/

https://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-frenatum/

Though normally sold as such this species is largely unsuitable for the general community aquarium. This does not mean to say it must be kept alone, rather that tankmates must be chosen with care. While small specimens tend to hide away much of the time they become increasingly territorial as they grow and can display particularly high levels of aggression towards similar-looking species.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marinelife έγραψε:

Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να φτιάξω μια αποικία με γαρίδες μέσα στον «κακό χαμό» των ψαριών…

Έχει προβλεφθεί χώρος που δεν χωρούν τα ψάρια να μπουν. 
Εκεί θα πέσει φαγοπότι αν η πρόβλεψη βγει λάθος, οπότε θα βάλω λίγες για να βεβαιωθώ ότι μπορούν να παραμένουν καλυμμένες.

Λιγο ακριβουτσικο φαί για τα ψαρια σου :P

Link to comment
Share on other sites

 

@natateo Ευχαριστώ πολύ! 
Το είχα είχα ξεχάσει πως το λένε. 
 

Δεν θα το έλεγα “territorial” καθώς τριγυρίζει παντού… δεν του αρέσει να μένει εκτεθειμένο βασικά και μένει σε σπηλιές, κάτω από τη ρίζα (στο προηγούμενο), κτλ.

Είχα 2 αρχικά. Κυνηγούσε το ένα το άλλο συνέχεια όταν μεγάλωσαν μέχρι που το ξέκανε. Δεν είχε όμως παρόμοια συμπεριφορά με τα υπόλοιπα είδη. Θα κυνηγήσει κάποιο που πάει κατά πάνω του και μπορεί να «βάλει στο μάτι» κάποιο σαν το παρακάτω για μερικούς κύκλους στο ενυδρείο και θα το παρατήσει…

AC5A963E-FDB3-45AC-AA4E-70727B1A8183.jpeg.e22ac998e86b8d30a347be1a255078e3.jpeg

Επειδή το έβαλα μεταγενέστερα στο μεγάλο πήγαινε σε σπηλιές που ήταν τα λιφαλίλι. Οπότε είχε λίγο κυνήγι τις πρώτες μέρες. Τώρα έχουν ηρεμήσει και έχω και μια γέννα σε εξέλιξη (προσέχουν τα μικρά - τα κάνουν βόλτες στο ενυδρείο)

Δεν υπάρχουν όμως εντάσεις. Σα να ξέρουν πλέον τα υπόλοιπα να κρατούν αποστάσεις. Και είναι γεμάτο το ενυδρείο…

(Μόλις μεγαλώσουν ακόμα λίγο σκέφτομαι να βάλω και ένα 2ο fluval 407.

Θα χρειαστώ όμως custom σωληνώσεις για να μην το κάνω «θέατρο»…)

 

Για τις γαρίδες, έχω παράλληλες επιφάνειες (20χ30 έως 30χ40 εκατοστά) μεταξύ των βράχων με 0.5 έως 1 εκατοστό το πολύ απόσταση μεταξύ τους σε οριζόντιες και κάθετες θέσεις με φυτά στις άκρες τους.

Ήταν μια ιδέα από το προηγούμενο και για αυτό έφτιαξα τέτοιες περιοχές τώρα. Είναι όμως υπό σκέψη. Θα δω μετά από τρίμηνο λειτουργίας. 
 

Ήδη έχω βγάλει άλγη μέσα… δεν το γλιτώνεις με τίποτα…?

Έριχνα μια ματιά στα ήδη άλγης και ότι ποιότητα νερού και να έχεις, πάντα υπάρχει κάποιο είδος που ευδοκιμεί….

Για την ώρα πράσινα στίγματα στα φύλλα. 


Δεν φαίνεται κάτι καταστροφικό, οπότε για την ώρα απλά προσέχω την ποιότητα του νερού να είναι οκ. Ούτε στο φωτισμό έχω κάνει αλλαγή. 9 ώρες τη μέρα ανάβουν.

Να έπρεπε να κάνω κάτι;

Μόνο νιτρικά έχω πλέον και κάνω αλλαγή νερού όταν μετρήσω 30-40 25-30%.

Μετά θέλει 10 - 12 μέρες περίπου να μαζέψει ξανά…

PH 5.5-6.0 …

Μια φώτο με την άλγη:

B1515C0C-AD98-42F3-9EC4-16FE83168B80.jpeg.50f99c81f3c04c9db2622ea1ddf819e7.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...