Jump to content

Πρόβλημα Golden Apple Snail


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω ένα ενυδρείο 25L φυτεμένο με 8 golden apple snails. 

 

Κάνω σταθερές αλλαγές νερού στις 10 μέρες και τεσταρω με τα τεστ από Api (τα υγρά). 

 

Όλα μου τα σαλιγκάρια είναι πολύ ζωηρά, τρώνε και βλέπω πως ζευγαρώνουν κιόλας. 

 

Ξαφνικά σήμερα το πρωί παρατήρησα πως το ένα από αυτά ήταν μισό κλεισμένο στο καβούκι του και παρατήρησα πως έχει ένα φούσκωμα να το πω? (Δείχνω στις φώτο) 

 

Το έβγαλα αμέσως από το ενυδρείο και το έβαλα μόνο του σε μια μεγάλη γυάλα με τροφή. 

 

*Να σημειωθεί πως αμέσως έκανα τεστ στο νερό να δω μήπως πάει κάτι λάθος αλλά όλα ήταν φυσιολογικά.

 

Δεν κουνήθηκε καθόλου από την ώρα που το έβαλα στην γυάλα (στην αρχή όταν το μετακίνησα κουνιόταν) τώρα το βράδυ δυστυχώς είδα πως δεν κουνιέται καθόλου....

 

Γνωρίζετε τι είναι αυτή η "φούσκα"?? 

Από τι μπορεί να δημιουργήθηκε?? 

 

IMG_20220918_000455_986.webp IMG_20220918_000405_921.webp

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ζωντανα δεν ζουν σε ενυδρεια κατω απο 60λ. Για τα δικα σου 8, χρειαζεται ενυδρειο 100λ. Νομιζω απαντησα στην ερωτηση σου.

Εκτος απο αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα πρεπει να σκεφτομαστε για οργανικη μολυνση του νερου, που οδηγει στην ελλειψει οξυγονου στο νερο . Αυτα τα ζωντανα τρωνε πολυ, και ακομα παραπανω βγαζουν....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

αυτα τα ζωντανα δεν ζουν σε ενυδρεια κατω απο 60λ. Για τα δικα σου 8, χρειαζεται ενυδρειο 100λ. Νομιζω απαντησα στην ερωτηση σου.

Εκτος απο αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα πρεπει να σκεφτομαστε για οργανικη μολυνση του νερου, που οδηγει στην ελλειψει οξυγονου στο νερο . Αυτα τα ζωντανα τρωνε πολυ, και ακομα παραπανω βγαζουν....

Από pet shop που τα πήρα μου είπαν πως δεν χρειάζεται πάνω από 20L δεν το γνώριζα. 

 

Πέρα από αυτό για την οργανική μόλυνση και την έλλειψη οξυγόνου, κάνω αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες, έχω φίλτρο και επιπλέον μια αεροπετρα, νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω και πολλά παραπάνω.

 

Αυτό για τα λίτρα δεν το γνώριζα πάντως, έχω ένα παλιό ενυδρείο 72L θα τα μετακινήσω εκεί σήμερα.

(Πάντως όλα μου τα σαλιγκάρια είναι μια χαρά, δραστήρια)

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...