Jump to content

ΦΟΣΦΟΡΙΚΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


manos arvi

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο στα 200 λιτρα και εχω προβλημα με αυξημενα φοσφορικα οπως της εικονας.το θεμα ειναι πως και το νερο που χρησιμοποιω στην αλλαγη νερου εχει ακριβως την ιδια μετρηση.τι μπορω να κανω για να τα μειωσω γτ εχει αρχησει και δημιουργηται τριχωιδη αλγη.

εχω δει ενα σκευασμα της seachem το phosphoguard θα μειωθουν με την χρηση αυτου?

μετρηση.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νερό του δικτύου έχει φωσφορικά πάνω από 2.0 mg/l ?? Το νερό τής αλλαγής έχεις στην παροχή φίλτρο άνθρακα??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος manos arvi έγραψε:

Εχω ενα ενυδρειο στα 200 λιτρα και εχω προβλημα με αυξημενα φοσφορικα οπως της εικονας.το θεμα ειναι πως και το νερο που χρησιμοποιω στην αλλαγη νερου εχει ακριβως την ιδια μετρηση.τι μπορω να κανω για να τα μειωσω γτ εχει αρχησει και δημιουργηται τριχωιδη αλγη.

εχω δει ενα σκευασμα της seachem το phosphoguard θα μειωθουν με την χρηση αυτου?

μετρηση.jpg

Καλησπέρα.  Θα βοηθούσε λιγότερο τάϊσμα με συνδυασμό αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα μέχρι και 50% προτείνω  και  το σκεύασμα που αναφέρεις στο φίλτρο phosphoguard .Αλλά και 0,2 ppm να είναι από όσο μου έχουν πει και τα παιδιά εδώ δεν είναι βλαβερά ίσα ίσα που χρειάζεται.  Το φυσιολογικό είναι μέχρι και 0,5

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να βάλεις στην παροχή φίλτρο άνθρακα. Αν θες κάτι οικονομικό και καλό θα βάλεις το CBR2-10 . Μετά την εγκατάσταση θα ξανά μετρήσεις να δούμε που βρίσκεται. Νιτρικά έχει το δίκτυο??

Link to comment
Share on other sites

αν αγορασω μια αντιστροφη οσμωση 3 σταδιων που εχει και αυτη φιλτρο ανθρακα αλλα και δυο φιλτρα ακομη θα κανω δουλεια? νιτρικα δεν εχει κανω τα τεστ και ειμαι κομπλε.στις αλλαγες που κανω καθε βδομαδα χρησιμοπειω και prime γνωριζεις αν με την α/ο μπορω να το παραλειψω? ροταω γτ αν δεν χρειαζεται θα μπορουσα να φτιαξω ενα αυτοματο γεμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ α/ο αλλά όπως βλέπεις στην φωτογραφία έχω βάλει ένα ταφακι και 2 διακοπτάκια επιπλέον για τα ενυδρεία που  χρειάζονται μόνο δικτύου περασμένο από το φίλτρο άνθρακα και όχι από την μεμβράνη. 

16635291846515846946597284093631.thumb.jpg.6928d34b0f95f76d573efe434633f137.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να μην βάζεις prime αρκεί να έχεις τέστ χλωρίου και να τσεκάρεις ανά 15 μέρες. Συνήθως μετά το 6μηνο θέλουν αλλαγή του άνθρακα 

Link to comment
Share on other sites

οποτε πιστευω πως μια α/ο θα μου ελεινε σε μεγαλο βαθο το προβλημα μου.υπαρχει ενα κιτ για ενυδρειο στο skroutz αξιζει η αγορα του ¨η να παω σε καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα.  Θα βοηθούσε λιγότερο τάϊσμα με συνδυασμό αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα μέχρι και 50% προτείνω  και  το σκεύασμα που αναφέρεις στο φίλτρο phosphoguard .Αλλά και 0,2 ppm να είναι από όσο μου έχουν πει και τα παιδιά εδώ δεν είναι βλαβερά ίσα ίσα που χρειάζεται.  Το φυσιολογικό είναι μέχρι και 0,5

εχω μειωσει το ταισμα μου σε μια φορα την μερα εχω κοψει ολα τα λιπασματα μου και κανω καθε βδομαδα αλλαγες νερου,αλλα το δικτυο εχει αρκετα φοσφορικα απο μονο του και η αλγη μονο αυξανεται.μια  α/ο  θα ελεινε το προβλημα της ποιοτητας του νερου της αλλαγης

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

οποτε πιστευω πως μια α/ο θα μου ελεινε σε μεγαλο βαθο το προβλημα μου.υπαρχει ενα κιτ για ενυδρειο στο skroutz αξιζει η αγορα του ¨η να παω σε καποιο αλλο?

Waterwaves.gr την compact με 75αρα μεμβράνη επιπλέον 2 πλαστικά διακοπτάκια και ένα ταφάκι. Τους πέρνεις τηλέφωνο και σου λύνουν κάθε απορία. Άαα και μην το ξεχάσω,πες ότι είσαι μέλος του aquazone.gr 😇

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν διαλεγεις χημικη φιλτρανση - https://www.aquario.gr/product/d-d-rowaphos-500g/

και το seachem το phosphoguard

Μην βαζεις μεγαλες ποσοτητες, θα μηδενισεις τα φωσφορικα, που δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν διαλεγεις χημικη φιλτρανση - https://www.aquario.gr/product/d-d-rowaphos-500g/

και το seachem το phosphoguard

Μην βαζεις μεγαλες ποσοτητες, θα μηδενισεις τα φωσφορικα, που δεν ειναι καλο.

αυτα τοποθετουνται μεσα στο φιλτρο?  τι διαρκεια εχουν?

ξερεις απο δοσολογιες αμα ειναι ωστε να δω τι απο τις δυο λυσεις συμφαιρει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος manos arvi έγραψε:

αυτα τοποθετουνται μεσα στο φιλτρο?  τι διαρκεια εχουν?

ξερεις απο δοσολογιες αμα ειναι ωστε να δω τι απο τις δυο λυσεις συμφαιρει.

Δοσολογία λέει πάνω στην συσκευασία για πόσα λίτρα πόσα γραμμάρια πρέπει να βάλεις.  Ναι μέσα στο φίλτρο και λογικά σου έχει και κάποιο δίχτακυ στην συσκευασία μέσα.  Για 7 ημέρες και μετά κάνε μετρήσεις αν είναι στα επίπεδα απο 0,2 μέχρι 0,5 είσαι Οκ. Δεν πρέπει να αφαιρεθούν τέλειος τα po4 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δοσολογία λέει πάνω στην συσκευασία για πόσα λίτρα πόσα γραμμάρια πρέπει να βάλεις.  Ναι μέσα στο φίλτρο και λογικά σου έχει και κάποιο δίχτακυ στην συσκευασία μέσα.  Για 7 ημέρες και μετά κάνε μετρήσεις αν είναι στα επίπεδα απο 0,2 μέχρι 0,5 είσαι Οκ. Δεν πρέπει να αφαιρεθούν τέλειος τα po4 

Αν σε 7 μέρες πέσουν τα po4 θα πρέπει να τα αφαιρέσω από το φίλτρο μετά η μπορώ να τα αφήσω εκεί? Τι διάρκεια έχουν αυτά τα υλικά? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

Αν σε 7 μέρες πέσουν τα po4 θα πρέπει να τα αφαιρέσω από το φίλτρο μετά η μπορώ να τα αφήσω εκεί? Τι διάρκεια έχουν αυτά τα υλικά? 

Μπορεί και σε λιγότερες μέρες να πέσουν τότε ναι πρέπει να το βγάλεις. Δεν πρέπει να (στεγνωση ) από po4 το ενυδρείο για αυτό κάνεις τεστ μέρα παρά μέρα να βλέπεις τα επίπεδα. 

 Μέχρι και 0,5ppm είναι ΟΚ 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος manos arvi έγραψε:

Αν σε 7 μέρες πέσουν τα po4 θα πρέπει να τα αφαιρέσω από το φίλτρο μετά η μπορώ να τα αφήσω εκεί? Τι διάρκεια έχουν αυτά τα υλικά? 

Με το rowa την επομενη μερα επεσαν στο μισο (σ εμενα), το ιδιο μe aquaforest phosphate minus μιλαμε για κανονικη δοση, που δινει η εταιρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μέχρι και 0,5ppm είναι ΟΚ 

Στο φυτεμενο μεχρι ενα καλα ειναι. Προσωπικα δεν κρατησα ποτέ πανω απο 0.5ppm (για φυτεμενο μιλαμε)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...