Jump to content

Λαθρεπιβάτες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Κοινωνικό φυτεμένο έχω φτάσει σε σημείο να έχω χιλιάδες λαθρεπιβάτες και γεννούν ανεξέλεγκτα. Έβαλα σαλιγγαριφαγα σαλιγγαρια αλλά φυσικά δεν προλαβαίνουν να κάνουν τίποτα. Το να τα μαζεύω και να τα πετάω δεν βοηθάει ξαναγεμίζει ο τόπος. Εκτός του να το αδειάσω και να πετάξω τόση άμμο που είναι καλή και ακριβή υπάρχει άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος τζιμακος έγραψε:

Καλημέρα σε όλους. Κοινωνικό φυτεμένο έχω φτάσει σε σημείο να έχω χιλιάδες λαθρεπιβάτες και γεννούν ανεξέλεγκτα. Έβαλα σαλιγγαριφαγα σαλιγγαρια αλλά φυσικά δεν προλαβαίνουν να κάνουν τίποτα. Το να τα μαζεύω και να τα πετάω δεν βοηθάει ξαναγεμίζει ο τόπος. Εκτός του να το αδειάσω και να πετάξω τόση άμμο που είναι καλή και ακριβή υπάρχει άλλη λύση;

Πάντοτε σαν τελευταία λύση και αφού έχουν αποτύχει οι υπόλοιποι τρόποι καταπολέμησης είναι το φάρμακο esha gastropex.

Προσοχή εάν έχεις γαρίδες ή άλλα διακοσμητικά σαλιγκάρια.

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Η καλύτερή λύση είναι η απομάκρυνση με το χέρι με αφαίρεση της άμμου  και καλό κοσκίνισμα σε συνδυασμό με τα Helena (σαλιγκοφάγα ) . Τώρα  αν θέλεις χημεία απομακρύνεις τα Helena και συμφωνά με τις οδηγίες χρησιμοποιείς αυτό https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/esha-gastropexd.html   και μετά τις ανάλογες αλλαγές και την χρήση άνθρακα ξαναβάζεις τα helena. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ειχε γεμισει αλλα τα μαζευα λιγα λιγα και τωρα ειναι ελεγχομενα.πιο ευκολα τα μαζευα εγω το βραδυ μετα απο καποιες ωρες που εσβηναν οι λαμπες και ηταν ολα πανω στο τζαμι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 
 

Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ στο φυτεμένο μου.

Βρισκόντουσαν παντού! Βούλωναν το φίλτρο κυριολεκτικά….

Η «τύχη» μου άλλαξε όταν ένα από τα kribensis ψαράκια μου επέλεξε να δοκιμάσει ένα… περιττό να πω πως έχουν εξαφανιστεί τελείως… Ο αφανισμός κράτησε 2 εβδομάδες για το 90% και ολοκληρώθηκε σε ένα μήνα περίπου.

Από την άλλη συμβίωναν για ένα χρόνο περίπου, οπότε δεν σημαίνει πως αν βάλεις αυτά τα ψαράκια τα τα φάνε (γιατί καταλαβαίνω ότι συνήθως δεν το κάνουν)

μπορεί να χρειαζόντουσαν την πρωτεΐνη για την γέννα που ήρθε αργότερα… (ή να ήρθε η γέννα λόγω της πρωτεΐνης… )

 

Στο λέω για να μην απελπίζεσαι. Οι έμπειροι του φόρουμ θα σου πουν / έχουν πει πως να τα περιορίσεις, αλλά μπορεί να σου έρθει λύση και από εκεί που δεν το περιμένεις…

Κυκλοφορούν και κάτι «παγίδες» για σαλιγκάρια, αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν και κατά πόσο σε βοηθούν να τα μαζέψεις.

Εγώ είχα απελπιστεί και χαλάσει τη βιολογία του φίλτρου μου από το συχνό καθάρισμα - ξεμπούκωμα για να περνά το νερό.

Πιστεύω ήμουν τυχερός που άρεσαν στα ψάρια.

 

Τον βυθό δεν θα τον σκάλιζα πολύ, ειδικά σε βάθος…

Εγώ το έκανα κυρίως ξεριζώνοντας φυτά και μετά εμφανίστηκε μαύρη άλγη. Έχω ελάχιστη τώρα αλλά ουσιαστικά δεν ξεμπέρδεψα ποτέ. Οι πλύσεις με οξυζενέ ήταν η πιο αποτελεσματική μέθοδος για μένα. 

Οπότε ότι μάζεμα σαλιγκαριών και καθαρισμό, επιφανειακά μόνο. Πρόσεξε το. Πιστεύω ότι θα στο πουν και οι παλιοί / γνώστες του φόρουμ γιατί και εγώ είμαι νέος και έχω πολλά να μάθω και περισσότερα που τα ξέρω μισά…. (Και ίσως να μην έπρεπε να μιλάω… αλλά απλά λέω ότι έχει συμβεί σε μένα) 

Την έχω πατήσει πολλές φορές και συνεχίζω (να την πατάω….)🙂

Ό,τι κάνεις, με προσοχή…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Σήμερα έβγαλα 4 αποχές μεγάλες γεμάτες και ακόμα έχει πολλά. Θα συνεχίσω με το κοσκίνισμα της άμμου και βλέπουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος τζιμακος έγραψε:

Σήμερα έβγαλα 4 αποχές μεγάλες γεμάτες και ακόμα έχει πολλά

Άμμο έχεις καθόλου ή μόνο σαλιγκάρια στα 120 λίτρα ;   😀

Λογικά αυτά έχεις έτσι; 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 51 λεπτά, το μέλος τζιμακος έγραψε:

Όχι Μαρίνο με στρογγυλά γέμισε ο τοπος

τα λεγόμενα και image.jpeg.3c0416951de3858f10831e32f41594a5.jpeg  physa snails  . Συνέχισε το άδειασμα και βάλε αγγελία ότι τα δίνεις γιατί είναι ιδανική τροφή για όσους έχουν 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...