Jump to content

Γεια σας και απο εμένα


Recommended Posts

Καλημέρα, ονομάζομαι Παναγιώτης και σκέφτομαι να ξεκινήσω στο Hobby .

Ο χώρος που έχω είναι στο μυαλό μου είναι 85-80 cm 60 βάθος και 35 Ύψος

Κατά 99 % δε θα έχει τρυπήσει τέρμα κάτω οπότε θα μπορώ να το ανεβάσω χωρίς να χρειάζομαι βάψιμο κτλ κτλ θα ξέρω σίγουρα το βράδυ που θα είμαι σπίτι.

Οπότε κάνω σχέδια θεωρώντας ότι το παίρνει , όποια κίνηση αγοράς θα γίνει αρχές Οκτωβρίου οπότε δε βιάζομαι , και ανεβάζω το θεωρητικό σχέδιο σύμφωνα με ότι διάβασα εδώ αν κατάλαβα καλά .

Περιμένω απόψεις για το αν το σκέπτομαι καλά.

Ενυδρείο

Juwel Primo 110 LED

Ψάρια

Δεν γνωρίζω αν αυτά που βρήκα από την λίστα και μου αρέσανε μπορώ να τα βρω και αν κάνουν για αρχάριο .

3 ristlenose Catfish  ή 3 Ancistrus dolichopterus

3 Dwarf Gourami

4 γαρίδες ή σαλιγκάρια

Φυτά

Egeria Densa

Anubia

Ludwigia Sp

 

Ξεκινάω με το ενυδρείο /χαλικη αμμο τι θα μου πείτε , ώστε να κάνω τον κύκλο αζώτου στης 2 εβδομάδες βάζω φυτά.

Αν και εφόσον πάνε όλα καλά τον άλλο μηνα βάζω ψαρια .

Κάθε άποψη θεμιτή ευχαριστώ.

 

 

 

Έχτρα ερωτήσεις

Πόσο επικίνδυνο είναι να είναι δίπλα σε TV και πόσο ενοχλεί η TV τα ψάρια .

Το νερό μπορεί να αλλαχτεί με κανάτα και αν θα πρέπει να βγάλω πχ 20 λίτρα θα το κάνω 4 κανατιές σερί βγάζω βάζω 4 ή μια βάζω μια βγάζω ?

Για της ορχιδέες για το χλώριο βάζω  το νερό σε μια λεκάνη από το προηγούμενο βράδυ μπορώ να κάνω το ίδιο ή μονο αντιχλωριο ?

Από όργανα εχω μετρητή σκληρότητας και ph τί άλλο χρειάζομαι .

Ps Ένα Budget για το τι χρειάζομαι για να τα προγραμματίσω καθώς λογικά δεν θα μπορώ να τα πάρω όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παναγιώτη και καλώς ήρθες στην μεγάλη παρέα και οικογένεια του Aquazone.gr. 

1)  ξεκινάς το διάβασμα με τον (κύκλο του αζώτου)/ στρώσιμο 

2) θεωρώ ότι είναι πολλά τα ψάρια για 110 λίτρα και δεν ταιριάζουν και τα ψάρια μεταξύ τους στις παραμέτρους του νερού .

Να μην σε ανησυχεί αυτό θα σε καθοδηγήσουν τα παιδιά σωστά εδώ. 

3) Το πόσο χρόνο θα πάρει για να ολοκληρωθεί ο (κύκλος) αυτό εξαρτάται από πια μέθοδος θα ακολουθήσεις συνήθως είναι από 4 με 6 εβδομάδες αλλά θα καταλάβεις στην πορεία ότι αυτό είναι και η (γλυκά) του χόμπι μας. 

4) Καλά είναι το ενυδρείο να βρίσκεται σε ένα μέρος (δικό τους) και ασφαλές για να μην ενοχλεί τα ψάρια κάτι όπως πχ περπάτημα συνέχεια από κόσμο εκεί κοντά αλλά  και σε τηλεόραση που έχει διαρκώς φώτα. 

5)Αλλαγή νερού συνήθως κάνουμε 30 -50%   την εβδομάδα. Αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά το ποσό και πότε κάνουμε αλλαγές νερού που δεν είναι της ώρας.  

6) θα χρειαστείς κάποια τεστ Nh3/4 ,No2,No3 = αμμωνία, νιτρωδη, νιτρικα 

Τα υπόλοιπα θα σε καθοδηγήσουν τα παιδιά σωστά .

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας την μελέτη αρχίζω να απογοητεύομαι , όπως σωστά είπε και ο Ταξιάρχης πρέπει να μην είναι κοντά στην TV . Οπότε η θέση όπου είχα βρει ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ παρά το ότι θα μου άρεσε οπτικά .

Συνεχίζοντας το Brainstorming μαζί με ένα συνάδελφο που κάποτε είχε ασχοληθεί το πράγμα έμπλεξε περισσότερο .

Συνοψίζοντας παραθέτω της σκέψεις του και της δικές μου για έχτρα σχολιασμό .

 

1)Συμφώνησε και αυτός ότι η θέση δίπλα στην TV δε κάνει .

2)Σε γνωρίζω θα ξεφύγεις θα θέλεις παράξενα ψάρια είναι μικρό το 90- 110 .

3)Να το βάλεις στο μπαρ που έχεις χώρο …. Πάρε μεταχειρισμένο μεγάλο .

Για να απαντήσω εκεί ο χώρος είναι 1.6 μέτρα πάμε σε τεράστιο θα είναι όμορφο αλλά τα κόστη ξέφυγαν και δεν είναι μόνο το αγόρασες …

Οπότε έχω μπερδευτεί εντελώς , από το να πάρω ένα 110 new ένα 180αρη Ρίο Μεταχειρισμένο ,ή  να ψαχτώ για μεγάλο .

Καθώς υπάρχει η περίπτωση να μην τα καταφέρω και από το να ψοφάω τα ψαράκια να το εγκαταλείψω Με τι τελικά να ξεκινήσω οεο ?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές POST

 

Αργότερα θα ανεβάσω Photo απο την καινούργια  τοποθεσία

IMG_20220922_073725.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα αρκετο καιρο ενυδρειο διπλα στην TV. Οταν λειπεις συνεχεια απο το σπιτι και πανω στην ΤV  να το βαλεις, δεν πειραζει 😆

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Συνεχίζοντας την μελέτη αρχίζω να απογοητεύομαι , όπως σωστά είπε και ο Ταξιάρχης πρέπει να μην είναι κοντά στην TV . Οπότε η θέση όπου είχα βρει ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ παρά το ότι θα μου άρεσε οπτικά .

Συνεχίζοντας το Brainstorming μαζί με ένα συνάδελφο που κάποτε είχε ασχοληθεί το πράγμα έμπλεξε περισσότερο .

Συνοψίζοντας παραθέτω της σκέψεις του και της δικές μου για έχτρα σχολιασμό .

 

1)Συμφώνησε και αυτός ότι η θέση δίπλα στην TV δε κάνει .

2)Σε γνωρίζω θα ξεφύγεις θα θέλεις παράξενα ψάρια είναι μικρό το 90- 110 .

3)Να το βάλεις στο μπαρ που έχεις χώρο …. Πάρε μεταχειρισμένο μεγάλο .

Για να απαντήσω εκεί ο χώρος είναι 1.6 μέτρα πάμε σε τεράστιο θα είναι όμορφο αλλά τα κόστη ξέφυγαν και δεν είναι μόνο το αγόρασες …

Οπότε έχω μπερδευτεί εντελώς , από το να πάρω ένα 110 new ένα 180αρη Ρίο Μεταχειρισμένο ,ή  να ψαχτώ για μεγάλο .

Καθώς υπάρχει η περίπτωση να μην τα καταφέρω και από το να ψοφάω τα ψαράκια να το εγκαταλείψω Με τι τελικά να ξεκινήσω οεο ?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές POST

 

Αργότερα θα ανεβάσω Photo απο την καινούργια  τοποθεσία

IMG_20220922_073725.jpg

Να μην απογοήτευσε καθόλου Παναγιώτη αφού το γουστάρεις εδώ είναι τα παιδιά ότι απορία έχεις θα σε καθοδηγήσουν σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 4:58 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Δεν γνωρίζω αν αυτά που βρήκα από την λίστα και μου αρέσανε μπορώ να τα βρω και αν κάνουν για αρχάριο .

3 ristlenose Catfish  ή 3 Ancistrus dolichopterus

3 Dwarf Gourami

4 γαρίδες ή σαλιγκάρια

Για αρχαριο καλυτερα να διαλεξεις άλλα ψαρακια. Δεν πανε καλα με τις γαριδες. Δες το προφιλ  -

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 4:58 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

3 ristlenose Catfish  ή 3 Ancistrus dolichopterus

Ολοι νομιζουν οτι αυτα τα ψαρια θα καθαριζουν τα τζάμια και ολο το ενυδρειο... :D Οχι, δεν καθαριζουν  :D

μεγαλουτσικα ψαρακια και territorial.  2 αρσενικα θα σκοτωθουν στα 100λ ενυδρειο.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2022 at 4:58 ΜΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Καλημέρα, ονομάζομαι Παναγιώτης και σκέφτομαι να ξεκινήσω στο Hobby .

Ο χώρος που έχω είναι στο μυαλό μου είναι 85-80 cm 60 βάθος και 35 Ύψος

Κατά 99 % δε θα έχει τρυπήσει τέρμα κάτω οπότε θα μπορώ να το ανεβάσω χωρίς να χρειάζομαι βάψιμο κτλ κτλ θα ξέρω σίγουρα το βράδυ που θα είμαι σπίτι.

Οπότε κάνω σχέδια θεωρώντας ότι το παίρνει , όποια κίνηση αγοράς θα γίνει αρχές Οκτωβρίου οπότε δε βιάζομαι , και ανεβάζω το θεωρητικό σχέδιο σύμφωνα με ότι διάβασα εδώ αν κατάλαβα καλά .

Περιμένω απόψεις για το αν το σκέπτομαι καλά.

Ενυδρείο

Juwel Primo 110 LED

Ψάρια

Δεν γνωρίζω αν αυτά που βρήκα από την λίστα και μου αρέσανε μπορώ να τα βρω και αν κάνουν για αρχάριο .

3 ristlenose Catfish  ή 3 Ancistrus dolichopterus

3 Dwarf Gourami

4 γαρίδες ή σαλιγκάρια

Φυτά

Egeria Densa

Anubia

Ludwigia Sp

 

Ξεκινάω με το ενυδρείο /χαλικη αμμο τι θα μου πείτε , ώστε να κάνω τον κύκλο αζώτου στης 2 εβδομάδες βάζω φυτά.

Αν και εφόσον πάνε όλα καλά τον άλλο μηνα βάζω ψαρια .

Κάθε άποψη θεμιτή ευχαριστώ.

 

 

 

Έχτρα ερωτήσεις

Πόσο επικίνδυνο είναι να είναι δίπλα σε TV και πόσο ενοχλεί η TV τα ψάρια .

Το νερό μπορεί να αλλαχτεί με κανάτα και αν θα πρέπει να βγάλω πχ 20 λίτρα θα το κάνω 4 κανατιές σερί βγάζω βάζω 4 ή μια βάζω μια βγάζω ?

Για της ορχιδέες για το χλώριο βάζω  το νερό σε μια λεκάνη από το προηγούμενο βράδυ μπορώ να κάνω το ίδιο ή μονο αντιχλωριο ?

Από όργανα εχω μετρητή σκληρότητας και ph τί άλλο χρειάζομαι .

Ps Ένα Budget για το τι χρειάζομαι για να τα προγραμματίσω καθώς λογικά δεν θα μπορώ να τα πάρω όλα μαζί.

Να το παρουμε λίγο διαφορετικα. Το νερό σου τι ph έχει; θέλεις να ασχολεισαι συνεχεια ή εχεις πολύ απαιτητικό προγραμμα όποτε θα πρέπει να πας σε κάτι πιο χαλαρό;


προσωπικα το μόνο πρόβλημα που ειχα με ενυδρειο δίπλα στην τηλεόραση ηταν που εβαλα fogger στο ενυδρειο και έπαιρνε τον ατμό ο εξαερισμός της τηλεόρασης. Ας είμαστε λογικοί, εκτός και αν εχεις φις ρουμ δεν μπορείς να απομονώσεις το ενυδρειο. Προτιμοτερο είναι να βρεις θεση να μην τρωει τον ήλιο απο παραθυρο/μπαλκονόπορτα, ή να μην είναι δίπλα σε φριτέζες/κατσαρόλες. 
 

τους Γάτους δεν θα τους πλησίαζα στα λίτρα που αναφέρεις. Και καρατιές θα πεσουν και δεν θα τους χαρείς. 

 

 

οι διαστάσεις που γραφεις στην αρχη είναι πολύ ωραίες για φυτεμένο φουλ. Θα εχεις πολύ χώρο να παιξεις. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Tds 121 ph πάτησα το calibration στο ph meter @&#&#& πήγα να ανατρέξω σε παλιές μετρισης που είχα κάνει σε άλλο φόρουμ αλλά έχει πέσει.

Χρόνο μπορεί να αφιερώσω χρόνο αλλά όχι συστηματικά. 

Δλδ θα πρέπει να μην ασχολούμαι διαρκώς μαζί του ,μπορεί στο ρεπό μου να φάω ώρες αλλά στην καθημερινότητα μου οχι...

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα πιθανά σημεία 

Link to comment
Share on other sites

Ο πάγκος από κάτω έχει χώρο να βάλεις φίλτρα; Η γωνία τι διαστάσεις έχει; Χώρο από κάτω έχει;

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλησπέρα και από εμένα .

Στο χόμπι ( άμα μπλέξεις) χρησιμοποιούμε όλοι την έκφραση «μακάρι να το έκανα ποιο μεγάλο» . 

Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο μέρος είναι στον πάγκο της κουζίνας ένα ενυδρείο 120-140 cm μήκος να λειτουργεί και σαν διαχωριστικό .Προσφορές στα μεταχειρισμένα θα βρεις αρκετές . Αν δεν έχεις χώρο κάτω από τον πάγκο (για εξωτερικό φίλτρο) τότε πάρε ένα φίλτρο πλάτης  https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Filtering/Filter-systems/Bioflow-Filtersystems/JUWEL RIO 240 LED - Amazonios

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

 

16638742395496636624117116610446.jpg

τωρα την ειδα καλυτερα την φωτογραφια ρε. Ο χωρος αυτος ποσος ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Χώρο απο κάτω αν και έχει δεν μπορεί να τον φάει το ενυδρείο , είναι το μέρος που έχω τα τρόφιμα . 

Βέβαια το συνολικό μήκος του πάγκου είναι 1.6 μέτρα οπότε ίσως κάπως καμουφλαρισμένο να μπει επάνω στον πάγκο , αλλά προτιμώ το εσωτερικό και όσο δε θα μου δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα θα προσπαθήσω με αυτό .

Η δε γωνία που είναι η ρομποσκουπα είναι ακόμα μεγαλύτερη , ιδικά αν βγάλω το έπιπλο με τα κρασιά που απλά υπάρχει εκεί για να είναι κρυμμένο καθώς είναι παράταιρο με την υπόλοιπη διακόσμηση .

Βέβαια εκεί χρειάζομαι και έπιπλο για το ενυδρείο και φοβάμαι μη το κοπανίσω με καμία πόρτα και κλαίω .

Έχω βρει ένα Juwel 180 στα 150 € σε αγγελία νομίζω  ότι είναι το ιδανικό απλά δεν είναι με LED , πιστεύω ότι είναι το ιδανικό για όλες της θέσεις εκτός από δίπλα από την TV.
Αρκή να υπάρχει 1 του μήνα .

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα την γωνία. Μπαινει σε επιπλο, εχεις χωρο να βαλεις ότι εξοπλισμό επιλέξεις, μπορείς να το γυρίσεις και να ειναι σε γωνία γενικά εχεις επιλογές. Το ριο το εχω σε παγκο επανω και περα απο τους περιορισμούς απο αποψη εξοπλισμού σου τρωει και τον παγκο και εχω και θεματα προσβασης.

 

Πανω στον παγκο και εγω για εσωτερικο φιλτρο θα πηγαινα. 

 

Το Ριο στα 150 τι πραγματα εχει; Δεν ειναι προβλημα το οτι δεν εχει το λεντ φωτιστικό. υπαρχουν λυσεις για καθε τσέπη, ορεξη να υπαρχει.

 

Τα χερια σου πιανουν απο αποψη κατασκευων;

 

Οσο για την πορτα ενα στοπ βαζεις και εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρχίζω να πλησιάζω σε απόφαση αλλά το επόμενο ΣΚ θα έχω χρήματα για την αγορά οπότε θα επιβεβαιώσω ότι ακόμα είναι διαθέσιμο .

Juwel 180 που θέλω να κάνω μια προσπάθεια για Aquascape δηλαδή  δυο ασύμμετρα Slopes με σακι με Lava stone .

Επάνω στους λοφους για αρχή θα βάλω 2 πέτρες μέχρι να αποφασίσω τι θέλω να βάλω .

Θέλω να το κάνω δίχρωμο δλδ να υπάρχει ένα μικρό δρομάκι λευκό και το υπόλοιπο μαύρο ή το ανάποδο . Στο δρομάκι έλεγα να βάλω μερικές Anubia .

 

Καθώς με βλέπω να θέλω να το δω να ζει με βλέπω να ακολουθώ τι λύση με τα ειδικά σκευάσματα.

Σαν ψάρια μέχρι να μάθω και γιατί θεωρώ ότι συχωρούν λάθη και δεν μου είναι αδιάφορα 2 Oranda που μετά θα γίνουν 3 .

Μετά κοιμώμενος τον ύπνο  του δίκαιου θεωρώ ότι θα είμαι χαρούμενος και δε θα κανω τπτ παρα μόνο maintenance για κανένα 6μηνο .

 

PS1 Ο οδηγός λεει να βάλω το ¼ των ψαριών αλλά καθώς ο λόγος που τα 3 χρυσόψαρα θέλουν πολλά  λίτρα είναι γιατί μεγαλώνουν , μήπως στο μέγεθος που είναι όταν αγοράζονται είναι οκ να βάλω και τα 3 ?

 

PS2 Η αγγελία https://www.facebook.com/marketplace/item/1211976412703324/?hoisted=false&ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3A364029bc-e86f-49b5-bbe6-90dc7f41830b

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...