Jump to content

Βγαίνουν λίγο εξω


Recommended Posts

Καλημέρα έχω 2 χελωνακια και βγαίνουν για λίγο πάνω στην στεριά και μετά ξαναβουτανε μέσα. τι φταίει κάνω κάτι λάθος.εχω λάμπα uvb και την έχω πάνω από 20 εκατοστά από την στεριά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Nikos Nikolopoulos έγραψε:

Καλημέρα έχω 2 χελωνακια και βγαίνουν για λίγο πάνω στην στεριά και μετά ξαναβουτανε μέσα. τι φταίει κάνω κάτι λάθος.εχω λάμπα uvb και την έχω πάνω από 20 εκατοστά από την στεριά.

Ζωντανά είναι άστα να κάνουν αυτό που (θέλουν) αν είσαι οκ με την θερμοκρασία νερό/στεριά τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω απο χελωνάκια θα πώ το εξής που  το βλέπω συνέχεια ,πάω για τρέξιμο στο Πάρκο Τρίτση και εκει εχει  πολλά χελωνάκια και ΚΑΘΕ φορά είναι πολλά έξω με τεντωμένο το κεφάλι και μαζεύουν ήλιο .

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ούτε εγώ ξέρω από χελωνακια αλλά η λογική λέει ότι αν είσαι εντάξει με θερμοκρασίες τότε είναι εντάξει.  Επειδή τα έχεις σε ένα μέρος και όχι σε μια αυλή που να τα βλέπει άμεσα ήλιος τα ζωντανά  τότε θα πρέπει να κοιτάξεις στο σύστημα σου τι πάει λάθος.  99,9% αφού δεν κάθονται εκεί στην (στεριά) λογικά κάτι παίζει με την λάμπα μήπως είναι πολλά w? μήπως ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 26° C μήπως τα τρομαζει κάτι?  

Στην τελική αν όλα αυτά είναι οκ λάμπες ,θερμοκρασίες κτλ τότε ζωντανά είναι λογικό είναι να κάνουν ότι θέλουν.   

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο. Η συμπεριφορά απ'τα χελωνάκια σου είναι φυσιολογική γιατί βγαίνοντας στην στεριά δεν έχουν την επιθυμητή θερμοκρασία.

Καλώς έχεις προμηθευτεί λάμπα uvb, είναι η μία εκ των δύο λαμπτήρων που χρειάζονται οι νεροχελώνες. Σου λείπει μια ακόμα η οποία ονομάζεται Basking lamp και τοποθετείται πάνω απ'την στεριά που βγαίνουν τα χελωνάκια στο λεγόμενο Basking spot και με αυτή πρέπει να δημιουργηθεί στο συγκεκριμένο σημείο θερμοκρασία 32° - 35° C για τις νεαρές χελώνες ή 30° - 32° C για τις ενήλικες. Την θερμοκρασία θα την τσεκάρεις τοποθετώντας θερμόμετρο στην περιοχή της στεριάς που βγαίνουν τα χελωνάκια και ανάλογα θα καθορίσεις την απόσταση που θα έχει η λάμπα απ'την συγκεκριμένη περιοχή. Υπάρχει της ίδιας εταιρείας με αυτή που ήδη έχεις προμηθευτεί και συγκεκριμένα μπορείς να βρεις και αδιάβροχη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Χωρίς να ξέρω απο χελωνάκια θα πώ το εξής που  το βλέπω συνέχεια ,πάω για τρέξιμο στο Πάρκο Τρίτση και εκει εχει  πολλά χελωνάκια και ΚΑΘΕ φορά είναι πολλά έξω με τεντωμένο το κεφάλι και μαζεύουν ήλιο .

 

πριν 16 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Χωρίς να ξέρω απο χελωνάκια θα πώ το εξής που  το βλέπω συνέχεια ,πάω για τρέξιμο στο Πάρκο Τρίτση και εκει εχει  πολλά χελωνάκια και ΚΑΘΕ φορά είναι πολλά έξω με τεντωμένο το κεφάλι και μαζεύουν ήλιο .

@Παναγιώτης Καζεράκηςγράψε λάθος  στον Νίκο ήθελα να αναφερθώ. 😁

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...