Jump to content

Αντίστροφη όσμωση


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με την αντίστροφη όσμωση, μετράω νιτρικά στο νερό της... Άλλαξα σήμερα τα 2 προφίλτρα κ την έχω βάλει σε λειτουργία.. Μετράω το νερό της κ ξανά έχει νιτρικά... 7μηνες την έχω.. Η μεμβράνη μπορεί να έχει πάθει κάτι τόσο σύντομα? 3 σταδίων είναι.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα με την αντίστροφη όσμωση, μετράω νιτρικά στο νερό της... Άλλαξα σήμερα τα 2 προφίλτρα κ την έχω βάλει σε λειτουργία.. Μετράω το νερό της κ ξανά έχει νιτρικά... 7μηνες την έχω.. Η μεμβράνη μπορεί να έχει πάθει κάτι τόσο σύντομα? 3 σταδίων είναι.. 

με την αλλαγη των προφιλτρων δεν μειωνονται τα νιτρικα. Μονο η μεμβρανη τα φιλτραρει. Το αν η μεμβρανη ειναι καλη- πρεπει να μετρησεις TDS.

Υπαρχει και ρητινη για μειωση νιτρικων....

Η βασικη ερωτηση  - γιατι μετρας νιτρικα (εννοω γιατι κανεις τεστ για νιτρικα) στο νερο οσμωσης? Πρεπει να μετρας με TDS meter

Link to comment
Share on other sites

7 μήνες την έχω..είπα να τσεκάρω τα πάντα ώστε να έχω μια εικόνα. Πάντα είχα νιτρικά στο ενυδρείο μου, μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα γενικά. 

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos Panakogloy
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

7 μήνες την έχω..είπα να τσεκάρω τα πάντα ώστε να έχω μια εικόνα. Πάντα είχα νιτρικά στο ενυδρείο μου, μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα γενικά. 

 

Δεν γινεται να τσεκαρεις τηυν μεμβρανη χωρις tds meter

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι βασικό...Πόσα νιτρικά μετράς και με τί τέστ, και πόσα νιτρικά έχει το νερό της εισόδου

Link to comment
Share on other sites

Νίκο από τα καλύτερα κ φτηνό είναι το Xiaomi tds meter το είχα πάρει εγώ κάτω από 10 ευρώ από Κίνα.

Με αυτό είμαι σίγουρος τι νερό βγάζει η ΑΟ.

Τώρα είναι γύρω στα 20, όταν δω και ανεβαίνουν πολύ τα tds αλλάζω μεμβράνη κ φίλτρα.

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μετράω με salifert. Για να προλάβω θα σας πω ότι μέτρησα 2 φορές νιτρικά σε εμφιαλωμένο νερό κ βγήκαν όσο έλεγε στην συσκευασία του νερού.. Άρα μετράει σωστά όσο γίνεται... Κατά ένα τρόπο το τσέκαρα δηλ... Το νερό της βρύσης έχει πολύ.. Ανάμεσα από 50 και 100...η όσμωση βγάζει κάπου 15-20 νιτρικά στο καθαρό νερό... Ενας φίλος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό κ αν θέλω να προσθέσω ρητίνη για να βοηθήσει πιο πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα ειχα και εγω και σώθηκα με ρητίνη D.I. (εχουν τα μαγαζια που πουλάνε φιλτρα για την όσμωση). 

 

Καλό θα ηταν ομως πρώτα να δεις τι TDS εχεις στο νερο της βρύσης και στο καθαρό της όσμωσης. Αν πχ η βρύση εχει 400 και το καθαρό νερο 300 τοτε σιγουρα πας για αλλαγή μεμβρανης.  

Αν ομως απο 400 tds η βρύση βγαίνει  30 στο καθαρό σου, τοτε με μια ρητίνη στο μηδενίζει και μαζί και τα ΝΟ3.     

 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο πρόβλημα δικτύου προτείνω α/ο τύπου cardinal με 10ίντσες προφίλτρα και μονάδα απιονισμού 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας κύριος κ μετράω τα Tds στην όσμωση.. Μόλις έβαλα ρητίνη κ βγαίνει 0,19 TDS. Πρέπει να δουλέψει λίγο η ρητίνη κ μετά να μετρήσω? 

Link to comment
Share on other sites

Αν το δοχείο συλλογής ειναι ελαφρός βρώμικο θα σου βγεί το TDS που αναφέρεις. 

 

Για να εισαι σιγουρος παρε ενα μικρό δοχείο (πχ ενα σφηνοπότηρο) ξέπλυνέ το καλα με νερο όσμωσης , βάλε το νερο της οσμωσης να τρέχει και να ξεχειλίζει και πάρε μέτρηση. 

 

Η ρητίνη δουλεύει αμέσως. 

 

Αν πάλι επιμένει το νερό στο 0,17 ισως να εχει καποιο θεμα η μεμβρανη.    Το νερο της βρύσης σου (πριν την όσμωση) ποσο εχει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Τώρα ξανά μετράω πήγε 0,17 ppm.. 

Μαλλον μετρας 17ppm, γιατι να μετρας 0,17 ειναι αδυνατον.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Μου έδωσε ένας κύριος κ μετράω τα Tds στην όσμωση.. Μόλις έβαλα ρητίνη κ βγαίνει 0,19 TDS. Πρέπει να δουλέψει λίγο η ρητίνη κ μετά να μετρήσω? 

ποια ρητινη εβαλες?νιτρικων?  ή Ρητίνη Αποσκλήρυνσης και ναι, πρεπει να τρεξει κανα 5-10 λεπτα....

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα πάω σε λίγο να ρωτήσω για την ρητίνη ξανά στο μαγαζί που την πήρα.. Στο μηχάνημα τώρα το πρωί που μέτρησα στην όσμωση εχει 0,8 ppm. Μετράω κ τα νιτρικά στην όσμωση κ έχουν πέσει αρκετά, αλλά έχει ακόμα νιτρικά... Έτρεξε από χθες κάπου 5 ώρες.. Δεν έχει πέσει όμως στο μηδέν.... 

 

Link to comment
Share on other sites

0,8 ppm είναι σχεδόν απεσταγμενο νερό και αποκλείεται να μετράς νιτρικά. 

Κάτι δε πάει καλά με τη μονάδα μέτρησης. 

Μπορείς να βγάλεις μια φωτο την ένδειξη στο όργανο. Μήπως μετράει σε μs/cm? Η κάτι άλλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Απλά όταν πχ γράφει 010 τότε μετράμε 10ppm.  Αν γράφει 008, 8ppm.

Δεν υπάρχει κάπου υποδιαστολη. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη αυτό κατάλαβα κ εγώ ρώτησα σήμερα και τον κύριο. Μου δάνεισε τώρα ένα φωτόμετρο.. Ώστε να κάνω δοκιμή και με αυτό.Σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...