Jump to content

απορια για τους τυπους λεντοταινιας


stiv87

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα rio180 και χαλασε το παλιο φωτηστικο φθοριου και θελω να κανω κατασκευη με λεντοταινια αλλα στο ψαξιμο χαθηκα με τους κωδικους SMD των τανιων περνουμαι καποιον συγκεκριμενο η κοιταμε μονο τα watt ανα μετρο και τα lumen απο kelvin θα κανω μιξ 6500 και 4500.

Χρειαζεται να βαλω και κοκινα μπλε πρασινα led οπως στa ετοιμα φωτηστικα εμποριου η αρκουν τα ασπρα για φυτα ευκολα και μετριων απαιτησεων χωρις co2.

Σκεφτομαι να παρω μια SMD 2835 20W/m ip20 6500k/4500k.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Έγινε επεξεργασία - stiv87
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία σε νοιάζουν περισσότερο τα kelvin και μετά τα lumen.

Ta smd 2835 θα σε καλύψουν μιά χαρά.Γιά βάλε λίνκ από αυτά που έχεις βρεί...

Link to comment
Share on other sites

Για πιο ομορφο αποτελεσμα θα εβαζα και 2-3 σειρες απο ταινια RGB με dimmer πχ αυτο -

https://olla.gr/3-channel-rgb-led-dimmer-controller-for-led-light-strip-dc12-24v-output-current-3a/?sef_rewrite=1&ref=bestprice.gr

Πριν λιγα χρόνια ειχε πολλα τετοια.... τωρα ενα βρηκα :wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αυτες εδω λεω να βαλω   https://ledonline.gr/product-category/tainies-led/tainies-12v/?filters=product_cat[322]|katanalosi[7179].

Η σκεψη μου ειναι να βαλω τρια μετρα 6500κ και δυο μετρα 4500 και μαλων και μια λωριδα rgb, αν ειναι  αληθινα τα lumen που λεει το sait τοτε θα εχω γυρο στα 55 lumen/litre.

Αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι αν θα πρεπει να βαλω τις ταινιες την μια διπλα στην αλλη οπωσ τα φωτηστικα εμποριου η θα ειναι καλυτερα να τις απλωσω στα τρια τεταρτα τις επιφανιας του ενυδριου ξεκινωντας απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν αυτές, ειναι IP20, θα σου χαλάσουν πολύ γρήγορα από την υγρασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stiv87 said:

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αυτες εδω λεω να βαλω   https://ledonline.gr/product-category/tainies-led/tainies-12v/?filters=product_cat[322]|katanalosi[7179].

Η σκεψη μου ειναι να βαλω τρια μετρα 6500κ και δυο μετρα 4500 και μαλων και μια λωριδα rgb, αν ειναι  αληθινα τα lumen που λεει το sait τοτε θα εχω γυρο στα 55 lumen/litre.

Αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι αν θα πρεπει να βαλω τις ταινιες την μια διπλα στην αλλη οπωσ τα φωτηστικα εμποριου η θα ειναι καλυτερα να τις απλωσω στα τρια τεταρτα τις επιφανιας του ενυδριου ξεκινωντας απο πισω.

Πολλά τα lumen για ενυδρειο χωρίς co2. Θα πιάσεις αλγες. Γιατί δεν κοιτας για led τ5 να μην χρειαστεί να κανεις και κατασκευές;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Δεν κάνουν αυτές, ειναι IP20, θα σου χαλάσουν πολύ γρήγορα από την υγρασία. 

θα τις βαλω μεσα καναλι και θα το σφραγισω με σιλικονη το εχω κανει σε σκαφος και ειναι μια χαρα τεσσερα χρονια τωτα.

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Πολλά τα lumen για ενυδρειο χωρίς co2. Θα πιάσεις αλγες. Γιατί δεν κοιτας για led τ5 να μην χρειαστεί να κανεις και κατασκευές;

Αν παω σε τ5 θα χρειστω τουλαχιστων τρεις αρα παλι θα εχω κατασκευες και πατεντες.

Αν παω σε κατι ετοιμο οπως αυτοhttps://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/4767-juwel-helialux-led-spectrum-700-32w-693mm-4022573489071.html δεν ξερω αν ειναι επαρκης σε lumen και νωμιζω οτι ειναι αρκετα ακριβο.

Στην λεντοτενεια μπωρο να επιλεξω αναλογα ποσο θα βαλω τα lumen.

περιπου ποσα lunen πρεπει να εχω για μετρια και ευκολα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

1. τα λούμεν δεν είναι πολλά μπορείς να κόψεις και να βάλεις όσα λουμεν έχει ανάγκη το ενυδρείο σου.

 

2. το ότι είναι ΙΡ20 αυτό δεν λέει τίποτα αν είναι ανοιχτώ το ενυδρείο δεν χρειάζεται καν να τα καλύψεις αν είναι κλειστώ τότε θα τα βάλεις την λεντοταινία προφίλ αλουμινίου για Ταινίες LED  με  ένα απλό κοινό κάλυμμά όπως τα παρακάτω κάνει την δουλειά του άψογα 

 

https://ledonline.gr/product/profil-aloyminioy-gia-tainies-led-2000-x-17-4-x-7mm/

 

3. έχει πρόφίλ που παίρνουν μια σειρά λεντοταινία και προφίλ που παίρνουν 2 σειρές ή και παραπάνω, αυτά είναι γούστα και εξαρτάτε απο εσένα πως θες να κάνεις την κατασκευή σου. Πάντος εγώ έβαλα προφίλ για δυο λεντοταινίες.

 

4. κατα την γνώμη μου μακριά απο αδιάβροχες λεντοταινίες εκτός και αν πας σε πολύ ακριβές. Η αδιάβροχες έχουν απο έξω μια προστατευτική σιλικόνη ή οποία σύντομα κιτρινίζει και αλλοιώνει και τα κελβιν και την φωτεινότητα της ταινίας.

 

5. ότι και να πάρεις στις λεντοτεναιες παίζει μεγάλο ρόλο ιδικά αν έχεις μόνο ένα κελβιν όπως πχ τα 4500 να έχουν υψηλό  CRI.

CRI πχ >80 δεν είναι καλώ τα χρώματα δεν θα φαίνονται αληθοφανή αλλά ψεύτικα, (κάποιους τους αρέσει το ψεύτικό χρώμα). Προτίμησε CRI >95 έχουν άψογη χρωματική απόδοση τα βλέπεις όλα όπως πρέπει να τα δεις ούτε μπουσταρισμένα ούτε ξεθωριασμένα.

 

6. πάρε τροφοδοτικά αρκετά βατ πάνω απο το σύνολο των ταινιών που θα βάλεις δεν ζεσταίνετε πολύ σου κρατάει χρόνια και η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη.

 

7. όλα τα παραπάνω εφόσον κατέχεις και γουστάρεις της κατασκευές αλλιώς πας σε έτοιμα φωτιστικά ή Τ5 λεδ

 

Τέλος ότι έγραψα τα έχω εγώ δοκιμασμένα στο δικό μου ενυδρείο, δοκίμασα και αδιάβροχα λεδ και μη αδιάβροχα και με χαμηλό CRI και με υψηλό CRI, και με φτηνά και με ακριβά λεδ, δοκίμασα και wrgb και  rgb δεν μου άρεσε το χρώμα τους, και αφού έφαγα τα μούτρα μου κατέληξα στην μάρκα  V-TAC η οποία για τα λεφτά της είναι πολύ καλή, (υπάρχουν και καλύτερες αλλά ποιο ακριβές). 

Για να έχεις μια ιδέα για το πως είναι τα χρώματα σου στέλνω μια φωτογραφία η οποία δεν είναι πειραγμένη όπως συνηθίζετε στους χομπίστες. 

 

ΑΑΑΑ.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

1. τα λούμεν δεν είναι πολλά μπορείς να κόψεις και να βάλεις όσα λουμεν έχει ανάγκη το ενυδρείο σου.

 

2. το ότι είναι ΙΡ20 αυτό δεν λέει τίποτα αν είναι ανοιχτώ το ενυδρείο δεν χρειάζεται καν να τα καλύψεις αν είναι κλειστώ τότε θα τα βάλεις την λεντοταινία προφίλ αλουμινίου για Ταινίες LED  με  ένα απλό κοινό κάλυμμά όπως τα παρακάτω κάνει την δουλειά του άψογα 

 

https://ledonline.gr/product/profil-aloyminioy-gia-tainies-led-2000-x-17-4-x-7mm/

 

3. έχει πρόφίλ που παίρνουν μια σειρά λεντοταινία και προφίλ που παίρνουν 2 σειρές ή και παραπάνω, αυτά είναι γούστα και εξαρτάτε απο εσένα πως θες να κάνεις την κατασκευή σου. Πάντος εγώ έβαλα προφίλ για δυο λεντοταινίες.

 

4. κατα την γνώμη μου μακριά απο αδιάβροχες λεντοταινίες εκτός και αν πας σε πολύ ακριβές. Η αδιάβροχες έχουν απο έξω μια προστατευτική σιλικόνη ή οποία σύντομα κιτρινίζει και αλλοιώνει και τα κελβιν και την φωτεινότητα της ταινίας.

 

5. ότι και να πάρεις στις λεντοτεναιες παίζει μεγάλο ρόλο ιδικά αν έχεις μόνο ένα κελβιν όπως πχ τα 4500 να έχουν υψηλό  CRI.

CRI πχ >80 δεν είναι καλώ τα χρώματα δεν θα φαίνονται αληθοφανή αλλά ψεύτικα, (κάποιους τους αρέσει το ψεύτικό χρώμα). Προτίμησε CRI >95 έχουν άψογη χρωματική απόδοση τα βλέπεις όλα όπως πρέπει να τα δεις ούτε μπουσταρισμένα ούτε ξεθωριασμένα.

 

6. πάρε τροφοδοτικά αρκετά βατ πάνω απο το σύνολο των ταινιών που θα βάλεις δεν ζεσταίνετε πολύ σου κρατάει χρόνια και η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη.

 

7. όλα τα παραπάνω εφόσον κατέχεις και γουστάρεις της κατασκευές αλλιώς πας σε έτοιμα φωτιστικά ή Τ5 λεδ

 

Τέλος ότι έγραψα τα έχω εγώ δοκιμασμένα στο δικό μου ενυδρείο, δοκίμασα και αδιάβροχα λεδ και μη αδιάβροχα και με χαμηλό CRI και με υψηλό CRI, και με φτηνά και με ακριβά λεδ, δοκίμασα και wrgb και  rgb δεν μου άρεσε το χρώμα τους, και αφού έφαγα τα μούτρα μου κατέληξα στην μάρκα  V-TAC η οποία για τα λεφτά της είναι πολύ καλή, (υπάρχουν και καλύτερες αλλά ποιο ακριβές). 

Για να έχεις μια ιδέα για το πως είναι τα χρώματα σου στέλνω μια φωτογραφία η οποία δεν είναι πειραγμένη όπως συνηθίζετε στους χομπίστες. 

 

ΑΑΑΑ.jpg

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την αναλυτικη απαντηση ,δεν ειχα την παραμικρη γνωση για το cri ειναι πολυ χρισημο και εμενα μου αρεσεσουν τα αληθοφανη χρωματα.

Πολυ ωραια κατασκευη καπως ετσι εχω σκευτη την μια μου επιλογη  και η δευτερη επιλογη μου ειναι μεσα στο καπακι και να μην αλαξει η εμφανηση του ενυδρου και του χωρου γιατι αν τα βαλω απο πανω εχει μεγαλη διαχηση φωτος και αν δεν αρεση στην γυναικα θα εχουμε παντοφλα χαχχα.

Πολυ ωραιο ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος εχει δοκιμασει RGB - δεν ξαναγυρναι σε μονο λευκους χρωματισμους 1000%

Και με το dimmer, που εβαλα link στο ποστ #4, οχι μόνο ελεγχεις την ενταση του φωτος, αλλά και μπορεις να κάνεις μιξ χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stiv87 said:

θα τις βαλω μεσα καναλι και θα το σφραγισω με σιλικονη το εχω κανει σε σκαφος και ειναι μια χαρα τεσσερα χρονια τωτα.

 

Αν παω σε τ5 θα χρειστω τουλαχιστων τρεις αρα παλι θα εχω κατασκευες και πατεντες.

Αν παω σε κατι ετοιμο οπως αυτοhttps://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/4767-juwel-helialux-led-spectrum-700-32w-693mm-4022573489071.html δεν ξερω αν ειναι επαρκης σε lumen και νωμιζω οτι ειναι αρκετα ακριβο.

Στην λεντοτενεια μπωρο να επιλεξω αναλογα ποσο θα βαλω τα lumen.

περιπου ποσα lunen πρεπει να εχω για μετρια και ευκολα φυτα;

περιπου 25/λίτρο, πες 30 για να εισαι μέσα ανετος. Βέβαια και αυτο είναι υποκειμενικό αν βάλεις rgb. Εξαρτάται και τι φυτά θα βάλεις. 

Θα με βρίσουν τα παιδια αλλά δεν τις συμπαθώ τις λεντοταινιες. Στο δικό μου ριο αν βγαλω το υπάρχον φωτιστικό (sun sun add) ή θα βάλω προβολακια λεντ εξωτερικού χώρου που σκοτώνουν ή θα πάω σε par τύπου με cri>95 που εκει θα βγει αλλο φως εντελως. Και βέβαια μιλαμε πάντα για φτηνές λύσεις ειδάλλως πας σε chihiro/twinstar και ηρεμει το κεφαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Όποιος εχει δοκιμασει RGB - δεν ξαναγυρναι σε μονο λευκους χρωματισμους 1000%

Και με το dimmer, που εβαλα link στο ποστ #4, οχι μόνο ελεγχεις την ενταση του φωτος, αλλά και μπορεις να κάνεις μιξ χρωματων.

θα κανω δοκιμες,σαν σκεψη εχω να βαλω μεμονομενα κοκκινα,μπλε και πρσινα λεντακια οπως εχουν τα εργοστασιακα.

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

περιπου 25/λίτρο, πες 30 για να εισαι μέσα ανετος. Βέβαια και αυτο είναι υποκειμενικό αν βάλεις rgb. Εξαρτάται και τι φυτά θα βάλεις. 

Θα με βρίσουν τα παιδια αλλά δεν τις συμπαθώ τις λεντοταινιες. Στο δικό μου ριο αν βγαλω το υπάρχον φωτιστικό (sun sun add) ή θα βάλω προβολακια λεντ εξωτερικού χώρου που σκοτώνουν ή θα πάω σε par τύπου με cri>95 που εκει θα βγει αλλο φως εντελως. Και βέβαια μιλαμε πάντα για φτηνές λύσεις ειδάλλως πας σε chihiro/twinstar και ηρεμει το κεφαλι σου.

Σκεφτομαι περιπου στα 40 lumen/litre γιατι τωρα στο εργοστασιακο εχω αυτες https://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11406-2-dennerle-t5-amazon-day-45w-895mm.html καιhttps://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11402-2-dennerle-t5-special-plant-45w-895mm.html με εχυνοδορους κρυπτοκορινες που αναπτησονται παρα πολυ αργα αλλα συντηρουνται (εδω και 2 χρονια που τα εχω φυτεμενα οι κρυπτοκορινες δεν εχουν πολαπλασιαστη) ,διαφορα ειδη Hygrophila που καθε 3 μηνες κοβω το πανο μερος και το ξαναφυτευω γιατι απο κατω πεφτουν ολα τα φυλα και εχει μονο μισχο και οτι αλλο απο τα ευκολα και κυριος μετρια φυτα δεν επιασε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stiv87 said:

θα κανω δοκιμες,σαν σκεψη εχω να βαλω μεμονομενα κοκκινα,μπλε και πρσινα λεντακια οπως εχουν τα εργοστασιακα.

 

Σκεφτομαι περιπου στα 40 lumen/litre γιατι τωρα στο εργοστασιακο εχω αυτες https://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11406-2-dennerle-t5-amazon-day-45w-895mm.html καιhttps://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11402-2-dennerle-t5-special-plant-45w-895mm.html με εχυνοδορους κρυπτοκορινες που αναπτησονται παρα πολυ αργα αλλα συντηρουνται (εδω και 2 χρονια που τα εχω φυτεμενα οι κρυπτοκορινες δεν εχουν πολαπλασιαστη) ,διαφορα ειδη Hygrophila που καθε 3 μηνες κοβω το πανο μερος και το ξαναφυτευω γιατι απο κατω πεφτουν ολα τα φυλα και εχει μονο μισχο και οτι αλλο απο τα ευκολα και κυριος μετρια φυτα δεν επιασε τιποτα.

Το φως από τα led είναι εντελως διαφορετικό από αυτο των φθορισμού. Τσέκαρε πως ηταν μέχρι πρόσφατα το δικό μου με το sun sun. Και σκέψου πως κάτω από όλα αυτά τα stem ειχα ένα παχύ χαλι μοντεκαρλο στα 2/5 του βυθού. Που δεν είναι κανένα τρομερό φωτιστικό, είναι ένα value for money λευκό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stiv87 έγραψε:

Σκεφτομαι περιπου στα 40 lumen/litre γιατι τωρα στο εργοστασιακο εχω αυτες https://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11406-2-dennerle-t5-amazon-day-45w-895mm.html καιhttps://www.aquariumshop.gr/el/lampes-fthorioy/11402-2-dennerle-t5-special-plant-45w-895mm.html 

Ο λογος να παιρνεις ακριβες λαμπες? Ειναι ιδιες με του εμποριου , που παιρνουμε με 2,5 € Ακριβως ιδια αναπτυξη εχουμε στα φυτα.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος stiv87 έγραψε:

με εχυνοδορους κρυπτοκορινες που αναπτησονται παρα πολυ αργα αλλα συντηρουνται (εδω και 2 χρονια που τα εχω φυτεμενα οι κρυπτοκορινες δεν εχουν πολαπλασιαστη) ,διαφορα ειδη Hygrophila που καθε 3 μηνες κοβω το πανο μερος και το ξαναφυτευω γιατι απο κατω πεφτουν ολα τα φυλα και εχει μονο μισχο και οτι αλλο απο τα ευκολα και κυριος μετρια φυτα δεν επιασε τιποτα.

Αν οι λαμπες σου δεν εχουν ανακλαστηρες, τοτε χανεις σχεδον 50% απο την ενταση του φωτισμου. Αν δεν βαζεις και λιπασμα.....

Και με 40 λουμεν/λιτρο μόνο αλγες θα εχεις χωρις CO2.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο μου 60λ μονο με μια Τ5 ΗΟ 24W- χωρις CO2

και πριν το "κλεισω" -  με ιδια λαμπα- χωρις CO2

5-0.thumb.jpg.86989edf0dbcf3bb08e087ca9c3d3c6e.jpg

Link to comment
Share on other sites

natateo   το γνωριζω sylvania ειχα περιπου εννια χρωνια αλλα οταν αλαξα scape και εβαλα αλλα φυτα απο ανουβιες κρυπτοκορινες και βαλισνεριες που ειχα δεν πηγαν καθολου καλα και εβαλα αυτες μπας και ειχα καλυτερα αποτελεσματα αλλα ηταν το ιδιο.

Ανακλαστηρες δεν ειχα οπως και co2 απο λυπανση ελαχιστη απο τροπικα σπεσιαλ.

Δεν ειχα ασχολειθη ποτε σοβαρα με τα φυτα.

Αφου τωρα χαλασε το φωτηστικο και θα παω σε λεντ λεω να ασχοληθω λιγο πραπανω και οτι καταφερω με φως και λιπασμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...