Jump to content

Golden Apple Snail Eggs


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σε όλους! 

 

Σήμερα ξύπνησα με την χαρά να δω πως ένα από τα σαλιγκάρια μου, γέννησε!

 

Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά?

Να προσέξω κάτι? 

 

Έχει γεννήσει μια μεγάλη σειρά έξω από το νερό. (Φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να μπούνε μέσα στο νερό, δεν πειράζω τίποτα)

 

Επίσης, πόσες μέρες κάνουν για να βγούνε από τα αυγά τους??

 

 

 

16644357607811935996629319233234.jpg

Link to comment
Share on other sites

2-3 εβδομάδες για να εκκολαφθούν. Αύριο ή μεθαύριο αφαίρεσε το και μετέφερε το σε ένα ταπεράκι με νοτισμένες χαρτοπετσέτες. Δεν θέλεις να γεννηθούν όλα αυτά τα σαλιγκάρια στο ενυδρειο σου μέσα θα στο ξετινάξουν.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

2-3 εβδομάδες για να εκκολαφθούν. Αύριο ή μεθαύριο αφαίρεσε το και μετέφερε το σε ένα ταπεράκι με νοτισμένες χαρτοπετσέτες. Δεν θέλεις να γεννηθούν όλα αυτά τα σαλιγκάρια στο ενυδρειο σου μέσα θα στο ξετινάξουν.

Είχα δει και άλλους να τα βάζουν μέσα σε τάπερ αλλά φοβάμαι να τα αλλάξω θέση είναι η αλήθεια..

 

Αν τα αφήσω εκεί που είναι θα υπάρξει πρόβλημα? 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα γεννηθούν 100 με 300 σαλιγκάρια. Τα οποία σαν είδος πραγματικά επιβαρύνουν το ενυδρειο. Αν θες να τα δεις απλά να γεννιουνται κανε αυτο που σου λεω με το ταπερ να μπορείς να τα ελέγχεις και να κρατήσεις όσα θέλεις. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Απλά θα γεννηθούν 100 με 300 σαλιγκάρια. Τα οποία σαν είδος πραγματικά επιβαρύνουν το ενυδρειο. Αν θες να τα δεις απλά να γεννιουνται κανε αυτο που σου λεω με το ταπερ να μπορείς να τα ελέγχεις και να κρατήσεις όσα θέλεις. 

Ααα κατάλαβα! 

Είχα δει κάπου πως τα περισσότερα δεν επιβιώνουν. 

 

Θα προσπαθήσω να τα μετακινήσω τις επόμενες ημέρες!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες δεν επιβιώνουν. Αλλά μάντεψε που πεθαίνουν και που αμολάνε αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Πολλες φορες δεν επιβιώνουν. Αλλά μάντεψε που πεθαίνουν και που αμολάνε αμμωνια

Σωστό!!

 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, θα τα μεταφέρω όπως μου είπατε σε ένα τάπερ, μόλις βγουν από τα αυγά τους τα αφήνω για κάποιο διάστημα εκεί μέσα στο τάπερ ή τα βάζω κατευθείαν σε νερό (ενυδρειο)? 

 

Γιατί διάβασα κάπου πως δεν κάνει να τα βάλεις αμέσως στο νερό γιατί πνίγονται (δεν ξέρω αν ισχύει) 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλουν νερό μέχρι να εκκολαφθούν. Μετά το χρειάζονται. Αεραντλια και 50% αλλαγές ή απλά 100% αλλαγές κάθε μερα στο ταπερ. Μην βάλεις διακοσμητικά μέσα ή χαλίκια. Θέλεις να μπορείς να το καθαρίζεις.

Στον μηνα επανω θες γυαλα ή μεγάλο κουτί αποθήκευσης από jumbo/ikea ή βρίσκεις κάποιον που να έχει puffer και του τα κανεις δωρο.

 

Νερό ph 7+, Kh 5+ gh8+ Θερμοκρασία πάνω από τους 23. Ταΐζεις με ταμπλέτες βυθού ή/και μπλανσαρισμενα λαχανικά. Μπορείς να πετάξεις σουπιοκοκκαλο μέσα.

 

 

Τα apple snail από άποψη βιολογικού φορτίου τα υπολογίζουμε σαν ψάρια. Εγω τα κράταγα σε 80λιτρο με κρεμαστό φιλτρο liberty 200 με κάλυμμα στην είσοδο μην τα ρουφήξει. 2 φορες μου κρασαρε το συστημα μέσα σε 3 χρόνια γιατί βαρεθηκα να κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή. 
 

παντως κάποιος με puffer θα τα εκτιμήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Όχι δεν θέλουν νερό μέχρι να εκκολαφθούν. Μετά το χρειάζονται. Αεραντλια και 50% αλλαγές ή απλά 100% αλλαγές κάθε μερα στο ταπερ. Μην βάλεις διακοσμητικά μέσα ή χαλίκια. Θέλεις να μπορείς να το καθαρίζεις.

Στον μηνα επανω θες γυαλα ή μεγάλο κουτί αποθήκευσης από jumbo/ikea ή βρίσκεις κάποιον που να έχει puffer και του τα κανεις δωρο.

 

Νερό ph 7+, Kh 5+ gh8+ Θερμοκρασία πάνω από τους 23. Ταΐζεις με ταμπλέτες βυθού ή/και μπλανσαρισμενα λαχανικά. Μπορείς να πετάξεις σουπιοκοκκαλο μέσα.

 

 

Τα apple snail από άποψη βιολογικού φορτίου τα υπολογίζουμε σαν ψάρια. Εγω τα κράταγα σε 80λιτρο με κρεμαστό φιλτρο liberty 200 με κάλυμμα στην είσοδο μην τα ρουφήξει. 2 φορες μου κρασαρε το συστημα μέσα σε 3 χρόνια γιατί βαρεθηκα να κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή. 
 

παντως κάποιος με puffer θα τα εκτιμήσει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες!

 

Είχα πάρει από τα τζάμπο ένα πλαστικό τάπερ 35L (για να βάζω εκεί τα ψάρια όταν κάνω αλλαγές νερού) θα τα τοποθετήσω εκεί στην αρχή με αεροπετρα και φίλτρο μέχρι να δώσω πολλά από αυτά. Πιστεύω θα είναι καλά όσο είναι μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο τούλι στην εισαγωγή 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2022 at 10:23 ΠΜ, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Παιδιά καλημέρα σε όλους! 

 

Σήμερα ξύπνησα με την χαρά να δω πως ένα από τα σαλιγκάρια μου, γέννησε!

 

Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικά?

Να προσέξω κάτι? 

 

Έχει γεννήσει μια μεγάλη σειρά έξω από το νερό. (Φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να μπούνε μέσα στο νερό, δεν πειράζω τίποτα)

 

Επίσης, πόσες μέρες κάνουν για να βγούνε από τα αυγά τους??

 

 

 

16644357607811935996629319233234.jpg

Καλημέρα σε όλους!

 

Δεύτερη μέρα σήμερα και είπα να κάνω αυτό που μου είπε κάποιος πιο κάτω.

 

Τοποθέτησα τα αυγά σε ένα τάπερ με νωπές χαρτοπετσέτες. (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το τάπερ, τα έβαλα σε ένα μικρό. Πιστεύω να είναι καλά).

Έκανα κάποιες μικρές τρύπες στο καπάκι και το τοποθέτησα κλειστό στην επιφάνεια του ενυδρείου.

 

Είχα ένα πρόβλημα βέβαια, δεν μπορούσα με τίποτα να ξεκολλήσω τα αυγά και όταν τα κατάφερα μου έσπασε σε δύο κομμάτια! Ελπίζω να μην είναι θέμα αυτό..

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!! 

16645345954236581833830184974876.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 30/9/2022 at 1:48 ΜΜ, το μέλος Biky Mpilpili έγραψε:

Καλημέρα σε όλους!

 

Δεύτερη μέρα σήμερα και είπα να κάνω αυτό που μου είπε κάποιος πιο κάτω.

 

Τοποθέτησα τα αυγά σε ένα τάπερ με νωπές χαρτοπετσέτες. (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το τάπερ, τα έβαλα σε ένα μικρό. Πιστεύω να είναι καλά).

Έκανα κάποιες μικρές τρύπες στο καπάκι και το τοποθέτησα κλειστό στην επιφάνεια του ενυδρείου.

 

Είχα ένα πρόβλημα βέβαια, δεν μπορούσα με τίποτα να ξεκολλήσω τα αυγά και όταν τα κατάφερα μου έσπασε σε δύο κομμάτια! Ελπίζω να μην είναι θέμα αυτό..

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες!! 

16645345954236581833830184974876.jpg

τι έγινε τελικά, ειχες αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...