Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου 450λιτρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! Έχω ένα Rio 450 με αληθινά φυτά , το έχω ξεκινήσει εδώ και 5 μέρες έχει και εσωτερικό αλλά και εξωτερικό φίλτρο fluval fx6 έχω βάλει αντί χλώριο και έτοιμα βακτηρίδια και ρίχνω τροφή κάθε 2 μέρες από λίγο θερμοκρασία νερού 27C . Οι μετρήσεις που εχω είναι :

No2 : 0mg

No3: 0mg  

Nh3/Nh4: 0,2mg 

PH:6,8

Πρέπει να κάνω κάτι ; Ώστε να ξεκινήσω να βάλω ψάρια η να περιμένω ακόμα ; 

 

C1C4B08C-7825-428D-92E8-8D666889DDF7.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους ! Έχω ένα Rio 450 με αληθινά φυτά , το έχω ξεκινήσει εδώ και 5 μέρες έχει και εσωτερικό αλλά και εξωτερικό φίλτρο fluval fx6 έχω βάλει αντί χλώριο και έτοιμα βακτηρίδια και ρίχνω τροφή κάθε 2 μέρες από λίγο θερμοκρασία νερού 27C . Οι μετρήσεις που εχω είναι :

No2 : 0mg

No3: 0mg  

Nh3/Nh4: 0,2mg 

PH:6,8

Πρέπει να κάνω κάτι ; Ώστε να ξεκινήσω να βάλω ψάρια η να περιμένω ακόμα ; 

 

C1C4B08C-7825-428D-92E8-8D666889DDF7.jpeg

 Οχι Θανάση να μην βάλεις ψάρια υπομονή μόνο να κάνεις. Συνέχισε έτσι , ακόμα είναι λίγο νωρίς για να μετράς Νο2 και Νο3 . Κράτα σταθερά την αμμωνία ΝH3/4 0,3 ppm και όλα θα πάνε με την σειρά τους.  Το καλό είναι ότι ξεκίνησες σωστά Θανάση μπράβο σου και καλός ήρθες στην παρέα μας και στο Aquazone.gr.  Σου βάζω link από κάτω να διαβάσεις κάποια πραγματάκια 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Ταξιάρχης είναι , Κάνε απλά υπομονή και θα έχεις ένα πολύ καλό στρώσιμο ενυδρείου.

Βέβαια μας έβγαλες τα μάτια με την φωτογραφία άλλα δεν πειράζει . 

C1C4B08C-7825-428D-92E8-8D666889DDF7.jpeg.387ebf706b9dfb39faf168784de46ab9.thumb.jpeg.7602e6f0eeaf35b22a701a35ab4c776f.jpeg

 

Τι ψάρια θα βάλεις ;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Οχι Θανάση να μην βάλεις ψάρια υπομονή μόνο να κάνεις. Συνέχισε έτσι ακόμα, είναι λίγο νωρίς για να μετράς Νο2 και Νο3 . Κράτα σταθερά την αμμωνία ΝH3/4 0,3 ppm και όλα θα πάνε με την σειρά τους.  Το καλό είναι ότι ξεκίνησες σωστά Θανάση μπράβο σου και καλός ήρθες στην παρέα μας και στο Aquazone.gr.  Σου βάζω link από κάτω να διαβάσεις κάποια πραγματάκια 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

  Ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όπως τα λέει ο Ταξιάρχης είναι , Κάνε απλά υπομονή και θα έχεις ένα πολύ καλό στρώσιμο ενυδρείου.

Βέβαια μας έβγαλες τα μάτια με την φωτογραφία άλλα δεν πειράζει . 

C1C4B08C-7825-428D-92E8-8D666889DDF7.jpeg.387ebf706b9dfb39faf168784de46ab9.thumb.jpeg.7602e6f0eeaf35b22a701a35ab4c776f.jpeg

 

Τι ψάρια θα βάλεις ;

Λέω να βάλω μικρά neon και δεν ξέρω θα το κοιτάξω για κανένα gourami αν ταιριάζουν βέβαια ! Είχα χρόνια πολλά ένα ενυδρείο με κιχλιδες , Oscar κτλ και είπα να αλλάξω τώρα για αυτό έβαλα κιόλας αληθινά φυτά γιατί αυτά που είχαν δεν κάνουν για αληθινά φυτά και για το χαλαζία που έχω κάτω , όποτε ναι λέω αυτή την φορά να ξεκινήσω με neon και αλλά μικρά και μετά να δω πως θα πάει έχω στο μυαλό μου και για δίσκους ! 

Link to comment
Share on other sites

Με τόσο καλά φίλτρα άμμο στον βυθό και μεγάλο ενυδρείο εγώ στην θέση σου θα έβαζα δίσκους και μόλις έστρωνε ο βυθός  στο ενυδρείο σου Corydoras.

Σου δίνω υλικό για μελέτη 😁

και 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Με τόσο καλά φίλτρα άμμο στον βυθό και μεγάλο ενυδρείο εγώ στην θέση σου θα έβαζα δίσκους και μόλις έστρωνε ο βυθός  στο ενυδρείο σου Corydoras.

Σου δίνω υλικό για μελέτη 😁

και 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , ναι κι εγώ έτσι το βλέπω να βάλω ένα κοπάδι neon για αρχή και μετά δίσκους . Οι δίσκοι κάνουν με clown ? Μου αρέσει πολύ σαν ψάρι αλλά το είχα βέβαια με τις κιχλιδες και δεν είχα θέμα , δεν ξέρω αν μπορεί να συμβιώσει με neon και δίσκους βέβαια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Οι δίσκοι κάνουν με clown ?

Κανονικά θα έπρεπε να σου απαντήσω όχι επειδή είναι από διαφορετικές ηπείρους και ζουνε σε διαφορετικές συνθήκες νερού .

Άλλα το έχω δει ζωντανά και μάλιστα ο χομπίστας τα είχε μαζί για χρόνια χωρίς πρόβλημα .

Αυτό που σίγουρα θα χάσεις είναι ο βιότοπος . Στον συνδυασμό που σου πρότεινα παραπάνω θα έχεις δυο κοπαδόψαρα. Μια ομάδα από δίσκους να κολυμπά στη στήλη του νερού και ένα κοπάδι απο 10-15 Corydoras να γαζώνουν τον βυθό . 

Τα νέον έχουν μεγάλο κίνδυνο να φαγωθούν απο τους δίσκους .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κανονικά θα έπρεπε να σου απαντήσω όχι επειδή είναι από διαφορετικές ηπείρους και ζουνε σε διαφορετικές συνθήκες νερού .

Άλλα το έχω δει ζωντανά και μάλιστα ο χομπίστας τα είχε μαζί για χρόνια χωρίς πρόβλημα .

Αυτό που σίγουρα θα χάσεις είναι ο βιότοπος . Στον συνδυασμό που σου πρότεινα παραπάνω θα έχεις δυο κοπαδόψαρα. Μια ομάδα από δίσκους να κολυμπά στη στήλη του νερού και ένα κοπάδι απο 10-15 Corydoras να γαζώνουν τον βυθό . 

Τα νέον έχουν μεγάλο κίνδυνο να φαγωθούν απο τους δίσκους .

Κατάλαβα ναι τι θες να πεις , ναι αυτό που λες το έχω δει και εγώ από χομπίστα είχε στο ενυδρείο νέον , δίσκους και clown δεν είχε θέμα βέβαια όλα σχετικά είναι αυτά διότι ενυδρείο με ενυδρείο αλλάζει όπως και ψάρι με ψάρι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


https://www.youtube.com/watch?v=aZAy6Ygeyu8&ab_channel=SyafiqEdward

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...