Jump to content

Σειρά υλικών σε κρεμαστό φίλτρο


pozeras13

Recommended Posts

Έχω ένα κρεμαστό φίλτρο στο ενυδρείο μου. Έχει δύο θήκες στις οποίες έχω βάλει σιποραξ και πάνω πάνω βαμβάκι ενυδρειακο ώστε να γίνεται το νερό κρύσταλλο. Αυτό το βαμβάκι το αλλάζω μέσα στην εβδομάδα ή μια ή δύο φορές ή το γυρνάω από την άλλη. Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή έχω γκάπυ και έχω γέννες βάζω στην είσοδο του φίλτρου τούλι οπότε συνέχεια πρέπει να αλλάζω το τούλι. Κάποιες φορές βάζω και βαμβάκι γιατί κρατάει τα υλικά του φίλτρου καθαρά για πολύ καιρό πριν τα ξεπλύνω με νερό του ενυδρείου για να τα καθαρίσω. Το ερώτημα μου είναι αν το να έχω βαμβάκι στην είσοδο του φίλτρου επηρεάζει τα βακτήρια που περνουν και πρέπει να πάνε στο βιολογικό υλικό. Επίσης το γεγονός ότι δεν έχω σφουγγάρι καθόλου πειράζει;

16650618489264645215095440496543.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pozeras13 έγραψε:

Το ερώτημα μου είναι αν το να έχω βαμβάκι στην είσοδο του φίλτρου επηρεάζει τα βακτήρια που περνουν και πρέπει να πάνε στο βιολογικό υλικό.

 

Το μόνο "αρνητικό" με το βαμβάκι στην είσοδο είναι οτι μπουκώνει σχετικά γρηγορα με αποτελεσμα να περιορίζει την κυκλοφορία.

 

Εφόσον το αλλαζεις τακτικά δεν έχεις κάνένα άλλο πρόβλημα.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πάντα να μπαίνει τελευταίο το βιολογικό υλικό προς την έξοδο του νερού και πρώτα το ενυδρειακό βαμβάκι κτλ 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα,παρε/φτιαξε ενα Προφιλτρο (μετριο-μεγαλο σφουγγαρι γυρω απο την εισαγωγη) και εισαι μια χαρα, ουτε τουλι ουτε τιποτα. Γενικα οπως και σε ολα τα φιλτρα, Μηχανικη φιλτρανση, βιολογικη, χημικη. Αλλα επειδη αλλαζεις καθε βδομαδα το ενυδρειακο βαμβακι, ειναι βολικο να ειναι πανω πανω, που εαν βαλεις προφιλτρο στην εισαγωγη, εχει περασει ηδη μηχανικη φιλτρανση οποτε ειναι σαν 3ο σταδιο αντι της χημικης.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα χοντρο σφουγγαρι ειχα βαλει στην εισοδο και για 2-3 εβδομαδες εφτανε. Μετα πλυσιμο χρειαζεται.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 2:15 ΜΜ, Sastirp Thomas said:

Για εμενα,παρε/φτιαξε ενα Προφιλτρο (μετριο-μεγαλο σφουγγαρι γυρω απο την εισαγωγη) και εισαι μια χαρα, ουτε τουλι ουτε τιποτα. Γενικα οπως και σε ολα τα φιλτρα, Μηχανικη φιλτρανση, βιολογικη, χημικη. Αλλα επειδη αλλαζεις καθε βδομαδα το ενυδρειακο βαμβακι, ειναι βολικο να ειναι πανω πανω, που εαν βαλεις προφιλτρο στην εισαγωγη, εχει περασει ηδη μηχανικη φιλτρανση οποτε ειναι σαν 3ο σταδιο αντι της χημικης.

Πειράζει να είναι άνθρακα το σφουγγάρι; Γιατί μάλλον αυτό το μαύρο που έχω παρόλο που δεν λέει κάτι στη συσκευασία πρέπει να είναι άνθρακα μάλλον. Αυτό λέω να το βάλω σαν προφιλτρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pozeras13 έγραψε:

Πειράζει να είναι άνθρακα το σφουγγάρι; Γιατί μάλλον αυτό το μαύρο που έχω παρόλο που δεν λέει κάτι στη συσκευασία πρέπει να είναι άνθρακα μάλλον. Αυτό λέω να το βάλω σαν προφιλτρο 

Το φιλτρο ανθρακα αφαιρει διαφορα πραγματα που θελουμε σε ενα φυτεμενο ενυδρειο(οπως λιπασματα), η καλυτερη χρηση του ειναι μετα απο φαρμακα η καποια αλλης ουσιας (τανινες κα.) εαν και μετα απο καποιο σημειο τελειωνει η δραστικη ουσια και καταληγει να ειναι απλα ενα σφουγγαρι που καποτε ειχε ανθρακα. Μπορεις να κοιταξεις για καποιο ανταλακτικο σφουγγαρι και να το στερεωσεις στην εισαγωγη. Προσωπικα δεν θα το εκανα αλλα εαν εχεις στο νου σου οτι αφαιρει λιπασματα και αλλες ουσιες και εισαι οκει με αυτο,καντο. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 6:08 ΜΜ, Sastirp Thomas said:

Το φιλτρο ανθρακα αφαιρει διαφορα πραγματα που θελουμε σε ενα φυτεμενο ενυδρειο(οπως λιπασματα), η καλυτερη χρηση του ειναι μετα απο φαρμακα η καποια αλλης ουσιας (τανινες κα.) εαν και μετα απο καποιο σημειο τελειωνει η δραστικη ουσια και καταληγει να ειναι απλα ενα σφουγγαρι που καποτε ειχε ανθρακα. Μπορεις να κοιταξεις για καποιο ανταλακτικο σφουγγαρι και να το στερεωσεις στην εισαγωγη. Προσωπικα δεν θα το εκανα αλλα εαν εχεις στο νου σου οτι αφαιρει λιπασματα και αλλες ουσιες και εισαι οκει με αυτο,καντο. 

Όχι εντάξει δεν το ρισκάρω. Πήρα ένα μπλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ: έβαλα ένα κομμάτι μπλε σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου και σώθηκα!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...