Jump to content

Sos βυθίζεται ψαρι κλοουν


κροκος κοζανης

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια  

Πρώτη φορά παίρνω ενυδρείο 

Ενημερώθηκα από τους υπαλλήλους του petshop για την διαδικασία και προετοιμασα το ενυδρείο προχθές 

Χθες έβαλα 2 κλοουνακια μέσα και από σήμερα το πρωί μένουν και τα 2 στον βυθό

Αλατοτητα 1.026

Θερμοκρασία ενώ έχω βάλει θερμοστάτη στο 27 ελεγε 29 το κατέβασα και το θερμόμετρο δείχνει πάλι 29

Τι να κάνω να μην πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Παιδιά βοήθεια  

Πρώτη φορά παίρνω ενυδρείο 

Ενημερώθηκα από τους υπαλλήλους του petshop για την διαδικασία και προετοιμασα το ενυδρείο προχθές 

Χθες έβαλα 2 κλοουνακια μέσα και από σήμερα το πρωί μένουν και τα 2 στον βυθό

Αλατοτητα 1.026

Θερμοκρασία ενώ έχω βάλει θερμοστάτη στο 27 ελεγε 29 το κατέβασα και το θερμόμετρο δείχνει πάλι 29

Τι να κάνω να μην πεθανουν

Τον( κύκλο του αζώτου) έχεις κάνει στο ενυδρείο/φίλτρο το στρώσιμο που λέμε ? Αν όχι δυστυχώς δηλητηριάζονται με αμμωνία τα ψάρια . Αποτέλεσμα !!!! τον άμεσο θάνατο ,

Και στο θαλασσινό είναι ακόμα πιο πολύ περίπλοκα τα πράγματα που σε τρεις μέρες τι πρόλαβε να στρώσει??????

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα νερό αντιχλωριο αλάτι περίμενα να λιώσει το αλάτι έβαλα βακτήρια περιμένω 10 ώρες έβαλα αραγωνιτη και μετά από λίγο τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Έβαλα νερό αντιχλωριο αλάτι περίμενα να λιώσει το αλάτι έβαλα βακτήρια περιμένω 10 ώρες έβαλα αραγωνιτη και μετά από λίγο τα ψαρια

Για να γίνει ο( κύκλος του άζωτου) σε ένα ενυδρείο ο χρόνος που χρειάζεται είναι περίπου 40 μέρες χωρίς  ψάρια  μέσα με την διαδικασία τροφής + κάποιο σκεύασμα/βακτήρια για βοήθεια. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι που δεν θα αναφερθώ τώρα αλλά για να πεις ότι μπορείς να( βάλεις) ψάρια σε ένα καινούριο σύστημα/ενυδρείο θα πρέπει να κάνεις την μέθοδο μπόλι, δηλαδή να πάρεις μία ποσότητα βιολογικό υλικό από ένα φίλτρο που τρέχει ήδη κάποιο χρόνο για να μεταφερθούν βακτήρια στο σύστημα σου. Έκανες κάτι τέτοιο?  Σου έχω δώσει link ποιο πάνω, διάβασε λίγο τα παραπάνω. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το λινκ που σου εδωσε ο Ταξιάρχης. 

 

Πρεπει να τρέξει το ενυδρειο χωρίς ψάρια,γαριδες , σαλιγκαρια κλπ για 40-50 μερες.  Και μετα δειλά δειλά θα βάζεις οργανισμους μεσα. 

 

Τα ψαράκια δυστυχώς δεν θα αντέξουν οπότε μπορεις να τα πας στο μαγαζι πισω, να του πεις να στα κρατήσει οσο χρειαστει ή να παρεις πισω τα χρήματα αν γινεται μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου στις 40-50 μερες. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ λέει γλυκού νερου αν δεν κάνω λάθος ισχύει το ίδιο και για αλμυρού ?

Μου είπαν 

Βάζω νερω αντιχλωριο αλάτι

Λιώνει αλάτι βάζω βακτήρια

10 ώρες μέτα  βάζω αραγωνητη και όταν ξεθολώσει  βάζω τα ψαρια

Γιατί μου είπαν να κάνω κάτι που θα σκότωνε τα ψαρια??

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σωστή αυτή η διαδικασία??

Έγινε επεξεργασία - κροκος κοζανης
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Το λινκ λέει γλυκού νερου αν δεν κάνω λάθος ισχύει το ίδιο και για αλμυρού ?

Μου είπαν 

Βάζω νερω αντιχλωριο αλάτι

Λιώνει αλάτι βάζω βακτήρια

10 ώρες μέτα  βάζω αραγωνητη και όταν ξεθολώσει  βάζω τα ψαρια

Γιατί μου είπαν να κάνω κάτι που θα σκότωνε τα ψαρια??

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σωστή αυτή η διαδικασία??

Δεν μπορώ να πω στην φύση κάνε τον κύκλο του αζώτου μόνο στο γλυκό νερό 😁 πιστεύω ότι ισχύει και στο αλμυρό νερό 😏

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον ιδιο τροπο γινεται. 

Τρεχεις το ενυδρειο με ολο τον εξοπλισμο (φανταζομαι τον εχεις) για 40-50 μερες με σκέτο με νερο για να αναπτυχθουν τα βακτηρίδια που χρειαζόμαστε. 

 

Απο εκει και έπειτα βαζουμε ζωντανους οργανισμους.   

 

Τα βακτήρια που σου εδωσε θελουν και αυτα πολλες μερες για να αναπαραχθούν και να φτάσουν σε εναν αριθμο ικανό για να στηρίξουν την ζωή στο ενυδρειο. Αυτος ο χρόνος ειναι οι 40 μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πας στο πετ ή σε καποιο στρωμένο ενυδρειο και διαβάζεις εδω για τον κυκλο του αζώτου ενος ενυδρειου. 

 

Και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα απ το petshop με το νερό του ενυδρείου που τα είχανε την Παρασκευή  το μεσημέρι,  έμειναν μέχρι Σάββατο βράδυ στις σακούλες τους μέχρι που τα έβαλα στο ενυδρείο,  σήμεραατχισαννα βυθίζονται,  θα ζήσουν αν μπουν αύριο πίσω σε ενυδρείο petshop??

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Άρα να τα πάω άμεσα σε ενυδρείο πίσω στο pet shop??

 

Δυστυχώς φίλε μου έτσι λειτουργεί το εμπόριο σε κάποια καταστήματα για να πουλήσουν.  

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ζήσουν , μπορει και οχι. 

Εξαρτάται το πόσο τοξικό ειναι το νερο του ενυδρειου σου αυτη την στιγμη και το πόσο γρήγορα θα τα πας στο μαγαζι. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Τα πήρα απ το petshop με το νερό του ενυδρείου που τα είχανε την Παρασκευή  το μεσημέρι,  έμειναν μέχρι Σάββατο βράδυ στις σακούλες τους μέχρι που τα έβαλα στο ενυδρείο,  σήμεραατχισαννα βυθίζονται,  θα ζήσουν αν μπουν αύριο πίσω σε ενυδρείο petshop??

Ίσως βοηθήσει αυτό που θα προτείνω χωρίς να γνωρίζω από θαλασσινό. Μόνο και μόνο να αντέξουν τα ψάρια μέχρι που να τα πας αύριο στο  pet. Βάλε prime seachem × 5 φορές την δόση για  τα λιτρα σου που λέει ο κατασκευαστής + βακτήρια αν έχεις και μην ταΐζεις καθόλου. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παιδιά θα κάνω ότι μπορώ να σωθούμε

Σας ευχαριστώ πάρα πολυυυυ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια γερη μπουνια στον πετ σοπα απο μενα :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Βράχο έχει το ενυδρείο. 

Μπορείς να βάλεις καμία φώτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το φίλτρο είναι στο πλάι.  Μέσα έχει κάποιο βιολογικό υλικό? Βράχο σου είπε να πάρεις ο Πέτ σοπας?

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει σωστά το θερμόμετρο, τότε η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή.  Κατεβάζεις σταδιακα μέχρι το 26 από το 29 σε 3 ημέρες .

Αν είναι εύκολο πας τα ψάρια πίσω και στήνεις το ενυδρείο σωστά και μετά τα ξαναπερνεις πίσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Παιδιά βοήθεια  

Πρώτη φορά παίρνω ενυδρείο 

Ενημερώθηκα από τους υπαλλήλους του petshop για την διαδικασία και προετοιμασα το ενυδρείο προχθές 

Χθες έβαλα 2 κλοουνακια μέσα και από σήμερα το πρωί μένουν και τα 2 στον βυθό

Αλατοτητα 1.026

Θερμοκρασία ενώ έχω βάλει θερμοστάτη στο 27 ελεγε 29 το κατέβασα και το θερμόμετρο δείχνει πάλι 29

Τι να κάνω να μην πεθανουν

Γράψε μας σε ποιο πετ ΣΟΠ τα πήρες ! Πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει δυσφήμιση μπας και βάλουν μυαλό και σταματήσουν να κοροϊδεύουν για να πουλήσουν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το φίλτρο έχει μέσα κάτι σφουγγάρια μου είπε να τα αλλάξω σε ένα μην

Τον βράχο τον είχα και τον ρώτησα αν μπορώ να τον βάλω και μου είπε ναι

Η θερμοκρασία είναι στους 28 τώρα 

Πολύ κρίμα που έγινε έτσι ελπίζω να ζήσουν αν τα πάω αυριο

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω λίγο να τα βοηθήσω μην πεθάνουν μέχρι αύριο το πρωί??

Να τα ταησω να κάνω κάτι τη θερμοκρασία να σβήσω τη λάμπα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

 

Ποιον βράχο λες ? Γιατί εγώ δεν βλέπω βράχο πάρα μόνο κάτι ψεύτικο διακοσμητικό!

Ο βράχος στο θαλασσινό παίζει τον ρόλο του βιολογικού φίλτρου.  Ιδιαίτερα ο ζωντανός βράχος φέρει δικές του αποικίες βακτηρίων που συμβάλλει στην απονιτροποιηση του νερού σου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος κροκος κοζανης έγραψε:

Τι μπορώ να κάνω λίγο να τα βοηθήσω μην πεθάνουν μέχρι αύριο το πρωί??

Να τα ταησω να κάνω κάτι τη θερμοκρασία να σβήσω τη λάμπα???

Όχι μην ταισεις !

Δεν θα πάθουν τίποτα τα ψάρια χωρίς φαΐ 1-2 ημέρες. 

Ναι σβήσε την λάμπα. 

Σταδιακά την θερμοκρασία κάτω στους 26.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...