Jump to content

Προβλημα με φυτα


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Θα προχωρησω με το νεο λιπασμα και θα δω πως θα παει,τουλαχιστον ας βγει μια συντηρηση μεχρι τα Χριστουγεννα οπου υπολογιζω οτι τα ζωντανα θα μπουν στο "νεο" τους σπιτι.

Το αποτελεσμα θα δεις μετα απο κανα μηνα, οχι πιο νωρις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελεια!!

Θα προχωρησω στην αγορα αυτων των 2 λιπασματων.Λογικο,το αποτελεσμα θα φανει μετα απο λιγο καιρο χρησης.

Ολα αυτα ομως ειναι μια εμπειρια για να ξερω πως να διαχειριστω και το μεγαλυτερο ενυδρειο το οποιο θα γινει κι αυτο φυτεμενο και η αγορα των λιπασματων αυτων θα κανει "αποσβεση" και στο νεο ενυδρειο.

Σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια.

Ελπιζω να επανελθω σε λιγο καιρο με καλα νεα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εγινε μια κουβεντα εδω να σας παραθεσω αλλη μια παρατηρηση μου να μου πειτε την αποψη σας.

Χθες που εκανα αλλαγη στην τοποθετηση των φυτων και για λιγο αδειασα το ενυδρειο απο φυτα και διακοσμητικα (προσεκτικα).

Ενω ειχα αγορασει και τοποθετησει 4×Yellow fire shrimp και 6× red cherry neocaridina χθες ειδα οτι τελικα ηταν 1 και 4 αντιστοιχως (χωρις να βρω καποιο "πτωμα")

Υπαρχει περιπτωση τα raspbora espei η το σαλιγκαρι helena να τις φαγανε;;

Το ρωταω γιατι υπαρχουν στο ενυδρειο αυτη την στιγμη και σιγουρα 4 νεογνα γαριδακια,μηπως πρεπει καπως να τα προστατεψω.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Johnkkk said:

Απο την στιγμη που εγινε μια κουβεντα εδω να σας παραθεσω αλλη μια παρατηρηση μου να μου πειτε την αποψη σας.

Χθες που εκανα αλλαγη στην τοποθετηση των φυτων και για λιγο αδειασα το ενυδρειο απο φυτα και διακοσμητικα (προσεκτικα).

Ενω ειχα αγορασει και τοποθετησει 4×Yellow fire shrimp και 6× red cherry neocaridina χθες ειδα οτι τελικα ηταν 1 και 4 αντιστοιχως (χωρις να βρω καποιο "πτωμα")

Υπαρχει περιπτωση τα raspbora espei η το σαλιγκαρι helena να τις φαγανε;;

Το ρωταω γιατι υπαρχουν στο ενυδρειο αυτη την στιγμη και σιγουρα 4 νεογνα γαριδακια,μηπως πρεπει καπως να τα προστατεψω.

καταρχάς κακως έβαλες μέσα 2 χρωματικές παραλαγές της neocaridina (οι yellow fire και οι red cherry ειναι και οι 2 neocaridina). ουσιαστικά θα χαλάσουν με τις γενιες τα χρώματα και θα γυρίσουν στο μουντό καφε διαφανο. Αυτό στο λέω ωστε σε επόμενη αγορά να πάρεις ένα χρώμα μόνο. Καπου έχω τον χρωματικό χάρτη απο τις neocaridina θα στον στείλω να δεις πως βγήκε το κάθε χρώμα. 

 

Το πιθανότερο είναι πως οι γαρίδες που σου λείπουν ψοφησαν και τα πτώματα καταναλώθηκαν απο τις υπόλοιπες γαρίδες (και από τα helena) και ευκαιριακά απο τα espei.

 

Δεν θα σου έλεγα να ασχοληθείς πολυ με τα γαριδάκια, οι neocaridina αν παρουν μπροστά γενάνε σαν τρελά και δεν σταματάνε μετά. Αν θες να βοηθήσεις, θες κρυψώνες πχ https://www.aquario.gr/product/haquoss-crusta-decor-6-tubes/. εγω προτιμώ να τρυπάω πετρες λαβας που πετυχαίνεις το ιδιο αποτελεσμα και φαινεται και πιο φυσικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

καταρχάς κακως έβαλες μέσα 2 χρωματικές παραλαγές της neocaridina (οι yellow fire και οι red cherry ειναι και οι 2 neocaridina). ουσιαστικά θα χαλάσουν με τις γενιες τα χρώματα και θα γυρίσουν στο μουντό καφε διαφανο. Αυτό στο λέω ωστε σε επόμενη αγορά να πάρεις ένα χρώμα μόνο. Καπου έχω τον χρωματικό χάρτη απο τις neocaridina θα στον στείλω να δεις πως βγήκε το κάθε χρώμα. 

 

Το πιθανότερο είναι πως οι γαρίδες που σου λείπουν ψοφησαν και τα πτώματα καταναλώθηκαν απο τις υπόλοιπες γαρίδες (και από τα helena) και ευκαιριακά απο τα espei.

 

Δεν θα σου έλεγα να ασχοληθείς πολυ με τα γαριδάκια, οι neocaridina αν παρουν μπροστά γενάνε σαν τρελά και δεν σταματάνε μετά. Αν θες να βοηθήσεις, θες κρυψώνες πχ https://www.aquario.gr/product/haquoss-crusta-decor-6-tubes/. εγω προτιμώ να τρυπάω πετρες λαβας που πετυχαίνεις το ιδιο αποτελεσμα και φαινεται και πιο φυσικο.

Ναι το γνωριζω αυτο με τις χρωματικες παραλλαγες αγορασα αρχικα τις yellow fire και εν συνεχεια ενας φιλος που εκλεισε το ενυδρειο του μου χαρισε τις red cherry.Εν γνωση μου δηλαδη τοποθετησα τους δυο χρωματισμους αυτους μαζι,γνωριζοντας το αποτελεσμα που μπορει να προκληθει.

Θετικο λοιπον το οτι εχουν αρχισει να γεννανε και για καλη μου τυχη τα 4 γαριδακια που εχω παρατηρησει ειναι κοκκινα.

Τελεια,οποτε δε χρειαζεται να πολυασχοληθω με τα νεογνα γαριδες,υπαρχουν κρυψωνες και ελπιζω να καταφερουν ολα να μεγαλωσουν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

τα εσπεί θα τσιμπισουν τον γονο σιγουρα. αρκει να χωραει στο στομα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τα εσπεί θα τσιμπισουν τον γονο σιγουρα. αρκει να χωραει στο στομα :)

Εχει κρυψωνες το ενυδρειο και μοςς.

Πιστευω οτι θσ μπορεσει να κρυφτει ο γονος για τον πρωτο καιρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...