Jump to content

Τι είναι αυτό;;;;


Recommended Posts

Σήμερα στον καθαρισμό του ενυδρείου έβγαλα από μέσα αυτό!!! Το έπιασα με την αποχή.. ήταν μέσα στο νερο… δεν ξέρω αν μπήκε απ έξω και προσπαθουσε να βγει…μοιάζει με ψαλίδα!!!

 

213A1183-41E9-4609-A2DC-72A71768A103.jpeg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Σήμερα στον καθαρισμό του ενυδρείου έβγαλα από μέσα αυτό!!! Το έπιασα με την αποχή.. ήταν μέσα στο νερο… δεν ξέρω αν μπήκε απ έξω και προσπαθουσε να βγει…μοιάζει με ψαλίδα!!!

 

213A1183-41E9-4609-A2DC-72A71768A103.jpeg

Ψαλίδα είναι πάνε συνήθως με υγρασία μέρη ,βλάστηση και κάτω από πέτρες και μέσα  σε σάπια ξύλα. Από κάπου ήρθε μέσα  στο ενυδρείο 

Dermaptera_fg02.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί ν ζήσει μέσα στο ενυδρείο; Είναι επικίνδυνη; Μπορεί να γεννήσει ;

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν κάποιο ξύλο να το προσέγγισε και έπειτα η υγρασία να το οδήγησε μέσα,να γεννήσει μέσα στο ενυδρειο πιστεύω απίθανο αλλά στο σπίτι μέσα μπορεί να γίνει,δες κάποιο σπρέι να δοκιμάσεις εντομοκτόνο….(στο παρελθόν σε εξοχική κατοικία στον ύπνο μου με τσίμπησε στο αυτί) δεν σε αγχώνω με ένα σπρέι εντομοκτόνο πιστεύω καθάρισες!

Link to comment
Share on other sites

Κάνω απεντόμωση κάθε χρονο!! Που βρέθηκε στον 5ο όροφο.. το ενυδρείο τρέχει 1 χρονο και δεν έβαλα μέσα κάποιο άλλο ξύλο… βέβαια έχει φουλ φυτά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Και μπορεί ν ζήσει μέσα στο ενυδρείο; Είναι επικίνδυνη; Μπορεί να γεννήσει ;

 

Δεν έχει δηλητήριο και δεν θα κάνει ζημιά στον άνθρωπο. Τα πίσω ψαλίδια τα χρησιμοποιεί για τα μεγάλα θηράματα για  εκφοβισμό και νομίζουν ότι είναι το κεφάλι για αυτό τα σηκώνει όταν απείλητε. Τα δόντια είναι μπροστά όπου και καταναλώνει την τροφή. Όχι δεν μπορεί να γέννηση μέσα στο νερό και γενικά σε υδάτινο περιβάλλον. Γνώμη μου είναι να τσεκάρεις αν έχεις εκεί κοντά κουφώματα και έχουν κάνει φωλιά μέσα εκεί η κάτω από μάρμαρα σπασμένα/ξεκολλήμενα ακόμα και  σε παρκέ πάτωμα, σε γλάστρες με χώμα εσωτερικές/ εξωτερικές. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Taxiarchis said:

Δεν έχει δηλητήριο και δεν θα κάνει ζημιά στον άνθρωπο. Τα πίσω ψαλίδια τα χρησιμοποιεί για τα μεγάλα θηράματα για  εκφοβισμό και νομίζουν ότι είναι το κεφάλι για αυτό τα σηκώνει όταν απείλητε. Τα δόντια είναι μπροστά όπου και καταναλώνει την τροφή. Όχι δεν μπορεί να γέννηση μέσα στο νερό και γενικά σε υδάτινο περιβάλλον. Γνώμη μου είναι να τσεκάρεις αν έχεις εκεί κοντά κουφώματα και έχουν κάνει φωλιά μέσα εκεί η κάτω από μάρμαρα σπασμένα/ξεκολλήμενα ακόμα και  σε παρκέ πάτωμα, σε γλάστρες με χώμα εσωτερικές/ εξωτερικές. 

Εκτός απολα αυτά το ότι εισαι στον πέμπτο και κανεις απεντόμωση δεν αποκλείει να ήρθε από αλλο όροφο. Κινούνται κανονικότατα στους τοίχους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως προχωρούσε μέσα στο ενυδρείο κανονικότατα όπως έξω… και μάλιστα πολύ γρήγορα… το έπιασα εύκολα γιατί είχε πάει στη γωνία… μάλλον προσπαθούσε να βγει… αν χώνονταν μέσα στα φυτά δεν θα το έπιανα εύκολα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...