Jump to content

Καθαρισμός Juwel Bioflow M και σειρά φίλτρων


Recommended Posts

 

Ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω Πρώτο κουτί χονδρό σφουγγάρι ψιλό σφουγγάρι*2  ενυδρειακό βάμβακι.

Δεύτερο κουτί Active carbon παλιό απλά ως σφουγγάρι / προ φίλτρο Cirax ενυδρειακό βαμβάκι Cirax .

Για καθαρισμό ακολουθώ την εξής διαδικασία .

 

Βγάζω το επάνω φίλτρο σε ένα κουβαδάκι βάζω 1 λιτρο νερό από το ενυδρείο και ξεπλένω ένα, ένα τα media βγάζει σα λάσπη , μόλις καθαρίσω το βάζω στην άκρη ξανά ένα 1 λίτρο νερό κοκ μέχρι να είναι σχεδόν καθαρό , συνήθως στα 3 λίτρα είμαι οκ.

 

Υπάρχει πρόβλημα που βγάζω από το νερό τα υλικά του φίλτρου ? Μιλάμε Max 5 λεπτά οπότε  όσο και να τα έχω στύψει δεν στεγνώνουν σε αυτό το χρόνο .

Βγάζω το κάτω βάζω το επάνω με αναμμένο το φίλτρο και ακολουθώ την ίδια διαδικασία βάζω τα media με την σωστή σειρά .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

 

Ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω Πρώτο κουτί χονδρό σφουγγάρι ψιλό σφουγγάρι*2  ενυδρειακό βάμβακι.

Δεύτερο κουτί Active carbon παλιό απλά ως σφουγγάρι / προ φίλτρο Cirax ενυδρειακό βαμβάκι Cirax .

Για καθαρισμό ακολουθώ την εξής διαδικασία .

 

Βγάζω το επάνω φίλτρο σε ένα κουβαδάκι βάζω 1 λιτρο νερό από το ενυδρείο και ξεπλένω ένα, ένα τα media βγάζει σα λάσπη , μόλις καθαρίσω το βάζω στην άκρη ξανά ένα 1 λίτρο νερό κοκ μέχρι να είναι σχεδόν καθαρό , συνήθως στα 3 λίτρα είμαι οκ.

 

Υπάρχει πρόβλημα που βγάζω από το νερό τα υλικά του φίλτρου ? Μιλάμε Max 5 λεπτά οπότε  όσο και να τα έχω στύψει δεν στεγνώνουν σε αυτό το χρόνο .

Βγάζω το κάτω βάζω το επάνω με αναμμένο το φίλτρο και ακολουθώ την ίδια διαδικασία βάζω τα media με την σωστή σειρά .

Ευχαριστώ

Καλημέρα γιατί μπερδεύεσαι 🤔😁

Είναι απλά τα πράγματα αν έχεις μαμά τα υλικά με την σειρά τους τότε τα βγάζεις όλα σε ένα κουβά 1με 2 λίτρα νερό από το ενυδρείο ξεπλένεις όλα τα υλικά και να είναι λίγο βρόμικα δεν μας πειράζει μετά αλλάζεις το ενυδρειακό βαμβάκι και βάζεις όλα τα υλικά όπως ήταν.  

Αν έχεις τα υλικά από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό, χημική φιλτρανση, ενυδρειακό βαμβάκι, σφουγγάρι  Μ , σφουγγάρι L .

 

Δεν χρειάζεται πολλά πολλά Παναγιώτη και να τα ξεπλένεις σχολαστικά. 

Juwel Bioflow fitertek.png

Juwel_Bioflow_Filtermedie.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πρέπει να σου πω κάτι που θεωρώ ότι είναι λάθος την juwel με την σειρά που βάζει τα υλικά και το πιο σημαντικό ότι με αυτό τον τρόπο δεν μπορεί το φίλτρο να έχει αρκετό βιολογικό υλικό που θα έπρεπε. 

Σου δίνω ένα βίντεο που τον εμπιστεύομαι 

https://youtu.be/aFXsFNApU-U

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει έχτρα Cirax και άλλαξα σειρά κατά το δικό μου μυαλό δλδ με τα νούμερα της Photo επάνω 1,4,5,7 εγώ θυμάμαι οτι έχω ένα ακόμα 7 αλλά σύμφωνα με την Photo δεν χωράει .

Στο κάτω 2,6,1,6 σε μια προσπάθεια να βάλω το μέγιστο υλικό  , τώρα όμως σκέφτηκα οτι θα είναι pain το καθάρισμα καθώς είναι ανάμεσα στα 2 βιολογικά που ήθελα να μην τα πειράζω αλλά καθώς με τα καρφάκια που έχει αφήνει κενό ανάμεσα δεν πήγαινε αλλού οπότε ίσως να ήταν καλλίτερα ένα μισό σφουγγαράκι χονδρό .

Eίναι λαθος ο τροπως που επέλεξα να τα βάλω και θα επρεπε να τα βάλω οπως στην Photo της Juwel?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

To φιλτρο, τραβαει απο πανω προς τα κατω νερο, εχει τρυπες στην περιοχη της αντλιας, εαν πεσει η σταθμη για να μην ξεραθει αλλα εαν ολα δουλευουν σωστα το νερο παει απο πανω προς τα κατω, οποτε Μηχνικο-βιολογικο-χημικο(εαν θες και χρειαζεσαι). Μπορεις να το γεμισεις με βιολογικο και απο πανω να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι και να το πετας καθε 3 μερες και να το αλλαζεις η οπως και το βιντεακι, εχεις χοντρο, μεσσαιο,ψιλο σφουγγαρι (αυτα χρειαζονται πλυσιμο) το βιολογικο υλικο που καθετε στο κατω, ενα απλο ξεπλυμα στις 3-6 αλλαγες; οχι στην καθε αλλαγη, δεν θεωρω οτι χρειαζεται εαν ολα ειναι σωστα. Η Juwel. χρησιμοποει το κατω καλαθι σαν "βιολογικο" υλικο ακομα και εαν αυτο εχει σφουγγαρια. Εγω θα προτεινα στο κατω καλαθακι, βιολογικο υλικο και στο πανω, απο πανω προς τα κατω, βιολογικο υλικο,(ενυδρειακο βαμβακι) μικρο-μεσσαιο-χοντρο σφουγγαρι. Ετσι εχεις ευκολη προσβαση στη μηχανικη φιλτρανση του ενυδρειου σου οσο πιο γρηγορα και ευκολα γινεται. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...