Jump to content

DIY βάση ενυδρείου


Johnkkk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή πολλοί νέοι αλλά και παλιοί χομπίστες κατά καιρούς σκέφτονται για να φτιάξουν την δίκη τότε βάση ενυδρείο σας παραθέτω κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες που ίσως σας βοηθήσουν.

Ξεκινησα σήμερα να φτιάχνω την βάση μου για ένα ενυδρείο 100 lt (85x30x40).

Επειδή μου αρέσει και στον χώρο μου υπάρχει το industrial design η κατασκευή γίνεται με τσιμεντόλιθους και ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά τοποθέτησα τους τσιμεντόλιθους και ένα κόντρα πλακέ οκουμε που θα χρησιμοποιηθεί για ράφι (όλα ακούμπησα δε χρειάζεται να βιδωθεί η να κολλήσει κάτι,παρ’ολα αυτά γίνεται αν κάποιος το επιθυμεί)

00C4C19C-7511-4349-8A40-74F536A8873B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το κύριο μέρος της βάσης είναι αυτό.

Ενα πλαίσιο από καδρόνι παχους 4,4 cm στις ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου με μια κοντρα (δε βγήκε ακριβώς στη μέση γιατί υπολόγιζα να βάλω 2 κάτι που δεν έγινε τελικά,αλλά δε με επηρεάζει το βάρος θα το αντέξει άνετα).

C4E9E524-5095-4499-A86F-59F3D15C5C1B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά η τελική μορφή θα είναι αυτή με ένα κόντρα πλακέ οκουμε πάχους 2 cm που θα βιδωθεί από πάνω,θα εξέχει λίγο μπροστά για να δώσει λίγο χώρο ώστε να μπορώ με ευκολία να κάνω τα τεστ και να έχω κάπου να τα ακουμπάω.

Παρακατω θα ανεβάσω φωτό από ένα ντουλάπι που έχω φτιάξει το οποίο θα βιδωθεί αύριο.Όλο το ξύλο θα βαφτεί με βερνίκι σκούρο καφέ.

Τα υλικά για την συγκεκριμενη κατασκευή (ξύλα και τσιμεντόλιθοι) κόστισαν 60€,την στιγμή που βάσεις για ενυδρείο τέτοιου μεγέθους είναι αρκετά ακριβότερες.Θεωρώ ότι μια παρόμοια κατασκευή ίσως με κάποιες λεπτομέρειες ακόμα μπορεί να αντέξει κι ακόμα μεγαλύτερα ενυδρεία.

 

C7BC55AC-DE20-4B70-B420-4B5CE0244A36.jpeg

DC6F75DB-43B7-4C84-8737-DD8E5F991C38.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το οριο συνθλιψης για τσιμεντολιθους, ξερω εμπειρικα οτι δεν ειναι τρομερα δυνατα υλικα. Το χειροτερο ειναι οτι δεν εχουν ελαστικοτητα.
Μια μελαμινη (ναι αυτο το φτηνο αθλιο πραγμα) εχει σιγουρα και την αντοχη και την ελαστικοτητα. Εχει ομως το θεμα με τα νερα. Ειχα Rio 400 και ολο το ενυδρειο στηριζοταν απο 4 κυρια ξυλα 16-18χιλ και μια η δυο κοντρες καθετα.

Περιμενουμε φωτογραφια με τελικο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Δεν ξερω το οριο συνθλιψης για τσιμεντολιθους, ξερω εμπειρικα οτι δεν ειναι τρομερα δυνατα υλικα. Το χειροτερο ειναι οτι δεν εχουν ελαστικοτητα.
Μια μελαμινη (ναι αυτο το φτηνο αθλιο πραγμα) εχει σιγουρα και την αντοχη και την ελαστικοτητα. Εχει ομως το θεμα με τα νερα. Ειχα Rio 400 και ολο το ενυδρειο στηριζοταν απο 4 κυρια ξυλα 16-18χιλ και μια η δυο κοντρες καθετα.

Περιμενουμε φωτογραφια με τελικο αποτελεσμα

Ουτε εγω θα υπεγραφα για την αντιχη των τσιμεντολιθων.

Αρχικα το πλανο μου ηταν ολη η κατασκευη να γινοταν με καδρονια,αλλα επειδη μ'αρεσει η βιομηχανικη διακοσμηση επελεξα τους τσιμεντολιθους.

Ρωτησα φιλους που ξερουν σιγουρα καλυτερα απο μενα κατα ποσο μια τετοια κατασκευη μπορει να αντεξει βαρος ενυδρειων 100-150 λιτρα και με διαβεβαιωσαν οτι θα ειναι μια χαρα (ελπιζω να μην συμβει το αντιθετο χαχαχα).

Στο τελος του κειμενου μου πανω που εγραψα οτι πιστευω πως μια παρομοια κατασκευη θα εκανε και για μεγαλυτερα ενυδρεια δε εννοουσα για ενυδρεια μεγεθους rio 400,αλλα για ενυδρεια μεχρι και 180,ισως και 200 λιτρα να ειναι μια χαρα.

Θα στειλω φωτογραφια οταν ολοκληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Johnkkk έγραψε:

Ουτε εγω θα υπεγραφα για την αντιχη των τσιμεντολιθων.

Αρχικα το πλανο μου ηταν ολη η κατασκευη να γινοταν με καδρονια,αλλα επειδη μ'αρεσει η βιομηχανικη διακοσμηση επελεξα τους τσιμεντολιθους.

Ρωτησα φιλους που ξερουν σιγουρα καλυτερα απο μενα κατα ποσο μια τετοια κατασκευη μπορει να αντεξει βαρος ενυδρειων 100-150 λιτρα και με διαβεβαιωσαν οτι θα ειναι μια χαρα (ελπιζω να μην συμβει το αντιθετο χαχαχα).

Στο τελος του κειμενου μου πανω που εγραψα οτι πιστευω πως μια παρομοια κατασκευη θα εκανε και για μεγαλυτερα ενυδρεια δε εννοουσα για ενυδρεια μεγεθους rio 400,αλλα για ενυδρεια μεχρι και 180,ισως και 200 λιτρα να ειναι μια χαρα.

Θα στειλω φωτογραφια οταν ολοκληρωθει.

Θα γίνονταν πολύ πιο όμορφο αν το έκανες με απλό υαλότουβλο και λίγη κόλα. .

https://glass.com.gr/ialotouvla-leuka/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Θα γίνονταν πολύ πιο όμορφο αν το έκανες με απλό υαλότουβλο και λίγη κόλα. .

https://glass.com.gr/ialotouvla-leuka/

Δε μπορω να διαφωνησω,αλλα το ομορφο και το πιο ομορφο ειναι υποκειμενικα.Οπως ειπα πριν ο χωρος που θα τοποθετηθει το ενυδρειο εχει "βιομηχανικο" design οποτε το εκανα να ταιριαζει και στον χωρο που θα τοποθετηθει.

Παρ'ολα αυτα,ωραια ακουγεται η ιδεα με το υαλοτουβλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...