Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αποφάσισα να ξεκινήσω με CO2 και γι' αυτό πήρα το υγρό τεστ της API για να μετρήσω καλύτερα και το PH. Για να πω την αλήθεια, το είχα μετρήσει μόνο με στικ όταν είχα αρχίσει την ενασχόλησή μου με το ενυδρείο και είχα την εντύπωση ότι είναι 7.2. Το υγρό τεστ όμως το τερμάτισε, έχει εύρος μέτρησης έως 7.6 κι εγώ φαίνεται να έχω 7.6+

Τα νιτρικά μου (μετά από αλλαγή 20%) είναι 15, το GH 8 και το ΚΗ 5. 

Για CO2 πήρα το Bio 60 της Dennerle, αυτό με το ζελέ και τη σκόνη. Δεν έχω φυτά με απαιτήσεις, σκέφτηκα να βάλω λίγο διοξείδιο γιατί βλέπω πράσινη άλγη που δεν μ' ενοχλεί αλλά και λίγη μαύρη άλγη εδώ και εβδομάδες που έχει κάτσει στη java moss. Δεν φαίνεται να εξαπλώνεται, αλλά δεν φεύγει κιόλας.

 

Η τιμή του PH μου φαίνεται να είναι εκτός του εύρους μέτρησης του τεστ. Βάσει του χρώματος, στην καλύτερη έχω 7.6. Κι απ' τη βρύση που μέτρησα, το ίδιο χρώμα πήρα.

Υπάρχει κάποιο τεστ που να έχει μεγαλύτερο εύρος μέτρησης; Χρειάζεται να ρίξω το PH; Τα γκάπι διάβασα δεν έχουν θέμα, δεν ξέρω για τις neocaridina blue diamond.

 

Πάντως, το CO2 Bio 60 που πήρα, είναι συνδεμένο 2-3 ώρες και δεν έχω δει ακόμα ούτε ίχνος φυσαλίδας. Αν κάποια στιγμή - ελπίζω - λειτουργήσει...

 

 

 

312482041_870972807224312_564396199122367418_n.jpg

312469745_523499882491619_8254016851430125444_n.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι της API Freshwater Master Test kit

Και για υψηλό ph το High range ph solution το έχει μέσα στο κουτί μαζί με τα υπόλοιπα τεστ για ότι χρειάζεσαι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Για CO2 πήρα το Bio 60 της Dennerle, αυτό με το ζελέ και τη σκόνη.

Πόσο πληρωσες για ενα φακελακι ξηρη μαγιά και ζαχαρη? :D

πριν 24 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πάντως, το CO2 Bio 60 που πήρα, είναι συνδεμένο 2-3 ώρες και δεν έχω δει ακόμα ούτε ίχνος φυσαλίδας. Αν κάποια στιγμή - ελπίζω - λειτουργήσει...

Για να δουλεψει καλα θελει η θερμοκρασια στο σπιτι να ειναι 24 βαθμους και πανω.

Γιατι δεν ρωτας πρωτα..... Με 2€ μπορεις να φτιαξεις ολο το "συστημα".....

πριν 27 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Η τιμή του PH μου φαίνεται να είναι εκτός του εύρους μέτρησης του τεστ.

Για να μετρας το ΡΗ σε σκληρο νερο, χρειαζεται το high range ph test API.

https://apifishcare.com/product/high-range-ph-test-kit

ή παιρνεις ΡΗ μετρο (θελει καλυμπραρισμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Τα νιτρικά μου (μετά από αλλαγή 20%) είναι 15, το GH 8 και το ΚΗ 5

Το GH και KH με τι τα μετράς?

Βλέπω ότι έχει γεννήσει το χαρεμάκι σου, με αποτέλεσμα να έχεις αρκετά ψαράκια. Πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού ~50% και να δίνεις σιγά-σιγά τα θηλυκά.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Taxiarchis said:

Ναι της API Freshwater Master Test kit

Και για υψηλό ph το High range ph solution το έχει μέσα στο κουτί μαζί με τα υπόλοιπα τεστ για ότι χρειάζεσαι. 

Επειδή έχω ήδη τεστ της API για NH3/N4, NO2, NO3, KH & GH, έλεγα μήπως υπάρχει κάτι για μεμονωμένη αγορά

 

 

33 minutes ago, natateo said:

Πόσο πληρωσες για ενα φακελακι ξηρη μαγιά και ζαχαρη? :D

Για να δουλεψει καλα θελει η θερμοκρασια στο σπιτι να ειναι 24 βαθμους και πανω.

Γιατι δεν ρωτας πρωτα..... Με 2€ μπορεις να φτιαξεις ολο το "συστημα".....

20€ κι έβαλα και μια ανταλλακτική μπουκάλα, τρομάρα μου!!! Το πήρα σαν μια γρήγορη & εύκολη λύση για dummies :) Διάβασα για τα diy, όμως - υποτίθεται - ότι αυτό δίνει ομαλά το Co2 κι όχι με φθίνουσα ροή όσο περνάνε οι μέρες. Βέβαια εγώ ακόμη δεν έχω καν ροή, αλλά...

 

19 minutes ago, mik7 said:

Το GH και KH με τι τα μετράς?

Βλέπω ότι έχει γεννήσει το χαρεμάκι σου, με αποτέλεσμα να έχεις αρκετά ψαράκια. Πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού ~50% και να δίνεις σιγά-σιγά τα θηλυκά.. 

Με τεστ της API.

Εχεις δίκιο για τα ψαράκια. Δεν ξέρω, όμως τον τελευταίο μήνα μου φαίνεται ότι έχει σταθεροποιηθεί κάπως ο αριθμός. Βλέπω γόνο, όμως όχι τόσο όπως πριν 2 μήνες.

Ευτυχώς μέχρι στιγμής, στις 7 ημέρες από την αλλαγή τα νιτρικά δεν φαίνεται να ξεπερνάνε το 20. Το παρακολουθώ όμως μεσοβδόμαδα με μέτρηση. Ισως βοηθά το ότι βάζω σκούπα κάθε εβδομάδα και τραβάω μπόλικο πράμα. Προσέχω βέβαια να μην ανακατεύω το βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Το ph στην Αττική είναι γύρω στο 7,6 στη βρύση και φτάνει μέχρι το 8 οταν μείνει εκτός δικτύου και φύγουν τα διαλυμένα αέρια που έχει μέσα.

Είναι κάτι που δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί πάντως.

Το σετ από όσο είδα, έχει σκάλα διάχυσης για το CO2. Το κεραμικό που έχεις βάλει θέλει πολύ πίεση για να "σκασει". Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν νομίζω να δεις φυσαλίδες από κει.  Βάλε αυτό που είχε το σετακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό το διαχύτη γιατί έχω 2 φίλτρα στις πίσω γωνίες και δεν ξέρω που να "βεντουζάρω" τη σκάλα που είχε το σετάκι. Στις προδιαγραφές του έγραφε ότι ο κεραμεικός διαχύτης είναι συμβατός με το σύστημα Bio που πήρα. Πάντως δεν βλέπω παραγωγή ούτε στον μετρητή φυσαλίδων.

Θα δω μέχρι αύριο αν πάρει μπρος το σύστημα και μετά θα δοκιμάσω και τη σκάλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πήρα αυτό το διαχύτη γιατί έχω 2 φίλτρα στις πίσω γωνίες και δεν ξέρω που να "βεντουζάρω" τη σκάλα που είχε το σετάκι. Στις προδιαγραφές του έγραφε ότι ο κεραμεικός διαχύτης είναι συμβατός με το σύστημα Bio που πήρα. Πάντως δεν βλέπω παραγωγή ούτε στον μετρητή φυσαλίδων.

Θα δω μέχρι αύριο αν πάρει μπρος το σύστημα και μετά θα δοκιμάσω και τη σκάλα

συνδεσε το με το εσωτερικο φιλτρο, που εχεις. Βαλε το σωληνακι με CO2 εκει, που βαζουμε σωληνακι για τον αερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι συνδέουν το σωληνάκι σε υποδοχή στο φίλτρο, όμως το δικό μου δεν έχει τέτοια υποδοχή.

Εχω αυτό το φίλτρο

https://dennerle.com/en/products/filtration/filter/corner-filter/

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αερόπετρα αντί για diffuser

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είδα ότι συνδέουν το σωληνάκι σε υποδοχή στο φίλτρο, όμως το δικό μου δεν έχει τέτοια υποδοχή.

Εχω αυτό το φίλτρο

https://dennerle.com/en/products/filtration/filter/corner-filter/

 

Στηριξε το σωληνακι ετσι

20221023_135111.thumb.jpg.c5d2a4e05a46b2533497f58c72834dab.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα δουλευει το φιλτρο θα ρουφαει το CO2 μεσα

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Στις πρώτες 24 ώρες δεν έχω ούτε μία φυσαλίδα. Αύριο στις 48 ώρες αν δεν έχει ξεκινήσει, ακολουθώ με τη σειρά:

- Plan B: Δοκιμή της σκάλας διάχυσης που συνοδεύει το σετ.

- Plan C : Δοκιμή της ανταλλακτικής μπουκάλας που πήρα.

- Plan D : Κανονικό διοξείδιο, αν χωράει στον μοναδικό διαθέσιμο χώρο, πίσω από το ενυδρείο (πλάτους 10-12 εκατοστών) ή συνεχίζω με Excel.

 

Δεν ξέρω βέβαια αν το C πρέπει να γίνει B, αφού δεν βλέπω φυσαλίδες να σκάνε ούτε στον μετρητή του τεστ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, ξέχνα για λίγο το διοξείδιο.

Τα περισσότερα φυτά σου έχουν χαλάσει.

Η γνώμη μου είναι ,να τα βγάλεις και να δέσεις στις πέτρες 2-3 microsorum και άλλα τόσα ανούμπιες. Με ελάχιστο λίπασμα εβδομαδιαίο και θα γίνει σούπερ!

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 φυτευτά τα οποία είναι σε κακή κατάσταση, μια nana anoubia και moss στις πέτρες, η οποία έχει μαύρη άλγη. Σκέφτηκα μήπως ζωντάνευαν με το διοξείδιο κι έβλεπα να καθαρίζει λίγο το τοπίο. 

Προσπαθώ να εντοπίσω την αιτία, δε νομίζω να φταίει το τάισμα γιατί δεν έχω υψηλά νιτρικά. Ρίχνω excel 3-4 φορές την εβδομάδα για κανά 2μηνο, δεν βλέπω βελτίωση, στασιμότητα μάλλον.

Σκέφτηκα κι εγώ να κάνω ένα restart στα φυτά. Τον Ιούλιο νομίζω, έβγαλα κάποια φυτευτά και μια ανούμπια που ήταν χάλια κι έβαλα μπόλικη moss. Η μισή ξεκόλλησε κι η υπόλοιπη έχει πιάσει μαύρη άλγη. Μείωσα το φωτισμό στις 7 ώρες, κράτησα το δεύτερο φίλτρο που έβαλα πριν φύγω διακοπές για να έχει το νερό καλύτερη κυκλοφορία και φιλτράρισμα, τίποτα.

Φοβάμαι ότι αν δεν εντοπίσω την αιτία, ακόμη κι αν αντικαταστήσω όλα τα φυτά, πάλι στο ίδιο σημείο θα φτάσω σε κάποιο διάστημα.

 

* Λιπάσματα δεν ρίχνω, γιατί όταν το έστησα έκανα την εξυπνάδα με το υπόστρωμα. Ισως γι' αυτό να έχω άλγη. Αν φταίει αυτό, μάλλον δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά να περιμένω

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Στις πρώτες 24 ώρες δεν έχω ούτε μία φυσαλίδα. Αύριο στις 48 ώρες αν δεν έχει ξεκινήσει, ακολουθώ με τη σειρά:

- Plan B: Δοκιμή της σκάλας διάχυσης που συνοδεύει το σετ.

- Plan C : Δοκιμή της ανταλλακτικής μπουκάλας που πήρα.

- Plan D : Κανονικό διοξείδιο, αν χωράει στον μοναδικό διαθέσιμο χώρο, πίσω από το ενυδρείο (πλάτους 10-12 εκατοστών) ή συνεχίζω με Excel.

 

Δεν ξέρω βέβαια αν το C πρέπει να γίνει B, αφού δεν βλέπω φυσαλίδες να σκάνε ούτε στον μετρητή του τεστ.

 

Πρωτα!

βγαλε το σωληνακι απο το ντιφουσερ και βαλε την ελευθερη ακρη σε ενα ποτηρι με νερο να δεις αν βγαζει κατι γενικος.

βαλε το μουκαλακι με τα υλικα σε ενα ταπερακι με χλιαρο νερο (40 βαθμους περιπου) κανονικα σε 20 λεπτα πρεπει να δεις το αποτελεσμα - φυσσαλιδες (μιλαμε για ποτηρι, οχι ντιφουσερ)

δες μηπως χανετε το CO2 καπου στην διαδρομη του προς (ειπαμε μεσα στο ποτηρι να το βαλεις)....

Κανε μια δοκιμη ακομα

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

* Λιπάσματα δεν ρίχνω, γιατί όταν το έστησα έκανα την εξυπνάδα με το υπόστρωμα. Ισως γι' αυτό να έχω άλγη. Αν φταίει αυτό, μάλλον δεν μπορώ να κάνω τίποτα παρά να περιμένω

Το υποστρωμα "λειτουργει" μεχρι 3-6 μηνες. και ειναι για φυτα, που εχουν ριζες. Εσυ εκτος απο μια κρυπτο, δεν εχεις άλλα, που να το χρειαζονται....

Χωρις λιπασμα δεν γινεται. Θα εχεις μόνο αλγες....Τουλαχιστον ενα γενικο τυπου seachem flurish και λιγο καλιο θελει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μπουκαλάκι Premium Nutrition της Tropica, έριχνα αραιά και που πριν λίγους μήνες. Κάνει;

https://tropica.com/en/plant-care/liquid-fertilisers/premium-nutrition/

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε... πραγματικά δεν ξέρω από που πρέπει να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Πολλά ψάρια πολλά απόβλητα, ακατάλληλο υπόστρωμα, υπερβολικά οργανικά μικρή φυτομαζα, αργείς ανάπτυξης φυτά στο σύνολο, ανισορροπια στις παραμέτρους του νερού και οι αλγες κάνουν πάρτυ..... τα περισσότερα φυτά δύσκολα θα τα σώσεις.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Εχω ένα μπουκαλάκι Premium Nutrition της Tropica, έριχνα αραιά και που πριν λίγους μήνες. Κάνει;

https://tropica.com/en/plant-care/liquid-fertilisers/premium-nutrition/

 

Κανει βεβαια. Δες στο μπουκαλακι πισω τι ποσοτιτα καλιου περιεχει. Θα γραφει ή Κ ή Κ2Ο σε %

Σαν πρωτο βημα - καθαριζεις καλα το φιλτρο (βαμβακι και σφουγγαρια πρεπει να ειναι καθαρα, μην αφηνεις να βρωμιζουν .

2- αλλαγες νερου 50% την εβδομαδα. Μην βαζεις σκουπα βυθου ή κάνεις μεταφυτεψεις.

3- παρε algexit https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit κανε μια θεραπεια και ξεκινας χωρις αλγες.

4- βγαλε ακρη με CO2

5- Να φυγουν τα μισα ψαρια, οπως ειπε ο Rik - Πολλά ψάρια πολλά απόβλητα

Πες πόσο βιολογικο υλικο εχεις μεσα.

Προσωπικα θα ριχνα και καμια αμπουλα με βακτηρια μετα την αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rik said:

Αγαπητέ φίλε... πραγματικά δεν ξέρω από που πρέπει να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Πολλά ψάρια πολλά απόβλητα, ακατάλληλο υπόστρωμα, υπερβολικά οργανικά μικρή φυτομαζα, αργείς ανάπτυξης φυτά στο σύνολο, ανισορροπια στις παραμέτρους του νερού και οι αλγες κάνουν πάρτυ..... τα περισσότερα φυτά δύσκολα θα τα σώσεις.  

 

Να τα πιάσουμε ένα - ένα μπας και βρω άκρη;

 

- Γκάπι: Σε όσα λίτρα και να ξεκινούσα, αργά ή γρήγορα θα αντιμετώπιζα θέμα υπερπληθυσμού. Πήγα 5lt κάτω από το minimum για ένα χαρέμι και το τρέχω μόλις 6-7 μήνες. Συμφωνώ ότι τώρα ή σε λίγο καιρό πρέπει να χαρίσω θηλυκά, όμως το θέμα είναι ποιος θα τα πάρει. Κι αν βρεθεί κάποιος τώρα, το θεωρώ αδύνατο κάθε 4-5 μήνες να βρίσκεται ενδιαφερόμενος να παίρνει 20 θηλυκά. Αρα λογικά πρέπει να δοθούν όλα τα θηλυκά και να μείνουν μόνο αρσενικά. Θα είναι καλό αυτό για τα ψάρια όμως, από θέμα συμπεριφοράς, στρεσαρίσματος κλπ;  Κι όταν στο προφίλ του ψαριού η αναλογία αρσενικών - θηλυκών σε σχέση με τα λίτρα είναι αυτή, δεν έχει συνυπολογιστεί και ο ρυθμός αναπαραγωγής; Γράφει για χαρέμι σε αυτά τα λίτρα, όχι για 3-5 ή 10 αρσενικά μόνο. Ενα χαρέμι στα 60lt, δεν θα γεννήσει; Ρωτάω φίλε για να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.

 

- Φυτά: Στο προφίλ του ψαριού γράφει ότι τα φυτά είναι επιθυμητά αλλά όχι απαραίτητα. Εχω φυτά αργής ανάπτυξης, κι ένα κερατόφυλλο τρελής ανάπτυξης για έξτρα βοήθεια στη διαχείριση των απόβλητων. Αυτά νόμιζα ότι ήταν καλύτερα από το τίποτα. Για το υπόστρωμα έγινε η πατάτα στην αρχή, είχα την εντύπωση ότι φυτά = υπόστρωμα. Τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μ' αρέσει το φυτεμένο, σίγουρα κάποια στιγμή θα πάω σε κάτι πιο δύσκολο, όμως τώρα δεν μπορώ, δεν έχω ιδέα για λιπάσματα, φωσφόρους, κάλια κλπ. Μαθαίνω.

 

- Απόβλητα: Το φίλτρο για τόσα ψάρια ήταν σίγουρα ανεπαρκές, έβαλα κι ένα δεύτερο και διπλασίασα το φιλτράρισμα σε 300lt/h. Δυστυχώς το ενυδρείο είναι σε πάγκο κουζίνας κι όχι σε έπιπλο, δεν υπάρχει χώρος για εξωτερικό.

 

- Ανισορροπία στις παραμέτρους νερού. Αυτό με "σόκαρε" φίλε, γιατί νόμιζα ότι ήμουν καλά.  ΝΟ3 15-20, GH 8, KH 5. Τι ανισορροπία βλέπεις;

 

 

50 minutes ago, natateo said:

Σαν πρωτο βημα - καθαριζεις καλα το φιλτρο (βαμβακι και σφουγγαρια πρεπει να ειναι καθαρα, μην αφηνεις να βρωμιζουν .

Πες πόσο βιολογικο υλικο εχεις μεσα.

Προσωπικα θα ριχνα και καμια αμπουλα με βακτηρια μετα την αλλαγη νερου.

 

Το βαμβάκι του φίλτρου γίνεται καφέ αμέσως. Ακόμη και χωρίς ψάρια, όταν έστρωνα το ενυδρείο, έγινε καφέ τη δεύτερη μέρα. H Dennerle συνιστά αλλαγή κάθε 6 μήνες, εγώ τα άλλαξα στους 3, ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή τώρα. Είδα σε ένα βίντεο κάποιον που προτείνει να φύγει το βαμβάκι γιατί μπουκώνει και μειώνει τη ροή και να αντικατασταθεί με μπλε και μαύρο συνθετικό σφουγγάρι ώστε να καθαρίζεται καλύτερα. Τι γνώμη έχεις;

 

 

 

Βιολογικό υλικό: Στα δύο φίλτρα υπάρχουν συνολικά 4 κάδοι, έχω 3 με βαμβάκι κι έναν με Dennerle Granulat, ο οποίος πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 6 μήνες. Granulat έχω ρίξει και στον πυθμένα γιατί έχει παρόμοιο χρώμα και μέγεθος με το χαλίκι μου. Υπάρχουν και 4 πέτρες λάβας (οι 2 μεγάλες) σαν έξτρα room to let για βακτήρια.

Αμπούλα γιατί θα έριχνες στην αλλαγή; 

 

Παιδιά χωρίς πλάκα, αν διάβαζα τόσο στο σχολείο, τώρα θα ήμουν μεγαλογιατρός :D Πανεπιστήμιο, και σεις οι καθηγητές μου :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Συμφωνώ ότι τώρα ή σε λίγο καιρό πρέπει να χαρίσω θηλυκά, όμως το θέμα είναι ποιος θα τα πάρει.

βγαλε αγγελια εδω και στο fb

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Αρα λογικά πρέπει να δοθούν όλα τα θηλυκά και να μείνουν μόνο αρσενικά.

γινεται, ειχα δει τετοια ενυδρεια. κατα πόσο επιρεαζει αυτο τα ψαρια - δεν γνωριζω.... θα το ψαξουμε....

πριν 56 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ενα χαρέμι στα 60lt, δεν θα γεννήσει;

Και βεβαια. Απλα εχεις χρόνο για να κανονισεις τον γονο. Σε καθε περιπτωση πρεπει καπου να δινεις τα μικρα. Σε καποια πετ σοπ τα παιρνουν, ψαξε λιγο.

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ανισορροπία στις παραμέτρους νερού. Αυτό με "σόκαρε" φίλε, γιατί νόμιζα ότι ήμουν καλά.  ΝΟ3 15-20, GH 8, KH 5. Τι ανισορροπία βλέπεις;

Οταν λεμε Ανισορροπία εννοουμε πολλους παραμετρους στο συνολο - φως, μακρο και μικρο στοιχεια, ΡΗ, ριπανση, ροη, φιλτραρισμα και άλλα.

Αν πχ εχεις υψηλο φωτισμο, αλλα δεν εχεις CO2, θετικες τιμες απο μακρο και μικρο στοιχεια , αλγες ειναι ο μονοδρομος!

Οι αλγες αντεχουν χωρις τροφη, τα φυτα  οχι. Απο την στιγμη, που τα φυτα δεν εχουν την απαραιτητη τροφη, σταματανε την αναπτυξη και η αλγη κανει παρτι.

Το υψηλο ΡΗ παιζει μεγαλο ρολο στο φυτεμενο, γιατι οσο πιο ψηλα εχουμε τις σκληροτητες και το ΡΗ (πανε μαζι), τόσο λιγοτερο ελευθερο CO2 υπαρχει στο νερο και σε σκληρο νερο το Fe ειναι παντα σε ελλειψη, δεν απορροφαται καλα και γρηγορα εξαφανιζεται.

Δες 1034083682_.jpg.6c40a035fdfb880603b62f7c139362a5.jpg

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω, οτι πρεπει να παρεις χιλια δυο τεστ νερου και να ρχιζεις κατι ερευνες.... Απλα πρεπει για καθε ενυδρειο να διαλεγουμε φυτα, που θα ταιριαζουν στο νερο, που εχουμε, να διαλεξουμε καταλληλο φωτισμο και φιλτρανση. Τις περισσοτερες φορες η αλγη εμφανιζεται γιατι υπαρχει αμμωνια στο νερο. Μπορει να μην ειναι μετρησημη, μπορει να ειναι σε χαμηλα επιπεδα, αλλά υπαρχει και δρα σαν trigger στην εμφανιση αλγης. Οταν ταιζεις πολλα ψαρια και εχεις ελλιπη φιλτρανση (μην μπερδευτεις , δεν μιλαω για την ροη του νερου)

θα υπαρχει σιγουροτατα καποια ποσοτητα αμμωνιας στο νερο και σαν αποτελεσμα - αλγη.

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είδα σε ένα βίντεο κάποιον που προτείνει να φύγει το βαμβάκι γιατί μπουκώνει και μειώνει τη ροή και να αντικατασταθεί με μπλε και μαύρο συνθετικό σφουγγάρι ώστε να καθαρίζεται καλύτερα. Τι γνώμη έχεις;

Αυτο το φιλτρο ειναι ακαταλληλο για το δικο σου ενυδρειο. Απλα δεν φτανει.... Μπορεις να βγαλεις το βαμβακι και να βαλεις σφουγγαρι+σερα σιποραξ μινι.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία μετρήσιμη σίγουρα δεν έχω, ελέγχω με το τεστ της API πριν την αλλαγή κάθε εβδομάδα κι έχω ξεκάθαρο μηδέν. Τώρα για τη μη μετρήσιμη, δεν έχω λόγο να αντικρούσω, δεν το γνωρίζω κι είναι αδύνατο να το διαπιστώσω. Κρατάω αυτό που μου έγραψες.

Η απορία μου, βάσει όσων μου γράψατε είναι, αν τα απόβλητα και το ψαροφορτίο είναι μεγάλα, η φίλτρανση και τα βακτήρια ελλιπή, αυτό δεν θα μεταφραζόταν σε μετρήσιμες τιμές νιτρικών ή νιτρωδών τόσους μήνες;

Ρωτάω γιατί αρχές Ιουλίου που έλειψα μία εβδομάδα κι άφησα αντικαταστάτη που τάιζε υπερβολικά, με ένα φίλτρο τότε, που το βρήκα 95%+ μπουκωμένο από άποψη ροής, μέτρησα κατευθείαν νιτρώδη και νιτρικά. Αντίθετα τον Αύγουστο, με απουσία 22 ημερών χωρίς καμία αλλαγή νερού, με δύο φίλτρα και αυτόματο τάισμα λίγο περισσότερο απ' όσο ρίχνω εγώ, βρήκα μόνο αυξημένα νιτρικά (περίπου 40). Ενα ενυδρείο μικρό, με πολλά ψάρια, καθημερινό τάισμα, ελλιπή φίλτρανση και βιολογία, δεν θα 'πρεπε αν όχι να καταρρεύσει αλλά να αντιμετωπίσει σοβαρό μετρήσιμο πρόβλημα χωρίς αλλαγή νερού για τόσες μέρες και σε θερμοκρασίες νερού 27-28 βαθμούς (που νομίζω ότι επιταχύνει την αποσύνθεση κι άρα την παραγωγή "δηλητηρίων");

Σόρυ αν η ερώτηση ακούγεται χαζή, όμως αν δεν ρωτήσω, δεν θα μάθω.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιώργη, λογικές όλες σου οι απορίες και καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Εγω κάνω χρήση του νόμου της φύσης…..δηλαδή έχω και εγώ γκαπακια σε 500αρι κοινωνικό ενυδρείο και τα κρατώ σε ένα φυσιολογικό αριθμό με την παρουσία ενός ζευγαριού αγγελόψαρων όπου τρώνε ουσιαστικά τον υπερβολικό γόνο και έτσι κρατιέται η ισορροπία στο ενυδρείο μου από τον υπέρ πληθυσμό. Εν ολιγης υπάρχουν καβατζες για τα μικρά όπου δεν έχουν πρόσβαση τα αγγελόψαρα αλλά εάν κάποιο κάνει το λάθος και ξεμυτίσει πριν ενηλικιωθεί παίζει με την τύχη του. Η επιλογή να κρατήσεις μόνο αρσενικά είναι μια λύση και δεν νομίζω να τίθεται θέμα στρεσαρίσματος, απλά θα πρέπει να τα αναπληρώνεις κάθε τόσο τον πληθυσμό τους. Η άλλη λυση είναι να τα δινεις σε πετσοπ ή να χαριζεις σε κοσμο αρκει να μπορεις να βρεις ευκολα γιατι και αυτό κουραζει. Εδώ στο Βολο χαρίζω εάν χρειαστεί σε ένα πετ πχ εάν θεωρω πως πρεπει να αραιώσουμε λιγο…. ή από την αλλη αγοράζω και  μερικά από eshop για να ανανεώνω και το αίμα τους.

  Τα φυτα, περα από το αισθητικό βοηθανε αρκετα στην ισορροπία ενός ενυδρειου. Δεν μιλαω για δυσκολα φυτα καλλωπισμού αλλα για γρήγορης ανάπτυξης χωρις πολλα πολλα λιπάσματα, διοξειδια και τρελη περιποίηση γενικος. Στην περιπτωση σου περα από το κερατοφυλλο όλα τα αλλα είναι αργείς εως μέτριας ανάπτυξης και αυτό σε συνδυασμό με τα υπερβολικά θρεπτικά από τα ψαρια και το πλουσιο υποστρωμα καταλήγει να εχεις έξαρση των αλγεων.

Οσο για το φιλτρο, δεν υπαρχει λογος να εχεις καποιο εξωτερικο φιλτρο γιατι παλι προβληματα θα ειχες από την στιγμη που εχεις πολλα θρεπτικα. Εν ολιγης το λες και μονος σου ότι και ψαρια να μην ειχες παλι μαυρο θα γινοτανε το μαλλι γιατι και το ιδιο το υποστωμα που εχεις από την μια είναι υπερβολικο σε ποσοτητα και απελευθερώνει αρκετα οργανικά στην στηλη του ενυδρειου και από την άλλη δεν είναι σωστό και το καπάκωμα του με αυτό το χαλικάκι που έχεις και σε αυτή την ποσότητα.

Το ότι εχεις ΝΟ3 15 δεν μας λεει κατι από την στιγμη που εχεις πολλα αιωρούμενα οργανικά και από την άλλη μην ξεχνάς και πως οι αλγες και αυτά φυτα είναι και τρώνε από τα νιτρικα. Μπορει δηλαδη αισθητικα να μην μας αρεσουν οι αλγες αλλα και αυτά συμβάλλουν ουσιαστικα στην μειώσει των νιτρικων, αλλωστε είναι ο φυσικος τροπος μειωσεις τις ρυπανσης στο περιβαλλον για να επανελθει η ισορροπια σε έναν μολυσμενο βιοτοπο. Η φυση προνοεί εν ολίγης από μονη της να επανέλθει η ισορροπία.

Από εκει και περα το ΡΗ το διοξειδιο κλπ όπως και άλλες παραμετρους είναι το επιπλεον κομματι που μπορουμε να δουμε στην συνεχεια, αλλα πρωτα όπως και να εχει θα πρεπει να δεις αρχικα να εχεις ένα βιώσιμο ισορροπημένο περιβάλλον.

 Καλο είναι να το παρουμε εξ αρχης το ολο θεμα του ενυδρειου σου, βημα βημα και αρχικα να διορθωσεις τις υπερβολες. Εάν εχεις διαθεση να φτιαξεις ένα σωστο βυθο με τον σωστο πληθυσμό και φυτα μπορουμε να το συζητησουμε. Όπως και να εχει θα ηθελα να γνωριζω τα παντα για το ενυδρειο σου και τον εξοπλισμο του για να εχουμε και εμεις μια γενικη εικονα .

Σορρυ για το κατεβατό αλλα ελπιζω να σου εδωσα μια γενικη εικονα των άμεσων προβληματων που αντιμετωπίζεις….

  • Like 2
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...