Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

πριν 42 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

xaxaxa.... αρε Ναταλία..... ειτε αλμυρού ειτε γλυκού το φυτάκι δεν λειπει.... green power!

Νταξ, βλεπετε απομειναρια απο καποια αλγη, που ηταν να δωσω . Για φυτεμενο θαλασσινο σκεφτομαι.... :D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/10/2022 at 12:48 ΠΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον κείμενο, όπως και τα σχόλια. Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ξεκάθαρος κανόνας. Μάλλον η ονομαστική ροή μοιάζει με την κατανάλωση βενζίνης που δίνουν οι κατασκευαστές στα αυτοκίνητα: Ναι μεν, αλλά, μάλλον αδύνατο να την καταφέρεις σε πραγματικές συνθήκες.

Στη δική μου περίπτωση, ένα ρεζουμέ:

Ο κατασκευαστής για τα λίτρα του ενυδρείου μου, θεωρεί επαρκές φίλτρο που έχω. Σε μένα σίγουρα δεν ήταν, μιας και γέμισα ψάρια. Το έχω ενισχύσει με δεύτερο φίλτρο, με βιολογικό υλικό και πέτρες που προσφέρουν αποίκιση. Παρόλα αυτά έχω μεγάλη ιχθυοφόρτιση, αν και το γκάπι δεν ανήκει στα πολύ ρυπογόνα ψάρια (ελπίζω!). Εχω παράλληλα μικρή φυτοκάλυψη, υψηλή παρουσία οργανικών από το λάθος υπόστρωμα και παρουσία άλγης. 

 

Διάβασα πολύ για τις άλγες αυτές τις ημέρες. Ανεξάρτητα από τους τύπους άλγεων, υπήρχε ένας κοινός παρονομαστής ως πιθανή (συν)αιτία: Το χαμηλό Co2. Διάβασα όμως και για τη σημασία του σιδήρου και άλλων μικροστοιχείων, τα οποία πρέπει να είναι σε ισορροπία. Δηλαδή, σωστή λίπανση. Μπέρδεμα. Η λίπανση θεωρείται απαραίτητη αλλά εάν υπάρχει ενεργό υπόστρωμα και λίγα φυτά - όπως σε μένα - ίσως δημιουργήσει περισσότερα θέματα. Πάντως εγώ ξεκίνησα να προσθέτω υγρό λίπασμα.

Φωτισμός: Νέο μπέρδεμα. Ο πολύς βλάπτει γιατί ευνοεί τις άλγες, αλλά κι ο λίγος μπορεί να βλάψει τα φυτά, επομένως να δημιουργήσει έδαφος για τις άλγες.

Το μόνο θετικό, ότι στο βυθό δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα, προς το παρόν αφορά τις πέτρες και τα φυτά.

 

Πάντως ρε παιδιά, όσο πιο πολύ ψάχνω για να λύσω μια απορία, τόσο περισσότερες μου δημιουργούνται.

 

Οταν επιστρέψω από Δευτέρα, λέω να ξεκινήσω μια πρώτη προσπάθεια:

Πρώτα θα μειώσω τα ψάρια (βρήκα έναν γείτονα στις αγγελίες του φόρουμ). Θα βγάλω τα φυτά, θα φυτέψω νέα και θα ξεκινήσω το Algexit που μου πρότεινες. Θα δω τι θα κάνω με το CO2 (είδα το Dennerle CO2 set 160 Primus, είναι καλό;) και θα περιμένω.

 

Rik μου πρότεινες κάποια φυτά. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις περίπου σε τι ποσότητες να πάρω από το καθένα, γιατί δεν έχω ιδέα; Για να πω την αλήθεια πάντως, δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με τη φύτευση. Δεν ξέρω αν φταίει η κοκκομετρία του βυθού ή ο τρόπος που τα φυτεύω, πάντως 8/10 που έχω φυτέψει δεν έχει ριζώσει και μετά από 1-2 μέρες επιπλέει. 

 

ΥΓ Δυστυχώς το σύστημα CO2 που πήρα αρνείται να ξεκινήσει. Αλλαξα μπουκάλα, διαχύτη, το βύθισα σε νερό 25 oC μπας και ξεκινήσει και να ελέγξω ταυτόχρονα για διαρροή, τίποτα. Αν και ακολούθησα τις οδηγίες, μου φαίνεται απίθανο να είναι ελλαττωματικά και τα 2 μπουκάλια, οπότε κάτι λάθος κάνω αλλά δεν ξέρω τι.

 

Καλημερα στην παρεα....

 

Γιώργη, καλο ειναι να τα βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρά γιατι καπου εχεις χαθεί και εσυ στην μεταφραση και καπως ετσι χανετε και η μπαλα στην τελικη ......

 

  1. Βυθός: Σου επισυνάπτω μια φωτο για το πως πρεπει να ειναι ο βυθος σου. Το ενεργο υποστρωμα που για να μην το μπερδεύουμε με τα ετοιμα soil ας το πουμε καλυτερα, εμπλουτισμένο που εχεις κατω κατω στον πάτο του ενυδρειου πρεπει να ειναι το πολυ 2 εκατοστα παχος. Απο πανω θα πρεπει να εχεις ενα χαλικακι ψιλο 1 με 2 χιλιοστα παχος κοκκομετριας και αδρανές. Δηλαδη δεν πρεπει να εχει θρεπτικα οπως το χαλικακι που εχεις και δεν ξερουμε την καθαροτητα του και η κοκκομετρια που παιζει αρκετα. Οπως και να εχει αυτο πρεπει να εχει 4 με 5 εκατοστα παχος πανω απο το εμπλουτισμενο γιατι αλλιως, οπως και στην περιπτωση σου που ειναι λιγο αφηνει να περασουν πολλα θρεπτικα στο νερο ενω θα πρεπει κανονικα το χαλικακι να μην αφηνει να φευγουν πολλα και να κρατα τα θρεπτικα εγκλωβισμένα στον βυθο σαν καπακι, για να τα τραβανε τα θρεπτικα οι ριζες των φυτων και να απελευθερώνονται λιγα μεσα στο νερο. Αυτο ειναι σημαντικο σταδιο για να στήσεις σωστα το φυτεμενο σου χωρις πολλα προβληματα αλγεων και υπερβολικών θρεπτικων.Nano-DeponitMix.jpg

  2. Φιλτρο: Τα 2 φιλτρα σου ειναι οριακα για τα λιτρα του ενυδρειου σου συν του οτι εχεις υπερβολικη ιχθυοφόρτωση και λανθασμενη δομη του βυθου αυξανοντας ετσι το φορτιο ρύπων και θρεπτικων στο νερο σου σε βαθμο να μην μπορουν να αντεπεξέλθουν σωστα και να μην εχεις ενα ισορροπημένο περιβαλλον. Αρχικα το πρωτο βημα σου ειναι να αραιώσεις τον πληθυσμό των ψαριων σου και ταυτοχρονα να φτιαξεις σωστα τον βυθο σου και να το φουλαρεις με φυτα. Απο αυτη την επεμβαση ηδη θα δεις βελτιωση στο συστημα σου μια που θα διορθωθούν αρκετα οι παράμετροι του νερου σου. Σαν δευτερο βημα καλο θα ηταν να δυναμώσεις την φιλτρανση σου. Μια οικονομικη λυση ειναι να παρεις ενα φιλτρακι τυπου SUNSUN JP-093 εσωτερικό γωνιακό φίλτρο 450l/h με κανα 15αρι ευρω και να βγαλεις το ενα απο τα 2 γωνιακα dennerle που εχεις για να βελτιωσεις και την ροη νερου στο ενυδρειο σου. Αν ειχες μονο γαριδουλες πχ χωρις εμπλουτισμενο υποστρωμα τοτε μπορει να μην ειχες προβλημα ως εχει με τα συγκεκριμένα φιλτρα αλλα στην περιπτωση σου με αρκετα θρεπτικα τα πραγματα δυσκολευουν. Για αυτο και το να πουμε θελουμε ενα φιλτρο ταδε ή ταδε δεν ειναι παντα καθορισμένο μια που παιζουν πολλοι λογοι στο ποιο φιλτρο θα καταληξουμε γενικος. Ακομη και η φυτομαζα κοβει απο την ροη οπως και το να καθαριζεται και να οξυγονωνεται σωστα ο βυθος παιζει σημαντικο ρολο στην σωστη φιλτρανση και ισοροποια στο ενυτδρειο μας. Υπαρχει και αναλογο φιλτρο της Dennerle το XXL αλλα θα το πληρωσεις χρυσο και ο κινεζος sun sun που αναφερω παραπανω, κανει και αυτος μια χαρα την δουλεια του.sunsun-jp-093-esvteriko-gvniako-filtro-450l-h-8971.thumb.jpg.b3d66a693ecf8aa769ec6c2aae2f0e86.jpg

  3. Τα περι φωτισμου, διοξειδιου, λιπανσης κλπ...δεν ειναι περι του παρόντος μια που το να τα μπλεξουμε απο την στιγμη που δεν υπαρχουν ακομη η κατάλληλες συνθηκες μονο μπερδεμα θα δημιουργησουν παρα καλο, γιαυτο αχρισε βημα βημα με τα παραπανω βασικα θεματα και μετα τα ξαναλεμε......

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Akoma αυτο το φιλτρο θα ειναι καλουτσικη επιλογη.  https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2476-dophin-astro-2202-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012121.html

Εχω το astro 2210 τωρα και 5 χρόνια. Αθοριβο και μεχρι στιγμης χωρις κουσουρια.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό φίλτρο δεν έχω χώρο να βάλω, αν είχα το ενυδρείο σε έπιπλο θα μιλάγαμε αλλιώς :) Δρομολογήθηκε το νέο φίλτρο, θα πάω στο XXL της Dennerle από άποψη ομοιογένειας εξοπλισμού.

Τώρα όσον αφορά το βυθό. Εβαλα χάρακα και μέτρησα, το υπόστρωμα έχει πάχος από 1 - 1,5 εκ και το χαλίκι από 2 έως 4 εκατοστά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στην πίσω πλευρά, (1:2 αναλογία υπόστρωμα/χαλίκι). Σκέφτηκα ότι θα είναι πολύ δύσκολο να προσθέσω βυθό με το νερό μέσα, σίγουρα θα στρεσάρει πολύ τα ψάρια, άρα μάλλον θα πάω για άδειασμα & στήσιμο από την αρχή. Ετσι θα φυτέψω και πιο εύκολα.

Το πότε θα το ξεκινήσω, είναι μια καλή ερώτηση. Σίγουρα όταν έχω λίγο περισσότερο χρόνο από αυτή την περίοδο.

Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σας να ασχοληθείτε και τις συμβουλές σας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς η λύση που προτείνει η Ναταλία είναι καλύτερη λόγω συνολικού όγκου του φίλτρου αλλά γνωρίζοντας το θέμα περί χώρου περιοριστικα στις παραπάνω λύσεις. Όπως και να έχει τώρα θέλω να πιστεύω έχεις εικόνα περί του θέματος οπότε όταν θα μπορείς, έχεις ένα μπούσουλα για να βελτιωθεί στο σύνολό το ενυδρείο σου. Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε όταν χρειαστείς. 

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για εξωτερικό φίλτρο που να μπορεί να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του ενυδρείου. Βρήκα το Oase filtosmart 100, που φαίνεται ποιοτικό κ χωράει οριακά. Είμαι οκ με αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Έψαξα για εξωτερικό φίλτρο που να μπορεί να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του ενυδρείου. Βρήκα το Oase filtosmart 100, που φαίνεται ποιοτικό κ χωράει οριακά. Είμαι οκ με αυτό;

 

Όχι,δεν είναι καλό και κάνει θόρυβο.. Έχω το filtosmart 200

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ενυδρείο που είναι 240λιτρα έχω 2 εξωτερικά… ένα fluval 407 και ένα oase filtosmart thermo 300… είμαι ευχαριστημένος και με τα δυο.. και τα δυο είναι αθόρυβα σχεδόν αλλά τα έχω στο σαλόνι.. είναι αξιόπιστες εταιρίες και έχουν ανταλλακτικά.. πιο εύκολο στον καθαρισμό μου φαίνεται το fluval.. αν πήγαινα σε μια από τις δυο εταιρείες σε σχέση με αυτό που ρωτάς θα πήγαινα σε fluval..αλλά ότι βολευει στον καθένα..το πιο σημαντικό είναι να πας σε φίλτρο που να μην είναι οριακά με τα λίτρα σου αλλά να είναι πιο δυνατό…

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα το Fluval 107, το μικρότερο της σειράς, αλλά δεν χωράει.

Το ενυδρείο είναι σε πάγκο κουζίνας κι έχω τραβήξει γραμμή για πολύμπριζο. Το μέγιστο πλάτος που έχω για οτιδήποτε πίσω είναι 15 εκ. 

Το μόνο που ταιριάζει στις διαστάσεις που έχω, είναι το Oase, 20,5x13,9x26 (MxBxY), με προβλημάτισε όμως ο mik7.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μια ερώτηση για το εξωτερικό φίλτρο που σκέφτεσαι (όποιο και να ναι)…

Θα τοποθετηθεί δίπλα στο ενυδρείο (δλδ πάνω στον ίδιο πάγκο που είναι το ενυδρείο) ή χαμηλότερα (πχ. στο πάτωμα)

 

Πρέπει να υπάρχει μια διαφορά στο ύψος για να μπορέσει ένα εξωτερικό φίλτρο να δουλέψει σωστά. Αλλιώς αν είναι δίπλα πρέπει να δεις αυτά που είναι τύπου καταρράκτη. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Κοίταξα το Fluval 107, το μικρότερο της σειράς, αλλά δεν χωράει.

Το ενυδρείο είναι σε πάγκο κουζίνας κι έχω τραβήξει γραμμή για πολύμπριζο. Το μέγιστο πλάτος που έχω για οτιδήποτε πίσω είναι 15 εκ. 

Το μόνο που ταιριάζει στις διαστάσεις που έχω, είναι το Oase, 20,5x13,9x26 (MxBxY), με προβλημάτισε όμως ο mik7.

Δεν ξέρω για το λέει ο mik7…🙂θα μας πει… δες και της eheim και άλλες εταιρείες που σου είπε η natateo

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Marinelife said:

Καλησπέρα,

 

μια ερώτηση για το εξωτερικό φίλτρο που σκέφτεσαι (όποιο και να ναι)…

Θα τοποθετηθεί δίπλα στο ενυδρείο (δλδ πάνω στον ίδιο πάγκο που είναι το ενυδρείο) ή χαμηλότερα (πχ. στο πάτωμα)

 

Πρέπει να υπάρχει μια διαφορά στο ύψος για να μπορέσει ένα εξωτερικό φίλτρο να δουλέψει σωστά. Αλλιώς αν είναι δίπλα πρέπει να δεις αυτά που είναι τύπου καταρράκτη. 
 

 

 

Στον πάγκο, στο ίδιο ύψος

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Δεν ξέρω για το λέει ο mik7…🙂θα μας πει… δες και της eheim και άλλες εταιρείες που σου είπε η natateo

Γρηγόρη,το συγκεκριμένο μοντέλο εκτός από την μεγάλη κατανάλωση σε ρεύμα κάνει θόρυβο γιατί το είχα σε υπνοδωμάτιο. Η συντήρηση του δύσκολη και πολύωρη.Στην θέση του έβαλα ένα 2208 και ησύχασα. Κάποια στιγμή θα το φτιάξω (πατέντα) μπας και γίνει αθόρυβο.. Το fluval είναι επιστήμη, κλάσης ανώτερο!!

Εγώ προτείνω στον φίλο μας SUNSUN HBL-803 . Φτιάξαμε με έναν φίλο το 801 για 50λίτρα και μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος..

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συντήρηση του είναι όντως πιο δύσκολη και με μεγαλύτερο κίνδυνο διαρροών… αν δεν το κλείσεις σωστά έχεις διαρροές.. στο fluval δύσκολα να μην το κλείσεις σωστά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Κοίταξα το Fluval 107, το μικρότερο της σειράς, αλλά δεν χωράει.

Το ενυδρείο είναι σε πάγκο κουζίνας κι έχω τραβήξει γραμμή για πολύμπριζο. Το μέγιστο πλάτος που έχω για οτιδήποτε πίσω είναι 15 εκ. 

Το μόνο που ταιριάζει στις διαστάσεις που έχω, είναι το Oase, 20,5x13,9x26 (MxBxY), με προβλημάτισε όμως ο mik7.

Δεν εχεις χωρο....

Υπαρχει και λυση με πλαινο sump.... αλλά ....

Για τους θαλασσινους ειναι ευκολο, γιατι ολοι γιναμε καποια στιγμη και υδραυλικοι και ηλεκτρολογοι και πολλα άλλα....🤣

Φιλτρο- καταρακτης? ή biobox εσωτερικο?

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Οπως ειπε ο Μικ7

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/8129-sunsun-hbl-803-kremasto-ejvteriko-filtro-500l-h-8129.html και θα εισαι καλυμενος. Ειναι η τελεια ενναλλακτικη του πλαινου σαμπ οταν δεν θελουμε/δεν μπορουμε να κολλαμε.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το Oase biostyle 115, ελπίζω να με καλύψει. Απ' ότι βλέπω χρειάζομαι κ ένα διχτάκι για να βάλω το siporax μέσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πήρα τελικά το Oase biostyle 115, ελπίζω να με καλύψει. Απ' ότι βλέπω χρειάζομαι κ ένα διχτάκι για να βάλω το siporax μέσα

Καλουτσικο φαινεται. Δεν το ξερω. Θα μας πεις τις εντυπωσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμοπαράδοτα σε καταρράκτη βρήκα ένα eheim κι αυτό της oase. Πήρα το δεύτερο γιατί είχε πολύ μεγαλύτερο κάδο για υλικό. 

Φαίνεται πολύ καλό. Είναι αθόρυβο, αλλά σίγουρα όχι για υπνοδωμάτιο, όπως έγραψε κι ο mik7. Εχει μεγάλο κάδο, όμως οι 4 κασέτες φιλτραρίσματος μειώνουν το χώρο που περίμενα ότι θα έχει για βιολογικό υλικό. Η ροή του είναι πολύ δυνατή, μέσα σε μία ώρα είχε μαζέψει στο σωλήνα εισαγωγής όλα τα "ξεκρέμαστα" μικρά κομμάτια moss που υπήρχαν στο ενυδρείο.

Λόγω αυτής της ροής (σε συνδυασμό βέβαια με το ένα από τα 2 παλιά μου φίλτρα που το λειτουργώ για να μην πάθω καμιά ζημιά μέχρι να κτιστεί η βιολογία στο νέο φίλτρο) τα γκάπι ήταν πιο ανήσυχα το βράδυ κι έτσι μείωσα τη ροή στο 50%. Το πρωί δεν φαίνεται να έχουν θέμα, τα αρσενικά πάνε και κολυμπάνε αντίθετα για να κάνουν επίδειξη στις νύφες :D 

Πήρα και 10kg άμμο Crystal Quartz και λογικά το άλλο Σ/Κ θα μεταφέρω τα ψάρια κ μέρος του βυθού σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο που έχω σαν καραντίνα, για να ξαναστήσω από την αρχή. Προς το παρόν δοκιμάζω με algexit μήπως αποφύγω το βράσιμο στις πέτρες λάβας και σώσω τη βιολογία. Ελπίζω στην αλλαγή να σωθούν και οι λίγες blue diamond που έχω, αν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος.

Link to comment
Share on other sites

Οι άσπρες κασετίνες που έχει λογικά αν κατάλαβα καλά ανοίγουν και έχουν μέσα άνθρακα ζεολιθο και φωσφοδεσμευτικα. Για την ώρα μπορείς να το αφήσεις να δουλέψει έτσι αλλά μετά από καμιά εβδομάδα μπορείς να τα αφαιρέσεις και να προσθέσεις βιολογικό κεραμικό υλικό. Έχε το νου σου για Νο2 και αμμωνία μέχρι να στρώσουν τα πράγματα.... 

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ενυδρείο για την προσωρινή φιλοξενία είναι πολύ μικρό, γύρω στα 20lt και τα ψάρια πολλά. Να βάλω λίγο ζεόλιθο για να βοηθήσει σε πιθανή έξαρση της αμμωνίας ή αν συμβεί, να το αντιμετωπίσω με prime;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Το δεύτερο ενυδρείο για την προσωρινή φιλοξενία είναι πολύ μικρό, γύρω στα 20lt και τα ψάρια πολλά. Να βάλω λίγο ζεόλιθο για να βοηθήσει σε πιθανή έξαρση της αμμωνίας ή αν συμβεί, να το αντιμετωπίσω με prime;

Μπορεις να βαλεις το φιλτρακι που εχεις με το στρωμένο βιολογικο σε λειτουργια στο μικρο ενυδρειο οταν κανεις την προσωρινη τραμπα με 3πλη δοση prime και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου, θα ξεκινήσω το Σάββατο με την αλλαγή βυθού. Ερώτηση: Αδειάζω το νερό έως κάτω για να βγάλω μετά το χαλικάκι, αλλά το deponit mix δεν το αφαιρώ, έτσι δεν είναι; Δηλαδή 1-1,5 εκ νερό θα έχει εκεί, απλά μετά στρώνω από πάνω crystal quartz.

 

Κάτι άλλο, για το διοξείδιο Bio 60 που πήρα αλλά δεν... Πίεσα τη φιάλη με το χέρι για να δω αν έχει μαζέψει πίεση και τότε λειτούργησαν οι φυσαλίδες για κανά λεπτό. Προφανώς απ' ότι κατάλαβα, το μίγμα δεν λειτούργησε, δεν υπήρξε επαρκής αντίδραση ώστε να δημιουργήσει πίεση και να διώξει το διοξείδιο στη σωλήνα. Μπορώ σε αυτό το μπουκάλι, να αδειάσω το νερό και να δοκιμάσω με τη ζάχαρη; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Μπορώ σε αυτό το μπουκάλι, να αδειάσω το νερό και να δοκιμάσω με τη ζάχαρη; 

Πόσα λιτρα ειναι το μπουκαλακι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Εκτός απροόπτου, θα ξεκινήσω το Σάββατο με την αλλαγή βυθού. Ερώτηση: Αδειάζω το νερό έως κάτω για να βγάλω μετά το χαλικάκι, αλλά το deponit mix δεν το αφαιρώ, έτσι δεν είναι; Δηλαδή 1-1,5 εκ νερό θα έχει εκεί, απλά μετά στρώνω από πάνω crystal quartz.

 

Κάτι άλλο, για το διοξείδιο Bio 60 που πήρα αλλά δεν... Πίεσα τη φιάλη με το χέρι για να δω αν έχει μαζέψει πίεση και τότε λειτούργησαν οι φυσαλίδες για κανά λεπτό. Προφανώς απ' ότι κατάλαβα, το μίγμα δεν λειτούργησε, δεν υπήρξε επαρκής αντίδραση ώστε να δημιουργήσει πίεση και να διώξει το διοξείδιο στη σωλήνα. Μπορώ σε αυτό το μπουκάλι, να αδειάσω το νερό και να δοκιμάσω με τη ζάχαρη; 

Καπως ετσι οπως τα περιγράφεις θα κανεις  προσπαθώντας να βγάλεις το περισσότερο δυνατόν χαλικάκι  χωρίς να ανακατέψεις πολύ το βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...