Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

14 hours ago, natateo said:

Πόσα λιτρα ειναι το μπουκαλακι?

Είναι μικρό, γύρω στα 700ml με 4 εκ περίπου ζελέ στον πάτο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είναι μικρό, γύρω στα 700ml με 4 εκ περίπου ζελέ στον πάτο

Μικρο ειναι. Πιασε 2λιτρο απο κοκα κολα (ναι, ναι ... υπαρχουν και 2 λιτρα :D)

Και να ξερεις, όσο πιο μεγαλη θερμοκρασια περιβαλλοντος θα υπαρχει , τόσο πιο γρηγορα θα "τρεξει" το CO2 .

Η ποσοτητα CO2 εξαρταται και απο ποσοτητα της μαγιάς, που θα ριξεις στο μπουκαλι. Αν το μπουκαλι θα βρισκεται πιο κατω απο την επιφανεια του νερου, θα χρειαστει να παρεις μια βαλβιδα αντεπιστροφης (με 2€)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά αυτό

https://www.aquario.gr/product/tropica-plant-growth-co2-system-nano/

 

Από άποψη μεγέθους, είναι ιδανικό. Θα το βάλω μετά το restart του ενυδρείου.

Βέβαια, το βλέπω το έργο σε επανάληψη, σε λίγους μήνες να δω ότι το φθηνό και το μαζεμένο είναι ασύμφορο τελικά και να πηγαίνω να πάρω άλλο. Θα δείξει.

Πήρα και 5 φυτά, τα έβαλα κι αυτά σε έναν κουβά στην αναμονή. Δεν βρήκα αυτά που ήθελα, θα κοιτάξω και αύριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Βέβαια, το βλέπω το έργο σε επανάληψη, σε λίγους μήνες να δω ότι το φθηνό και το μαζεμένο είναι ασύμφορο τελικά και να πηγαίνω να πάρω άλλο. Θα δείξει.

ε... ναι.

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πήρα και 5 φυτά, τα έβαλα κι αυτά σε έναν κουβά στην αναμονή. Δεν βρήκα αυτά που ήθελα, θα κοιτάξω και αύριο.

Πες τι πηρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ για την καθυστέρηση, είχα ένα πολύ δύσκολο Σ/Κ, τέλος καλό, όλα καλά, στο θέμα μας τώρα :)

 

On 11/11/2022 at 11:57 ΠΜ, natateo said:

ε... ναι.

Πες τι πηρες.

Κυρίως για πίσω, μέχρι στιγμής. Pogostemon helferi, Hygrophila slamensis, Hygrophila polysperma, Lilaeopsis brasiliensis

 

Ολοκλήρωσα το restart, έστω και χωρίς την άνεση χρόνου που υπολόγιζα. Το έκανα σε 2 δόσεις, Κυριακή απόγευμα 2 ώρες, Κυριακή βραδο-χαράματα 4 ώρες.

Το πιο δύσκολο κομμάτι ήταν να πιάσω τα ψάρια. Ηταν πάρα πολύ δύσκολο για μένα (δεν κάνω για ψαράς) και πολύ στρεσογόνο γι' αυτά (ελπίζω το melafix να βοηθήσει).

Ξεκίνησα συνδέοντας το μεγάλο φίλτρο σε ένα κουβά τον οποίο γέμισα με νερό ενυδρείου και λίγο παλιό βυθό. Εκεί έβαλα και μια λάβα με ανούμπια και μος. Στη συνέχεια άρχισα τη μεταφορά ψαριών. Εκεί απογοητεύτηκα. Με πίεζε ο χρόνος και δεν πιάνονταν με τίποτα.Εφτιαξα με το τζαμένιο καπάκι του ενυδρείου ένα χώρισμα στο ενυδρείο ίσο με το πλάτος της μεγάλης απόχης που είχα και σε συνδυασμό με τη μικρή, κατάφερα μετά από πάρα πολύ κόπο να τα βγάλω.

Εβρασα τις πέτρες, τις έξυσα με οδοντόβουρτσα να φύγει η άλγη, άδειασα το νερό, αφαίρεσα το χαλίκι.

Εριξα 10kg Crystal Quartz (θα ήθελα να έχω άλλο ένα 5κιλο για να δώσω λίγο παραπάνω ύψος στο βάθος) και φύτεψα.

Το γέμισμα του ενυδρείου με το κιτ αναπλήρωσης έγινε στο φτερό, έριξα βακτήρια, λίγα ml prime στον κουβά με τα ψάρια και πήγα για νάνι.

Πριν λίγο μέτρησα για αμμωνία & νιτρώδη στον κουβά και το ενυδρείο, όλα μηδέν προς το παρόν. Εβαλα στο ενυδρείο καμιά 10αριά μικρά, το βράδυ θα ξαναμετρήσω κι αν είναι όλα καλά, θα μεταφέρω τα ψάρια και το μεγάλο φίλτρο στο ενδυρείο, θα συνδέσω το co2 κι ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Την λάβα με την ανούμπια και τη moss να την βάλω ξανά στο ενυδρείο ως έχει ή να τη βράσω κι αυτή; 

 

314923812_615117333685440_352343259386711035_n.jpg

315517752_523462682986093_9218137807071952284_n.jpg

315520333_499186878927349_4306863602128396304_n.jpg

315449009_536823944931731_3239113906932870705_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαβα χωρις βρασιμο. Η αμμωνια θα ανεβει μετα απο 2-3 ημερες, αν εβαλες καινουριο υποστρωμα. Τελικα υποστρωμα εβαλες? αυτο, που ειχες?

Το λιλεοψης λιγο λαθος φυτεψες. Θα επρεπε να κανεις πιο μικρα ματσακια. Το καθε ματσακι, που εβαλες, θα το εκανα 3-4 κομματια.

Και.... οταν θα στρωσει καλα καλα το ενυδρειο, βγαλε λαβα και βαλε μια ιδια πετρα με τις άλλες. Δεν φαινεται ωραια, οταν εχεις διαφορετικες πετρες μαζι.

dragon stone - ομορφη πετρα.

Πανω σε λαβα μπορεις να δεσεις την christmas moss - θα γινει πολυ ομορφη και δεν θα φαινεται η διαφορά με τις άλλες.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα είναι το παλιό, το βυθό άλλαξα. Έχω 2 πέτρες λάβας ακόμη, μια μεγάλη που την έβρασα κ καθάρισα χθες κ μια μικρή  που την έχω στον κουβά με δεμένη μια ανούμπια κ πολλή moss, η οποία όμως έχει μαύρη άλγη. Τη μεγάλη δεν βλέπω να τη βάζω, λέω να προσθέσω φυτά. Τη μικρή, να τη βάλω ως έχει με την άλγη, ή να αφαιρέσω τη moss κ να καθαρίσω την ανούμπια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Το υπόστρωμα είναι το παλιό, το βυθό άλλαξα. Έχω 2 πέτρες λάβας ακόμη, μια μεγάλη που την έβρασα κ καθάρισα χθες κ μια μικρή  που την έχω στον κουβά με δεμένη μια ανούμπια κ πολλή moss, η οποία όμως έχει μαύρη άλγη. Τη μεγάλη δεν βλέπω να τη βάζω, λέω να προσθέσω φυτά. Τη μικρή, να τη βάλω ως έχει με την άλγη, ή να αφαιρέσω τη moss κ να καθαρίσω την ανούμπια;

Όσο και να καθαρισεις την αλγη , παλι θα την εχεις στο ενυδρειο. Σε ολα τα ενυδρεια υπαρχουν αλγες, το θεμα ειναι αν θα φαινεται :)

Οταν θα στρωσει καλα καλα το ενυδρειο, θα φυγουν οι αλγες.

Αν εβαλες το παλιο υποστρωμα, μπορει και να μην ανεβασει την αμμωνια. Κανε μετρησεις. Αν σημερα  και αυριο θα ειναι μηδενικη - βαλε τα υπολοιπα ψαρια μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο οι μετρήσεις είναι καλές, το δουλεύω με το μικρό φίλτρο. Στον κουβά με το εξωτερικό φίλτρο σήμερα εμφανίστηκε λίγη αμμωνία, μάλλον από τις απώλειες λόγω στρες (δυστυχώς δεν τα κατάφερε κι ο Μεγάλος, ο πάτερ φαμίλιας... ) κι έτσι έκανα τη μεταφορά των ψαριών.

 

Συνειδητοποίησα ότι είχα πραγματικά πάρα πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση, πολύ μεγαλύτερη απ' ότι υπολόγιζα. Είχα την εντύπωση ότι είχα περίπου 50 ψάρια. Μέγα λάθος. Εδωσα καμιά 50αριά, κράτησα 20-25 (όλα αρσενικά, εκτός από 15 περίπου μικρά που φαίνονται αρσενικά αλλά δεν είμαι ακόμη βέβαιος) και είχα και 10 απώλειες συν απροσδιόριστο γόνο, δηλαδή κοντά 100 στο σύνολο. Σε 7 μήνες, από μόλις ένα χαρεμάκι, χωρίς γεννήστρες, πολλές κρυψώνες κλπ! Μου φαίνεται απίστευτο.

Διαλύθηκαν και οι τελευταίες αμφιβολίες μου, αν πρέπει να κρατήσω μόνο αρσενικά.

 

Φύτεψα μια cryptocoryne beckettil petchil, έβαλα το διοξείδιο (και ναι, βγάζει φυσαλίδες!) και περιμένω. Και μιας και ανέφερα τις φυσαλίδες, το έχω ρυθμίσει 1 ανά 5''. Είναι εντάξει για τα φυτά & τα λίτρα μου ή χρειάζεται αυξομείωση;

 

 

315533146_1271939823597123_2114455774348165727_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

το έχω ρυθμίσει 1 ανά 5''. Είναι εντάξει για τα φυτά & τα λίτρα μου ή χρειάζεται αυξομείωση;

1 στα 2 δευτερα, νομιζω καλα θα παει. Το θεμα ειναι, οτι δεν το μετραμε ετσι. Πρεπει να βαλεις στο ενυδρειο ενα drop checker και τότε θα ξερουμε αν φτανει ή δεν φτανει.

Κανονικα τα φυτα σου δεν χρειαζονται πολυ CO2.

Κρυπτοκορινα - ομορφη. Για το drop checker διαβαζεις εδω -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω για την νυχτα κλεινεις το CO2....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελήφθη! Παράγγειλα το drop checker, κλείνω και το co2 τη νύχτα. Λιπαίνω ανά 2 ημέρες με Tropica Nutrition. 

Οι χθεσινές μου μετρήσεις ήταν NH3/NH4 0, NO2 0, NO3 5-10

Είναι ασφαλές να βγάλω τώρα το εσωτερικό φίλτρο και να λειτουργήσω μόνο με τον καταρράκτη από άποψη βιολογίας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ελήφθη! Παράγγειλα το drop checker, κλείνω και το co2 τη νύχτα. Λιπαίνω ανά 2 ημέρες με Tropica Nutrition. 

Οι χθεσινές μου μετρήσεις ήταν NH3/NH4 0, NO2 0, NO3 5-10

Είναι ασφαλές να βγάλω τώρα το εσωτερικό φίλτρο και να λειτουργήσω μόνο με τον καταρράκτη από άποψη βιολογίας;

Αν εχεις βιολογικο υλικο στο μικρο, το μεταφερεις στον καταρρακτη και τελος. Μπορεις να το βγαλεις. Αν δεν σε πειραζει οπτικα, μπορεις να αφησεις και το εσωτερικο μεσα στο ενυδρειο και να βαλεις μεσα πχ μόνο βαμβακι. Το νερο θα γινει κρυσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το drop checker απέναντι από το diffuser. Το χρώμα στο drop checker (της Co2Art) ήταν μπλε το πρώτο 24ωρο με την αρχική μου ρύθμιση co2, το αύξησα σε 1 φυσαλίδα/δευτ και τώρα είναι πράσινο σκούρο. Στις οδηγίες γράφει κίτρινο (μείωσε) πράσινο (εκεί είσαι) μπλε (βάλε). Η ιδανική τιμή βάσει των οδηγιών πρέπει να 'ναι το ανοιχτό πράσινο. Στη χρωματική σκάλα όμως της συσκευασίας κάθε χρώμα αντιστοιχεί σε τιμή Ph και με μπέρδεψε. Είμαι εντάξει στο πράσινο σκούρο, αφού τα φυτά μου δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε co2 ή να ανεβάσω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είμαι εντάξει στο πράσινο σκούρο, αφού τα φυτά μου δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε co2 ή να ανεβάσω; 

Για τα φυτα σου καλα ειναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα τη λάβα με μία dragonstone, έκανα και μια - αποτυχημένη - προσπάθεια να φυτέψω micranthemum monte carlo. Οσο κι αν προσπάθησα, ρίζα, δεν. Φύτεψα κακήν κακώς δύο μικρά κομμάτια, ελπίζοντας να πιάσουν και να μην τα δω σε κανα δυό μέρες στην επιφάνεια.

Συμπληρώνω αισίως 2 εβδομάδες την Κυριακή από το restart κι όλα φαίνονται να βαίνουν καλώς, με μια υποσημείωση: παρακολουθώ σε 2-3 ψαράκια τις ουρές τους, μου φαίνονται φαγωμένες. Μήπως να ρίξω melafix προληπτικά;

Η τελική (;) μορφή του ενυδρείου, είναι αυτή

316607462_655861096028085_2636287955671611540_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν βιντεο  για το πως να φυτεψεις μοντε καρλο και κουμπα. Ενα τσιμπιδακι για φρυδια "κλεψε" απο την γυναικα (φιλη, αδερφη) σου :D

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, natateo said:

υπαρχουν βιντεο  για το πως να φυτεψεις μοντε καρλο και κουμπα. Ενα τσιμπιδακι για φρυδια "κλεψε" απο την γυναικα (φιλη, αδερφη) σου :D

Δεν το είχα σκεφτεί! 

Μόλις μέτρησα και είδα αμμωνία, 0.25. NO2 0, NO3 5

Ετοιμάζω νέρο να κάνω μια αλλαγή το βράδυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία επιμένει. Είναι σταθερά στο 0.25 από την Πέμπτη (νιτρώδη 0, νιτρικά 5-10) και δεν πέφτει ούτε με τις αλλαγές. Ευτυχώς δεν ανεβαίνει κιόλας, όμως σίγουρα κάτι έχει διαταράξει τη βιολογία μου.

Καθάρισα τα σφουγγάρια του φίλτρου γιατί με την αλλαγή βυθού είχαν μαζέψει πολλά καλούδια πάνω, όμως δεν είδα βελτίωση. Στο φίλτρο είχα mix, siporax και mini siporax. Εβγαλα τα μεγάλα siporax και γέμισα mini με βακτήρια, για να εκμεταλλευτώ καλύτερα το διαθέσιμο χώρο.

Το παρακολουθώ με μετρήσεις, prime και βακτήρια, όμως αρχίζω να πιστεύω ότι στην αλλαγή του βυθού, κάποιες από τις απώλειες που είχα έμειναν στο ενυδρείο, σαλιγκάρια & γόνος. Μάλλον ανακατεύτηκαν στη λάσπη και τώρα ίσως αντιμετωπίζω τις συνέπειες. Δεν ξέρω. Η αμμωνία εμφανίστηκε στις 11 ημέρες από την αλλαγή. Ευτυχώς δεν είναι μεγάλη, όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι μένει σταθερή.

Να συνεχίσω τις αλλαγές ή να τις αραιώσω λίγο για να δώσω χρόνο να ξανακτιστεί η βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις, μπορεις να βαλεις ammo lock, ammo stop ή τριπλη δοση prime.

Αν μπορεις και θελεις, κανε αλλαγες νερου. Απλα κοντα στο μηδεν να ειναι η αμμωνια. Θα στρωσει σιγα σιγα.

On 29/11/2022 at 9:38 ΠΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

όμως αρχίζω να πιστεύω ότι στην αλλαγή του βυθού, κάποιες από τις απώλειες που είχα έμειναν στο ενυδρείο,

Μαλλον αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 9:38 ΠΜ, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Η αμμωνία επιμένει. Είναι σταθερά στο 0.25 από την Πέμπτη (νιτρώδη 0, νιτρικά 5-10) και δεν πέφτει ούτε με τις αλλαγές.

Εμένα με υγρά τεστ api είναι πάντα 0.25 η αμμωνία μου ποτέ δεν το είδα ξεκάθαρα κίτρινο 0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Εμένα με υγρά τεστ api είναι πάντα 0.25 η αμμωνία μου ποτέ δεν το είδα ξεκάθαρα κίτρινο 0

παιζει και αυτο. Εγω παλια ειχα κάνει τεστ ΝΗ3/4 με σκετο νερο οσμωσης για να καταλαβω την διαφορά σε χρωμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, manosmili said:

Εμένα με υγρά τεστ api είναι πάντα 0.25 η αμμωνία μου ποτέ δεν το είδα ξεκάθαρα κίτρινο 0

Με api μετράω κι εγώ και μακάρι να είναι αυτό, όμως μέχρι να αρχίσει το πρόβλημα έβλεπα καθαρό κίτρινο πάντα. Από χθες πάντως το "λαχανί" αργεί περισσότερο να εμφανιστεί :D

Τα ψάρια κι οι γαρίδες ευτυχώς φαίνονται μια χαρά προς το παρόν.

1 hour ago, natateo said:

Αν θελεις, μπορεις να βαλεις ammo lock, ammo stop ή τριπλη δοση prime.

Πήγα το Σάββατο για ammo stop αλλά είχαν τελειώσει, πήρα 1 αμπούλα biodigest να τη δοκιμάσω αλλά δεν είδα βελτίωση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Πήγα το Σάββατο για ammo stop αλλά είχαν τελειώσει, πήρα 1 αμπούλα biodigest να τη δοκιμάσω αλλά δεν είδα βελτίωση 

Για να δεις την βελτιωση πρεπει να περασει μια εβδομαδα τουλαχιστον. Ολα τα βακτηρια θελουν χρόνο.... Υπομονη!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ένα κατακίτρινο κίτρινο :D

Ελπίζω όλα να μπήκαν ξανά στο ρυθμό

received_1349377842269120.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...