Jump to content

Ερώτηση για PH & CO2


giorgosgeo

Recommended Posts

Το τεστ της API για το GH με μπερδεύει πάντα, έχει πολύ κοντινή αλλαγή στο χρώμα. Οι μετρήσεις μου είναι NH3/NH4 0, NO2 0, NO3 5-10, KH 7, GH 6, PH 7.6+. Στέκουν οι τιμές για GH κ KH ή πρέπει να πάω σε οφθαλμίατρο;

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν εισαι σιγουρος για το GH μπορεις να κανεις το τεστ με τη διπλασια ποσοτητα νερου. Ετσι, θα μπορεις να δεις καλυτερα ποτε αλλαζει χρωμα το νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

KH 7, GH 6,

Κλεισε ραντεβου χτες :hehe:

Το Gh ειναι παντα παραπανω απο το KH

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

GH 11 ή 12 μάλλον. Από το 12 έριξα άλλες 10 σταγόνες, έμεινα στο ίδιο χρώμα, άρα υποθέτω ότι εκεί είμαι. Είναι εντάξει;

 

Μια γαριδούλα είχε σήμερα όρεξη για φωτογράφηση, δεν μπόρεσα ν' αντισταθώ :)

 

 

received_727292508816970.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Είναι εντάξει;

Γαριδες neocaridina ειναι σαν κατσαριδες :D, επιβιωνουν παντα και παντου

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γαριδες neocaridina ειναι σαν κατσαριδες :D, επιβιωνουν παντα και παντου

Αυτές και τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες!!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, natateo said:

Γαριδες neocaridina ειναι σαν κατσαριδες :D, επιβιωνουν παντα και παντου

Challenge accepted

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά με τη λίπανση κ το co2 πάνε σφαίρα. Ειδικά το πίσω (hygrophila polysperma, αν δεν κάνω λάθος) έγινε σε 3 εβδομάδες θηρίο, άρχισε να κάνει την ομπρέλα στην επιφάνεια του νερού κ μάλλον πρέπει να το κλαδέψω.

Κόβω πάνω από μίσχο φύλλου ή δεν έχει σημασία;

received_890976298568595.jpeg

received_491732923054839.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Κόβω πάνω από μίσχο φύλλου ή δεν έχει σημασία;

Ολα τα stem κοβεις κοντα στην ριζα (ή αφηνεις 5 -6 εκ πανω απο την ριζα) , το υπολοιπο φυτο κοντενεις οσο θελεις, κοβεις τα κατω φυλλα και φυτευεις οπου θελεις, αρκει να υπαρχει η κορυφη.

Ομορφο εγινε το ενυδρειο!!!! Πως το κρατας τόσο καθαρο? 🤔

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

Ολα τα stem κοβεις κοντα στην ριζα (ή αφηνεις 5 -6 εκ πανω απο την ριζα) , το υπολοιπο φυτο κοντενεις οσο θελεις, κοβεις τα κατω φυλλα και φυτευεις οπου θελεις, αρκει να υπαρχει η κορυφη

Ωχ! Δηλαδή πρέπει κάθε φορά που πρέπει να το κοντύνω, να το κόβω όλο σχεδόν κ να το μεταφυτεύω; Το στέλεχος που θα κοπεί ας πούμε 4-5 εκ από τη ρίζα, δεν θα πετάξει μετά;

 

8 hours ago, natateo said:

Ομορφο εγινε το ενυδρειο!!!! Πως το κρατας τόσο καθαρο? 🤔

Σ' ευχαριστώ πολύ! Μέχρι στιγμής τρέχει σχεδόν μόνο του κι αυτό νομίζω ότι οφείλεται στις οδηγίες σας για να ξαναστηθεί από την αρχή, πιο σωστά.

Το καινούργιο χαλικάκι είναι πολύ καλό, το παραπάνω πάχος όντως μετράει πολύ, δεν ανεβαίνουν πλέον φερτά υλικά πάνω. Πριν έβαζα σκούπα στις 7 ημέρες και μάζευα συνέχεια. Τώρα στην τελευταία αλλαγή, στις 20+ ημέρες από το στήσιμο, ακούμπησα λίγο τη σκούπα στο βυθό κ δεν ανέβασε ούτε κόκκο. Μόνο λίγα φύλλα μάζευα τις 4-5 πρώτες ημέρες, τώρα τίποτα. Το έχω αφήσει να βρει την ισορροπία του, μόνο αλλαγές κ μαγνήτης μια φορά την εβδομάδα.

Και τα φίλτρα που επέμενες να αλλάξω, πόσο δίκιο είχες! Τώρα υπάρχει ροή σε όλο το ενυδρείο, από βυθό μέχρι επιφάνεια, δεν αφήνει τίποτα να περιφέρεται.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ωχ! Δηλαδή πρέπει κάθε φορά που πρέπει να το κοντύνω, να το κόβω όλο σχεδόν κ να το μεταφυτεύω; Το στέλεχος που θα κοπεί ας πούμε 4-5 εκ από τη ρίζα, δεν θα πετάξει μετά;

εννοειται, οτι θα πεταξει :) και το φυτο θα γινει πιο "φουντωτο" , θαμνωδες.

Link to comment
Share on other sites

Τα lilaeopsis brasiliensis άρχισαν να πετούν δεξιά κ αριστερά να φύλλα, με δρομείς υποθέτω, όμως δεν μου φαίνεται να είναι καλά. Έχουν καφέ περίγραμμα τα περισσότερα.

Κι η κρυπτοκορίνα μοιάζει να ζορίζεται λίγο, μαύρισαν 1-2 φύλλα που τα αφαίρεσα, έχει κ λίγη πράσινη άλγη στα φύλλα (μόνο αυτή).

Ανεβάζω φωτό μήπως χρειάζεται να προσθέσω κάτι. Επιπλέον διοξείδιο, λίπασμα (ρίχνω tropica premium nutrition, 2 δόσεις/2 ημέρες)

 

received_1118411915488710.jpeg

received_549945276662414.jpeg

received_492176582785356.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυτο αργης αναπτυξης και για αυτο "κολλαει" τις αλγες πολυ ευκολα. Οι πρασινες τελιτσες δειχνουν κανονικα ελλειψη φωσφορικων.

Νιτρικα πόσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά είναι μεταξύ 10 κ 20 πριν την αλλαγή.

2 κασέτες του φίλτρου έχουν κ άνθρακα, τις άφησα να βοηθήσουν στο χαμό της αλλαγής περιβάλλοντος, τώρα δε νομίζω ότι έχουν να προσφέρουν κάτι περισσότερο, ίσως δεσμεύουν κ λίπασμα. Λέω να τις αφαιρέσω στην επόμενη αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Τα νιτρικά είναι μεταξύ 10 κ 20 πριν την αλλαγή.

2 κασέτες του φίλτρου έχουν κ άνθρακα, τις άφησα να βοηθήσουν στο χαμό της αλλαγής περιβάλλοντος, τώρα δε νομίζω ότι έχουν να προσφέρουν κάτι περισσότερο, ίσως δεσμεύουν κ λίπασμα. Λέω να τις αφαιρέσω στην επόμενη αλλαγή

ανθρακα βγαλε χτες. ολες οι χηλικες ενωσεις απορροφα.... πχ αν το λιπασμα σου περιεχει χηλικη μορφη σιδήρου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά!

Προχθές στις εβδομαδιαίες μετρήσεις μου, είπα να ξαναμετρήσω το PH, το οποίο ήταν μάλλον εκτός εύρους του API τεστ, γι' αυτό και σταμάτησα να το μετράω.

Πήρα τιμή 7.2, προφανώς λόγω του CO2. Ξαναμέτρησα πρωί, πριν ανοίξω το διοξείδιο, κι ήταν 7.6+

Είναι φυσιολογική αυτή η διακύμανση; Είναι εντάξει για τα ψάρια κ κυρίως για τις λίγες blue diamond που έχω;

 

Πάντως, η χρήση του συστήματος της Tropica είναι εντελώς ασύμφορη για την περίπτωσή μου. Ανοιξα την πρώτη μπουκάλα στις 16/11  και χρησιμοποιώ ήδη την τέταρτη! Εχω άλλη μία να βάλω, μετά θα πάω σε άλλο σύστημα. Σκέφτομαι αυτό, που έχει και ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα:

https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/co2/co2set-inkl.-nachtabschaltung/co2-complete-set-400-night-shut-off

Δεν έχω χώρο για μεγαλύτερη μπουκάλα, είναι εντάξει σαν σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα καλή!! Έχω έχω πάρει αυτήν και είναι πολύ ευχαριστημένος 

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

 

μην πάρεις μικρότερη από 2 κιλά μπουκάλα..🙂 θα το ξανά μετανιώσεις και θα πληρώσεις για τριτη φορά λεφτά για το σύστημα co2 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 κιλά δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη για τον διαθέσιμο χώρο. Υπολογίζω ότι αν η φιάλη των 95γρ μου κρατά 10 ημέρες, λογικά με τη μισόκιλη θα πλησιάζω δίμηνο. Αυτό που σκέφτομαι είναι να τρέξω το σύστημα με 2 μισόκιλες, για τις αλλαγές. Σίγουρα είναι πολύ ακριβότερη λύση, αλλά δυστυχώς ο διαθέσιμος χώρος, δεν...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

2 κιλά δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη για τον διαθέσιμο χώρο. Υπολογίζω ότι αν η φιάλη των 95γρ μου κρατά 10 ημέρες, λογικά με τη μισόκιλη θα πλησιάζω δίμηνο. Αυτό που σκέφτομαι είναι να τρέξω το σύστημα με 2 μισόκιλες, για τις αλλαγές. Σίγουρα είναι πολύ ακριβότερη λύση, αλλά δυστυχώς ο διαθέσιμος χώρος, δεν...

 

Δυστυχώς φίλε μου Γιώργο αν θα πάρεις την μπουκάλα της eheim δεν θα μπορέσει κανένας να στην γεμίσει. Είχα πάει και είχα ρωτήσει πολλούς που κάνουν αυτή τη δουλειά και δυστυχώς δεν γίνεται γιατί μου είπαν ότι χρειάζεται ειδικό μηχάνημα για τις συγκεκριμένες. Η μόνη λύση είναι η 2κιλη κλασσική πυρόσβεσης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με σώσατε δηλαδή από μια αγορά που θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ! Δυστυχώς δεν έχω χώρο για κάτι μεγαλύτερο.

received_750779569239965.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως κανει καποιος απο τους ανταπτορες του link

 

https://www.garnelenhaus.com/aqua-noa/co2-adapter

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι μια από τις γαρίδες μου έχει πάρει ένα θαμπό μπλε, σα να αποχρωματίζεται, και μια άλλη κάνει διάφανη ουρά. Από θέμα συμπεριφοράς κ δραστηριότητας είναι φυσιολογικές. Τους λείπει κάτι;

 

IMG_20230104_210418.jpg

IMG_20230104_210515.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ετσι ηταν. Το χρωμα ή υπαρχει ή δεν υπαρχει. Μπορει απλα να μην φαινεται πολυ εντονο, οπως ειπες- θαμπο. Τοτε φταινε οι παραμετροι του νερου ή καποιο στρεσ (πχ καποια ψαρια τις κυνηγουν συνεχεια). Κανε μετρησεις.

Απο τροφη τι δινεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ήταν έτσι, γιατί αυτές τις 2 γαριδούλες τις έχω 6 μήνες κι όταν τις μετέφερα για το restart πριν 2 μήνες είχαν βαθύ μπλε χρώμα.

Η αλήθεια είναι ότι η μεταφορά τις ταλαιπώρησε πολύ, δεν περίμενα να τα καταφέρουν. Πριν 10 μέρες έβαλα άλλες 4, αλλά πολύ μικρές.

Με τόσα φυτά σπάνια βλέπω πάνω από 3 ταυτόχρονα.

Οι τελευταίες τιμές μου πριν την αλλαγή ήταν Ph 7.2, NO2 0, NO3 10-20, NH3/NH4 0, KH 7, GH 11.

Ειδική τροφή για γαρίδες δεν ρίχνω συχνά γιατί ορμάνε τα γκάπι ακόμα κ τη νύχτα. Έχω την Shrimp King 5 in 1, σπάω 1 πέλλετ σε 3 κομμάτια κ το αφήνω με τη λαβίδα σε διαφορετικά σημεία για να περάσει απαρατήρητο κάποιο κομμάτι από τους φαταούλες.

Κατά βάση όμως η τροφή που πέφτει καθημερινά είναι η guppy booster, community formula flakes και spirulina flakes της ocean nutrition

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τις μετρησεις καλα εισαι. Το ph μετρησε μια μερα πριν να ξεκινησεις το CO2.

To Kh γιατι τόσο ψιηλα? Εχεις και στην βρυση 7-ρη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...