Jump to content

Helia lux spectrum led juwel +smart controll


Taxiarchis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.  Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα led φώτα. 

Αρνητικά και θετικά. 

Δεν έχω φυτεμένο ενυδρείο αλλά θα ήθελα όλα αυτά τα εφέ που έχει αυτή η κατασκευή και πιστεύω δείχνει ωραία ένα ενυδρείο με σωστά φώτα. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

.

Link to comment
Share on other sites

Ταξιάρχη καλησπέρα, δεν είχα-ω στη κατοχή μου φωτιστικά της εταιρείας. Απλά να πω την γνώμη μου..

Στα θετικά,σίγουρα είναι κάτι καλό και αξιόπιστο ειδικά σε βάθος χρόνου. Τώρα, αρνητικά θα λέγαμε ότι πέρα από το κόστος δεν υπάρχει κάτι άλλο.. 

Εάν σου αρέσουν τα εφέ,όπως καταιγίδες, συννεφιές κτλ.  θα συμφωνήσω να σκάσεις το πακέτο των 218€ για το spectrum και άλλα 170€ για το κοντρόλ στα 80cm..😭😭😭

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Ταξιάρχη καλησπέρα, δεν είχα-ω στη κατοχή μου φωτιστικά της εταιρείας. Απλά να πω την γνώμη μου..

Στα θετικά,σίγουρα είναι κάτι καλό και αξιόπιστο ειδικά σε βάθος χρόνου. Τώρα, αρνητικά θα λέγαμε ότι πέρα από το κόστος δεν υπάρχει κάτι άλλο.. 

Εάν σου αρέσουν τα εφέ,όπως καταιγίδες, συννεφιές κτλ.  θα συμφωνήσω να σκάσεις το πακέτο των 218€ για το spectrum και άλλα 170€ για το κοντρόλ στα 80cm..😭😭😭

Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να κάνω τα προγράμματα? Έχει κάποιο σχεδιάγραμμα ? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μήπως ξέρεις πώς μπορώ να κάνω τα προγράμματα? Έχει κάποιο σχεδιάγραμμα ? 

Φαντάζομαι μέσα από την εφαρμογή θα έχει επιλογές.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Φαντάζομαι μέσα από την εφαρμογή θα έχει επιλογές.. 

Τα έχει άλλα δεν ξέρω  ποία χρώματα να βάλω και πόσο της % για να κάνω μια ολοκληρωμένη ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είδα, υπάρχουν κ έτοιμα presets στην εφαρμογή για Αμαζόνιο, Αφρική, κτλ.

Οπότε μη σε αγχώνει αυτό το θέμα. Βάζεις ένα έτοιμο σενάριο και από κει κάνεις κάποιες μικρορυθμισεις για να φέρεις το φως στα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Από όσο είδα, υπάρχουν κ έτοιμα presets στην εφαρμογή για Αμαζόνιο, Αφρική, κτλ.

Οπότε μη σε αγχώνει αυτό το θέμα. Βάζεις ένα έτοιμο σενάριο και από κει κάνεις κάποιες μικρορυθμισεις για να φέρεις το φως στα μέτρα σου.

Καλημέρα Αντώνη ναι επέλεξα malawi και έπαιξα λίγο παραπάνω με το μπλε και πράσινο και κατέβασα την ένταση πχ από 90 % 80,75 .το ερώτημα μου είναι με παραπάνω αυτά τα χρώματα μπορεί να βγάλει άλγη κτλ? Ανεβάζω φωτό μήπως είναι πολύ το μπλε 

20221029_093314.jpg

20221029_093503.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου φαίνεται αρκετά ψηλά το μπλε. Ειδικά αν είναι στη μέση της φωτοπεριοδου. 

Εγώ θα έριχνα λίγο ακόμα το μπλε, αλλά κ συνολικά την ισχύ και τις ώρες (12 Από όσο βλεπω), για αρχή. Μέχρι να προσαρμοστεί το σύστημα.  Τα ψάρια δε θα καταλάβουν διαφορά. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ναι και μένα μου φαίνεται αρκετά ψηλά το μπλε. Ειδικά αν είναι στη μέση της φωτοπεριοδου. 

Εγώ θα έριχνα λίγο ακόμα το μπλε, αλλά κ συνολικά την ισχύ και τις ώρες (12 Από όσο βλεπω), για αρχή. Μέχρι να προσαρμοστεί το σύστημα.  Τα ψάρια δε θα καταλάβουν διαφορά. 

 

Καλύτερα έτσι??? 

20221029_114319.jpg

Screenshot_20221029-114626_Chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλύτερα έτσι??? 

20221029_114319.jpg

Ναι ρε συ. Πολύ πιο φυσικό. Βέβαια από κοντά εσύ έχεις καλύτερη άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ναι ρε συ. Πολύ πιο φυσικό. Βέβαια από κοντά εσύ έχεις καλύτερη άποψη. 

Ναι αλλάζει λίγο στην φωτογραφία γιατί δεν είναι τελείως σκοτεινό το δωμάτιο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Πολύ ωραίο..!!👌

Ευχαριστώ Μιχάλη. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ το δεύτερο είναι σαφέστατα ποιο φυσικό .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας. Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας. όπως λέει ο τίτλος έχω αυτά τα φώτα και πρόσφατα έγιναν κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο . Σαν ανεβάζω φωτογραφίες πριν και μετά. 

Το ερώτημα μου είναι μπορώ να έχω από το φωτισμό μόνο τα χρώματα μπλε, πράσινο, κόκκινο? Χωρίς το άσπρο  και πόσο της %  να έχω αυτά τα χρώματα που σας ανέφερα.

Ευχαριστώ.

20221128_140453.jpg

received_607653184167313.jpeg

received_6134988213207204.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Κανένας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...