Jump to content

Θέση φίλτρου


Loukas Rentifis

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα Rio 125 , με 3 χρυσόψαρα, σαλιγκάρια ( 4) και 2 leeches και μερικώς φυτεμένο με ανουβιες java fern και  egeria . Το τρέχω 4 μήνες με το εσωτερικό φίλτρο , από μετρήσεις όλα καλά αλλά πιστεύω ότι πρέπει να βάλω ένα εξωτερικό πλέον και να βγάλω το εσωτερικό να κερδίσω και χώρο. 

 

Είμαι ανάμεσα σε Fluval 207 και Eheim ecco 300. 

 

Το θέμα μου είναι το εξής . Το ενυδρείο το έχω σε ένα πάγκο στην κουζίνα και το φίλτρο χωράει να μπει μόνο δίπλα του , δεν μπορεί να μπει από κάτω .

 

Θα έχω θέμα που θα είναι στο ίδιο επίπεδο ; Γιατί λένε ότι πρέπει να είναι κάποια εκατοστά πιο κάτω ; 

 

 

20221029_173159.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη μόνο στο ξεκινημα μετα το καθαρισμα. Τι εννοω.... αν θα υπαρχει αερας στον καδο του φιλτρου ή σε σωληνες, τότε δεν θα γεμιζει αυτοματα το φιλτρο.

Μικρο το κακο (για μενα). Καποια φιλτρα εχουν συστημα "εξαερισμου" και τότε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Ειχα πολυ καιρο το eheim ecco pro διπλα στο ενυδρειο. Αυτο ειχε συστημα εκκινησης (με το χερουλι), μια χαρα ολα.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσοχη μόνο στο ξεκινημα μετα το καθαρισμα. Τι εννοω.... αν θα υπαρχει αερας στον καδο του φιλτρου ή σε σωληνες, τότε δεν θα γεμιζει αυτοματα το φιλτρο.

Μικρο το κακο (για μενα). Καποια φιλτρα εχουν συστημα "εξαερισμου" και τότε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Ειχα πολυ καιρο το eheim ecco pro διπλα στο ενυδρειο. Αυτο ειχε συστημα εκκινησης (με το χερουλι), μια χαρα ολα.

Νομίζω ότι και τα 2 που κοιτάω έχουν υποβοήθηση στην  εκκίνηση ( χειροκίνητα ) .

Link to comment
Share on other sites

Παρε eheim να γουσταρεις!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Παρε eheim να γουσταρεις!

Αν εξαιρέσεις την τιμή, αυτά που έχω ενδιασμους είναι ο θόρυβος και ότι δεν έχει πολλά σφουγγάρια . 

 

Από την άλλη έχει πιο λεπτές εξόδους και δεν θέλει να αλλάξω κάτι στο καπάκι, γιατί το fluval έχει χοντρες εξόδους και το καπάκι δεν κλείνει καλά .

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Loukas Rentifis said:

Αν εξαιρέσεις την τιμή, αυτά που έχω ενδιασμους είναι ο θόρυβος και ότι δεν έχει πολλά σφουγγάρια . 

 

Από την άλλη έχει πιο λεπτές εξόδους και δεν θέλει να αλλάξω κάτι στο καπάκι, γιατί το fluval έχει χοντρες εξόδους και το καπάκι δεν κλείνει καλά .

Τα eheim ειναι αθανατα, σε σημειο που οταν χαλαει ενα βαραει καμπανα στο εργοστασιο τους πενθιμα. επισης ειναι στα μισα βατ. οσο για τα σφουγγαρια αγορασε.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...