Jump to content

Νέο ενυδρείο


Stefanos87

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολουσ , είμαι νέος στον χόμπι. Έχω ένα μικρό ενυδρείο με 4 πλατύ 2 γκαμπι ένα μικρό γλείφτη και ένα γατόψαρα . Σε ενυδρείο 30 λίτρα . Σήμερα πήρα ένα ενυδρείο 110 λίτρα μαζί με όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό . Επισεις πήρα σκούρο  χρωμα χώμα , και μικρό βότσαλο από πάνω . Θέλω να φτιαξω ένα ενυδρείο με φυτά , χωμα στο υπόστρωμα και βότσαλο από πάνω συν ενδεχόμενος κάποια πέτρα . το βοτασαλο που πήρα (ανοικτό χρωμα το βότσαλο ). Και φυσικά μα τεριαζουν μαζί με τα ψαράκια . Θα ηθελα να μου πείτε κάποια πρόταση για φυτά πέτρες και γενικά μια ολοκληρωμένη πρόταση . Διότι έχω πελαγώσει με τόσες επιλογές . Ευχαριστω έκ το  προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες και μονος σου....οι επιλογες ειναι παρα πολλες και ποσο μαλλον, ο συνδιασμος ολων αυτων των επιλογων δημιουργει ακομα περισσοτερες επιλογες. Εαν δεν γραψεις,κυκλοφορια, scape (σε μερικα ειναι πολυ δυσκολο να λειτουργησουν καποια φυτα), τι υποστρωμα θα βαλεις(εχεις πει αλλα οχι ακριβως) , τι φως θα βαλεις,θερμοκρασιες, εαν θα εχει CO2 η οχι; εαν θες λιπανση; τι επιπεδο θες να το "φτασεις" ;....Νομιζω ειναι δυσκολο να σε βοηθησουν τα ατομα που ασχολουνται με τα φυτα. Εγω θα προτεινα, κρυπτοκορινες, βαλισινεριες, java fern, anubia, moss(αναλογα τι θα βρεις αλλες θελουν περισσοτερη "δουλεια") Hydrophilla polysperma, καποιον εχινοδωρο; κατι να εχεις στην επιφανεια; (οτι σου προτεινα ειναι ευκολο και δεν χρειαζεσαι καποιο υποστρωμα-λιπανση (με την σωστη ιχθυοφορτωση, εκτος εαν θες να κλαδευεις καθε βδομαδα χαχα) Για το βοτσαλο.... Εγω θα προτεινα χοντροκοκκη αμμο!(αλλα ειναι προσωπικη προτιμηση) το βοτσαλο παγιδευει "μακα" αλλα ειναι καλο "λιπασμα" για φυτα που τρεφονται απο τις ριζες τους στο υποστρωμα.  Καλο στησιμο, καλα γεμισματα και να σου ειναι απροβληματιστο ❤️.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Επισεις πήρα σκούρο  χρωμα χώμα , και μικρό βότσαλο από πάνω .

Με το "χωμα" δεν παει βοτσαλο. Πρωτα πρεπει να βαλουμε πανω απ το χωμα 4 εκ χαλικακι (χοντροκοκκη αμμο) κοκκομετριας 1-3 mm και μετα απο πανω μπορεις να βαλεις καποιες πετρες, ξυλα κτλ

Αν θελεις, απαντησε στο ποστ #2 και μιλαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το χώμα ήθελα να το βάλω γιατί θα βάλω και φυτά μέσα όποτε χωρίς χώμα πως θα φυτέψω τα φυτά ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Οπως ειπες και μονος σου....οι επιλογες ειναι παρα πολλες και ποσο μαλλον, ο συνδιασμος ολων αυτων των επιλογων δημιουργει ακομα περισσοτερες επιλογες. Εαν δεν γραψεις,κυκλοφορια, scape (σε μερικα ειναι πολυ δυσκολο να λειτουργησουν καποια φυτα), τι υποστρωμα θα βαλεις(εχεις πει αλλα οχι ακριβως) , τι φως θα βαλεις,θερμοκρασιες, εαν θα εχει CO2 η οχι; εαν θες λιπανση; τι επιπεδο θες να το "φτασεις" ;....Νομιζω ειναι δυσκολο να σε βοηθησουν τα ατομα που ασχολουνται με τα φυτα. Εγω θα προτεινα, κρυπτοκορινες, βαλισινεριες, java fern, anubia, moss(αναλογα τι θα βρεις αλλες θελουν περισσοτερη "δουλεια") Hydrophilla polysperma, καποιον εχινοδωρο; κατι να εχεις στην επιφανεια; (οτι σου προτεινα ειναι ευκολο και δεν χρειαζεσαι καποιο υποστρωμα-λιπανση (με την σωστη ιχθυοφορτωση, εκτος εαν θες να κλαδευεις καθε βδομαδα χαχα) Για το βοτσαλο.... Εγω θα προτεινα χοντροκοκκη αμμο!(αλλα ειναι προσωπικη προτιμηση) το βοτσαλο παγιδευει "μακα" αλλα ειναι καλο "λιπασμα" για φυτα που τρεφονται απο τις ριζες τους στο υποστρωμα.  Καλο στησιμο, καλα γεμισματα και να σου ειναι απροβληματιστο ❤️.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Γενικά δεν θέλω δύσκολα φυτά θέλω φυτά που να μην χρειάζονται κατά κύριο λόγο C02 και γενικά πολύ φροντίδα. Οι θερμοκρασία  θα είναι 26-28 .  Φίλτρο έχω της será fil 120 . Λίπανση εάν χρειαστεί κάποιες φορές . Τώρα εκεί που πήρα το ενυδρείο μου έδωσαν χώμα καφε  και ήθελα και βότσαλο θα σας ανεβάσω φωτό . Ψάρια έχω κάποια platu , gabi ένα γλείφτη και ένα γατόψαρα μικρα . Σκέφτομαι να τα αφήσω στο μικρό ενυδρείο και στο 110 λίτρα που πήρα να βάλω μεγαλύτερα !

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Καλησπέρα . Γενικά δεν θέλω δύσκολα φυτά θέλω φυτά που να μην χρειάζονται κατά κύριο λόγο C02 και γενικά πολύ φροντίδα. Οι θερμοκρασία  θα είναι 26-28 .  Φίλτρο έχω της será fil 120 . Λίπανση εάν χρειαστεί κάποιες φορές . Τώρα εκεί που πήρα το ενυδρείο μου έδωσαν χώμα καφε  και ήθελα και βότσαλο θα σας ανεβάσω φωτό . Ψάρια έχω κάποια platu , gabi ένα γλείφτη και ένα γατόψαρα μικρα . Σκέφτομαι να τα αφήσω στο μικρό ενυδρείο και στο 110 λίτρα που πήρα να βάλω μεγαλύτερα !

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ας αρχισουμε με το οτι ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΩΜΑ αλλα ενυδρειακο υποστρωμα!!!! Το βοτσαλο ειναι αρκετα χοντρο για το προσωπικο μου γουστο οπως σου προανεφερα εχει και καποια αρνητικα εχει και καποια θετικα!To φιλτρο σου ειναι μικρο για 110 λιτρα, ναι μεν εχει κυκλοφορια αλλα δεν εχει χωρο για βιολογικο υλικο το οποιο θα καλυψει το ενυδρειο σου με full stock. Θα δουλεψει; ΝΑΙ πρεπει να το αλλαξεις; ΟΧΙ απλα πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη με ΠΟΛΛΑ φυτα!!!! και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ειναι "γεματο" το ενυδρειο σου αλλα θα ειναι ενας χαλαρος "κηπος" Τωρα για τα μεγαλυτερα ψαρια.... ΔΕΝ μπορω να σε βοηθησω....Προτεινω απλα να μεγαλωσεις τον αριθμο!!!! Πχ αντι για 8 tetra βαλε 16-20 (μεχρι εκει θα το πιεζα με το συγκεκριμενο φιλτρο) Παραπανω.... ισως να εχεις θεματα με αμμωνιες-νιτρικα (αλλα και αυτο παιζει ρολο στο τι φυτα θα βαλεις και ποσο γρηγορα θα μεγαλωνουν). 26-28 ειναι αρκετα ψηλα!!!22-25 ειναι κομπλε για τα περισσοτερα ψαρια και φυτα! (επισης δεν τα κουραζεις με γεννες και ο μεταβολισμος τους ειναι χαμηλοτερος (ζουνε παραπανω)

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που έχω είναι πολύ μικρα και τα έχω σε ένα ενυδρείο 30 λίτρα . Ήθελα να αφήσω αυτό στο μικρό και να βάλω 8-10 μεγαλύτερα από αυτά ! Το φίλτρο αυτό είχα διαβάσει ότι κάνει για 120 λίτρα . Παρόλα αυτά έχει και το δικό του που θα στο στείλω σε φωτό ! Τώρα με το ενυδρειακο υπόστρωμα αυτό και το βότσαλο είμαι οκ στο να φυτέψω κάποια φυτά και να ριζώσουν σωστά ;

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση πήρα άλλη μια θέση για το sera 120 φίλτρο που πήρε θα βοηθήσει εάν βάλω ενεργό άνθρακα στην μια θέση και zeolite στην άλλη η δεν κάνει να είναι και τα δυο μαζί ;

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο πηρες τον ζεολιθο? Στο στρωσιμο μόνο κακο κανει κατα την γνωμη μου....Πιστευω θα στρωσεις το ενυδρειο χωρις ψαρια.

ο ανθρακας και παλι τι τον θελεις? Καποια στιγμη μπορει να γινει χρησιμος, βεβαια....

Βιολογικο υλικο πηρες? - αυτο ειναι το θεμα.

On 2/11/2022 at 11:55 ΜΜ, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Τώρα με το ενυδρειακο υπόστρωμα αυτό και το βότσαλο είμαι οκ στο να φυτέψω κάποια φυτά και να ριζώσουν σωστά ;

Το βοτσαλο αυτο δεν κάνει για φυτα, ειναι πολυ χοντρο.....

Για βυθο θα χρειαστεις αμμοχαλικο 1-3 mm χαλαζιακο.

Καλυτερα πρωτα να ρωτας και μετα να κάνεις τις αγορες, γιατι τζαμπα θα ξοδευεις τα λεφτα σου....Στο πετ σοπ θα σου δωσουν ενα τσουβαλι αχρηστα πραγματα, αρκει να πληρωνεις.... Καπιταλισμο εχουμε, μην ξεχνας! ;)

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 6:14 ΜΜ, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Καλησπέρα . Γενικά δεν θέλω δύσκολα φυτά θέλω φυτά που να μην χρειάζονται κατά κύριο λόγο C02 και γενικά πολύ φροντίδα. Οι θερμοκρασία  θα είναι 26-28 .  Φίλτρο έχω της será fil 120 . Λίπανση εάν χρειαστεί κάποιες φορές . Τώρα εκεί που πήρα το ενυδρείο μου έδωσαν χώμα καφε  και ήθελα και βότσαλο θα σας ανεβάσω φωτό . Ψάρια έχω κάποια platu , gabi ένα γλείφτη και ένα γατόψαρα μικρα . Σκέφτομαι να τα αφήσω στο μικρό ενυδρείο και στο 110 λίτρα που πήρα να βάλω μεγαλύτερα !

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Καταλαβαινω, οτι αυτοι, που σου εδωσαν βοτσαλο ειναι για .... να μην πω  καλυτερα...., αλλά.... δεν μπορεσες να μπεις στο site ths Dennerle και να δεις τις οδηγιες χρησης του dennerle nutribasis 6in1? Λεει απο πανω πρεπει να βαλεις χαλικακι 1-2mm τόσα εκ....

https://dennerle.com/en/guides/beginner-guide-part-1/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα έχουμε και λέμε έστησα το ενυδρείο έβαλα άμμο κάτω κάτω από πάνω έβαλα το υπόστρωμα που σας εστειλα . Φύτεψα τα φυτά . Στο φίλτρο έβαλα άνθρακα και siporax της será πέτρωμα τα φυτά στην δεύτερη μέρα άρχισαν να κιτρινίζουν τα φίλα και σε αλλά να μαυρίζουν . Καθάρισα τα φίλτρα και έβαλα αντί για άνθρακα της ha zeolite που μου είπαν . Τα φυτά τα έχασα ; Επίσης μου είπαν να κολλήσω κάποια με σιλικόνη .. ερώτηση το υπόστρωμα είναι οκ ; Θέλει ποιο πολύ ; Η κάποιο άλλο ; Τα φυτά θα σωθούν ; Και τέλος το νερό μου είναι λίγο θολό ! Βάζω αντί χλώριο της prime και βακτήρια dennerle bacto elixir fb7 ? Θα ανεβάσω και φωτο

image.jpg

D01055E7-C3C9-4338-B618-DBD3AF53FAB3.jpeg

415EEF43-A310-4176-8471-24B4F0F609E1.jpeg

DE8AF58A-0F28-4353-9D94-AB3EBB3D0043.jpeg

3FBD326B-D800-4DF2-82E2-ABFEE58A8762.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για ποιο λογο πηρες τον ζεολιθο? Στο στρωσιμο μόνο κακο κανει κατα την γνωμη μου....Πιστευω θα στρωσεις το ενυδρειο χωρις ψαρια.

ο ανθρακας και παλι τι τον θελεις? Καποια στιγμη μπορει να γινει χρησιμος, βεβαια....

Βιολογικο υλικο πηρες? - αυτο ειναι το θεμα.

Το βοτσαλο αυτο δεν κάνει για φυτα, ειναι πολυ χοντρο.....

Για βυθο θα χρειαστεις αμμοχαλικο 1-3 mm χαλαζιακο.

Καλυτερα πρωτα να ρωτας και μετα να κάνεις τις αγορες, γιατι τζαμπα θα ξοδευεις τα λεφτα σου....Στο πετ σοπ θα σου δωσουν ενα τσουβαλι αχρηστα πραγματα, αρκει να πληρωνεις.... Καπιταλισμο εχουμε, μην ξεχνας! ;)

Δεν έχω βάλει ψάρια θα βάλω στο τέλος μόλις μάθω τι γίνετε με τα φυτά κει κιτρινίζουν τα φύλλα και μόλις στρώσει πλήρως το ενυδρείο μου δεν βιάζομαι . Ενυδρείο με φυσικά φυτά και χώμα πρώτη φορε φτιαχνω 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 8:42 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 

Με το "χωμα" δεν παει βοτσαλο. Πρωτα πρεπει να βαλουμε πανω απ το χωμα 4 εκ χαλικακι (χοντροκοκκη αμμο) κοκκομετριας 1-3 mm και μετα απο πανω μπορεις να βαλεις καποιες πετρες, ξυλα κτλ

Αν θελεις, απαντησε στο ποστ #2 και μιλαμε :)

Έφτιαξα ένα ενυδρείο και έχω κάποια προβλήματα και απορίες Αμα σου περισσεύει χρόνος ρίξε μια μάτια μπας και βγάλω άκρη. Γιατί όπου πάω αλλά μπυ λέει το ένα μαγαζί αλλά το άλλο και μόνο λεφτά δίνω έχω μαζέψει ένα μτουλαπι πράγματα 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κάτι που ξέχασα προς το παρόν έχω δυο φίλτρα βάλει μέσα αυτά που έχω στείλει σε ποιο πάνω αναρτήσεις μου το δικό τους το μαύρο τετράγωνο κουτί και ένα της será 120

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θα σταματησεις να ακουσεις καποιους ασχετους με το θεμα (εννοω τις πετσοπαδες) , ποτ΄ε δεν θα φτιαξεις νορμαλ ενυδρειο...... Παρ το  αποφαση ;)

πριν 8 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Λοιπόν καλησπέρα έχουμε και λέμε έστησα το ενυδρείο έβαλα άμμο κάτω κάτω από πάνω έβαλα το υπόστρωμα που σας εστειλα .

Όπως το γραψες δεν καταλαβα καλα τι ηθελες να πεις...... Δηλ, εβαλες υποστρωμα της Dennerle 6 in 1 κατω.... και μετα απο πάνω εβαλες καποιο λευκο χαλικακι? Σωστα?

Αν ειναι ετσι, τότε ολα καλα.

Ομως... στην τελευταια φωτογραφια στο ποστ  #16, βλεπω, οτι στην άκρη του ενυδρειου δεν εβαλες αμμοχάλικο, αλλά βοτσαλο.....Αυτο το βοτσαλο δεν μπορει να συγκρατηση τα θρεπτικα του υποστρωματος και θα σου "μολυνει" το νερο...... Βαλε και εκει 3-4 εκ απο αμμοχαλικο.

Παμε στην πρώτη φωτογραφια σστο ποστ #16 με μικροσορουμ....(microsorum pteropus)- φυτο....

Αυτο το φυτο δεν φυτευεται! Και δεν το κολλαμε με σιλικονη -

 

γινεται να το δεσεις και σε πετρα με πετονιά ή με κλωστή ραψίματος Nylbond (παρε το χρωμα, που να ταιριαζει σην πετρα, να μην φαινεται). Αυτη η κλωστη ειναι σαν πετονιά. 

Link to comment
Share on other sites

Mερικα βιντεο με set up με υποστρωμα τυπου Dennerle....

https://www.youtube.com/watch?v=DNoSsEgc3aE

https://www.youtube.com/watch?v=YGMNVlghc3k

https://www.youtube.com/watch?v=H1Rn4YzyqxE

Οταν δεν κάνεις σωστη αρχη, μην περιμενεις καλο αποτελεσμα.....

Θελει λιγο διαβασμα, θεληση και υπομωνη! :thumbup: Πιστευω εχεις απ ολα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Στο φίλτρο έβαλα άνθρακα και siporax της será πέτρωμα

Ανθρακα βγαλε, δεν βοηθαει τωρα. Βαλε παραπανω siporax

πριν 8 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Καθάρισα τα φίλτρα και έβαλα αντί για άνθρακα της ha zeolite που μου είπαν .

Στο στρωσιμο δεν βαζουμε ζεολιθο. Γιατι? Γιατι θα "ρουφηξη" την αμμωνια, που την θελουμε, οταν στρωνουμε το ενυδρειο. Βγαλε τον ζεολιθο, θα το βαλεις καποια στιγμη μετα, αν θα χρειαστει.

πριν 8 ώρες, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Και τέλος το νερό μου είναι λίγο θολό ! Βάζω αντί χλώριο της prime και βακτήρια dennerle bacto elixir fb7 ?

Βγηκαν αρκετα θρεπτικα απο το υποστρωμα (μαλλον απο κι , που δεν εβαλες αμμοχαλικο) και τα βακτηρια κανουν party.

Φτιαξε το σημειο , βαλε το μικροσορουμ πανω σε πετρα ή ξυλο και μετα κάνε αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο. Μετα ριξε και τα βακτηρια.

Πες τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο και πόσες ωρες αναβεις το φως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν θα σταματησεις να ακουσεις καποιους ασχετους με το θεμα (εννοω τις πετσοπαδες) , ποτ΄ε δεν θα φτιαξεις νορμαλ ενυδρειο...... Παρ το  αποφαση ;)

Όπως το γραψες δεν καταλαβα καλα τι ηθελες να πεις...... Δηλ, εβαλες υποστρωμα της Dennerle 6 in 1 κατω.... και μετα απο πάνω εβαλες καποιο λευκο χαλικακι? Σωστα?

Αν ειναι ετσι, τότε ολα καλα.

Ομως... στην τελευταια φωτογραφια στο ποστ  #16, βλεπω, οτι στην άκρη του ενυδρειου δεν εβαλες αμμοχάλικο, αλλά βοτσαλο.....Αυτο το βοτσαλο δεν μπορει να συγκρατηση τα θρεπτικα του υποστρωματος και θα σου "μολυνει" το νερο...... Βαλε και εκει 3-4 εκ απο αμμοχαλικο.

Παμε στην πρώτη φωτογραφια σστο ποστ #16 με μικροσορουμ....(microsorum pteropus)- φυτο....

Αυτο το φυτο δεν φυτευεται! Και δεν το κολλαμε με σιλικονη -

 

γινεται να το δεσεις και σε πετρα με πετονιά ή με κλωστή ραψίματος Nylbond (παρε το χρωμα, που να ταιριαζει σην πετρα, να μην φαινεται). Αυτη η κλωστη ειναι σαν πετονιά. 

Όχι έβαλα πρώτα άμμο κανονική από το aquarioum την πήρα στον ταύρο . Και μετά έβαλα στην γωνιές του ενυδρείου και γύρο γύρο το υπόστρωμα το 6-1 . Στην μέση του ενυδρείου έχει απλή άμμο . Άρα τα χαλίκια να τα βγάλω ;

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Mερικα βιντεο με set up με υποστρωμα τυπου Dennerle....

https://www.youtube.com/watch?v=DNoSsEgc3aE

https://www.youtube.com/watch?v=YGMNVlghc3k

https://www.youtube.com/watch?v=H1Rn4YzyqxE

Οταν δεν κάνεις σωστη αρχη, μην περιμενεις καλο αποτελεσμα.....

Θελει λιγο διαβασμα, θεληση και υπομωνη! :thumbup: Πιστευω εχεις απ ολα!

Τόσο διάβασμα ούτε πανελλήνιες δεν είχα ρίξει πριν από 15 χρόνια 😂 λοιπόν να το πάρω από την αρχή . Εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα να το αδειάσω όλο και να βγάλω ότι έχει μέσα να βάλω άλλο υπόστρωμα και εάν ναι ποιο να βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το άδειασα το ενυδρείο ξεκινώ πάλι από την αρχή .πάμε τι βάζω κάτω τι υπόστρωμα και τι χαλίκι Αμα μπορείτε στητέ λινγκ για να ξέρω ποια εταιρία να πάρω τι φυτά να βάλω μέσα και πως ; Σας Ευχαριστω όλους 

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stefanos87 έγραψε:

Λοιπόν παιδιά το άδειασα το ενυδρείο ξεκινώ πάλι από την αρχή .πάμε τι βάζω κάτω τι υπόστρωμα και τι χαλίκι Αμα μπορείτε στητέ λινγκ για να ξέρω ποια εταιρία να πάρω τι φυτά να βάλω μέσα και πως ; Σας Ευχαριστω όλους 

image.jpg

Αμα βάλω τα φενιζολ που είχε το κουτί του ενυδρείου για να ακουμπήσω τις πέτρες πειράζει ; Το είδα και στα βίντεο που μου στείλατε !

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δυο υποστρώματα να βάλω ; Και τι χαλίκι  μετά ; Μπαίνει πρώτα το υπόστρωμα και μετά το χαλίκι σωστά ;

C009B898-1867-4752-8240-D0B73D3DB35E.png

697E6DA0-3EF2-4B1F-B7F2-38AD660437C6.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...