Jump to content

Χρήση purigen σε φυτεμενο ενυδρείο!


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Χρησιμοποιεί κανείς purigen σε φυτεμενο ενυδρείο;

 

Υπάρχει όντως διαφορά μεγάλη στο να είναι πιο clear το νερο;; Με τα λιπάσματα τι γίνεται;; μήπως θα τραβήξει νιτρικα που χρειαζόμαστε;; Αν και οι οδηγιες λένε ότι δεν επηρεάζει…

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλημέρα!!! Χρησιμοποιεί κανείς purigen σε φυτεμενο ενυδρείο;

 

Υπάρχει όντως διαφορά μεγάλη στο να είναι πιο clear το νερο;; Με τα λιπάσματα τι γίνεται;; μήπως θα τραβήξει νιτρικα που χρειαζόμαστε;; Αν και οι οδηγιες λένε ότι δεν επηρεάζει…

Ναι υπάρχει διαφορά στο νερό και το κάνει κρύσταλλο αλλά τραβάει και τα νιτρικά και άλλες ουσίες που χρειάζονται τα φυτά σου και τα ζωντανά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ταξιάρχη!! Άρα το χρησιμοποιούμε σε φυτεμενο;;; Η θα λιμοκτονήσουν τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα υπάρξει θέμα με τα φυτά αν το κρατάς πολύ καιρό. Εξαρτάται από τι θες να κάνεις με αυτό. Να βγάλεις χρώμα από το νερό από ξύλα κτλ? Αν είναι για λίγο για μια εβδομάδα πχ Πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα.  Κάνε μια δοκιμή και παρατήρησε τα νιτρικά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που στο green aqua το χρησιμοποιούν μόνιμα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση που στο green aqua το χρησιμοποιούν μόνιμα..

Έτσι λένε αλλιώς πώς θα κάνουν διαφήμιση. Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένος και το κάνω mix με άνθρακα αλλά δεν έχω φυτά καθόλου (ΑΦΡΙΚΉ) αλλά και πάλι δεν το αφήνω πολύ διάστημα στο φίλτρο. Τώρα στο φυτεμένο χρειάζεται νιτρικά για τα φυτά και από όσο ξέρω τα τραβάει και αυτά.  Οπότε αν θες το βάζεις και παράλληλα τσεκάρεις νιτρικά 

 

 

Το καλό με αυτό είναι ότι μπορείς να το ξανά  πλύνεις και το χρησιμοποιείς ξανά. Έχει μια διαδικασία με χλωρίνη και μετά  prime 

 

Περίμενε και άλλες γνώμες μην κάνουμε καμία πατάτα Γρηγόρη με τα φυτά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ας μας που οι φυτεμενοι!!! Πάντως στο green aqua πήγα και τα ενυδρεία πάνε τραινο…βέβαια έχουν ολόκληρο team συντήρησης… Natateo είναι λεφτά στον αέρα;;;;🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ναι ας μας που οι φυτεμενοι!!! Πάντως στο green aqua πήγα και τα ενυδρεία πάνε τραινο…βέβαια έχουν ολόκληρο team συντήρησης… Natateo είναι λεφτά στον αέρα;;;;🙂

Αυτό!!! είναι πόσα άτομα  ,μόνο με αυτό ασχολούνται 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα οικιακό ενυδρείο, όσο φροντισμένο και αν είναι, με ένα ενυδρείο που έχει ολόκληρη ομάδα συντήρησης από πίσω του. 

Και εγώ έχω purigen σε φυτεμένο ενυδρείο. Αν και το έχω λίγο καιρό (περίπου 1,5 μήνα) η διαύγεια του νέου είναι εντυπωσιακή και τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά. Δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν θα παρουσιάσουν ελλείψεις, αλλά μέχρι τώρα καλά πάμε. 

@natateo ποια η γνώμη ή η εμπειρία σου;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται!!! Για αυτό το ανέφερα και γω… ευχαριστώ Παρασκευα!!! Περιμένω νέα σου από τη χρήση μετά από κάποιο καιρό!!

Link to comment
Share on other sites

Purigen® removes a whole host of organic amine based nitrogenous waste ..... https://www.seachem.com/purigen.php

Δηλ, τι θα πει αυτο.... Δουλευει σαν το skimmer στο θαλασσινο, αφαιροντας  αμινες - https://el.wikipedia.org/wiki/Αμίνες

απο το νερο. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μειωση νιτρικων και άλλων αζωτουχων ενωσεων στο νερο. Για το φυτεμενο με αρκετα ψαρια μπορει να ειναι χρησημο.

Για το φυτεμενο με λιγα ψαρια - δεν βλεπω λόγο να βαλουμε. Γενικος δεν βλεπω λόγο να το εχουμε στο φυτεμενο με πολλα φυτα.

Και οπως καταλαβα, δεν απορροφα νιτρικα, αλλά μόνο αμινες.  Δηλ εχει παρομοια δραση με τον ενεργο ανθρακα.

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Ναταλια… τότε ίσως ο μόνος λόγος που το βάζουν είναι για πιο κρυστάλλινο νερο…

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζει ακομα τα νιτρικα, νιτρωδη, αμμωνια, γιατι βγαζει τις ενωσεις αζωτου απο το νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λέω ν το δοκιμάσω και να δω…

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Λέω ν το δοκιμάσω και να δω…

Δες. Ετσι ή αλλιως δεν μπορει μεσα σε λιγες ωρες (μερες) να σου κατεβασει τα νιτρικα. Αν βαζεις νιτρικα με τα λιπασματα, δεν θα τα απορροφαει. Μόνο τα αποβλητα απο τα ψαρια θα μεινουν εκτος.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζω φουλ κάθε μέρα… 18 ml macro…φουλ νιτρικα και φωσφορικά… έχω περιέργεια να δω αν θα έχει διαφορά στο νερο…αν και καθαρό ειναι… τώρα αν μένουν απ έξω τα απόβλητα από τα ψάρια ίσως χρειαστεί να αυξήσω λίγο τα νιτρικα αν και δεν νομίζω… για να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο με νερό crystal clear φυσικά ΔΕΝ επιτυγχάνεται μόνο με το purigen. 

Πρέπει να γίνουν όλα σωστά, η φιλτρανση, οι ρουτίνες, τα απόβλητα κ.α. 

ΟΜΩΣ..... Αν υπάρχουν όμως σωστές προϋποθέσεις, το σκεύασμα "γυαλίζει" το νερό !!!!

Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ένα ενυδρείο με νερό crystal clear φυσικά ΔΕΝ επιτυγχάνεται μόνο με το purigen. 

Πρέπει να γίνουν όλα σωστά, η φιλτρανση, οι ρουτίνες, τα απόβλητα κ.α. 

ΟΜΩΣ..... Αν υπάρχουν όμως σωστές προϋποθέσεις, το σκεύασμα "γυαλίζει" το νερό !!!!

Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

Συμφωνώ απόλυτα Παρασκευα!!! Οι καλές εβδομαδιαίες αλλαγές ειδικά στα φυτεμένα και η καλή φίλτρα αν είναι το πρώτο. Το νερο μου είναι καθαρό και διαυγές… θέλω όμως να δω τι παραπάνω θα δώσει το purigen…🙂

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...