Jump to content

Συμβουλές για rescape!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους τους φίλους του aquazone.. μετά από ενάμισι χρονο που τρέχει το ενυδρείο θέλω να κάνω ένα μεγάλο rescpape… θα αλλάξω στήσιμο, πέτρες και θέλω μπροστά να βάλω άμμο..

το soil το έχω 1,5 χρονο… μπορώ να το ξαναχρησιμοποιησω;;;;

σκέφτομαι ως εξής τη διαδικασία…

1. Να βγάλω τα φυτά και τις πέτρες.

2. Να βάλω τα ψαρια με το νερο από το ενυδρείο σε μεγάλο κουτί από τα ΙΚΕΑ.. επειδή έχω 2 εξωτερικά φίλτρα και δεν μπορώ να τα βάλω στο κουτί του ικεα να τρέχουν… σκέφτομαι να βάλω στο κουτί μόνο το βιολογικό υλικό με μια αεραντλια…και θα είναι και τα ψαρια μέσα…

3. βγάζω όλο το soil…και το βάζω σε μια μεγάλη λεκάνη… η 2 λεκάνες 😂

4. Στην συνέχεια στήνω το scape.. με τις πέτρες χρησιμοποιώντας το soil που έχω και άμμο που θα πάρω…ίσως βάλω και ταμπλέτες να το boostάρω..

5. Φυτεύω.. γεμίζω νερο και βάζω τα φίλτρα.. επίσης βάζω και τα ψαρια.. 

6. βάζω βακτήρια και κάνω αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα για 2 εβδομάδες.. και παρακολουθώ μην ανεβασω αμμωνία καθημερινά..

7. Με το που βάλω τα φίλτρα.. ξεκινάω και άμεσα co2 και λίπανση…

 

Σκεφτομαι σωστά; Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία υπολογίζω να διαρκέσει 2-3 μέρες…

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπερα σε όλους τους φίλους του aquazone.. μετά από ενάμισι χρονο που τρέχει το ενυδρείο θέλω να κάνω ένα μεγάλο rescpape… θα αλλάξω στήσιμο, πέτρες και θέλω μπροστά να βάλω άμμο..

το soil το έχω 1,5 χρονο… μπορώ να το ξαναχρησιμοποιησω;;;;

σκέφτομαι ως εξής τη διαδικασία…

1. Να βγάλω τα φυτά και τις πέτρες.

2. Να βάλω τα ψαρια με το νερο από το ενυδρείο σε μεγάλο κουτί από τα ΙΚΕΑ.. επειδή έχω 2 εξωτερικά φίλτρα και δεν μπορώ να τα βάλω στο κουτί του ικεα να τρέχουν… σκέφτομαι να βάλω στο κουτί μόνο το βιολογικό υλικό με μια αεραντλια…και θα είναι και τα ψαρια μέσα…

3. βγάζω όλο το soil…και το βάζω σε μια μεγάλη λεκάνη… η 2 λεκάνες 😂

4. Στην συνέχεια στήνω το scape.. με τις πέτρες χρησιμοποιώντας το soil που έχω και άμμο που θα πάρω…ίσως βάλω και ταμπλέτες να το boostάρω..

5. Φυτεύω.. γεμίζω νερο και βάζω τα φίλτρα.. επίσης βάζω και τα ψαρια.. 

6. βάζω βακτήρια και κάνω αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα για 2 εβδομάδες.. και παρακολουθώ μην ανεβασω αμμωνία καθημερινά..

7. Με το που βάλω τα φίλτρα.. ξεκινάω και άμεσα co2 και λίπανση…

 

Σκεφτομαι σωστά; Κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη!!!!

Δυστυχως δεν ειμαι 100% σιγουρος πανω στο θεμα soil μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει εγω ο ιδιος. Ισως καποιο απο τα παιδια να μπορει να σου απαντηση με σιγουρια και να το εχει κανει ο ιδιος χωρις προβληματα. Αλλα μπορω να σου σχολιασω οπως θα εκανα σε καποιον γνωστο μου.

Καλα τα σκεφτεσαι! Το βιολογικο υλικο με αεραντλια θα ειναι σαν το ενυδρειο να τρεχει κανονικα.
1. Μπορεις να αφαιρεσεις οτι θες αρκει να μην "πνιξεις τα ψαρια" στην αμμωνια.
2. Τα ψαρια καλο θα ηταν να μπουν με ΚΑΘΑΡΟ νερο ενυδρειου (πριν ξεκινησεις να βαζεις χερι μεσα) αλλα ΚΑΙ με θερμαντικο σωμα(αναλογα το ποσο καιρο σκεφτεσαι να κρατησεις την Καραντινα), αεραντλια και το βιολογικο υλικο (Ετσι τα εχεις σε καραντινα για "οσο καιρο" χρειαστεις.
3.Βγαζεις ολο το soil η και οχι.... καλο θα ηταν να γινει ενα ανακατεμα αλλα αυτο σημαινει οτι σημαινει το να βαλεις "συμπλρωματικο" soil, αμμωνιες κ.α. οπως συμβαινει με τα νεοστυμενα ενυδρεια που χρησιμοποιουν soil και οχι καποιο ανενεργο υποστρωμα. (το ιδιο πιστευω οτι θα γινει και με τις ταμπλετες)
4. Στηνεις ολο το scape οπως σου αρεσει, οπως σε βολευει.
5. Βαζεις τα φυτα σου, βαζεις την αντλια σου, κανεις ενα καλο καθαρισμα (μηχανικο) εαν εχεις καποια αντλια να την βαλεις με ενυδρειακο βαμβακι για να τραβηξει οτι φαινεται και μοιαζει το ενυδρειο σου.
6. Σωστος! 
7.Με το που βαλεις τα φιλτρα....τωρα εδω.... Εαν μιλαμε για ενα απογευμα, ισως να σου ειναι θεμα οι αμμωνιες και το τι μπορει να συμβει λογω του soil. (τα οποια μπορεις να τα χρησιμοποιεις οσο το "" ισορροπεις"" να δουλευουν σαν μηχανικη φιλτρανση με purigen? Αλλωστε μιλαμε για ενεργο υποστρωμα οποτε οι 1-2 βδομαδες δεν ειναι θεμα!)

Εγω θα προτεινα, εαν συμπληρωνες soil να το αφησεις καμια βδομαδα μονο του για να μην εχεις το πολυ αγχος, Εκτος εαν ο χωρος ειναι περιορισμενος και δεν γινεται να υπαρχει η καραντινα μονιμα και φυσικα εαν ειναι ανετα για τα ψαρια για τοσο καιρο.

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

το soil το έχω 1,5 χρονο… μπορώ να το ξαναχρησιμοποιησω;;;;

Ανετα.  θα γραψω καποιες λεπτομεριες αυριο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το soil πως θα το εμποδισεις να ανακατευτει με την αμμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sastirp-thomas!!!

Ετσι σκέφτομαι και γω.. σε σχέση με αυτά που είπες…

1. Νομίζω το soil θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω… έχω δει αρκετά βίντεο από rescape που το έχουν κάνει..

2. Όταν γεμίσω το ενυδρείο μπορώ να βάλω να λειτουργήσει το ένα εξωτερικό με το βιολογικό του, purigen, και θα προσθέσω και βακτήρια.. και το άλλο μόνο με μηχανική φίλτρανση αφήνοντας το βιολογικό του υλικό στο κουτί με τα ψαρια και την αεραντλια..

3. Αφού σιγουρευτώ με τις αλλαγές και με τις μετρήσεις ότι δεν έχω αμμωνία και νιτρώδη θα βάλω και το άλλο φίλτρο με το βιολογικό του καθώς και τα ψαρια ..τώρα σε πόσες μέρες.. όσες χρειαστεί…

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ανετα.  θα γραψω καποιες λεπτομεριες αυριο.

Ανυπομονώ!!! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Ευχαριστώ πολύ sastirp-thomas!!!

Ετσι σκέφτομαι και γω.. σε σχέση με αυτά που είπες…

1. Νομίζω το soil θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω… έχω δει αρκετά βίντεο από rescape που το έχουν κάνει..

2. Όταν γεμίσω το ενυδρείο μπορώ να βάλω να λειτουργήσει το ένα εξωτερικό με το βιολογικό του, purigen, και θα προσθέσω και βακτήρια.. και το άλλο μόνο με μηχανική φίλτρανση αφήνοντας το βιολογικό του υλικό στο κουτί με τα ψαρια και την αεραντλια..

3. Αφού σιγουρευτώ με τις αλλαγές και με τις μετρήσεις ότι δεν έχω αμμωνία και νιτρώδη θα βάλω και το άλλο φίλτρο με το βιολογικό του καθώς και τα ψαρια ..τώρα σε πόσες μέρες.. όσες χρειαστεί…

αν χρησιμοποιησεις βακτηρια δεν χρειαζεται να περιμενεις. απλα θα τροφοδοτεις με βακτηρια το συστημα για περιπου 2 βδομαδες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

το soil πως θα το εμποδισεις να ανακατευτει με την αμμο;

 

Θα φτιάξω δυο βουνά στις άκρες και απο πίσω τους θα μπει απο κάτω πέτρα λάβας και απο πάνω το soul.. μπροστά μόνο θα μπει άμμος… θα διαχωρίζουν το soil από την άμμο οι πέτρες…βέβαια θα πρέπει να κλείσω καλά τα κενά ..

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση ναι. αρκει να μην βαλεις κορυ μεσα γιατι δεν την βλεπω να μενει στην θεση της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jester έχω δει και scape που βάζουν από κάτω soil και από πάνω άμμο.. αλλά δεν θα το επιχειρήσω… μην τα κάνω σαλάτα..😂😂

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Jester έγραψε:

Σε αυτη την περιπτωση ναι. αρκει να μην βαλεις κορυ μεσα γιατι δεν την βλεπω να μενει στην θεση της.

Πάντως θα έχει διαφορά το ύψος του soil από της άμμου… πιο πιθανό είναι αν δεν κλεισω καλά το βράχο να κυλίσει soil πάνω στην άμμο.. παρά να πάνε τα Cory την άμμο πάνω από τα βράχια 😂😂😂 νομίζω δηλαδή…

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Jester έχω δει και scape που βάζουν από κάτω soil και από πάνω άμμο.. αλλά δεν θα το επιχειρήσω… μην τα κάνω σαλάτα..😂😂

Μηπως ηταν για καποια φωτογραφηση; γιατι η λογικη λεει πως η αμμος θα εισχωρήσει στο soil με την παροδο του χρόνου και θα το μπουκώσει. Βεβαια με τόσα που εχουμε δει παιζει να υπαρχει καποιος τροπος.

Just now, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Πάντως θα έχει διαφορά το ύψος του soil από της άμμου… πιο πιθανό είναι αν δεν κλεισω καλά το βράχο να κυλίσει soil πάνω στην άμμο.. παρά να πάνε τα Cory την άμμο πάνω από τα βράχια 😂😂😂 νομίζω δηλαδή…

Οποτε εχεις καποιες επιλογες. Οι πιο απλες ειναι η ενυδρειακή σιλικόνη ή μπολικο βαμβακι και κυανοακρυλικη. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε πως θα βγει… όσο πιο πολύ παίξεις με τα scape τόσο πιο πολύ βελτιώνεις και λάθοι και αστοχίες που κανεις στην αρχή..

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ανετα.  θα γραψω καποιες λεπτομεριες αυριο.

Το soil μπορεις να "ρουφηξεις" απο το ενυδρειο μαζι με το νερο ενυδρειου με ενα λαστιχο  (μιλαμε για διαμετρο οχι κατω απο 20mm). Πριν να το ξαναβαλεις θελει ξεπλυμα καλο με νερο βρυσης (κρυο στο μπαλκονι εννοειται :)) , να το βαλεις σε σιτα ή σουρωτηρι και καλο ξεπλυμα για να φυγουν οχι μονο οι βρωμιες, αλλά  και οι κατεστραμενοι κοκκοι απο το soil. Γιατι με νερο βρυσης.... γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να σου φτασει το νερο απο το ενυδρειο για αυτη την δουλεια.....

Για το καινουριο soil , που θα βαλεις μεσα....

Αν δεν θα βαλεις μεγαλη ποσοτητα (πχ μονο 2 ποτηρια νερου), δεν θα υπαρχει προβλημα με αμμωνια. Το εχω κανει αρκετες φορες στο γαριδαδικο με CRS.

Σε καθε περιπτωση, αν θα γεμισεις το ενυδρειο με φρεσκο νερο, καλυτερα να το αφησεις να τρεξει τουλαχιστον ενα 24ωρο χωρις ψαρια. Και μετα , που θα μπουν τα ψαρια, θα κανεις τεστακια καθε μερα για μια εβδομαδα. Δεν εισαι νεος στο χομπι πια, ξερεις μια χαρα τι και πως. :thumbup:

Αν τα φιλτρα θα ειναι εκτος για πανω απο μερικες ωρες, πρεπει στο νερο να ριχνεις ή υγρη αμμωνια ή τροφη (εγω προτιμω την αμμωνια, γιατι η τροφη μεχρι να αρχισει να σαπιζει , θα περασει μια μερα....

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ναταλια!!!!🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το soil με ποιο τρόπο θα το ρουφήξω;; 😂😂😂

Αλλαγες κάνω με αντλία ..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Το soil με ποιο τρόπο θα το ρουφήξω;; 😂😂😂

Αλλαγες κάνω με αντλία ..

πατροπαραδοτα. μακρυ λαστιχο ρουφας (πινεις και λιγο για το ανοσοποιητικο 😆) και αφαιρεις

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

πατροπαραδοτα. μακρυ λαστιχο ρουφας (πινεις και λιγο για το ανοσοποιητικο 😆) και αφαιρεις

Και θα έρθει και το soil??? Σκεφτόμουν να το βγάλω με τα χέρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Και θα έρθει και το soil??? Σκεφτόμουν να το βγάλω με τα χέρια 

Καταλαβα, πρωταρης εισαι 🤣 , καντο με τα χερια 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καταλαβα, πρωταρης εισαι 🤣 , καντο με τα χερια 🤣

Χαχαχα θα πιεις σιγουρα νερακι . Για μικρες ποσοτητες το λαστιχο βολευει αλλα οταν το ειχα δοκιμασει δεν εφτασε το νερο του ενυδρειου για να το αφαιρεσω ολο :D Εγω με αποχη βγαζω το υποστρωμα-συγκεκριμενα αμμο!- πρεπει να εχει ελαχιστο νερο ωστε οταν το σηκωνεις να μην εχει αντισταση. Γινεται σαν πηλος οποτε δεν φευγει απο την αποχη. 

Επειδη ειδα οτι θες να το σηκωσεις γενικα το scape θα προτεινα και την επιλογη, να βαλεις soil μαζι με πετρες λαβας-ελαφροπετρα μεσα σε διχτυακι και για να δωσεις υψος και για να βαλεις καινουριο soil κατω απο το "παλιο" 100% αφου δεν υπαρχει περιπτωση να "σηκωθει". 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καταλαβα, πρωταρης εισαι 🤣 , καντο με τα χερια 🤣

Δεν είπα ποτέ ότι είμαι παλιός!!!! 😂😂😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Χαχαχα θα πιεις σιγουρα νερακι . Για μικρες ποσοτητες το λαστιχο βολευει αλλα οταν το ειχα δοκιμασει δεν εφτασε το νερο του ενυδρειου για να το αφαιρεσω ολο :D Εγω με αποχη βγαζω το υποστρωμα-συγκεκριμενα αμμο!- πρεπει να εχει ελαχιστο νερο ωστε οταν το σηκωνεις να μην εχει αντισταση. Γινεται σαν πηλος οποτε δεν φευγει απο την αποχη. 

Επειδη ειδα οτι θες να το σηκωσεις γενικα το scape θα προτεινα και την επιλογη, να βαλεις soil μαζι με πετρες λαβας-ελαφροπετρα μεσα σε διχτυακι και για να δωσεις υψος και για να βαλεις καινουριο soil κατω απο το "παλιο" 100% αφου δεν υπαρχει περιπτωση να "σηκωθει". 

Στο scape που έχω τώρα έτσι έδωσα ύψος🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sastirp Thomas said:

Χαχαχα θα πιεις σιγουρα νερακι . Για μικρες ποσοτητες το λαστιχο βολευει αλλα οταν το ειχα δοκιμασει δεν εφτασε το νερο του ενυδρειου για να το αφαιρεσω ολο :D Εγω με αποχη βγαζω το υποστρωμα-συγκεκριμενα αμμο!- πρεπει να εχει ελαχιστο νερο ωστε οταν το σηκωνεις να μην εχει αντισταση. Γινεται σαν πηλος οποτε δεν φευγει απο την αποχη. 

Επειδη ειδα οτι θες να το σηκωσεις γενικα το scape θα προτεινα και την επιλογη, να βαλεις soil μαζι με πετρες λαβας-ελαφροπετρα μεσα σε διχτυακι και για να δωσεις υψος και για να βαλεις καινουριο soil κατω απο το "παλιο" 100% αφου δεν υπαρχει περιπτωση να "σηκωθει". 

με λαστιχο μεγαλης διατομης (φ32 πχ) και γρηγορες αποφασιστηκες κινησεις δεν μενει ψιχουλο δοκιμασμενα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...