Jump to content

Αλλαγή απο Τ8 σε λεντοταινία


teoxen

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω ένα ενυδρείο κύβο 60×60×60 και το ετοιμάζω για φύτεμα. Από φωτισμό έχει της παλιές κλασικές λάμπες Τ8. Σκέφτομαι να καταργήσω το παλιο συστηματακι θα κρατήσω την βαση του θα κολλήσω μια μικρή λαμαρίνα και πάνω εκεί θα βάλω led ταινία. Λέω να βάλω μια ταινία 4000Κ και μια 6000Κ 15w/m 1314lm/m ip55.

Θα βάλω μάλλον και 1Μ RGB για να κάνω λίγο παιχνίδι. Όλες θα είναι με ντιμερ. 

 

Πόσα μέτρα λέτε να χρειαστώ να βάλω? Φυτά δεν ξέρω ακόμα τι θα βάλω αλλά δεν θέλω να με περιορίσει ο φωτισμός αλλά να μην το κάνω και γήπεδο.

Εγω σκέφτομαι για 1m 6000K και 2 m 4000K σύνολο 3942lm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Μετεφερα το ερωτημα σου σε νεο ξεχωριστο θεμα.

Αν δεν σε καλυπτει ο τιτλος μπορουμε να τον αλλαξουμε με οτι θεωρεις καλυτερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω ένα ενυδρείο κύβο 60×60×60 και το ετοιμάζω για φύτεμα. Από φωτισμό έχει της παλιές κλασικές λάμπες Τ8. Σκέφτομαι να καταργήσω το παλιο συστηματακι θα κρατήσω την βαση του θα κολλήσω μια μικρή λαμαρίνα και πάνω εκεί θα βάλω led ταινία. Λέω να βάλω μια ταινία 4000Κ και μια 6000Κ 15w/m 1314lm/m ip55.

Θα βάλω μάλλον και 1Μ RGB για να κάνω λίγο παιχνίδι. Όλες θα είναι με ντιμερ. 

 

Πόσα μέτρα λέτε να χρειαστώ να βάλω? Φυτά δεν ξέρω ακόμα τι θα βάλω αλλά δεν θέλω να με περιορίσει ο φωτισμός αλλά να μην το κάνω και γήπεδο.

Εγω σκέφτομαι για 1m 6000K και 2 m 4000K σύνολο 3942lm

Θα σου δωσω λινκ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Εγω σκέφτομαι για 1m 6000K και 2 m 4000K σύνολο 3942lm

Για μενα καλυτερα το αντιθετο, δηλ 2μ 6000Κ+1μ 4000Κ

Βασικα με 4500Κ εισαι μια χαρα. Αν παρεις και RGB, ακομα καλυτερα (εννοειται με κοντρολερ για 3 καναλια) .... θα παιζεις μερα - νυχτα. :D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα! Έχω ένα ενυδρείο κύβο 60×60×60

Αν θα πας για χαλακι απο cuba , glossostigma στο ενυδρειο, δεν νομιζω οτι με τετοιο υψος θα σου φτασουν οι ταινιες. Εκει θα πας σε high power leds.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για μενα καλυτερα το αντιθετο, δηλ 2μ 6000Κ+1μ 4000Κ

Βασικα με 4500Κ εισαι μια χαρα. Αν παρεις και RGB, ακομα καλυτερα (εννοειται με κοντρολερ για 3 καναλια) .... θα παιζεις μερα - νυχτα. :D

Το RGB γιατί αναφέρεται συνέχεια? Καθαρά για εφέ και να παίζεις με τα χρώματα δεν είναι?βοηθάει στον φωτισμό κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxen έγραψε:

Το RGB γιατί αναφέρεται συνέχεια? Καθαρά για εφέ και να παίζεις με τα χρώματα δεν είναι?βοηθάει στον φωτισμό κάτι?

Εννοειται οτι βοηθαει. Ειδικα το κοκκινο φασμα και το μπλε. Το πρασινο σε πολυ μικρο βαθμο.

Διάβασε για φωτοσυνθεση και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εννοειται οτι βοηθαει. Ειδικα το κοκκινο φασμα και το μπλε. Το πρασινο σε πολυ μικρο βαθμο.

Διάβασε για φωτοσυνθεση και θα καταλαβεις.

Άρα δηλαδή το ιδανικό είναι να βάλεις κανονικά την λευκη ταινία και να βάλεις και μια ταινία κόκκινη και μια μπλε με ντιμερ. Γιατί αν βάλεις RGB με κοντρόλ και παίζεις με τα κανάλια θα βγαίνει ο ανάλογος χρωματισμός δεν θα έχεις καθαρό μπλε καθαρό κοκκινο.

Η αληθείς είναι ότι δεν έχω διαβάσει τόσο φωτοσύνθεση το χάνω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα πας για χαλακι απο cuba , glossostigma στο ενυδρειο, δεν νομιζω οτι με τετοιο υψος θα σου φτασουν οι ταινιες. Εκει θα πας σε high power leds.

Το είχα στο μυαλό μου και το ύψος και το glossostigna. Αλλά πόσο να κόψει...

Θα βάλω louxμετρο να δω διάφορα επιφάνεια με πυθμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος teoxen έγραψε:

Γιατί αν βάλεις RGB με κοντρόλ και παίζεις με τα κανάλια θα βγαίνει ο ανάλογος χρωματισμός δεν θα έχεις καθαρό μπλε καθαρό κοκκινο.

Θα εχεις και καθαρο κοκκινο και καθαρο μπλε και καθαρο πρασινο. Και μπορεις να παιξεις και με καθε χρωμα ξεχωριστα και με συνδυασμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει αν βάλω δύο?

Μήπως δεν πήγαινα σε κατασκευή και πάρω δύο τέτοια και ξεμπερδεύω.

IMG_20221110_183212.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...