Jump to content

Άμμος σε χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο με νανοκιχλίδες


thanos117

Recommended Posts

Νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι θέμα υπάρχει στο φόρουμ σχετικά ωστόσο πριν ξεκινήσω την αντικατάσταση του ενεργού soil μου με άμμο θα ήθελα να κάνω λίγες συμπληρωματικές ερωτήσεις για να μειώσω τις πιθανότητες να κάνω στο τέλος μια τρύπα στο νερο. Στην άμμο βασικά 

 

επέλεξα μια επωνυμη άμμο για να είμαι σίγουρος για την ποιότητα και την κοκκομετρια που λέει, και μιας και το ενυδρείο είναι μόνο 90 λίτρα δεν ήταν και μεγάλο το κόστος. Ωστόσο όταν άνοιξα το σακί με προβλημάτισε το ποσο λεπτή είναι. Υποτίθεται ότι είναι 0,1-0,6 mm που θεωρείται οκ και όχι «πούδρα» αλλά είναι πολύ λεπτή. Η αμέσως πιο χοντρή που έβρισκα είναι 0,5-1,0 που εκεί πια φεύγουμε από τη λογική της άμμου και πάμε σε χαλικακι οπως διαβάζω . Η αμμος είναι αυτή στη φωτο

 

παμε λοιπόν στις ερωτήσεις 

 

1) τη βρίσκετε σωστή επιλογή? Τεχνικά , όχι αισθητικά. Ότι δεν θα είναι άσπρη για πολύ το ξέρω αλλά θα μου αρέσει περισσότερο 

 

2)για hydrophilla Siamensis είπαμε είναι οκ. Για κρυπτοκορινες θα χρειαστώ ταμπλέτες στην αρχή? Και αν ναι ποιες είναι αυτές που διαλύονται πλήρως? Από όσο κατάλαβα από όσα διάβασα οι dennerle κ οι Seachem είναι οκ. Τις βάζω μετά από καμία εβδομάδα και όχι αμέσως?

 

3) ισχύει ότι η τόσο ψιλή άμμος παίζει να σου καταστρέψει φίλτρα , κυκλοφορητες κλπ?

 

4) θα πρέπει να σταματήσω να χρησιμοποιω το μαγνητάκι καθαρισμού του τζαμιού μιας και οι κόκκοι από αυτή την άμμο πιθανόν να έχουν φτάσει και εκεί όποτε και θα το γρατζουναω?

 

5) εν το μεταξύ θέλει λέει πλύσιμο. Την έχω πλύνει 3 χέρια και βγάζει μια θολούρα …. Ε ποσα χέρια να την περάσω? Αν μπει έτσι είναι τόσο πρόβλημα?

 

αυτα. Ευχαριστω!

2C55C4D6-017A-4DF4-8DEE-F9D323560B59.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα προτεινω εαν μπει πανω απο 2 δαχτυλα σε αμμο να μπει χαλικακι-πετρες λαβας απο κατω και ποσο μαλλον καποιο σαλιγκαρι οπου "ανακατευει" την αμμο, ειτε MTS ειτε Helena. (προσωπικη γνωμη)

Εαν θα εχεις θεματα; αυτο θα στο πουν ατομα που εχουν χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη αμμο ισως και καποια σε παρομοια κοκκομετρια.

Για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φυτο (το οποιο τρεφεται και με τις ριζες του και οχι απο την στηλη του νερου (πχ java fern, anubia)) η λιπανση κανει καλο. Εαν βαλεις την ταμπλετα στην αρχη θα το βοηθησεις απιστευτα! ειναι σαν να σου αλλαζω περιβαλλον και σου εχω πληρωμενη την διαμονη και το πρωινο χαχαχα.

Οποιαδηποτε αμμος μπορεις να στα "χαλασει" ΚΑΙ ποσο μαλλον μια αμμος που ειναι "πουδρα" και κυκλοφορει μαζι με το νερο, σε ολες τις τρυπες και εγκοπες που υπαρχουν και καθεται εκει. Σιγουρα μπορεις να χαλασεις τα φιλτρα σου και τους κυκλοφορητες σου εαν την κουνας (την σηκωνεις) ΑΛΛΑ και αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις μεσα! πχ Σε Αφρικανικες λιμνοκιχλιδες ειναι θεμα γιατι παιρνουν με το στομα και την πανε αλλου, μπορει μια μπουκια τους να παει στην εισαγωγη, στο σφουγγαρι,στο βιολογικο υλικο και μετα στον κυκλοφορητη, θα γινει κατι με εναν κοκο; πιθανοτατα οχι! αλλα εαν γινεται 5-6 και 12 φορες μεσα στην "ημερα" (οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα και μπορεις να τα δεις....το συνολικο αποτελεσμα.... μαλλον....ειναι κατι χαλασμενο Η καλυμενο στην αμμο.

Ναι καλο θα ηταν οταν αποθηκευεις το μαγνητακι καθαρισμου να το κανεις ψηλα ψηλα στο ενυδρειο και οχι κατω. αλλα εαν θα εχει αναμεσα κοκκους; αυτο μπορεις να το τσεκαρεις καθε φορα που πας να το καθαρισεις, γυρνατο αναποδα μεσα στο νερο, περνα το χερι σου απο πανω και ετοιμος.... (προσωπικη αποψη)

ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ, μεχρι να σου φυγει το χερι.....

Καλογεμιστο και απροβληματιστο να ειναι ❤️

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Εγω παντα προτεινω εαν μπει πανω απο 2 δαχτυλα σε αμμο να μπει χαλικακι-πετρες λαβας απο κατω και ποσο μαλλον καποιο σαλιγκαρι οπου "ανακατευει" την αμμο, ειτε MTS ειτε Helena. (προσωπικη γνωμη)

Εαν θα εχεις θεματα; αυτο θα στο πουν ατομα που εχουν χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη αμμο ισως και καποια σε παρομοια κοκκομετρια.

Για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φυτο (το οποιο τρεφεται και με τις ριζες του και οχι απο την στηλη του νερου (πχ java fern, anubia)) η λιπανση κανει καλο. Εαν βαλεις την ταμπλετα στην αρχη θα το βοηθησεις απιστευτα! ειναι σαν να σου αλλαζω περιβαλλον και σου εχω πληρωμενη την διαμονη και το πρωινο χαχαχα.

Οποιαδηποτε αμμος μπορεις να στα "χαλασει" ΚΑΙ ποσο μαλλον μια αμμος που ειναι "πουδρα" και κυκλοφορει μαζι με το νερο, σε ολες τις τρυπες και εγκοπες που υπαρχουν και καθεται εκει. Σιγουρα μπορεις να χαλασεις τα φιλτρα σου και τους κυκλοφορητες σου εαν την κουνας (την σηκωνεις) ΑΛΛΑ και αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις μεσα! πχ Σε Αφρικανικες λιμνοκιχλιδες ειναι θεμα γιατι παιρνουν με το στομα και την πανε αλλου, μπορει μια μπουκια τους να παει στην εισαγωγη, στο σφουγγαρι,στο βιολογικο υλικο και μετα στον κυκλοφορητη, θα γινει κατι με εναν κοκο; πιθανοτατα οχι! αλλα εαν γινεται 5-6 και 12 φορες μεσα στην "ημερα" (οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα και μπορεις να τα δεις....το συνολικο αποτελεσμα.... μαλλον....ειναι κατι χαλασμενο Η καλυμενο στην αμμο.

Ναι καλο θα ηταν οταν αποθηκευεις το μαγνητακι καθαρισμου να το κανεις ψηλα ψηλα στο ενυδρειο και οχι κατω. αλλα εαν θα εχει αναμεσα κοκκους; αυτο μπορεις να το τσεκαρεις καθε φορα που πας να το καθαρισεις, γυρνατο αναποδα μεσα στο νερο, περνα το χερι σου απο πανω και ετοιμος.... (προσωπικη αποψη)

ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ, μεχρι να σου φυγει το χερι.....

Καλογεμιστο και απροβληματιστο να ειναι ❤️


εμπειρικα από θαλασσινό αλλά και από όσα διαβάζω τώρα για γλυκό… με τον καιρό το πιο μικρό θα βρεθεί από κάτω… όποτε δεν θεωρω ότι έχει νόημα το χοντρό υλικό από κάτω, αχταρμάς θα γίνει
 

Γιαυτο και στην συγκεκριμένη άμμο είμαι «αισιόδοξος» γιατί το μεγαλύτερο μέρος της είναι σαν ζάχαρη όχι σαν αλεύρι η πούδρα όπως λέμε εδώ. Από το ξέπλυμα που της κάνω καταλαβαίνω πως ενω μου βγήκε στο μάτι πιο ψιλή από όσο είχα σκεφτεί πράγμα που με φόβισε εξαρχής , ίσως τελικά να είναι τόσο όσο, γιατί σηκώνω μια χούφτα μέσα στο νερο, την αφήνω από ψηλά στον κουβα και σε 3 δευτερόλεπτα είναι όλη κάτω . Και πρέπει να ειναι τόσο όσο γιατί οι νανοκιχλιδες αυτό θέλουν , ειδικά τα απιστο κοκατου που έχω η τα ραμιρεζι που ίσως κάποια στιγμή να έχω πάλι ειναι πολύ μικρά ψάρια για να περνάνε από τα βράγχια τους κάτι πιο χοντρό. Ασε που δε νομίζω να την πανε και ψηλά… όλη η διαδικασία στον πυθμενα γίνεται σε όλα τα βιντεο που βλέπω. Βέβαια εδω οι πιο ειδικοί προτείνουν 0,3-0,5mm αλλά οκ άντε βρες το αυτό έτσι ακριβώς όπως το λένε… εγώ δεν κατάφερα να το βρω σε όλο το Ίντερνετ πάντως τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή.


Btw και το soil που έχω τώρα ειναι τόσο ελαφρύ υλικό που με μια μικρή κίνηση της αποχής κάνει λακκούβα 3 πόντους. Απλά είναι χοντρό κ οκ κάθεται αμέσως . Όπου θέλει 😂Πολύ εκνευριστικό , πάντα ήθελα κάτι πιο συμπαγές και ίσως να είναι και λίγο πιο εύκολο το φύτεμα στην άμμο


Ισως κάτω από την είσοδο του φίλτρου που είναι χαμηλά και πρακτικά το αδύναμο σημείο για να περάσει στο φίλτρο να βάλω κάτι , θα το σκεφτώ 

 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:


εμπειρικα από θαλασσινό αλλά και από όσα διαβάζω τώρα για γλυκό… με τον καιρό το πιο μικρό θα βρεθεί από κάτω… όποτε δεν θεωρω ότι έχει νόημα το χοντρό υλικό από κάτω, αχταρμάς θα γίνει
 

Γιαυτο και στην συγκεκριμένη άμμο είμαι «αισιόδοξος» γιατί το μεγαλύτερο μέρος της είναι σαν ζάχαρη όχι σαν αλεύρι η πούδρα όπως λέμε εδώ. Από το ξέπλυμα που της κάνω καταλαβαίνω πως ενω μου βγήκε στο μάτι πιο ψιλή από όσο είχα σκεφτεί πράγμα που με φόβισε εξαρχής , ίσως τελικά να είναι τόσο όσο, γιατί σηκώνω μια χούφτα μέσα στο νερο, την αφήνω από ψηλά στον κουβα και σε 3 δευτερόλεπτα είναι όλη κάτω . Και πρέπει να ειναι τόσο όσο γιατί οι νανοκιχλιδες αυτό θέλουν , ειδικά τα απιστο κοκατου που έχω η τα ραμιρεζι που ίσως κάποια στιγμή να έχω πάλι ειναι πολύ μικρά ψάρια για να περνάνε από τα βράγχια τους κάτι πιο χοντρό. Ασε που δε νομίζω να την πανε και ψηλά… όλη η διαδικασία στον πυθμενα γίνεται σε όλα τα βιντεο που βλέπω. Βέβαια εδω οι πιο ειδικοί προτείνουν 0,3-0,6mm αλλά οκ άντε βρες το αυτό έτσι ακριβώς όπως το λένε… εγώ δεν κατάφερα να το βρω σε όλο το Ίντερνετ πάντως τουλάχιστον τη δεδομένη χρονική στιγμή.


Btw και το soil που έχω τώρα ειναι τόσο ελαφρύ υλικό που με μια μικρή κίνηση της αποχής κάνει λακκούβα 3 πόντους. Απλά είναι χοντρό κ οκ κάθεται αμέσως . Όπου θέλει 😂Πολύ εκνευριστικό , πάντα ήθελα κάτι πιο συμπαγές και ίσως να είναι και λίγο πιο εύκολο το φύτεμα στην άμμο


Ισως κάτω από την είσοδο του φίλτρου που είναι χαμηλά και πρακτικά το αδύναμο σημείο για να περάσει στο φίλτρο να βάλω κάτι , θα το σκεφτώ 

 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

 

 


εαν μπει με πουγκακια κατω κατω ενας "ψευτικος" πατος με soil, χαλικακι και οτι αλλο θες, ΜΟΝΟ αμμο θα εχεις πανω, τωρα εαν τα βαλεις χυμα....καποια στιγμη ναι, θα γινεις αχταρμας!

Ναι !!! εχει τελειως αλλη υφη η πουδρα με την λεπτη αμμο. Ναι!!! τα apisto θα χαρουν πολυ με την αμμο και δεν ειναι μονο οτι καθαριζουν τα βραγχια τους αλλα και τρωνε με αυτον τον τροπο! (ειδικα εαν ειναι με καποιο αλλο dither fish). Αλλα γενικα δεν ειναι οτι θα τους χαλασει να βαζουν στο στομα και να την φτυνουν μετα χαχα .

!!!!
Τα Apistogramma cacatuoides (Cockatoo Cichlid) εχουν αλλες συνθηκες διαβιωσεις με τα German blue rams και ΑΛΛΑ Apistos...Κοιταξε το πριν κανεις τις αγορες σου...ΑΛΛΑ ΚΑΙ η "επιθετικοτητα μεταξυ τους....το μονο που θα προτεινα ειναι οτι εαν εχεις ζευγαρακι, μην βαλεις corys γιατι δεν καταλαβαινουν τα "ορια" της περιοχης τους και τα στρεσαρουν αρκετα.
!!!!

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε soil οποτε....δεν μπορω να βοηθησω...

Ισως να την κουνησεις-κοψεις 2 δαχτλα πιο πανω, ισως να βαλεις ενα προφιλτρο... (εαν μιλαμε για λεπτοκοκκη αμμο θες ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ λεπτο σφουγγαρι και μετα καταληγει ολο σου το φιλτρο να δουλευει σαν βιολογικο υλικο γιατι εχεις μηχανικη φιλτρανση μεσα στο ενυδρειο....

Δεν κανει τιποτα!!! Χαρηκα που μπορεσα να βοηθησω, περιμενε και λιγο μηπως σου πει και καποιος κατι αλλο που εχει παρατηρησει που εμενα μου διαφευγει. ΠΟΤΕ δεν ξερεις!

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κ ένα τεστ .

 

ενταξει η αλλαγή στο ενυδρείο θα είναι τεράστια.

 

ο απιστο πάντως δείχνει να μην κρατιέται και οσον αφορά την κοκκομετρια ιδανική για αυτόν. Δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο λόγω μεγέθους πάντως πέφτει από τα βράγχια του αμέσως κάτω , έχει βάρος δλδ δεν αιωρείται 

F436AEAC-4356-4E46-83F3-23967A00978C.jpeg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Όπως βλέπετε έχω κ ντου από κυανό . Άραγε στην μετακομιση υπάρχει κανένα κόλπο για να το ξεφορτωθώ ;

Chemiclean το συντομότερο δυνατό και σε λίγες μέρες θα έχει εξαφανιστεί 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας τα πάρουμε με την σειρά.

Πρώτα από όλα ΠΡΙΝ την αλλαγή του βυθού αντιμετωπίζεις το Κυανοβακτήριο . (το chemiclean είναι επίσης πολύ δραστικό)

Από εκεί και πέρα 

1, Ναι είναι καλή επιλογή.

2. Ναι θα χρειαστείς ταμπλέτες και να τις βάλεις από την αρχή .

3. Μετά απο 20 χρόνια μπορώ με βεβαιότητα και εμπειρικά πλέον να σου πω πως δεν θα πάθουν τίποτα ούτε οι κυκλοφορητές ούτε το φίλτρο.

4. Δεν σταματάς απλά δεν το έχεις μέσα στο νερό συνέχεια και όταν θα κάνεις καθαρισμό δεν θα πλησιάζεις τον βυθό. 

5. Και 10 φόρες να χρειαστεί κάνε το . Πιο πολύ για να απομακρύνεις το πυρίτιο γιατί διαφορετικά θα έχεις έξαρση της Καφέ Διατομικής άλγης .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια ευχαριστώ πραγματικά.
 

Ξεκινάω όποτε τη Δευτέρα με το φάρμακο για το κυανό. Ένα άλλο το protalon είχα κατά νου αλλά το πάλευα μέχρι στιγμής με αλλαγές νερού . Τεσπα chemiclean και πάει η αλλαγή του σεταπ λίγες μέρες πίσω, δεν χάθηκε και ο κόσμος 

 

Σουπερ εφοσον είναι σωστή η άμμος και τα φυτά που έχω μπορούν να πάνε εξίσου καλά με το σοιλ είμαι αρκετά σχολαστικός για να αποφύγω τα υπόλοιπα . Αυτό που ήθελα να αποφύγω πασει θυσία ήταν άλλη μια λάθος επιλογή υλικού. Και θα μου πείτε γιατί το σοιλ είναι λάθος? Όχι απαραίτητα απλά στη δίκη μου περίπτωση όπως κατάλαβα στην πορεία και αχρείαστο (και μάλιστα χωρις διοξειδίο) είναι για τα συγκεκριμένο φυτά, και στα ψάρια τα οποία έχω επιλέξει για επίκεντρο καλό δεν κάνει 

 

οκ θα την πλύνω όσο καλύτερα μπορώ αλλά πραγματικά τα νεύρα μου με την dennerle και την κάθε dennerle που μου πουλάει σε κουτάκια και σακουλάκια την άμμο λες και είναι δεν ξέρω κ γώ τι και δεν έχει μπει στη διαδικασία να την πλύνει για μένα. Έλεος 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Chemiclean το συντομότερο δυνατό και σε λίγες μέρες θα έχει εξαφανιστεί 

Και μετα θα ξαναεμφανιστει, αν οι συνθηκες θα παραμεινουν ίδιες :)

Αν τα νιτρικα μηδενιζουν  και η ροη ειναι αδυναμη, τοτε θα ξανα βγει.

πριν 14 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Όπως βλέπετε έχω κ ντου από κυανό . Άραγε στην μετακομιση υπάρχει κανένα κόλπο για να το ξεφορτωθώ ;

Οχι. Σποροι υπαρχουν παντου. Μπορεις , ομως, να βρασεις το ξυλο , να φυγει απο πανω του. Πριν το βρασιμο να το καθαρισεις καλα καλα, γιατι με το βρασιμο το κυανο απελευθερωνει τοξινες.

Για τα χαπακια της Dennerle, seachem, tetra και άλλα παρομοια..... Ειναι άχρηστα στα νεα ενυδρεια. Για εναν απλο λογο - περιεχουν μόνο μικρο στοιχεια και κανενα μακρο.

Δηλ, αν δεν σας δινουν φαγητο και σας ταιζουν μόνο με βιταμινες, θα ειστε καλα? Δεν νομιζω :P

Απο τα χαπακια για νεα ενυδρεια καλυτερα να παιρνουμε της Tropica https://tropica.com/en/plant-care/nutrition-capsules/

Τουλαχιστον στην αρχη. Μετα, που θα υπαρχουν και νιτρικα και φωσφορικα στην στηλη του νερου, μπορουμε να βαζουμε απο τα άλλα χαπακια.

Να σας πω , οταν ειχα αμμο στο ενυδρειο, δεν ειχα θεμα με το φιλτρο (ειχα ενα διαστημα πουδρα μπροστα στο τζάμι)....

Καλη αρχη, @thanos117!

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

χμμμ.. όποτε κάνω μια θεραπεία τώρα η είναι ανοφελο; Να το αφήσω για μετα την αλλαγή; Chemiclean πάντως έχει δυο ένα κόκκινο κ ένα μπλε. Έχουν διαφορά ;
 

Νιτρικά ήταν μηδέν , πλέον ρίχνω όμως αλλά σίγουρα κάπως έτσι έμπλεξα με το κυανό! Τώρα με την κυκλοφορία τι να πω… κίνηση ελάχιστη βλέπω στα φύλα είναι η αλήθεια αλλά από την άλλη έχω biomaster 250 στα 90 λίτρα! Έχω δει αλλους να το έχουν αυτό το φίλτρο στα διπλάσια 

 

@natateo Ευχαριστω! Θα πάω να παρω αύριο της τροπικα. Από την πρώτη μερα λέω λοιπόν να βάλω 5 μπροστά να τις ανακατέψω με την άμμο και σε αυτό το τμήμα του ενυδρείου θα φυτέψω τις κρυπτοκορινες. Πίσω με τις υδροφιλες τίποτα

 

Υ.Γ. α ρε νανοκιχλιδες σε μπελάδες που με βάλατε 😁αλλά αξίζουν είναι πανέμορφες 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος thanos117 έγραψε:

χμμμ.. όποτε κάνω μια θεραπεία τώρα η είναι ανοφελο; Να το αφήσω για μετα την αλλαγή; Chemiclean πάντως έχει δυο ένα κόκκινο κ ένα μπλε. Έχουν διαφορά ;
 

Νιτρικά ήταν μηδέν , πλέον ρίχνω όμως αλλά σίγουρα κάπως έτσι έμπλεξα με το κυανό! Τώρα με την κυκλοφορία τι να πω… κίνηση ελάχιστη βλέπω στα φύλα είναι η αλήθεια αλλά από την άλλη έχω biomaster 250 στα 90 λίτρα! Έχω δει αλλους να το έχουν αυτό το φίλτρο στα διπλάσια 

 

@natateo Ευχαριστω! Θα πάω να παρω αύριο της τροπικα. Από την πρώτη μερα λέω λοιπόν να βάλω 5 μπροστά να τις ανακατέψω με την άμμο και σε αυτό το τμήμα του ενυδρείου θα φυτέψω τις κρυπτοκορινες. Πίσω με τις υδροφιλες τίποτα

 

Υ.Γ. α ρε νανοκιχλιδες σε μπελάδες που με βάλατε 😁αλλά αξίζουν είναι πανέμορφες 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

 

 

@natateo Ευχαριστω! Θα πάω να παρω αύριο της τροπικα. Από την πρώτη μερα λέω λοιπόν να βάλω 5 μπροστά να τις ανακατέψω με την άμμο και σε αυτό το τμήμα του ενυδρείου θα φυτέψω τις κρυπτοκορινες. Πίσω με τις υδροφιλες τίποτα

Υ.Γ. α ρε νανοκιχλιδες σε μπελάδες που με βάλατε 😁αλλά αξίζουν είναι πανέμορφες 

Φυτεψε και βαλτες μετα, δεν αλλαζει κατι, same thing.

Οχι απλα νανοκιχλιδες... Apistogramma! Καλες αρχες.... συντομα θα καταληξεις να στηνεις κιαλλο ενυδρειο για καποιο αλλο ειδος νανοκλιδας, ισως καποιο ζευγαρακι kribensis? χεχε 

Καλη διασκεδαση!!! χαχα

 

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα βλακεία ερώτηση για το χρωμα του χεμικλιν … προφανώς είναι το ίδιο κ διαφέρουν τα γραμμάρια .. πήγα να το διορθώσω κ τα έκανα μαντάρα. Σορυ

 

@Sastirp Thomasκριμπενσις ποτε!! Άνω κάτω τα πάντα 😂

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Παιδιά έκανα βλακεία ερώτηση για το χρωμα του χεμικλιν … προφανώς είναι το ίδιο κ διαφέρουν τα γραμμάρια .. πήγα να το διορθώσω κ τα έκανα μαντάρα. Σορυ

 

@Sastirp Thomasκριμπενσις ποτε!! Άνω κάτω τα πάντα 😂

@thanos117
Εικόνα
Εικόνα
Πολυ παρεξηγημενα ψαρακια τα kribensis... Οτι ειναι κουνελια...ΕΙΝΑΙ! αλλα εχουν ΦΟΒΕΡΟ ενδιαφερον! ειδικα εαν σου βγει καλο το ζευγαρι και δεν εχεις ΣΟΒΑΡΑ θεματα.... Πχ εγω εν μερη λυπαμαι που δεν το βλεπω σε κοινωνικα ενυδρεια 150-200 λιτρα (ενω δεν εχουν καποια νανοκιχλιδα μεσα....). Η αληθεια ειναι οτι θελουν τον χωρο τους και γινονται λιγο πιο μεγαλα απο τα apisto και εχουν και διαφορετικο τροπο γονιμοποιησης των αυγων. 
Το συγκεκριμενο ζευγαρακι ηταν μονο του στα 72 λιτρα.
Αντε καλογεμιστο να ειναι για το Cockatoo (double red)❤️ 

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξει όλες οι νανοκιχλιδες σκάβουν αλλά τα κριμπενσις ΣΚΑΒΟΥΝ. Δε νομίζω δλδ ότι τα απιστο η τα ραμιρεζι είναι ικανά να ξεριζώσουν φυτά ενώ τα κριμπενσις άνετα 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου ειπώθηκε ότι είναι καλό να μπουν σαλιγκάρια βυθού για τα αναερόβια βακτήρια. Ποια σαλιγκάρια είναι αυτά και ποσά θεωρείτε ότι έχει νόημα να μπουν σε 90 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Παιδιά κάπου ειπώθηκε ότι είναι καλό να μπουν σαλιγκάρια βυθού για τα αναερόβια βακτήρια. Ποια σαλιγκάρια είναι αυτά και ποσά θεωρείτε ότι έχει νόημα να μπουν σε 90 λίτρα?

σαλιγκαρι βυθου, Malaysian Trumpet Snail   (MTS)

ειτε  Helena Assassin Snail

Ο λογος ειναι περισσοτερο το οτι βοηθανε στο οικοσυστημα γενικα ΑΠΛΑ καποια στιγμη πρεπει να αρχισεις να αραιωνεις τους αριθμους...Τα MTS σιγουρα αναπαραγονται πιο γρηγορα απο τα helena και ισως να σου γινουν "προβλημα" 

Εαν εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι αλλο η και να σου πει οτι δεν χρειαζεσαι σαλιγγαρια βυθου, δεν υπαρχει θεμα, ο καθενας με τις προτιμησεις του χεχε

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

σαλιγκαρι βυθου, Malaysian Trumpet Snail   (MTS)

ειτε  Helena Assassin Snail

Ο λογος ειναι περισσοτερο το οτι βοηθανε στο οικοσυστημα γενικα ΑΠΛΑ καποια στιγμη πρεπει να αρχισεις να αραιωνεις τους αριθμους...Τα MTS σιγουρα αναπαραγονται πιο γρηγορα απο τα helena και ισως να σου γινουν "προβλημα" 

Εαν εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι αλλο η και να σου πει οτι δεν χρειαζεσαι σαλιγγαρια βυθου, δεν υπαρχει θεμα, ο καθενας με τις προτιμησεις του χεχε

 

 

χμ... θέλουν λέει σκληρό νερό και στρωμένο βυθό για να επιβιώσουν και τα μεν και τα δε. όποτε σίγουρα όχι ακόμα αλλά ίσως και γενικά για το δικό μου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thanos117 έγραψε:

 

χμ... θέλουν λέει σκληρό νερό και στρωμένο βυθό για να επιβιώσουν και τα μεν και τα δε. όποτε σίγουρα όχι ακόμα αλλά ίσως και γενικά για το δικό μου ενυδρείο

χεχε εαν δεν σου αρεσουν τα σαλιγκαρια δεν σου αρεσουν, δεν υπαρχει θεμα χαχα αλλωστε δικο σου ειναι το ενυδρειο, απλα οπως θα ελεγα σε καποιον φιλο μου, ειπα να το σχολιασω

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

χεχε εαν δεν σου αρεσουν τα σαλιγκαρια δεν σου αρεσουν, δεν υπαρχει θεμα χαχα αλλωστε δικο σου ειναι το ενυδρειο, απλα οπως θα ελεγα σε καποιον φιλο μου, ειπα να το σχολιασω

όχι μου αρέσουν δεν έχω θέμα!

 

αλλά εφόσον είναι στημενο γύρω από τα ψάρια το ενυδρείο που θέλουν μαλακό νερό πως θα το βρω αυτό στη μέση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thanos117 έγραψε:

όχι μου αρέσουν δεν έχω θέμα!

 

αλλά εφόσον είναι στημενο γύρω από τα ψάρια το ενυδρείο που θέλουν μαλακό νερό πως θα το βρω αυτό στη μέση?

μιλαμε για τελειως οξινο νερο; οσμωση; βρυσης; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...