Jump to content

Άμμος σε χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένο με νανοκιχλίδες


thanos117

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

όχι μου αρέσουν δεν έχω θέμα!

 

αλλά εφόσον είναι στημενο γύρω από τα ψάρια το ενυδρείο που θέλουν μαλακό νερό πως θα το βρω αυτό στη μέση?

Αυτα τα σαλιγκαρακια δεν εχουν θεμα αν δεν θα εχεις το ph κατω απο 6.6- 6.7

Σαν κατσαριδες ειναι.

  • Haha 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

μιλαμε για τελειως οξινο νερο; οσμωση; βρυσης; 

όσμωση με πρόσθετο sachem equilibrium (ισως ειναι υπεβολη αυτο και θα επρπεε να παιξω απλα μισο μισο με βρυση, τεσπα ειναι λιγα τα λιτρα και απλα το κανω) με εβδομαδιαια αλλαγη 30-40%

 

ph γυρω στο 6,5

kh 1-2

gh γύρω στο 5

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα τα σαλιγκαρακια δεν εχουν θεμα αν δεν θα εχεις το ph κατω απο 6.6- 6.7

Σαν κατσαριδες ειναι.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτα τα σαλιγκαρακια δεν εχουν θεμα αν δεν θα εχεις το ph κατω απο 6.6- 6.7

Σαν κατσαριδες ειναι.

οκ τότε! ποσά περίπου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

 

οκ τότε! ποσά περίπου?

Εαν μιλαμε για MTS, 3-5 τα οποια ξερεις οτι ειναι ζωντανα.... μια 10αρια θα εισαι ΥΠΕΡ καλυμενος, θα αρχισεις αρκετα γρηγορα να τα βγαζεις χαχαχα
Τωρα τα helena...5 νομιζω minimum, αργουν να αναπαραγχθουν και δεν ξερω τι παιζει απο φαγητο. (δεν ειχα ποτε οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω)

@natateoγνωμη;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επίσης μια βοήθεια παρόλο που είναι λίγο οφ τοπικ με την αμμο αλλά συζητήθηκε πιο πάνω.

 

Ειχα κυανό . Έβαλα για 48 ώρες chemiclean κ κατόπιν έκανα την αλλαγή με την αμμο. Εξαφανίστηκε 100%. Στο νέο σεταπ μπήκε επι τόπου άνθρακας στο φίλτρο.

 

ελα όμως που κάποια ανεπαίσθητα σημάδια ικ που είχαν οι καρδινάλιοι (ίσως με το στρες της αλλαγής ) έγιναν πολύ πιο έντονα κ σήμερα μάλιστα δεν τπυς είδα να τρώμε κιολας… 

 

απο φάρμακα έχω στο σπίτι Esha exit k 2000. Ξεκινάω θεραπεία; Πρέπει όμως να βγει ο άνθρακας . Ποσό πρέπει να κάτσει για μα καθαρίσει το chemiclean?

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Παιδιά επίσης μια βοήθεια παρόλο που είναι λίγο οφ τοπικ με την αμμο αλλά συζητήθηκε πιο πάνω.

 

Ειχα κυανό . Έβαλα για 48 ώρες chemiclean κ κατόπιν έκανα την αλλαγή με την αμμο. Εξαφανίστηκε 100%. Στο νέο σεταπ μπήκε επι τόπου άνθρακας στο φίλτρο.

 

ελα όμως που κάποια ανεπαίσθητα σημάδια ικ που είχαν οι καρδινάλιοι (ίσως με το στρες της αλλαγής ) έγιναν πολύ πιο έντονα κ σήμερα μάλιστα δεν τπυς είδα να τρώμε κιολας… 

 

απο φάρμακα έχω στο σπίτι Esha exit k 2000. Ξεκινάω θεραπεία; Πρέπει όμως να βγει ο άνθρακας . Ποσό πρέπει να κάτσει για μα καθαρίσει το 

Ο ανθρακας μεσα σε ενα 24 ωρο θα μαζεψει το φαρμακο. Πριν να κάνεις την θεραπεια καλυτερα μια αλλαγη νερου να κάνεις. Όσο γρηγορα να αρχισεις την θεραπεια για ικ, τόσο και καλυτερα. Καλυτερα κανε θεραπεια με sera costapur, seachem poly guard.

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα βγαζεις πριν να βαλεις το φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τον ανθρακα βγαζεις πριν να βαλεις το φαρμακο.

Ενοειται αυτό!

 

γιατι έτσι τα esha? Κ καλά βιολογικά κ δεν κάνουν δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Ενοειται αυτό!

 

γιατι έτσι τα esha? Κ καλά βιολογικά κ δεν κάνουν δουλειά ;

Δεν εχω ακουσει καλη κουβεντα για αυτο. Προσοπικα εχω κάνει θεραπεια με contralck tetra και costapur. Πολυ καλα αποτελεσματα.

Και να ξερεις, το ικ μόνο με εναν κυκλο θεραπειας λιγο δυσκολο να φυγει. Θελει δυο. Γραφει νομιζω και στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχε φυγει με εσα από τα ραμιρεζι . Ξεκινάω μιας και το έχω και θα σας ενημερώσω . Ταυτόχρονα ανεβάζω θερμοκρασία από 25 σε 27

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Στο παρελθόν είχε φυγει με εσα από τα ραμιρεζι . Ξεκινάω μιας και το έχω και θα σας ενημερώσω . Ταυτόχρονα ανεβάζω θερμοκρασία από 25 σε 27

Ξεκινα μ αυτο, που εχεις, εννοειται. Θερμοκρασια μεχρι 26 -27 θα ειναι καλα. Ανεβαζεις σταδιακα σε 2-3 ημερες.

Εγω δεν ειχα ανεβασει την θερμοκρασια ποτέ, για να μην μειωνεται η ποσοτητα οξυγονου στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπεσε η δόση 3/3 όποτε πρακτικά είμαστε στα 2/3 της θεραπείας κ έχει εξαφανιστεί το 90% των σημαδιών. Όποτε μη το ματιάσω καλό το Esha παρότι ελαφρύ.
 

*Το χρησιμοποίησα σε συνδυασμό με το Esha 2000 εφοσον το είχα σπίτι και αυτό και ενδυκνειται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Μόλις έπεσε η δόση 3/3 όποτε πρακτικά είμαστε στα 2/3 της θεραπείας κ έχει εξαφανιστεί το 90% των σημαδιών. Όποτε μη το ματιάσω καλό το Esha παρότι ελαφρύ.
 

*Το χρησιμοποίησα σε συνδυασμό με το Esha 2000 εφοσον το είχα σπίτι και αυτό και ενδυκνειται 

Κανε και δέυτερο κυκλο θεραπειας αμεσος μετα απο τον πρωτο. Αν δεν εμειναν ασπρακια στο δερμα, αυτο δεν σημαινει οτι ιατρευτικε το ψαρι, αυτο σημαινει, οτι ξεκολλησαν τα παρασιτα και εκατσαν κατω στο υποστρωμα να πολλαπλασιαστουν και να βγουν Χ200... Μετα, που θα βγουν, το φαρμακο μπορει να τα πιασει μονο σε διαστημα 0-8 ωρων.

Μην νομιζει κανις, οτι το φαρμακο πιανει τα ασπρα στιγματα, που βρισκονται πανω στο ψαρι. ειναι λαθος. Η κανονικη θεραπεια πρεπει να εχει διαρκεια τουλαχιστον 1 εβδομαδα με θερμοκρασια οχι κατω απο 25 βαθμους. Αν ειναι κατω απο 24, μπορει να χρειαστει και 2 εβδομαδες.  Και αυτο δεν σκοτωνει 100% ολα τα παρασιτα .... καποιες κυστες μπορουν να παραμενουν γονιμες μεχρι και 3-4 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να συνεχίσω 4η κ 5η μέρα ακόμη κ αν αύριο έχουν εξαφανιστεί 100% με τη δοσολογία της 2ης+ μέρας. Μόνο το exit , όχι και το 2000. Εσυ όταν λες νέο κύκλο πως το εννοείς? Αλλαγή νερού και πάλι από την αρχή στο καπάκι με 2πλη πρώτη δόση?

 

θερμοκρασια είμαι 26,5 για τη θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Είχα σκοπό να συνεχίσω 4η κ 5η μέρα ακόμη κ αν αύριο έχουν εξαφανιστεί 100% με τη δοσολογία της 2ης+ μέρας. Μόνο το exit , όχι και το 2000. Εσυ όταν λες νέο κύκλο πως το εννοείς? Αλλαγή νερού και πάλι από την αρχή στο καπάκι με 2πλη πρώτη δόση?

 

θερμοκρασια είμαι 26,5 για τη θεραπεία 

Εννοειται. Βαζεις ανθρακα για 24 ωρες, μετα αλλαγη νερου 50% και καπακι νεος κυκλος θεραπειας.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι μιας χρήσης η χρησιμοποιω αυτόν που έβαλα για 24 ώρες πριν μια εβδομάδα ? Μάρκα Seachem αν έχει σημασια

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Ο άνθρακας είναι μιας χρήσης η χρησιμοποιω αυτόν που έβαλα για 24 ώρες πριν μια εβδομάδα ? Μάρκα Seachem αν έχει σημασια

αν το ειχες βαλει μετα απο θεραπεια για 24 ωρες - πεταμα. Βαζεις καινουριο.

αν δεν ειχες κανει καμια θεραπεια και απλα το εβαλες για 24 ωρες (πχ να γινει το νερο πιο καθαρο) - ακομα μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

αν το ειχες βαλει μετα απο θεραπεια για 24 ωρες - πεταμα. Βαζεις καινουριο.

αν δεν ειχες κανει καμια θεραπεια και απλα το εβαλες για 24 ωρες (πχ να γινει το νερο πιο καθαρο) - ακομα μια χαρα ειναι.


πέταμα! Μπήκε μετά το chemiclean

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη φάση αλλαγή νερού κ άνθρακας για 24 ώρες αλλά δυστυχως βλέπω ακόμα σημάδια ικ σε 2-3 cardinals. Συνεχίζω στο πλάνο νέα θεραπεία με exit από αύριο η αλλάζω φάρμακο? Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα Helena snails τα βάζω η περιμένω να τελειώσει η θεραπεία? Γράφει ότι δεν επηρεάζει ασπόνδυλα αλλά οκ, ας τσεκάρω .

 

ΥΓ. Θα μου πείτε τώρα γιατί βιάζεσαι…. Για πρακτικούς λόγους γιατί δεν έχω και δίπλα μου ενυδρειομαγαζο κ αύριο θα είναι στο δρόμο μου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Επίσης τα Helena snails τα βάζω η περιμένω να τελειώσει η θεραπεία? Γράφει ότι δεν επηρεάζει ασπόνδυλα αλλά οκ, ας τσεκάρω .

 

ΥΓ. Θα μου πείτε τώρα γιατί βιάζεσαι…. Για πρακτικούς λόγους γιατί δεν έχω και δίπλα μου ενυδρειομαγαζο κ αύριο θα είναι στο δρόμο μου 

Δεν ειχα χρόνο σημερα για να μπω στο φορουμ.... Θα ελεγα να πάρεις άλλο φαρμακο. Αν δεν πηρες, συνεχιζεις με exit.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις άναψαν τα φώτα τα σημάδια είχαν αξαφανιστει. Λες και το φάρμακο ήταν τι καθαρό νερο και ο άνθρακας 

 

ωστοσο εννοείται μπήκα στον νέο κύκλο με το exit. Αφού έβγαλα άνθρακα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Επίσης τα Helena snails τα βάζω η περιμένω να τελειώσει η θεραπεία? Γράφει ότι δεν επηρεάζει ασπόνδυλα αλλά οκ, ας τσεκάρω .

Αυτο, που εχεις δεν επιρεαζει. Το tetra contralck επιρεαζει.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος thanos117 έγραψε:

Σήμερα μόλις άναψαν τα φώτα τα σημάδια είχαν αξαφανιστει.

Διάβασε το ποστ #38

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο, που εχεις δεν επιρεαζει. Το tetra contralck επιρεαζει.

 

Διάβασε το ποστ #38

Τι είναι το 38, πως το βρίσκω ;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 12 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Τι είναι το 38, πως το βρίσκω ;

Το ποστ #38 ειναι αυτο - https://www.aquazone.gr/forums/topic/116366-άμμος-σε-χαμηλών-απαιτήσεων-φυτεμένο-με-νανοκιχλίδες/?do=findComment&comment=1292488

Λεει -

On 21/11/2022 at 9:42 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Αν δεν εμειναν ασπρακια στο δερμα, αυτο δεν σημαινει οτι ιατρευτικε το ψαρι, αυτο σημαινει, οτι ξεκολλησαν τα παρασιτα και εκατσαν κατω στο υποστρωμα να πολλαπλασιαστουν και να βγουν Χ200... Μετα, που θα βγουν, το φαρμακο μπορει να τα πιασει μονο σε διαστημα 0-8 ωρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...