Jump to content

Νεο φυτεμενο


Recommended Posts

καλησπερα.θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο 130 λιτρα ολλανδικου τυπου το οποιο εχω και διοξειδιο και φωτιστικο twinstar 600sp 3500lm

το θεμα μου ειναι το υποστρωμα.σκεφτομαι για ενεργο δηλαδη Tropica soil η Fluval stratum μετα σκεφτομαι για υποστρωμα καποιο στυλ τροπικα και απο πανω χαλικι και η τελευταια μου σκεψη ειναι για ταμπλετες σκορπισμενες και απο πανω χαλικι αλλα δεν ξερω τι ταμπλετες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

Ότι soil και να βάλεις να ξέρεις θέλει από την αρχή να βάλεις το μέγιστο όγκο φυτών και αλλαγή νερού μέρα παρά μέρα για δέκα μέρες και μετά 2-3 φορές την εβδομάδα για τον πρώτο μήνα. Διότι σηκώνουν αμμωνία σύν ότι άλλο για την ανάπτυξη των φυτών.

Η δεύτερη περίπτωση, υπόστρωμα με χαλίκι είναι πιο εύκολο γιατί ξεκινάς το στρώσιμο χωρίς φυτά.Έχεις τον χρόνο να βρεις σε φυτά αυτά που σου αρέσουν και να βολεύει την διάταξη του Ολλανδικού τύπου. Το φωτιστικό αν δεν έχεις την βάση του πρέπει να το βάλεις ώστε να καλύπτει όσο το δυνατόν και περιμετρικά του ενυδρείου.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ενα ριο 125 απλα θελω να το ξεστησω γιατι εχει γρατσουνιες και δεν μου αρεσει το μαυρο γυρω γυρω οποτε οτι εχει μεσα απο το ηδη φυτεμένο θα μπουν στο καινουργιο.απλα ελεγα μια που θα παρω καινούργιο να βαλω ενα καλο υπόστρωμα και οχι απλο χαλικι και να διωρθωσω καποια λαθη.ευκαιρια ειναι.

Οσο για το φωτιστικο ειναι χωρις την βαση του κρεμασμενο απο το ταβανι

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ πως έστεισα το δικό μου φυτεμένο.

 

 

Θεωρητικά εάν ακολουθήσεις τον συγκεκριμένο τρόπο θα έχεις επιτυχία χωρίς προβλήματα μιας που το ενυδρείο τρέχει ακόμα σχεδόν δυομιση χρόνια μετά χωρίς ίχνος άλγη όλα αυτά τα χρόνια και με τρελή ανάπτυξη στα φυτά.

 

Εάν έχεις απορίες, ρώτα ελεύθερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

Εχω ηδη ενα ριο 125 απλα θελω να το ξεστησω γιατι εχει γρατσουνιες και δεν μου αρεσει το μαυρο γυρω γυρω οποτε οτι εχει μεσα απο το ηδη φυτεμένο θα μπουν στο καινουργιο.απλα ελεγα μια που θα παρω καινούργιο να βαλω ενα καλο υπόστρωμα και οχι απλο χαλικι και να διωρθωσω καποια λαθη.ευκαιρια ειναι.

Οσο για το φωτιστικο ειναι χωρις την βαση του κρεμασμενο απο το ταβανι

Μπορεις παντα να κανεις την "πατεντα" με το σακουλακι και υποστρωμα-πετρες λαβας,ελαφροπετρα και απο πανω βαζεις αμμο και τελειωσες. (σηκωνει αμμωνια αλλα εαν βαλεις ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ απο την αρχη δεν θα ειναι τοσο "δυσκολο το "στρωσιμο". Εαν θες να εχεις μονο το ενεργο υποστρωμα....Οτι και να παρεις θα δουλεψει πιθανοτατα! μερικες ταμπλετες ειναι και καλη ιδεα να τις κανεις σκονη και να τις βαλεις κατω κατω στο τζαμι και μετα οτι βαλεις απο πανω (εαν βαλεις πλουσιο ενεργο υποστρωμα, δεν υπαρχει λογος! σιγουρα βοηθαει απλα...αμμωνιες και οτι αλλο σηκωσουν...) Αλλα οπως σου ειπε και ο @mik7 θελει "στρωσιμο". Εαν θες να το κανεις μεσα σε μια μερα η ενα ΣΚ, θα προτεινα να το πας πιο ηρεμα και να μην το βιαστεις! Αστο να "στρωθει" μονο του με καθημερινες αλλαγες και καποιο φιλτρο που θα λειτουργησει σαν βοηθητικο (αναταραξη, κυκλοφορια του νερου). 
Καλογεμιστο! ❤️

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2022 at 10:21 ΜΜ, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Μπορεις παντα να κανεις την "πατεντα" με το σακουλακι και υποστρωμα-πετρες λαβας,ελαφροπετρα και απο πανω βαζεις αμμο και τελειωσες. (σηκωνει αμμωνια αλλα εαν βαλεις ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ απο την αρχη δεν θα ειναι τοσο "δυσκολο το "στρωσιμο". Εαν θες να εχεις μονο το ενεργο υποστρωμα....Οτι και να παρεις θα δουλεψει πιθανοτατα! μερικες ταμπλετες ειναι και καλη ιδεα να τις κανεις σκονη και να τις βαλεις κατω κατω στο τζαμι και μετα οτι βαλεις απο πανω (εαν βαλεις πλουσιο ενεργο υποστρωμα, δεν υπαρχει λογος! σιγουρα βοηθαει απλα...αμμωνιες και οτι αλλο σηκωσουν...) Αλλα οπως σου ειπε και ο @mik7 θελει "στρωσιμο". Εαν θες να το κανεις μεσα σε μια μερα η ενα ΣΚ, θα προτεινα να το πας πιο ηρεμα και να μην το βιαστεις! Αστο να "στρωθει" μονο του με καθημερινες αλλαγες και καποιο φιλτρο που θα λειτουργησει σαν βοηθητικο (αναταραξη, κυκλοφορια του νερου). 
Καλογεμιστο! ❤️

με βοηθησες παρα πολυ.εσυ τι θα προτιμουσες?tropica-ada amazonia-stratum?

 

Link to comment
Share on other sites

Stratum - οχι, πολυ χοντροκοκκο ειναι. Αν θα πας για carpet  φυτα τυπου cuba - καλυτερα σ αυτο το σημειο να βαλεις amazonia (tropica)  powder soil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dimitris Mettos έγραψε:

με βοηθησες παρα πολυ.εσυ τι θα προτιμουσες?tropica-ada amazonia-stratum?

 

Εγω προσωπικα δεν ειμαι το καλυτερο ατομο να ρωτησεις για να σου δωσω μια "απολυτη" απαντηση που ξερω οτι εχει δουλεψει για εμενα γιατι δεν τα εχω δοκιμασει. 
Καλυτερα να ακουσεις καποιο αλλο μελος που τα εχει δοκιμασει και να σε βοηθησει. Μεχρι εδω φτανει η βοηθεια μου, μια γενικοτερη ιδεα(γνωσεις που εχω).
Ελπιζω και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις καποια απαντηση που θα σε βοηθησει οπως, απο πανω, @natateo

Link to comment
Share on other sites

Το Amazonia είναι πολύ καλό και κρατάει λίγο παραπάνω σε χρόνο από τα υπόλοιπα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Το Amazonia είναι πολύ καλό και κρατάει λίγο παραπάνω σε χρόνο από τα υπόλοιπα..

Απλά θέλει προσοχή τις πρώτες μέρες γιατί θα έχεις φουλ αμμωνία.

Θέλει κάθε μέρα αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το σύστημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Sastirp Thomas έγραψε:

Εγω προσωπικα δεν ειμαι το καλυτερο ατομο να ρωτησεις για να σου δωσω μια "απολυτη" απαντηση που ξερω οτι εχει δουλεψει για εμενα γιατι δεν τα εχω δοκιμασει. 
Καλυτερα να ακουσεις καποιο αλλο μελος που τα εχει δοκιμασει και να σε βοηθησει. Μεχρι εδω φτανει η βοηθεια μου, μια γενικοτερη ιδεα(γνωσεις που εχω).
Ελπιζω και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις καποια απαντηση που θα σε βοηθησει οπως, απο πανω, @natateo

Μια χαρα γνωσεις εχεις, καποια στιγμη θα δοκιμασεις και soil. :thumbup:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα γνωσεις εχεις, καποια στιγμη θα δοκιμασεις και soil. :thumbup:

Δεν νομιζω χαχαχα ειμαι πολυ πιο απλος στο fishkeeping μου, το μοναδικο "φυτεμενο" που ειχα ηταν το "πρωτο" μου ενυδρειο με sera floredepot.Και "λαμπες σπιτιου" για φως απο πανω.

tumblr_messaging_p2bglsw8xd1um0h7a_1280.thumb.jpg.3be30b9a4e6aa55891d578296639f98d.jpg
 

Έγινε επεξεργασία - Sastirp Thomas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Και εγω με λαμπες Τ5 με 2.50€ ειχα

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα! Και εγω με λαμπες Τ5 με 2.50€ ειχα

Αφου δουλευουν!! απλα τωρα ειναι ο καθενας τι αποτελεσμα θελει και πως το θελει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...