Jump to content

ΠΕΘΑΝΕ ΤΟ ΠΛΑΤΥ ΜΟΥ !!!! Καμιά βοήθεια???


Recommended Posts

Γυρισα πριν απο λιγο απο το γραφειο, και πήγα να ταίσω τα ψαράκια μου.

Ρίχνω τροφή και τα βλέπω όλα στον αφρο να τρώνε μανιωδός εκτός απο ενα!

Το ψαχνω και το βρισκω πεθαμενο αναμεσα σε κατι πετρες με το κεφάλι κάτω και την ουρά επάνω!

Τα υπόλοιπα ειναι ζωηρότατα, τρωνε και κολυμπανε συνεχεια, εκτος απο τον gibiseps ο οποιος μονιμα εξαφανιζετε. Δεν μπορω να τον δω τωρα.

Εχω την εντυπωση οτι χτες το βραδυ που τα παρατηρουσα αφου ειχαν κλεισει τα φωτα του ενυδρειου, το συγκεκριμενο ειχε κατσει κοντα στην επιφανεια του νερου και δεν κουνιοταν.

Ειναι θηλυκο ή αρσενικό?

Προχτες ξήλωσα το φίλτρο βυθου απο το ενυδρείο. Βεβαια δεν ειχε βρωμα απο κατω , καθώς το ενυδρείο δουλεύει μόνο 40 μερες.

Αερόπετρα δεν έχω αλλα θα βάλω σύντομα (την πετρα την εχω βαλει στην θεση της και πρεπει να αγορασω μηχανακι απλα), και το μόνο που υπάρχει ειναι μία μικρή - πολυ μικρη ανατάραξη του εσωτερικού φίλτρου στην επιφάνεια.

Την τρίτη το πρωί πρόσθεσα μια ανουμπια στο ενυδρείο, και το μόνο που έκανα ήταν να πλύνω τις ρίζες τις με νερο βρύσης.

Τα φύλλα ουτε καν τα επλυνα.

Ετσι μου ειπε εξαλλου το petshop.

Υπαρχει πιθανοτητα να κουβαλαγε τίποτα επάνω του? Τα ψάρια εκαναν πάρτυ με το να δαγκωνουν το χνουδι απο τα φύλλα του.

Το πεθαμένο ψαράκι οταν το έπιασα στο χέρι μου, περίμενα να γλυστράει. Αυτο αντίθετα κόλλαγε σαν να το ειχες περάσει με κάποια κόλλα.

Υπόψιν οτι ήδη έριξα 4 κουταλιές του γλυκού αλάτι στο ενυδρείο.

Μολις εκανα τις μετρησεις μου :

PH 7.6 (ισως λιγο παραπανω, και εκτος κλιμακας)

Ammonia : 0

NO2 : 0

NO3 : 10

Το ενυδρειο λειτουργει 40 περίπου μέρες και ήταν τα πρώτα ψάρια που έβαλα μετά το στρώσιμο με τα δύο μου χρυσόψαρα... :

3 platy

3 moly

2 cory

1 gibiseps

Τι επαθε ρε παιδια? Και τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα ?

post-307-1132850639_thumb.jpg

post-307-1132850655_thumb.jpg

post-307-1132850671_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Απο τις φωτό δέν μπορώ να καταλάβω και πολλά.Στην πρώτη φωτό φαίνεται λές και το ψάρι είχε εξωφθαλμίαση.Είχες παρατηρήσει κάτι τέτοιο όσο ζούσε?

Κρίμα γιατί ήταν όμορφο ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις φωτό δέν μπορώ να καταλάβω και πολλά.

Απο φωτο λιγα μονο φαινονται οταν το ψαρι αποδημησει, οπως finrot. Τα υπολοιπα δυσκολα να διαγνωστουν. Ενας απο τους λογους ειναι οτι το ψαρι φουσκωνει με αερια αμεσως μετα το θανατο και πρηζεται, οποτε τα χαρακτηριστικα του αλλοιωνονται.

Αντρεα ποσο καιρο το ειχες το ψαρι? Οι συνθηκες του ενυδρειου σου ειναι μια χαρα, προσωπικα δεν βλεπω λογο προκλησης θανατου.

Link to comment
Share on other sites

:blush: κρίμα το ψαράκι. Και εγώ μόνο πρόβλημα στο μάτι του βλέπω πως έχει αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο απ τη στιγμή που έχουν περάσει ώρες. Πόσο καιρό το είχες, πόσα ψαράκια έχεις βάλει στο ενυδρείο σου και πόσα λίτρα είναι; Τα βλεπεις να αναπνεύουν με δυσκολία; Τα άλλα σου ψαράκια σε τι φάση είναι;
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου ειναι του Carrefure.

Οταν πεθανε αυτο, ειχα συνολο 9 ψαράκια (πλατυ-μολυ-2cory-1gibiseps). Ολα τα υπολοιπα ηταν και ειναι μια χαρα.

Προσθεσα μερικα ψαρακια ακομα (1πλατυ, και 7γπαπυ)

Αυτη την στιγμη εχω γυρω στα 15 ψαρακια, εχω ξηλωσει το φιλτρο βυθου και εχω προσθεσει μια αεροπετρα.

Οι μετρησεις μου συνεχιζουν να ειναι οι ιδιες που ποσταρα πιο πανω. Εκανα σημερα μια αλλαγη νερου 30% περίπου, πρόσθεσα 2 κουταλιές της σούπας αλάτι (ειχα βάλει και αλλα 4 κουταλακια γλυκου αλατι οταν πεθανε το πλατυ), και ολα φαινονται καλα.

Ειναι ζωηροτατα , τρωνε απο το χερι μου, κολυμπανε συνεχεια σε ολα τα μηκη και πλατη του ενυδρειου, και γενικως δεν διακρινω κατι ανησυχητικο.

Μαλλον ηταν τυχαιος ο θανατος του...:blush:

Το φιλτρο κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζω? Σε κάθε αλλαγη νερού να πλένω και ένα "κομμάτι" του φίλτρου?

Οσο για την εξωφθαλμιαση δεν ειχα παρατηρησει τιποτα τετοιο.

Το ψαράκι το πήγα και στον Αγγελο στο Water INN να το δει, αλλα δεν παρατήρησε και αυτός τίποτα και το έθεσε ως τυχαιο γεγονος.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...