Jump to content

Recommended Posts

Καλήσπερα σε όλους μόλις είδα ενα απο τα αρσενικά γκάπυ μου σε άθλια κατάσταση , παρακαλώ την βοήθεια σας..

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  Το ψαράκι έχει πολύ περίεργο δέρμα,μαζεμένα πτερύγια, καμια όρεξη για φαι και μοιάζει χαμένο, 2-3 φορές το τσίμπησαν τα άλλα για να κουνηθεί

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση : Εξωτερικό Eheim 2211 γεματο βιολογικο υλικο 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1+
χρόνο

- Ψάρια :Περίπου 15 γκαπυ( 4 αρσενικα -11 θηλυκα)

- Ρουτίνες Αλλαγή 30% εβδομαδιαία με νερό Α/Ο , ταισμα  1 φορα την μέρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6 

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): --

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 25  

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Αρσενικό γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:  περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο μεχρι προσφατα πολυ δραστηριο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Γρήγορη αναπνοη, νωχελικο στις κινήσεις του,μοιαζει σαν να "ξεφλουδιζει" το δέρμα του,κανενα ενδιαφέρον για τροφη

- Θεραπεία : Αυτή την στιγμή υπάρχει στο ντουλάπι sera bactopur και bactopur direct εφόσον χρειαστεί προχωράω σε άμεση θεραπεία

8FF7317F-FAA1-45BF-8B30-CB244A5470DF.jpeg

15DB19F2-E5FD-483D-BCCB-5D8364555029.jpeg

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο αλλαγές νερού μόνο με Α/Ο ??

Link to comment
Share on other sites

@mik7  πολύ χλώριο στο νερό λόγω παρόχου νερού (εκτός ΕΥΔΑΠ) και αρκετά  άλατα..οπότε safe λύση.. αλλά τι σχέση μπορεί να χει με την ασθένεια του guppy;

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά είναι η παροχή του νερού εκτός ΕΥΔΑΠ?? Σε ποιά περιοχή είσαι??

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι έχει πολλαπλή μόλυνση. Η ιδανική παράμετρος του νερού είναι GH8-12 

Δεν νομίζω στην περιοχή σου να μην έχεις παροχή ΕΥΔΑΠ. Είναι λάθος να κάνεις αλλαγές νερού από α/ο επειδή έχει χλωρίωση το νερό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος kid4ever έγραψε:

Καλήσπερα σε όλους μόλις είδα ενα απο τα αρσενικά γκάπυ μου σε άθλια κατάσταση , παρακαλώ την βοήθεια σας..

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :  Το ψαράκι έχει πολύ περίεργο δέρμα,μαζεμένα πτερύγια, καμια όρεξη για φαι και μοιάζει χαμένο, 2-3 φορές το τσίμπησαν τα άλλα για να κουνηθεί

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση : Εξωτερικό Eheim 2211 γεματο βιολογικο υλικο 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1+
χρόνο

- Ψάρια :Περίπου 15 γκαπυ( 4 αρσενικα -11 θηλυκα)

- Ρουτίνες Αλλαγή 30% εβδομαδιαία με νερό Α/Ο , ταισμα  1 φορα την μέρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6 

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): --

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 25  

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Αρσενικό γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:  περιπου 1 μηνα στο ενυδρειο μεχρι προσφατα πολυ δραστηριο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Γρήγορη αναπνοη, νωχελικο στις κινήσεις του,μοιαζει σαν να "ξεφλουδιζει" το δέρμα του,κανενα ενδιαφέρον για τροφη

- Θεραπεία : Αυτή την στιγμή υπάρχει στο ντουλάπι sera bactopur και bactopur direct εφόσον χρειαστεί προχωράω σε άμεση θεραπεία

8FF7317F-FAA1-45BF-8B30-CB244A5470DF.jpeg

15DB19F2-E5FD-483D-BCCB-5D8364555029.jpeg

Costapur χτες.

 

Link to comment
Share on other sites

@natateo καλημέρα,περίμενα απάντηση σου να πω την αλήθεια και ευχαριστώ..δυστυχώς δεν πρόλαβα και ήταν το αγαπημένο μου αρσενικό. Το θέμα  τώρα είναι να προλάβω τυχόν  άλλα κρούσματα στο ενυδρείο και να βρω την αιτία και το πιθανό λάθος μου.. ειπώθηκε παραπάνω οτι είναι λάθος η αλλαγή με νερό Α/Ο.. οι μετρήσεις είναι ΟΚ νομίζω, το CO2 αν και είμαι νέος στα διοξείδια το βλέπω να λειτούργει κάλα σύμφωνα με το bubble counter (μια φυσαλίδα ανα sec) και το χρώμα του drop checker ( διορθώστε με αν κάνω λάθος), επίσης η παροχή κλείνει μαζί με τον φωτισμό και η ανατάραξη επιφανείας είναι καλή..

 Επίσης ταίζω ποικιλία τροφών στα ψαράκια και 2 φορές την βδομάδα δίνω και sera fishtamin μαζί με την τροφή..μήπως θα βοηθούσε melafix προληπτικά ( αν και δεν προτιμώ την χορήγηση φαρμάκων προληπτικά και ας είναι και φυτικά οπως το melafix)

Link to comment
Share on other sites

Gh; 

Kh; 

Προσθέτεις ηλεκτρολύτες στο νερό της ΑΟ; 

Link to comment
Share on other sites

@Rikσκληρότητες θα μετρηθούν σήμερα το απόγευμα γιατί τα τέστ χαιρέτησαν και η αλήθεια είναι οτι τα αμέλησα. ηλεκτρολύτες οχι αλλα στα 17 λιτρα της αλλαγής βάζω 14 λιτρα Α/Ο και 3 λίτρα βρύσης με  sera aquatan προετοιμασμένο 5-6 ώρες πριν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα και σκληρότητες GH: 6 και ΚΗ:5

 

Επίσης έχασα και δεύτερο γκάπυ..θηλύκο αυτή τη φορά..🙁

Link to comment
Share on other sites

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ανέβαζα την gh τουλάχιστον στο 10. Τώρα για τα ψαράκια που έχουν πάρει την κάτω βόλτα ίσως και να μην τα προλάβεις να τα σώσεις όλα αλλά όπως και να έχει ανέβασε σταδιακά την gh. 

Link to comment
Share on other sites

@Rik ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πες μου λίγο για το σκεύασμα που μου έστειλες γιατί δεν το βρίσκω άμεσα διαθέσιμο; που βοηθάει; πόσο άμεσα πρέπει να μπεί στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Αλατι ειναι και βοηθάει , μειώνει το άγχος των ψαριών , βοηθάει στη καταπολέμηση κάποιων παρασίτων , βοηθάει στην επούλωση τυχόν τραυμάτων , στη πρόληψη από δηλητηρίαση από Νιτρώδη (ΝΟ2) , προβλήματα ωσμωτικής πίεσης ,  ρύθμιση της βλέννας στο σώμα των ψαριών κλπ.

2 κουταλιές ανα 50 λιτρα. Το βαζεις αμεσα. Εαν δεν βρεις το συγκεκριμενο προιον μπορεις να βαλεις και απο αλλη εταιρια απλα εγω εχω βρεθει καλα με αυτο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Αλατι ειναι και βοηθάει , μειώνει το άγχος των ψαριών , βοηθάει στη καταπολέμηση κάποιων παρασίτων , βοηθάει στην επούλωση τυχόν τραυμάτων , στη πρόληψη από δηλητηρίαση από Νιτρώδη (ΝΟ2) , προβλήματα ωσμωτικής πίεσης ,  ρύθμιση της βλέννας στο σώμα των ψαριών κλπ.

2 κουταλιές ανα 50 λιτρα. Το βαζεις αμεσα. Εαν δεν βρεις το συγκεκριμενο προιον μπορεις να βαλεις και απο αλλη εταιρια απλα εγω εχω βρεθει καλα με αυτο....

Βρήκα το Api Aquarium Salt αλλά δεν ξέρω θα είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποίω κάτι τέτοιο και το συγκεκριμένο  γράφει οτι ίσως να μην είναι ανεκτό απο κάποια φυτά...

 

https://www.aquario.gr/product/api-aquarium-salt-936gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι μόλις είδα και δεύτερο αρσενικό γκαπυ με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα οπότε όπως είπε η @natateo ξεκινάω σήμερα costapur..το θέμα είναι αν θα το κάνω σε όλο το ενυδρείο ή σε καραντίνα 5 λίτρων;;

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kid4ever έγραψε:

Καλημέρα και πάλι μόλις είδα και δεύτερο αρσενικό γκαπυ με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα οπότε όπως είπε η @natateo ξεκινάω σήμερα costapur..το θέμα είναι αν θα το κάνω σε όλο το ενυδρείο ή σε καραντίνα 5 λίτρων;;

σε ολο το ενυδρειο :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo κλείνω  CO2, φωτισμό, να ανεβάσω θερμοκρασία 26-27 (τώρα είναι 25) ή δεν χρειάζεται; με λίπανση φυτών και ταίσμα ψαριών τι κάνω; επίσης έβαλα και ενα δεύτερο μικρό φιλτράκι με venturi για οξυγόνωση..και τώρα ο Θέος βοηθός..ήδη το αρσενικό που είδα το πρωί με τα ίδια συμπτώμα πέθανε..☹️☹️

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος kid4ever έγραψε:

@natateo κλείνω  CO2, φωτισμό, να ανεβάσω θερμοκρασία 26-27 (τώρα είναι 25) ή δεν χρειάζεται; με λίπανση φυτών και ταίσμα ψαριών τι κάνω; επίσης έβαλα και ενα δεύτερο μικρό φιλτράκι με venturi για οξυγόνωση..και τώρα ο Θέος βοηθός..ήδη το αρσενικό που είδα το πρωί με τα ίδια συμπτώμα πέθανε..☹️☹️

Στις οδηγιες γραφει τι και πως. Κανονικα κλεινεις CO2, χαμηλωνεις πολυ τον φωτισμο (καλυτερα να αναβεις λιγες μόνο ωρες την ημερα). Απο την στιγμη, που κλεινεις τον φωτισμο, δεν χρειαζεται λιπανση στα φυτα, ουτε CO2.

Link to comment
Share on other sites

@natateo η αλήθεια είναι οτι στις εσώκλειστες οδηγίες δεν λέει και πολλά αλλά θα την βρω την άκρη πιστεύω..όπως και να χει ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...