Jump to content

Κατασκευή ενυδρείου 240 λίτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Τώρα στις γιορτές λέω να κάνω ένα δωράκι στα ψάρια μου (labidochromis caeruleus) και να τους φτιάξω ένα 250αρι απο το μηδεν. Το είχα ξαναδοκιμάσει πιο παλιά με ενα 180αρι αλλα το εκανα βιαστικα και ραγισε το γυαλι 😬. Οποτε τωρα ειπα να το κάνω προσεκτικά και σωστά. Αγγάρεψα και εναν ξάδερφο μου να με βοηθήσει οπότε......👌

Διαστάσεις σκέφτηκα να έχει 100*50*50 αφού έχω ένα έπιπλο που ταιριάζει τέλεια στις διαστάσεις. Πάχος σκέφτηκα να έχουν (τα τζαμια) 10mm καλά είναι?

 

Εχει κανείς να μου προτείνει κάποια σιλικόνη?

 

Να βάλω εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο και πόσα λίτρα την ώρα?

 

Θα χρειαστούν κόντρες αν ναι πως τοποθετούνται σωστά?

 

Το καπάκι θέλω γίνει ξύλινο. Είναι εφικτό?

 

Επίσης τώρα στα τζάμια τι τιμές παίζουν? Για να ξέρω μην με γδάρει κανένας

 

Οι προτάσεις σας θα μου ηταν πολύ χρήσιμες 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη,αν κολλήσεις περιμετρικά τα τζάμια γύρω από το πάτο, τότε 10αρια  με 12αρι πάτο.

Σιλικόνη εγώ βάζω αυτή

https://www.praktiker.gr/m/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

Εξωτερικό φίλτρο είναι πεπατημένη οδό..

Κόντρες όχι αν το κολλήσεις με 12αρι πάτο και γύρω από αυτόν τα τζάμια. Εννοείται να στα περάσει από το μηχάνημα για να είναι ίσια τα κοψίματα.

Το καπάκι αν το κάνεις ξύλινο θα πρέπει να το αδιάβροχοποιήσεις με βερνίκι ή πολυεστέρα ή εποξική ρητίνη ή διάφορα χρώματα που θα βρεις στο εμπόριο.

Ένα 125αρι που έφτιαξα πέρσυ μου στοίχισε μόνο ο Τζαμάς 60€ απλά τζάμια. Σε υπολογίζω περίπου στα 120-140€

Καλή τύχη 

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκεσαι Βασιλη;

Για πολυ κοντινες διαστασεις μου ζητησανε 180 +την ροντα πριν κανα 2μηνο, τα τζαμια εχουν παει στον θεο.

Παιζει και η ντεν μπραβεν σε σιλικονες. Μαυρη ειναι πιο ομορφη εμφανισιακα αλλα τσουζει.

Για ξυλο κοντραπλακε θαλασσης με ενα βερνικακι για να φτιαξεις ωραιο χρωμα. παρε λεπτο σε παχος και βαλε πιχακια περιμετρικα εσωτερικα για να το ενισχυσεις γιατι ειναι ακριβουτσικο το θαλασσης.

Κοντρες μονο κατω εισαι μπομπα με 10αρι τζαμι.

Θα τα σκασεις που θα τα σκασεις δεν φτιαχνεις ενα σαμπ να εισαι ανετος;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα Βασίλη,αν κολλήσεις περιμετρικά τα τζάμια γύρω από το πάτο, τότε 10αρια  με 12αρι πάτο.

Σιλικόνη εγώ βάζω αυτή

https://www.praktiker.gr/m/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

Εξωτερικό φίλτρο είναι πεπατημένη οδό..

Κόντρες όχι αν το κολλήσεις με 12αρι πάτο και γύρω από αυτόν τα τζάμια. Εννοείται να στα περάσει από το μηχάνημα για να είναι ίσια τα κοψίματα.

Το καπάκι αν το κάνεις ξύλινο θα πρέπει να το αδιάβροχοποιήσεις με βερνίκι ή πολυεστέρα ή εποξική ρητίνη ή διάφορα χρώματα που θα βρεις στο εμπόριο.

Ένα 125αρι που έφτιαξα πέρσυ μου στοίχισε μόνο ο Τζαμάς 60€ απλά τζάμια. Σε υπολογίζω περίπου στα 120-140€

Καλή τύχη 

 

60€ και ήταν και ρονταρισμένα 😮? εγώ τα είχα για πολύ πιο ακριβά. Πάντως χαίρομαι που ακούω που δεν θα χρειαστούν κόντρες.

πριν 16 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Που βρισκεσαι Βασιλη;

Για πολυ κοντινες διαστασεις μου ζητησανε 180 +την ροντα πριν κανα 2μηνο, τα τζαμια εχουν παει στον θεο.

Παιζει και η ντεν μπραβεν σε σιλικονες. Μαυρη ειναι πιο ομορφη εμφανισιακα αλλα τσουζει.

Για ξυλο κοντραπλακε θαλασσης με ενα βερνικακι για να φτιαξεις ωραιο χρωμα. παρε λεπτο σε παχος και βαλε πιχακια περιμετρικα εσωτερικα για να το ενισχυσεις γιατι ειναι ακριβουτσικο το θαλασσης.

Κοντρες μονο κατω εισαι μπομπα με 10αρι τζαμι.

Θα τα σκασεις που θα τα σκασεις δεν φτιαχνεις ενα σαμπ να εισαι ανετος;

 

Έμενα Αθήνα αλλά μετακόμισα Χιο και γιαυτό φοβούμαι οτι η τιμή των τζαμιων δεν θα είναι όσο λέτε (120-180) αλλά παραπάνω

 

 

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα πάω να ρωτήσω καμιά τιμή και αν ειναι λογικη ξεκιναω σύντομα! Jester πόσο το υπολογίζεις για εδώ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

60€ και ήταν και ρονταρισμένα 😮? εγώ τα είχα για πολύ πιο ακριβά. Πάντως χαίρομαι που ακούω που δεν θα χρειαστούν κόντρες.

Ναι ,ρονταρισμένα αλλά διαστάσεις 80*34*50 σε 8αρι γυαλί.

Δεν είναι και μικρή η Χίος.. ψάξε καλά τις τιμές 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mik7 έγραψε:

Ναι ,ρονταρισμένα αλλά διαστάσεις 80*34*50 σε 8αρι γυαλί.

Δεν είναι και μικρή η Χίος.. ψάξε καλά τις τιμές 

 

Μικρή δεν είναι αλλά όσο και να ναι λόγω του ότι είναι νησί σε όλα τα προϊόντα οι τιμές είναι λιγάκι ανεβασμένες. Τέλος πάντων λογικά την παρασκευή που θα έχω χρόνο θα πάω να ρωτήσω τιμές. Ήδη στο internet έχω βρει δυο τζαμάδες αλλά δεν μου απαντάνε στο email 🙄 Θα παω να ρωτησω και βλεπουμε.

 

Ευχαριστώ και τους δυο σας!

(Επι την ευκαιρία κατσε να διορθώσω και τον νομο που δεν ειχα προσεξει καν οτι υπαρχει στο προφιλ μου)

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Μικρή δεν είναι αλλά όσο και να ναι λόγω του ότι είναι νησί σε όλα τα προϊόντα οι τιμές είναι λιγάκι ανεβασμένες. Τέλος πάντων λογικά την παρασκευή που θα έχω χρόνο θα πάω να ρωτήσω τιμές. Ήδη στο internet έχω βρει δυο τζαμάδες αλλά δεν μου απαντάνε στο email 🙄 Θα παω να ρωτησω και βλεπουμε.

 

Ευχαριστώ και τους δυο σας!

(Επι την ευκαιρία κατσε να διορθώσω και τον νομο που δεν ειχα προσεξει καν οτι υπαρχει στο προφιλ μου)

Αν δεν βιάζεσαι κάνε παραγγελία από Αθήνα και αν έχεις κάποιο γνωστό όταν έρχεται να στο φέρει με το καράβι. Η αν έχεις γνωστό μέσα στο καράβι. Δίνω μία ιδέα δεν ξέρω 🤞

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αν δεν βιάζεσαι κάνε παραγγελία από Αθήνα και αν έχεις κάποιο γνωστό όταν έρχεται να στο φέρει με το καράβι. Η αν έχεις γνωστό μέσα στο καράβι. Δίνω μία ιδέα δεν ξέρω 🤞

Σωστός! Καθόλου δεν βιάζομαι σιγά. Ετσι και αλλιως απο την αλλη εβδομαδα θα αγοραζα τα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια καλη ερευνα αγορας, αν εχεις κανενα γνωστό αλουμινά πες του μηπως μπορει να παρει αυτος προσφορά απο τον προμηθευτη του γιατι εχουν ανεβει οι τιμες. Εχε και κανενα υπογλωσιο διαθεσιμο.

 

Επισης επαρχεια και ιντερνετ τσουκου. Φατσα φατσα να σε βλεπει ο αλλος.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...