Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ


Recommended Posts

Καλησπερα σας απο το σαββατο που εχουν μπει τα πρωτα ψαράκια μεσα στο 96 λίτρα φυτεμένο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου 5 danio zebra και ενας μονομάχος ο οποιος ειχα απο δωρο της γυναικας μου Ο μονομάχος πρατηρησα χθες και τις 2 φορες που τάισα με flakes οτι δεν ετρωγε καθολου του εριξα και τα pellets που ειχα και τον ταιζα πριν που ηταν ειδική για μονομαχο της hikari αλλα ειναι σαν να μην ξερει να ανεβαινει στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ να φαει αυτην την τροφή ξερει κανενας τι γινεται; Μηπως να παω να του παρω bloodworms μηπως ξεκινησει και φαει;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Πρωτα... Πες πόσο τρεχει το ενυδρειο σου. Γιατι ρωταω.... Αν το εστησες πριν απο λιγες μερες, δεν ειναι ετοιμο να δεχτει τα ψαρακια. Πρεπει πρωτα να αποκτησει καταλληλη βιολογια και μόνο μετα μπορουμε να βαλουμε τα ψαρακια μεσα. (Ασχετο, που δεν μπαινει ο μονομαχος με ντανιο).

Και οσο περισσοτερη τροφη εριξες μεσα, τόσο και χειροτερα. Καλο ειναι, οτι το ενυδρειο εχει λιτρα. Αυτο βοηθαει.

Ερωτηση Ν1- εβαλες καποιο υποστρωμα για φυτα (ποιο? εχει σημασια, γιατι καποια υποστρωματα ανεβαζουν την αμμωνια, που ειναι δηλητηριο για τα ψαρια)

Ν2 - θερμοκρασια νερου?

Ν3 - φιλτρο?

Ν4- εκανες μετρησεις νερου?

Ν5- εριξες ειδικά βακτηρια στο ενυδρειο πριν να βαλεις τα ψαρια?

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου,  να δουμε τι γινεται.

Σε καθε περιπτωση η αιτια, που το ψαρι δεν τρωει ειναι  ή κακη ποιοτητα νερου (ναι, ναι... μπορει να γινει το νερο δηλητηριο μεσα σε 2-3 μερες στο νεο ενυδρειο)...ή τα ψαρια ειναι αρρωστα....ή και τα δυο...

Διάβασε αυτο το αρθρο για να καταλαβεις τι γινεται. Αν θα εχεις ερωτησεις- εδω ειμασται.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις καθαρίση το οποιο φιλτρο ειχες στο μονομαχο προσθεσε το στο νεο ενυδρειο καθώς είχε βιολογία !!! αν εχουν περάσει ημέρες δεν εχει αξία ομως οπότε θα ρωτίσω ποτε εβγαλες το μονομαχο απο το παλιο του ενυδρειο !!! ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου ειναι στρωμένο με τροφή απο την τεταρτη τε πρωτα ψαρια 5 danio zebra μπήκαν το σαββατο παρεα με τον μονομαχο ο οποιος βρισκόταν σε ενα κουτι μεταφοράς γιατί εκει τον πηρε η σύζυγος απο τ μαγαζι βρισκόταν εκει κανα μηνα ετρωγε κανονικα του ειχα παρει τροφή pellets η θερμοκρασια του νερου μου ειναι 24 στον θερμοστάτη 25 μετρημένα με θερμομετρο μετρήσεις φυσικα κ εγιναν για να δω αν εχει στρωθεί και ξαναέγιναν το σαββατο το πρωι πριν αγορασω τ ψαρια μηπως αλλαξε κατι για καλού καλού ΑΜΜΩΝΙΑ κ νιτρώδη 0 και νιτρικά 10 ph 7,5 απο νερο βρύσης Εγινε μετα το στρώσιμο αλλαγη 50% του νερου με καινούριο, υπόστρωμα δεν εχω εχω μονο χαλίκι πολυ ψυλο και τα φυτά που εχω φύτευση τα συντηρώ με υγρα λιπάσματα της seachem κ ταμπλέτες στις ρίζες της seachem επισης 

Τροφη δεν νομιζω οτι εμεινε ιδιαίτερα καθώς εριξα απλα τοσο οσο να φαγωθεί ολη απο τα danios και στον μονομαχο εριξα την δικη του καθώς τ μικρα δν μπορουν να την φανε αυτοι αλλα ειναι σαν να μην καταλαβαινει ο μονομάχος να ανεβει στην ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ να φαει τα μπαλάκια γιαυτο λεω μηπως ειναι καλυτερα να του πρω bloodworms της sera μπας κ ξεκινησει να τρωει η μπορει να μην εχει προσαρμοστεί ακομα στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ και δεν τρωει τι να πω 

 

 

5CFB667A-E226-4343-8D6B-8C3E10601428.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή αρχή. Όμορφο το ενυδρείο σου 

 

Με τι τέστ μετράς? 

 

Αν απλά στρώνεις με τροφή χωρίς κάποιο σκεύασμα ή μπολι το πιο πιθανό είναι ότι δεν είναι έτοιμο το ενυδρείο ακόμα.

 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κανω με υγρα τεστ της sera το φιλτρο στρώθηκε χρησιμοποιώντας για 7 μερες το stability της seachem και μετα μπηκε τροφή Μεσα σε τούλι αλλάζοντας την καθε 2 μερες για 1 μηνα σχεδον ο κύκλος αζώτου εγινε κανονικα Γτ πρωτα ανεβηκε η ΑΜΜΩΝΙΑ μολις μηδένισε ανέβηκαν τα νιτρώδη και μολις μηδενίσαν κ αυτα ανέβηκαν τα νιτρικά οπως πρεπει κανονικα το φιλτρο ειναι στρωμένο δεν τίθεται τετοιο θεμα Εκτος αν τα τεστ της sera δείχνουν λανθασμένες μετρήσεις που δεν νομιζω γιατί ειναι απο τα καλυτερα μαζι με της API 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λες οτι η αμμωνία είναι 0 οπως και τα νιτρώδη και έστρωσες το ενυδρείο σωστά (οπως περιγράφεις) μάλλον φταίει κάτι άλλο (παρόλα αυτά κανε άλλη μια φορά τεστ για σιγουριά). Αρχικά παρόλο που δεν ευθύνεται για το πρόβλημα σου τα zebra danio με τον μονομάχο δεν μπαίνουν οπότε θα ήταν καλό όταν με το καλό λυθεί το πρόβλημα να τα χωρίσεις. Ο μονομάχος εκτός απο το οτι δεν τρώει παρουσιάζει κάποιο άλλο σύμπτωμα? Όταν ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο ήταν οκ? Ρωτάω μήπως το ψάρι είναι άρρωστο. Τα άλλα ψαράκια είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ολα καλα με τις μετρησεις, τότε το ψαρακι μαλλον ειναι αρρωστο. Δες λιγο μηπως εχει καποια σημαδια στο δερμα ή βλεννα. Μηπως το χρωμα ειναι χλωμο?

Ρωτησε στο καταστημα (απο το οποιο πηρες τον μονομαχο), τι τροφη το ταισαν. Πολλες φορες και ζωντανες τροφες να δοσεις, δεν θα φαει, γιατι δεν ξερει, οτι ειναι τροφη....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τον μονομαχο τον εχω 1μηνα δεν τον πηρα τωρα στο κουτι μεταφοράς που ηταν πριν μπει στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου μια χαρα ετρωγε απο όταν μπηκε στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ σταματησε να τρωει δεν μπορει να αρρώστησε ακο την μια μερα στην αλλη

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Τον μονομαχο τον εχω 1μηνα δεν τον πηρα τωρα στο κουτι μεταφοράς που ηταν πριν μπει στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου μια χαρα ετρωγε απο όταν μπηκε στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ σταματησε να τρωει δεν μπορει να αρρώστησε ακο την μια μερα στην αλλη

Η συμπεριφορά του πως είναι. Θες να πεις οτι το μονο περίεργο είναι οτι δεν τρωει; Εχει κάποιο σημάδι; ξεφτισμένη ουρά; Το χρώμα του είναι κανονικό; Γενικά εκτός του φαγητού σε τι κατάσταση είναι.

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε τι να σου πω δεν είμαι και ειδικός στους μονομάχους αλλά δεν μου φαίνεται να έχει κάτι. Ρώτα τι τον τάιζαν στο πετσοπ και δωσε του την ίδια τροφη. Πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο εκτός και αν έχει κάποια ασθένεια η οποία δεν έχει ακόμα παρουσιάσει κάποια συμπτώματα. Περίμενε οπωσδήποτε και κάποιου άλλου την γνώμη γιατί ξαναλέω δεν ξέρω πολλά για τους μονομάχους. 

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασία έχεις? Και πόσο ph ?  Γενικά δώσε μας μετρήσεις από το νερό του ενυδρείου.  Nh3/4, No2,No3

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τι θερμοκρασία έχεις? Και πόσο ph ? 

ph νομίζω είπε 7.5 και θερμοκρασία 24

Link to comment
Share on other sites

 

Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους.

PH: Ιδανικά: 6,5

Θερμοκρασία:(Ιδανικά: 25-26°C)

Καλά είναι να ανεβάσεις λίγο την θερμοκρασία και θα σου πρότεινα επειδή βλέπω κομμένα πτερύγια λίγο ενυδρειακό αλάτι θα βοηθούσε πολύ και στο να μην είναι τόσο μαζεμένο το ψάρι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ph στο 7,5 ηταν απο το ιδιο νερο βρύσης κ 1 μηνα τωρα μεσα στο κουτι μεταφοράς που τον ειχα και ετρωγε κανονικα Οποτε δεν νομιζω οτι παιζουν ρολο αυτα και θερμοκρασια ειχε δωματίου εκει Οποτε κοντα στο 22 περιπου οσο εχω στο σπιτι Γτ δν ειχα θερμοστάτη εκει περα και τωρα ειναι σε θερμοκρασια 25 βαθμούς μεσα στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Ph στο 7,5 ηταν απο το ιδιο νερο βρύσης κ 1 μηνα τωρα μεσα στο κουτι μεταφοράς που τον ειχα και ετρωγε κανονικα Οποτε δεν νομιζω οτι παιζουν ρολο αυτα και θερμοκρασια ειχε δωματίου εκει Οποτε κοντα στο 22 περιπου οσο εχω στο σπιτι Γτ δν ειχα θερμοστάτη εκει περα και τωρα ειναι σε θερμοκρασια 25 βαθμούς μεσα στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ 

Ακομα και να μην φταίει το ph καλό θα ήταν να είναι στο ιδανικό όπως και η θερμοκρασία🙂 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν θελω να μπλεξω με ΑΟ για να μαλακώνω το νερο γιατί το ph της βρύσης εδω στην αθηνα ειναι 7,5 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Δυστυχως δεν θελω να μπλεξω με ΑΟ για να μαλακώνω το νερο γιατί το ph της βρύσης εδω στην αθηνα ειναι 7,5 

Εγώ δεν είπα να πειράξεις το ph εξηγούμαστε να μην παρεξηγουμαστε 😁.  Εγώ σου έγραψα από το προφίλ για το ψάρι ποία τα ιδανικά. Αναφέρθηκα στην θερμοκρασία. Βέβαια είναι γνώμη μου, εσύ αποφασίζεις το τι θα κάνεις 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αχχαχα οκ σε ευχαριστω και εγω δεν το ειπα για κακο απλα δεν θελω να μπλεξω με ΑΟ και τετοια μαλλον με βλεπω να του περνω ενα 30λιτρο ολο για παρτυ

του

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Οποτε κοντα στο 22 περιπου οσο εχω στο σπιτι Γτ δν ειχα θερμοστάτη εκει περα και τωρα ειναι σε θερμοκρασια 25 βαθμούς μεσα στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ 

Μπορει να φταιει το  στρες με την άμεση αλλαγη θερμοκρασιας (αν δεν εκανες προσαρμογη ).

Αν ειναι αυτο, απο αυριο πρεπει να φαει, δωσ του λιγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

To να έφτυνε την τροφή οκ αλλά το να μην τρώει καθόλου σημαίνει κάτι. Βασικά από το σάββατο έχει φάει καθόλου? Και απ'ότι λες δεν ανεβαίνει καν να πάει στη τροφή.

Τώρα το διάστημα σίγουρα είναι λίγο και ενώ το ενυδρείο μπορεί να είναι μεγάλο μήπως τελικά τον στρεσάρουν τα danio κ ας είναι 5? Ο μονομάχος είναι αργοκίνητο ψάρι ενώ τα danio αρκετά κινητικά και μπορεί να τον στρεσάρουν κάνοντας απότομες κινήσεις κατά τη διάρκεια του φαγητού. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα και εγω να σου πω την αληθεια μηπως απο τις κινησεις που κανουν τα danio οτν πεφτει φαγητο μεσα Που κανουν σαν τρελα στρεσάρετε ο μονομάχος γιατί εκεινη την ωρα εχω παρατηρησει οτι πηγαινει και κρύβεται πισω απο φυτά η ατον θερμοστάτη μεχρι να τελειωσουν να τρωνε σε αυτην την περιπτωση τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να τον βάλεις σε ένα 30 λιτρο όπως είπες και εσύ, εφ'όσον φυσικά υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και ο χρόνος για να στήσεις κ άλλο ενυδρείο. Αν όμως θέλεις να επιβεβαιώσεις ότι στρεσάρεται από τα danio τότε μπορείς προσωρινά να τα βάλεις σε κάποιο δοχείο με νερό του ενυδρείου και αναλόγως να δεις αν θα αλλάξει συμπεριφορά ο μονομάχος σου. Αν ξεκινήσει να τρώει τότε βρήκες το πρόβλημα και ή αλλάζεις ψαροσύνθεση η απομονώνεις τον μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει το ψάρι?

Δοκίμασε να τον ταίσεις κάτι "καλύτερο" όπως κατεψυγμένο bloodworm.

Επίσης βάλε ένα βιντεάκι να δούμε πώς κολυμπά, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...