Jump to content

Αναγνώριση κιχλίδας


dimitris1981

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχθές παράτησα στο ενυδρείο μου αυτό το ψαράκι,μπορείτε να καταλάβετε τι είναι;στο ενυδρείο υπάρχουν φροντοζες κ 5 ψάρια Malawi άσχετα μεταξύ τους 

IMG_20221209_190907.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο έως απίθανο να πεί κανείς σε αυτό το μέγεθος.Είχες καθόλoυ Pseudotropheus μέσα?Ποιά είδη είχες?

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην μεγέθυνση η φωτογραφία παραμορφώνει , βλέπω  ότι έχει 6 μαύρες λωρίδες άρα πιθανολογώ  ότι είναι frontoza. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Δύσκολο έως απίθανο να πεί κανείς σε αυτό το μέγεθος.Είχες καθόλoυ Pseudotropheus μέσα?Ποιά είδη είχες?

Έχω ένα,μόνο του όμως,έχω 1 Iodotropheus sprengerae κ 3 Labidochromis caeruleus

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν και στην μεγέθυνση η φωτογραφία παραμορφώνει , βλέπω  ότι έχει 6 μαύρες λωρίδες άρα πιθανολογώ  ότι είναι frontoza. 

Κ εγώ για φροντοζα το βλέπω,αλλά με προβληματίζει το οτι είναι μικρές ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αν ζευγαρωνανε κάποια malawi μεταξύ τους θα έβγαινε υβρίδιο.Δεν θα είχε τόσο έντονα χρώματα κ τόσο καθαρά σχηματισμένες ρίγες.Οποτε ίσως είναι μικρή φροντοζα.Προσθεσες πρόσφατα στο ενυδρείο σου κάποιο ψάρι ή κάποιο φυτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν ζευγαρωνανε κάποια malawi μεταξύ τους θα έβγαινε υβρίδιο.Δεν θα είχε τόσο έντονα χρώματα κ τόσο καθαρά σχηματισμένες ρίγες.Οποτε ίσως είναι μικρή φροντοζα.Προσθεσες πρόσφατα στο ενυδρείο σου κάποιο ψάρι ή κάποιο φυτό;

Καλημέρα,όχι δεν έχει γίνει καμία πρόσθεση,τα ψάρια είναι μαζί εδώ κ δύο χρόνια,τα έχω από μωρά 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σαν και αυτή τότε είναι σίγουρα Frontosa . 

Good pic of a baby Frontosa | Fish tank, Fish pet, Cichlids

Link to comment
Share on other sites

Υβρίδιο όπως είπα και εχθές μεταξύ του Pseudotropheus x Labidochromis

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Υβρίδιο όπως είπα και εχθές μεταξύ του Pseudotropheus x Labidochromis

Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ναί έχει ξαναγίνει.Ποιό Pseudotropheus έχεις?Saulosi?

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Το demasoni

ταιριάζει ακόμα καλύτερα το χρώμα και οι ραβδώσεις του...θα το δείς να κιτρινίζει σε λίγο καιρό ....

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φωτογραφία και να μας πεις ακριβώς σε αριθμό αρσενικών θηλυκών την ψαροσύνθεση σου ; 

Χωρίς να απορρίπτω βέβαια και το υβρίδιο που λέει ο Δημήτρης (Malawi είσαι) ειδικά αν οι φροντοζές σου είναι μικρές για γέννα.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη φωτογραφία και να μας πεις ακριβώς σε αριθμό αρσενικών θηλυκών την ψαροσύνθεση σου ; 

Χωρίς να απορρίπτω βέβαια και το υβρίδιο που λέει ο Δημήτρης (Malawi είσαι) .

Μαρίνο είναι η καλύτερη αυτή που τράβηξα μόλις,είμαι μικρό,απο ψαροσυνθεση έχω 13 φροντοζες από 12-25 cm + τα 5 Malawi που έχω προαναφέρει παραπάνω 

IMG_20221213_190812.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Μαρίνο είναι η καλύτερη αυτή που τράβηξα μόλις,είμαι μικρό,απο ψαροσυνθεση έχω 13 φροντοζες από 12-25 cm + τα 5 Malawi που έχω προαναφέρει παραπάνω 

IMG_20221213_190812.jpg

Frontosa για εμένα 99%.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Frontosa για εμένα 99%.

Κ εγώ αυτό πιστεύω,απλά δεν είμαι σίγουρος λόγο ότι είναι μικρές σε ηλικία,να την βγάλω η να την αφήσω μέσα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Κ εγώ αυτό πιστεύω,απλά δεν είμαι σίγουρος λόγο ότι είναι μικρές σε ηλικία,να την βγάλω η να την αφήσω μέσα

Εγώ θα το έβγαζα αν και δεν φαίνεται να ασχολούνται μαζί του. Αν έχεις καλές κρυψώνες άστο μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα φίλο που είχε σχετικά πρόσφατα γέννα και μου έστειλε φωτογραφία 

317615589_6517186518310850_6418320307465829069_n.thumb.jpg.2d4069c7342ebd6577a9e4a270173355.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Έβαλα ένα φίλο που είχε σχετικά πρόσφατα γέννα και μου έστειλε φωτογραφία 

317615589_6517186518310850_6418320307465829069_n.thumb.jpg.2d4069c7342ebd6577a9e4a270173355.jpg

Έτσι την βλέπω κ εγώ,νομίζω είναι ίδιες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχα καλά πετάξτε μου πέτρες!!!!Μόλις τώρα κατάλαβα ότι έχεις και φροντόζες στο ενυδρείο......Ααχαχαχαχχαχαχ......ΚΑι έψαχνα να βρώ υβρίδια απο το υπερπέραν.....🤣🤣🤣

Φυσικά και είναι φροντόζα εφ' όσον έχεις μέσα φροντόζες και όχι κάποια περίεργη διασταύρωση γατόψαρου με μονομάχο....Πρέπει να πάω διακοπές.....🤣

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αχαχαχαχαχα καλά πετάξτε μου πέτρες!!!!Μόλις τώρα κατάλαβα ότι έχεις και φροντόζες στο ενυδρείο......Ααχαχαχαχχαχαχ......ΚΑι έψαχνα να βρώ υβρίδια απο το υπερπέραν.....🤣🤣🤣

Φυσικά και είναι φροντόζα εφ' όσον έχεις μέσα φροντόζες και όχι κάποια περίεργη διασταύρωση γατόψαρου με μονομάχο....Πρέπει να πάω διακοπές.....🤣

Λέω και γω τι έπαθες 😂

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Λέω και γω τι έπαθες 😂

 

Γελάω με τα χάλια μου......🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Γελάω με τα χάλια μου......🤣🤣🤣

Η αλήθεια είναι ότι με είχες μπερδέψεις λίγο με τα υβρίδια 😂😂😂 αλλά οκ,λέω κ εγώ ανωμαλίες κ τα ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimitris1981 έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι με είχες μπερδέψεις λίγο με τα υβρίδια 😂😂😂 αλλά οκ,λέω κ εγώ ανωμαλίες κ τα ψάρια 

 

 Ο συνδυασμός που έγραψα Pseudotropheus X Labidochromis έχει ξαναγίνει αρκετές φορές, αλλά στην περίπτωση σου αφού έχεις φροντόζες τότε κατά 99,99999999999999999999% είναι φροντόζα...Σκέψου με το κόλλημα που είχα φάει, έλεγα τί λένε ρε αυτοί πού βρέθηκε η φροντόζα εκεί μέσα?????....αχαχαχαχχαχαχχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...