Jump to content

Θόρυβος φίλτρου sunsun HW-303


Manolis Kakavelakis

Recommended Posts

Καλησπέρα, αγόρασα το φίλτρο sunsun HW-303 και έχω την εντύπωση ότι ο ήχος που κάνει όταν λειτουργεί είναι δυνατός, κατέβασα στο κινητό μου μία εφαρμογή που μετράει τα db και μέτρησα δίπλα στο φίλτρο 47db περίπου. Είναι φυσιολογικό; υπάρχει κάποιος χρήστης που έχει το ίδιο; 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καλό priming  στο φίλτρο πατώντας το μεγάλο κουμπί που έχει πάνω το φίλτρο; Κανονικά δε πρέπει να κάνει θόρυβο.... 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τα πάντα, αυτό που παρατηρώ είναι ότι πάντα θα βγάλει αέρα όταν το πλαγιασω λίγο μετά από ώρα, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά που θα βγάλω τον αέρα συνεχίζει να κάνει τον ίδιο θόρυβο και σκέφτομαι μήπως είναι το φυσιολογικό του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Manolis Kakavelakis έγραψε:

Έχω κάνει τα πάντα, αυτό που παρατηρώ είναι ότι πάντα θα βγάλει αέρα όταν το πλαγιασω λίγο μετά από ώρα, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μετά που θα βγάλω τον αέρα συνεχίζει να κάνει τον ίδιο θόρυβο και σκέφτομαι μήπως είναι το φυσιολογικό του. 

Άνοιξέ το και τσέκαρε καλά τα λάστιχα.

Σιγουρέψου ότι είναι εντάξει τα λάστιχα του φίλτρου!!! στην θέση τους 

Αφού λοιπόν τσεκάρεις καλά τα λάστιχα γέμισε το με νερό ξανά από το ενυδρείο το φίλτρο.

Μετά κλείσε το φίλτρο το καπάκι και κάνε τρόμπα καλά αφού πρώτα βάλεις τα λάστιχα του ενυδρείου εξαγωγής εισαγωγής νερού  . Βάλτο σε λειτουργία και μετά κλείστο και κούνησε το κάποιες φορές το φίλτρο ξανά και ξανά δυο-τρεις φορές αυτή η διαδικασία για να βγει ο αέρας που έχει εγκλωβιστεί μέσα στο φίλτρο . Σιγουρέψου η εξαγωγή και εισαγωγή να είναι μέσα στο ενυδρείο στο νερό και δεν παίρνει αέρα από πουθενά. Τέλος τσέκαρε όλα τα υλικά που είναι μέσα στο φίλτρο να είναι σωστά τοποθετημένα

Δοκίμασε αυτά και πες μας.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Σου ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες μήπως μπορέσω και σε βοηθήσω καλύτερα. Το φίλτρο που σου ανεβάζω τις φωτογραφίες δεν είναι το ίδιο αλλά έχει την ίδια λογική 

P_20221219_095635_1.jpg

P_20221219_095644_1.jpg

P_20221219_095732_1.jpg

P_20221219_095750_1.jpg

P_20221219_095805.jpg

P_20221219_095825_1.jpg

P_20221219_095917_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου......... ο Ταξιαρχης πιστευω σου εδωσε αναλυτικη παρουσιαση......... ;) 

Απο καπου παίρνει αερα. Τσεκαρης τα λαστιχα φλάντζες εαν εφαρμόζουν σωστά και τα λιπαίνεις εαν θες και με λιγο βαζελινη ή με σπρέι σιλικόνης.

Τσέκαρε και τις σωληνώσεις εισοδου απο το ενυδρειο προς το φιλτρο.

Επισης εαν το φιλτρο ηταν στοκαρισμένο χρονια μπορει να εχουν ξεραθει τα λαστιχα και να χρειάζονται αντικατάσταση αλλα θεωρω οτι ειναι ποιο σπάνια περίπτωση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, τα λάστιχα ήταν πασαλιμενα με κάποιο υλικό σαν βαζελίνη, το πρόβλημα μου τώρα είναι να βρω χρόνο να τα κάνω αυτά 😊

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, τα λάστιχα ήταν πασαλιμενα με κάποιο υλικό σαν βαζελίνη, το πρόβλημα μου τώρα είναι να βρω χρόνο να τα κάνω αυτά 😊

Screenshot_2022-12-19-15-45-11-180_com.gamebasic.decibel.jpg

Screenshot_2022-12-19-15-45-11-180_com.gamebasic.decibel.jpg

Έγινε επεξεργασία - Manolis Kakavelakis
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες σας μάλλον μειώθηκε λίγο μου έδειχνε κοντά στα 50db, μήπως είναι φυσιολογικός αυτός ο ήχος στα 40db που μου βγάζει τώρα;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Manolis Kakavelakis έγραψε:

Ακολούθησα τις οδηγίες σας μάλλον μειώθηκε λίγο μου έδειχνε κοντά στα 50db, μήπως είναι φυσιολογικός αυτός ο ήχος στα 40db που μου βγάζει τώρα;;; 

Πετάει ακόμα φυσαλίδες μέσα στο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αν παίρνει αέρα θα πρέπει να βγάζει φυσαλίδες στα καλά του καθουμενου κάθε 1 ή 2 ώρες. Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα κάτσω να δω καμία ταινία και θα έχω το νου μου, το ενυδρείο είναι κάτω από την τηλεόραση 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο σπίτι και από ότι βλέπω το φίλτρο είναι αθόρυβο, το πλαγιασα από όλες τις πλευρές του και έβγαλε πολύ λίγο αέρα έως καθόλου, ακούω ένα βουητο που πιστεύω ότι είναι από τις σωληνεσ που ακουμπάνε διάφορα πράγματα πίσω από το ενυδρείο, μάλλον θα πρέπει να τις μονωσω, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας Καλές γιορτές να έχετε όλοι με υγεία 

 

IMG_20221219_213717.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Manolis Kakavelakis έγραψε:

Μπήκα στο σπίτι και από ότι βλέπω το φίλτρο είναι αθόρυβο, το πλαγιασα από όλες τις πλευρές του και έβγαλε πολύ λίγο αέρα έως καθόλου, ακούω ένα βουητο που πιστεύω ότι είναι από τις σωληνεσ που ακουμπάνε διάφορα πράγματα πίσω από το ενυδρείο, μάλλον θα πρέπει να τις μονωσω, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας Καλές γιορτές να έχετε όλοι με υγεία 

 

IMG_20221219_213717.jpg

Τίποτα φίλε μου,ότι χρειαστείς εδώ είναι τα παιδιά 👍 

Ωραίο ενυδρείο,ανέβασε μόνο λίγο το spray bar νομίζω ότι χρειάζεται 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...