Jump to content

Bubble αλγη


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω λίγο καιρό που βλέπω στο ενυδρείο μικρές ποσότητες από άλγη bubble. (έκανα το λάθος κ έσπασα κάποια κομμάτια όπως πήγα να τα αφαιρέσω). Έχω διαβάσει και ρωτήσει για κάποια Ψάρια κ καβουράκια που βάζουν. Από εκεί και πέρα αυτές τις μέρες ψάχνω και διαβάζω στο ίντερνετ για κάποια σκευάσματα που υπάρχουν (φάρμακα). Υπάρχει κάποιο μέλος που είχε θέματα κ το αντιμετωπίσε με σκεύασμα? Αν θέλετε μπορώ να σας γράψω τα σκευάσματα που είδα. Οποία συμβουλή θα με βοηθούσε ώστε να το προλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό νερό έχεις η αλμυρό? 

Το πρώτο είναι για γλυκό το δεύτερο για αλμυρό. Πιστεύω ότι κάνει δουλειά 

 

s-l400.jpg

s-l400 (1).jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Θαλασσινό. Νομίζω ότι στο θαλασσινό το έχω βάλει το ποστ μου. 

Τοτε περίμενε τους θαλασσινούς 😁 να δούμε τι θα πούνε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα το είδα Νίκο το ενυδρείο. Να το χαίρεσαι 👍👍👍👍

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παλικάρι μου. Το σκεύασμα που έβαλες νομιζω χθες το είδα σε βίντεο στο youtube που το βάζαν σε θαλασσινό. Ας μας πουν μέλη που έχουν κάνει χρήση κάποιου σκευασματος. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το vibrant που εβαλε το παλικάρι πάνω γνώμη μου μη το βάλεις...Εχει γίνει ολόκληρο θέμα εδώ και καιρό με το συγκεκριμένο προιον... Το φάρμακο είναι αλγοφάγο. Ψάξου και εσύ αν θες με το συγκεκριμένο αλλά  γνώμη μου μη το βάλεις..Θα την φάει 1000% την bubble αλλά είναι επικίνδυνο..Περίμενε και τους έμπειρους να απαντήσουν

 

Η δικιά μου πρόταση είναι τα mithrax καβούρια 

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω δει τα καβούρια και είναι πρώτα στη σκέψη μου. Όμως ήθελα να δω αν μπορώ να ξεμπλέξω με κάποιο σκεύασμα. Έχω δει κάποια βίντεο στο youtube με κάποια σκευάσματα.. Όμως θέλω να μάθω γνώμες από Έλληνες. Επίσης  με τα ζωντανά ανησυχώ μήπως βάλουν χέρι τα κοράλια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Dimos3 έγραψε:

Το vibrant που εβαλε το παλικάρι πάνω γνώμη μου μη το βάλεις...Εχει γίνει ολόκληρο θέμα εδώ και καιρό με το συγκεκριμένο προιον... Το φάρμακο είναι αλγοφάγο. Ψάξου και εσύ αν θες με το συγκεκριμένο αλλά  γνώμη μου μη το βάλεις..Θα την φάει 1000% την bubble αλλά είναι επικίνδυνο..Περίμενε και τους έμπειρους να απαντήσουν

 

Η δικιά μου πρόταση είναι τα mithrax καβούρια 

Εννοείς επικίνδυνο επηρεάζει και την βιολογία ? Κοραλία κτλ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εννοείς επικίνδυνο επηρεάζει και την βιολογία ? Κοραλία κτλ .

Ναι πρακτικά καταστρέφει ότι έχει άλγη.. Οπότε υποθετικά μπορεί να καταστρέφει και την ζουξανθέλη απο τα κορράλια..Δεν ξέρω αν τελικά αποδείχθηκε αυτό έχω να το παρακολουθήσω πάρα πολύ καιρό..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορείς να δέσεις ένα μυτερό εργαλείο, σαν τα οδοντιατρικά, μπροστά από ένα λάστιχο.

Όταν κάνεις αλλαγές νερού τα ξύνεις και το λάστιχο τα τραβάει αμέσως. 

Και με τα δύο χέρια μπορεί να γίνει χωρίς να το δέσεις στο λάστιχο.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος neo έγραψε:

Καλημέρα

Μπορείς να δέσεις ένα μυτερό εργαλείο, σαν τα οδοντιατρικά, μπροστά από ένα λάστιχο.

Όταν κάνεις αλλαγές νερού τα ξύνεις και το λάστιχο τα τραβάει αμέσως. 

Και με τα δύο χέρια μπορεί να γίνει χωρίς να το δέσεις στο λάστιχο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έχω κάνει και θα το κάνω ξανά όμως προσπαθώ να βρω αν υπάρχει λύση με κάποιο σκεύασμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έχω κάνει και θα το κάνω ξανά όμως προσπαθώ να βρω αν υπάρχει λύση με κάποιο σκεύασμα. 

Δεν υπαρχει, μην ψαχνεις. Με τα χερακια σου ομορφα και ωραια βγαζεις, χωρις να σπασεις τις φουσκες. και το mithrax βοηθαει.

Το εργαλειο, δες αυτο - https://www.digas.gr/el/analosima-iatreiou/analosima-eidikotiton/dermatologika-analosima/kioiretes-viopsias-dermatos-mias-xrisis

Παρε το Ν4, αν εχεις μεγαλες φουσκες, τοτε Ν5. Θελει πολυ προσεκτικη δουλεια, να μην σπασεις φουσκες.

Και βαλε και UV για 3-4 ημερες μετα τον "καθαρισμο"....

  • Like 2
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει, μην ψαχνεις. Με τα χερακια σου ομορφα και ωραια βγαζεις, χωρις να σπασεις τις φουσκες. και το mithrax βοηθαει.

Το εργαλειο, δες αυτο - https://www.digas.gr/el/analosima-iatreiou/analosima-eidikotiton/dermatologika-analosima/kioiretes-viopsias-dermatos-mias-xrisis

Παρε το Ν4, αν εχεις μεγαλες φουσκες, τοτε Ν5. Θελει πολυ προσεκτικη δουλεια, να μην σπασεις φουσκες.

Και βαλε και UV για 3-4 ημερες μετα τον "καθαρισμο"....

Σε ευχαριστώ πολύ. Όμως γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση? (είναι 100% τόσο βλαβερά όλα αυτά)? Θα ήθελα να δω αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο σκεύασμα, το ενυδρείο μου είναι γενικά στην αρχή κ ίσως είναι καλό να πάρω κάποιο ρίσκο τώρα πάρα πιο μετά... Έχω κάποια κομμάτια βράχου αρκετά μεγάλα και δεν μπορούν να βγουν τώρα έξω.. Τα πιο μικρά οκ εκει μου είναι πιο εύκολο να βγάζω.. 

Link to comment
Share on other sites

Aν θα βρεις λυση με bubble, θα παρεις nobel prize :cheers:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Aν θα βρεις λυση με bubble, θα παρεις nobel prize :cheers:

Χαχαχα!! Λέω να βάλω για αρχή ένα καβουράκι και ίσως ένα ψάρι και ο Θεός βοηθός.. Τόσο απλά.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Nikos Panakogloy έγραψε:

Χαχαχα!! Λέω να βάλω για αρχή ένα καβουράκι και ίσως ένα ψάρι και ο Θεός βοηθός.. Τόσο απλά.. 

Καλημέρα έψαξα κάτι για την περίπτωσή σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν κάνει δουλειά, ψάξτο λίγο και εσύ και αν δεις ότι έχει αποτέλεσμα χρησιμοποίησε το (pristine seachem)

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα έψαξα κάτι για την περίπτωσή σου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν κάνει δουλειά, ψάξτο λίγο και εσύ και αν δεις ότι έχει αποτέλεσμα χρησιμοποίησε το (pristine seachem)

To pristine seachem που κολλαει? Αν εννοεις για μειωση νιτρικων-φωσφορικων...

Μπορεις να εχεις 2 νιτρικα και 0.01 φωσφορικα και να εχεις bubble - δοκιμασμενο :D βγαινε και σε σημεια , που δεν εχει και φως :P

Ειναι σουπερ αλγη, αν κολλας- δεν ξεκολλας (τουλαχιστον ευκολα)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

To pristine seachem που κολλαει? Αν εννοεις για μειωση νιτρικων-φωσφορικων...

Μπορεις να εχεις 2 νιτρικα και 0.01 φωσφορικα και να εχεις bubble - δοκιμασμενο :D βγαινε και σε σημεια , που δεν εχει και φως :P

Ειναι σουπερ αλγη, αν κολλας- δεν ξεκολλας (τουλαχιστον ευκολα)

Εγώ προσωπικά δεν πολυ κατάλαβα τι κάνει το σκεύασμα ακριβώς, κατάλαβα ότι έχει κάποιου είδους βακτήρια αλλά και ότι αφαιρεί την άλγη  μήπως δεν ξέρω. Για αυτό είπα στο παιδί να το ψάξει. Αν γνωρίσεις τι κάνει αυτό ακριβώς πες μου να μάθω και γω. Μη μου το πεις με επιστημονικούς όρους 😂

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα αυτό γιατι είδα μια ανάλυση από ειδικούς θαλάσσιους βιολόγους στο ίντερνετ για την bubble άλγη σε θέμα που είχε για τις άλγες θαλασσινού και είπαν ότι είναι μύθος ότι δεν πρέπει να σπάμε τις φούσκες από την bubble γιατί έχουν μέσα σπόρια κ θα γεμίσει το ενυδρείο. 

Είπαν ότι έχει αποδειχθεί ότι δεν έχουν κάτι τέτοιο μέσα τους κ θα πρέπει να τις ξύνουμε από τον βράχο , να τον καθαρίζουμε και ας σπάσουν και έτσι με την κυκλοφορία να φτάσουν στα φίλτρα που έχουμε κ από εκεί να τις αφαιρέσουμε μετά. Είναι ο καλύτερος τρόπος να μειώσουμε κ σταδιακά να εξαφανισουμε αυτη την άλγη.

Και κάπου βλέπω να έχει δίκιο αυτή η άποψη, αφού όσοι έχουν βάλει τους emerald κάβουρες λένε ότι εξαφανίζουν την άλγη αυτή... Αλλά οι κάβουρες σπάνε και τρώνε τις φούσκες με τις δαγκάνες τους, αν ήταν να εξαπλώνονται τα σπόρια θα γέμιζε το ενυδρείο αντί να έφευγε!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Επαναφέρω το θέμα αυτό γιατι είδα μια ανάλυση από ειδικούς θαλάσσιους βιολόγους στο ίντερνετ για την bubble άλγη σε θέμα που είχε για τις άλγες θαλασσινού και είπαν ότι είναι μύθος ότι δεν πρέπει να σπάμε τις φούσκες από την bubble γιατί έχουν μέσα σπόρια κ θα γεμίσει το ενυδρείο. 

Είπαν ότι έχει αποδειχθεί ότι δεν έχουν κάτι τέτοιο μέσα τους κ θα πρέπει να τις ξύνουμε από τον βράχο , να τον καθαρίζουμε και ας σπάσουν και έτσι με την κυκλοφορία να φτάσουν στα φίλτρα που έχουμε κ από εκεί να τις αφαιρέσουμε μετά. Είναι ο καλύτερος τρόπος να μειώσουμε κ σταδιακά να εξαφανισουμε αυτη την άλγη.

Και κάπου βλέπω να έχει δίκιο αυτή η άποψη, αφού όσοι έχουν βάλει τους emerald κάβουρες λένε ότι εξαφανίζουν την άλγη αυτή... Αλλά οι κάβουρες σπάνε και τρώνε τις φούσκες με τις δαγκάνες τους, αν ήταν να εξαπλώνονται τα σπόρια θα γέμιζε το ενυδρείο αντί να έφευγε!

 

Ενδιαφέρον. Βαλε λινκ.

Εννοειται δεν γινεται να καθαρισεις  χωρις να σπασεις ουτε μια φουσκα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ενδιαφέρον. Βαλε λινκ.

Εννοειται δεν γινεται να καθαρισεις  χωρις να σπασεις ουτε μια φουσκα.

 

 

Στο 29 λεπτό λέει για την bubble algea

Ενδιαφέρον βίντεο, λέει τα πάντα όσα θέλουμε να μάθουμε για τις άλγες 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσε γενικα το consept. Καλο βιντεο. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

είναι μύθος ότι δεν πρέπει να σπάμε τις φούσκες από την bubble γιατί έχουν μέσα σπόρια κ θα γεμίσει το ενυδρείο.

To διαβασα τωρα και εγω. Εχεις απολυτο δικιο!

https://en.wikipedia.org/wiki/Valonia_ventricosa

Reproduction occurs by segregative cell division, where the multinucleate parent cell makes child cells, and individual rhizoids form new bubbles, which become separate from the parent cell.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...