Jump to content

Στησμο Ενυδρειου με Κιχλιδες Αφρικης απο την αρχη


Spyros Kastanidhs

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος Kosmas Klimentidis έγραψε:

καλημέρα Σπύρο και στα υπόλοιπα παιδιά της παρέας. Επειδή θα χρειαστείς πολλές πέτρες πήγαινε σε κάποιο ποτάμι, βουναλάκι , νταμάρι να μαζέψεις . θέλεις να είναι ασβεστολιθικές , συνήθως αυτές που βρήσκεις  έξω είναι και ασβεστολιθικές (πλύσιμο και βράσιμο πριν της βάλεις μέσα). Για άμμο θα σου πρότεινα ψιλή άμμο Αξιού , την βρίσκεις σε μαγαζί με οικοδομικά υλικά  ,  είναι οικονομική, νομίζω με δύο τσουβαλάκια των 2 ευρώ θα είσαι μια χαρά( θέλει καλό ξέπλυμα με καυτό νερό πριν). Φίλτρο και εγώ fluval έχω. Οι κιχλίδες που θα βάλεις μέσα να κοιτάξεις να μη υβριδίζουν και να μη έχουν πολύ μεγάλες διαφορές στα μεγέθη τους. Τα Labido είναι πoλύ όμορφα , εγώ τα έχω μαζί με saoulosi . Τέλος για τον φωτισμό δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, εγώ εχω  το φώς του ενυδρείου της jewel που ήταν μαζί και είναι υπεραρκετό ,οι πέτρες έχουν πρασινίσει από άλγη και φαίνεται πιο φυσικό το scape και τα ψάρια την τσιμπολογούν όλη την ώρα.

Καλησπερα Φιλε Κοσμα.Ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τις συμβουλες.Εχω ξεκινησει με το στησιμο εχω βαλει ασπρη αμμο στιλ σκονη και καποιες πετρες,θελω να αρχισει το στρωσιμο.Θα ανεβασω και φωτογραφια να δειτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2023 at 8:53 ΜΜ, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλησπερα Φιλε Κοσμα.Ευχαριστω για τις πληροφοριες και για τις συμβουλες.Εχω ξεκινησει με το στησιμο εχω βαλει ασπρη αμμο στιλ σκονη και καποιες πετρες,θελω να αρχισει το στρωσιμο.Θα ανεβασω και φωτογραφια να δειτε.

 

20230120_204314.jpg

Έγινε επεξεργασία - Spyros Kastanidhs
Ξεκίνησε να τρέχει επιτέλους.Χρειάζονται σίγουρα κάποιες βελτιώσεις όπως προσθήκη πετρωμάτων.Ειμαι ανοιχτός σε προτάσεις περιμένω τις γνώμες σας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πέτρωμα θα σου πρότεινα Λάβα ή Αλτας. Τα αγαπημένα μου πετρώματα και ιδανικά για Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Για πέτρωμα θα σου πρότεινα Λάβα ή Αλτας. Τα αγαπημένα μου πετρώματα και ιδανικά για Αφρική.

Ίσως και φυτά πριν βάλεις τα ψάρια . Εξαιρετική επιλογή Vallisneria americana Gigantea ( μου την έχει προτείνει και εμένα ο @marinos και μου αρέσει πολύ). Εάν σου αρέσει πάρε αρκετές 4-5  για να δείχνουν πλούσιες μέσα στο ενυδρείο 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσθεσε και άλλες πέτρες από αυτές που ήδη έχεις βάλει με τον ίδιο τρόπο με κατεύθυνση προς τις άκρες. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και Vallisneria στις άκρες του ενυδρείου για να σπάσει (αν δεν σου αρέσει) το πετρώδες τοπίο. 

Εφόσον το ένα είδος έχεις αποφασίσει ότι θα είναι τα labidochromis (το πιο ήσυχο από τα mbuna) στην θέση σου θα έβαζα κάποιο μικρό haps . 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα κάποια Aulonacara σε μπλε απόχρωση πχ https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/aulonocara-jacobfreibergi/  ή ακόμα καλύτερα αν σου αρέσει το https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/otopharynx-lithobates/ . Η φωτογραφία στο προφίλ το αδικεί πάρα πολύ .

Αυτή είναι η σωστή φωτογραφία του αρσενικού 

Sulfur Head Lithobates - Live Fish Direct

 

Με το τρόπο αυτό θα έχεις ψάρια να κυκλοφορούν και ανάμεσα στις πέτρες άλλα και στο μέσο και άνω τμήμα της στήλης του νερού .

Οι συνδυασμοί που σου προτείνω έχουν δοκιμαστεί και από εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα (άγριοι τσακωμοί ή υβριδισμοί ) 

Αν θέλεις για να κρύψεις τους σωλήνες στο πίσω μέρος του ενυδρείου τοποθέτησε μια μαύρη ή μπλε αφίσα . 

Να θυμάσαι ότι στις κιχλίδες Αφρικής θέλουμε (αρέσκονται) μεγάλη ροή και το spray bar του φίλτρου δεν βοηθάει σε αυτό . 

Τέλος πρώτα απ' όλα θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη βαρύτητα στο στρώσιμο του ενυδρείου και η είσοδός των ψαριών να γίνει σταδιακά .

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Για πέτρωμα θα σου πρότεινα Λάβα ή Αλτας. Τα αγαπημένα μου πετρώματα και ιδανικά για Αφρική.

Μια επισήμανση εδώ. .. Οι πέτρες λάβας θα πρέπει να είναι προσεκτικά διαλεγμένες ώστε να μην έχουν αιχμές διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τραυματισμού των κιχλίδων και ειδικά των mbuna (πετρόψαρα) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Απλά πρόσθεσε και άλλες πέτρες από αυτές που ήδη έχεις βάλει με τον ίδιο τρόπο με κατεύθυνση προς τις άκρες. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και Vallisneria στις άκρες του ενυδρείου για να σπάσει (αν δεν σου αρέσει) το πετρώδες τοπίο. 

Εφόσον το ένα είδος έχεις αποφασίσει ότι θα είναι τα labidochromis (το πιο ήσυχο από τα mbuna) στην θέση σου θα έβαζα κάποιο μικρό haps . 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα κάποια Aulonacara σε μπλε απόχρωση πχ https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/aulonocara-jacobfreibergi/  ή ακόμα καλύτερα αν σου αρέσει το https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/otopharynx-lithobates/ . Η φωτογραφία στο προφίλ το αδικεί πάρα πολύ .

Αυτή είναι η σωστή φωτογραφία του αρσενικού 

Sulfur Head Lithobates - Live Fish Direct

 

Με το τρόπο αυτό θα έχεις ψάρια να κυκλοφορούν και ανάμεσα στις πέτρες άλλα και στο μέσο και άνω τμήμα της στήλης του νερού .

Οι συνδυασμοί που σου προτείνω έχουν δοκιμαστεί και από εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα (άγριοι τσακωμοί ή υβριδισμοί ) 

Αν θέλεις για να κρύψεις τους σωλήνες στο πίσω μέρος του ενυδρείου τοποθέτησε μια μαύρη ή μπλε αφίσα . 

Να θυμάσαι ότι στις κιχλίδες Αφρικής θέλουμε (αρέσκονται) μεγάλη ροή και το spray bar του φίλτρου δεν βοηθάει σε αυτό . 

Τέλος πρώτα απ' όλα θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη βαρύτητα στο στρώσιμο του ενυδρείου και η είσοδός των ψαριών να γίνει σταδιακά .

 

 

 

Καλημερα Μαρινο και ευχαριστω για τις συμβουλες σου,εχω ομως μερικες ερωτησεις.

1η Τα ψαρακια που μου προτεινες δεν πρεπει να εχουν ιδια διατροφη με τα Labidochromis?

2η Αφισα εχω με φοντο πετρωματα 

3η spray bar εννοεις την τελικη σωληνα με τις τρυπες? Να την αφαιρεσω ? να μεγαλωσω τις τρυπες εξωδου ? τι μπορω να κανω για να εχω την επιθυμητη και μεγιστη ροη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλημερα Μαρινο και ευχαριστω για τις συμβουλες σου,εχω ομως μερικες ερωτησεις.

1η Τα ψαρακια που μου προτεινες δεν πρεπει να εχουν ιδια διατροφη με τα Labidochromis?

2η Αφισα εχω με φοντο πετρωματα 

3η spray bar εννοεις την τελικη σωληνα με τις τρυπες? Να την αφαιρεσω ? να μεγαλωσω τις τρυπες εξωδου ? τι μπορω να κανω για να εχω την επιθυμητη και μεγιστη ροη? 

1 είναι όλα παμφάγα.

2 είναι και αυτή πολύ καλή.

3 Ναι αυτή είναι. Απλά την αφαιρείτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

1 είναι όλα παμφάγα.

2 είναι και αυτή πολύ καλή.

3 Ναι αυτή είναι. Απλά την αφαιρείτε.

Τα  Labidochromis δεν ειναι φυτοφαγα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Τα  Labidochromis δεν ειναι φυτοφαγα?

Όχι είναι παμφάγα. Κοίτα στο προφίλ εκεί που λέει διατροφή.

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο 

Στο ενυδρείο χρειάζεται/πρέπει να έχω και αεραντλία πέρα της αναταραξης της επιφάνειας του νερού 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο 

Στο ενυδρείο χρειάζεται/πρέπει να έχω και αεραντλία πέρα της αναταραξης της επιφάνειας του νερού 

Όχι δεν χρειάζεται αν έχεις καλή αναταράξει στην επιφάνεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο 

Στο ενυδρείο χρειάζεται/πρέπει να έχω και αεραντλία πέρα της αναταραξης της επιφάνειας του νερού 

Ούτε χρειάζεται ούτε πρέπει. Τις περισσότερες φορές την χρησιμοποιούμε καθαρά για το αισθητικό κομμάτι. Η ανατάραξη της επιφανείας γίνεται με την/τις εξόδους του φίλτρου/ων .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει 8 μερες που τρεχει το ενυδρειο ειμαι σε φαση στρωσιματος εκανα ενα τεστακι να δω σε κατασταση βρισκεται.

ΚH   19

GH   12

NO2  <0,01

NO3  3-5

NH4  <0,05

PH 8

Το ΚΗ γιατι ειναι τοσο υψηλο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Εχει 8 μερες που τρεχει το ενυδρειο ειμαι σε φαση στρωσιματος εκανα ενα τεστακι να δω σε κατασταση βρισκεται.

ΚH   19

GH   12

NO2  <0,01

NO3  3-5

NH4  <0,05

PH 8

Το ΚΗ γιατι ειναι τοσο υψηλο?

Γιατί το νερό της βρύσης σου είναι λογικά με πολλά άλατα (ανθρακικό ασβέστιο)

xarths sklhrothtas nerou

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιατί το νερό της βρύσης σου είναι λογικά με πολλά άλατα (ανθρακικό ασβέστιο)

xarths sklhrothtas nerou

Μπερδευτηκα τωρα ειναι καλο η κακο για τις κιχλιδες?

Ειναι λογικο το ΚΗ να ειναι πιο υψηλο απο το GH?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Μπερδευτηκα τωρα ειναι καλο η κακο για τις κιχλιδες?

Ειναι λογικο το ΚΗ να ειναι πιο υψηλο απο το GH?

Ναι είναι καλό για τις κιχλίδες .

Κανονικά όχι , Μήπως μετράς με χαρτάκια ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι είναι καλό για τις κιχλίδες .

Κανονικά όχι , Μήπως μετράς με χαρτάκια ;

Οχι κανονικα με υγρα τεστ μετρησα γνωστης μαρκας.

Οι μετρησεις ειναι ενταξει για να βαλω ψαρια? η να περιμενω λιγες μερες ακομη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα περίμενα λίγο ακόμα στην θέση σου να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη. Τα ψάρια να τα βάλεις σταδιακά έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ θα περίμενα λίγο ακόμα στην θέση σου να μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη. Τα ψάρια να τα βάλεις σταδιακά έτσι.

Aμμωνια και τα νιτρωδη γιατι ειναι τοσο ψηλα χωρις ψαρια?

Τι εννοεις να τα βαλω σταδιακα? ειχα σκοπο να βαλω ενα χαρεμι Labidochromis και ενα χαρεμακι ακομα ισως Mbuna

Απο οτι μου εχουν πει πρεπει να τα βαλω ολα μαζι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Aμμωνια και τα νιτρωδη γιατι ειναι τοσο ψηλα χωρις ψαρια?

Τι εννοεις να τα βαλω σταδιακα? ειχα σκοπο να βαλω ενα χαρεμι Labidochromis και ενα χαρεμακι ακομα ισως Mbuna

Απο οτι μου εχουν πει πρεπει να τα βαλω ολα μαζι 

Καλημέρα Σπύρο. Γιατί δεν έχει γίνει ο κύκλος. Όχι δεν πρέπει να βάλεις ψάρια ακόμη. Θα πρέπει να κατέβει να μηδενίσουν αμμωνία,νιτρώδη και να έχεις κάπου στο 10-15ppm νιτρικά  και μετά μπορείς να προσθέσεις ψάρια .

Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο ? 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ : https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα Σπύρο. Γιατί δεν έχει γίνει ο κύκλος. Όχι δεν πρέπει να βάλεις ψάρια ακόμη. Θα πρέπει να κατέβει να μηδενίσουν αμμωνία,νιτρώδη και να έχεις κάπου στο 10-15ppm νιτρικά  και μετά μπορείς να προσθέσεις ψάρια .

Πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο ? 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ : https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

 

Καλημερα Ταξιαρχη.Το ενυδρειο τρεχει εδω και 9 μερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλημερα Ταξιαρχη.Το ενυδρειο τρεχει εδω και 9 μερες

Είναι πολύ νωρίς ακόμα Σπύρο τουλάχιστον 30 με 40 ημέρες . Έχεις διαβάσει το link  πού σου έδωσα ? 

Τι μέθοδο ακολουθείς για να στρώσεις το ενυδρείο σου ? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Spyros Kastanidhs έγραψε:

Καλημερα Ταξιαρχη.Το ενυδρειο τρεχει εδω και 9 μερες

Είναι πολύ νωρίς για να είναι στρωμένο. Ποια μέθοδο στρωσίματος χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι πολύ νωρίς για να είναι στρωμένο. Ποια μέθοδο στρωσίματος χρησιμοποιείς;

Με ετοιμα βακτηρια το στρωνω.Ναι διαβασα το link,δεν καταλαβα ομως πρεπει να ριχνω και τροφη ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...