Jump to content

Ανεβασμένα όλα!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα μετρήσεις κ είναι ως εξής με το κιτ της api 

Nitrιte 5.0

Nitrate 0.25

Ammonia 0.25

High range 7.8

PH 7.8

Από τις 9 μέχρι τις 16 του μήνα πρόσθεσα σταδιακά 11 ψαράκια έχω κάνει 2 μικρές αλλαγές από τότε με άψογες μετρήσεις. Πρόσθεσα 18 του μήνα κ μια ρίζα μέσα κ μερικά ψεύτικα. Ανοίγω αεραντλία 8 με 9 ώρες την ημέρα λόγω θόρυβου.

Το ενυδρείο μου είναι 110lt 85 μήκος 45 ύψος (αν θυμάμαι καλά😬

Κ τρέχει από τον Οκτώβριο. Αμα κάποιος μπορεί να με ενημερώσει γιατι ανέβηκαν οι τιμές;; πείτε μου αν ξέχασα κάτι 🤔 ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Κάνε απογραφή στα ψάρια μήπως έχεις κάποιο νεκρό .

Τι φίλτρο έχεις ;

Προληπτικά κάνε 50% αλλαγή νερού και βγάλε απο μέσα την ρίζα και πλύνε την με καυτό νερό . Αφαίρεσε όλα τα πλαστικά απο το ενυδρείο (όχι πλαστικά σε ακτές θάλασσες και ενυδρεία) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κάνε απογραφή στα ψάρια μήπως έχεις κάποιο νεκρό .

Τι φίλτρο έχεις ;

Προληπτικά κάνε 50% αλλαγή νερού και βγάλε απο μέσα την ρίζα και πλύνε την με καυτό νερό . Αφαίρεσε όλα τα πλαστικά απο το ενυδρείο (όχι πλαστικά σε ακτές θάλασσες και ενυδρεία) 

 

Εχω το blow Flow τις juwel με βιολογικο υλικό βαμβάκι κ ενα ψιλόκ ενα μέτριο Σφουγγαρακι. Το νερό το άλλαξα την Παρασκευή. Να κοιτάξω μήπως γέννησε καμία κ έχει μείνει κανένα νεκρό μέσα γτ τα ψαράκια μου είναι όλα εδώ! Τα πλαστικά τα έχω για κρυψώνα για την ωρα όσο για την ρίζα να Να την περάσω απλα από ζεστό νερό ή να την βυθίσω κ να την αφήσω; είμαι άσχετη με αυτά τώρα προσπαθώ να ξεκινήσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Πόσο είναι το nitrite NO2 ?

5.0

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Εχω το blow Flow τις juwel με βιολογικο υλικό βαμβάκι κ ενα ψιλόκ ενα μέτριο Σφουγγαρακι. Το νερό το άλλαξα την Παρασκευή. Να κοιτάξω μήπως γέννησε καμία κ έχει μείνει κανένα νεκρό μέσα γτ τα ψαράκια μου είναι όλα εδώ! Τα πλαστικά τα έχω για κρυψώνα για την ωρα όσο για την ρίζα να Να την περάσω απλα από ζεστό νερό ή να την βυθίσω κ να την αφήσω; είμαι άσχετη με αυτά τώρα προσπαθώ να ξεκινήσω 

Απο την στιγμή που μετράς αμμωνία πρέπει πρώτα απο όλα να κάνεις γενναία αλλαγη νερού. Αν η ρίζα σου χωραεί σε κατσαρόλα βάλε την εκεί και βράσε την , διαφορετικά σε έναν κουβά ή λεκάνη με καυτό νερό. 

Μια φωτογραφία του ενυδρείου σου θα  βοηθούσε.

Και αν έχεις υγρά βακτήρια ρίξε όσο λέει η δοσολογία 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Απο την στιγμή που μετράς αμμωνία πρέπει πρώτα απο όλα να κάνεις γενναία αλλαγη νερού. Αν η ρίζα σου χωραεί σε κατσαρόλα βάλε την εκεί και βράσε την , διαφορετικά σε έναν κουβά ή λεκάνη με καυτό νερό. 

Μια φωτογραφία του ενυδρείου σου θα  βοηθούσε.

Και αν έχεις υγρά βακτήρια ρίξε όσο λέει η δοσολογία 

Οκ. Έχω σταμπιλιτι. Σε ευχαριστώ!! 

16745003490503561527748541337033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα το πας τώρα . Αλλαγές νερού και βακτήρια .

Αν θέλεις κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου για να εξασφαλίσεις ότι όλα είναι οκ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Έτσι θα το πας τώρα . Αλλαγές νερού και βακτήρια .

Αν θέλεις κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου για να εξασφαλίσεις ότι όλα είναι οκ.

Όπως στο στρώσιμο στην αρχη.. Απλα δεν καταλαβαίνω από που προήλθε.. Είμαι τυπική γενικά κ ασχολούμαι η τελευταία αλλαγή ήταν το φυτό 18 του μήνα κ η τελευταία μέτρηση ήταν την Παρασκευή.. Έκανε έκρηξη 🤯 κ απλα αναρωτιέμαι πως άρχισε 😔

Link to comment
Share on other sites

16745018575568436074291135103423.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τα έχτρα ψαράκια πιστέυω + αν καθάρισες φίλτρο πρόσφατα ιδικά αν έκανες καθαρισμό φίλτρου και μετά πρόσθεσες !!!

Με τον καθαρισμό φίλτρου ακόμα και σε νερό ενυδρείου ίσως να κάνεις 2-3 ημέρες να μηδενίσουν όλα αλλά σε φάση σχεδόν 0 αλλά οχι 0 .

 

Αν έίχες 11 ψαράκια και έβαλες άλλα 11 διπλασίασες τα ψάρια οπότε θα χρειαστούν λίγες ημέρες να συνέλθει αν ταυτόχρονα καθάρισες και φίλτρο !!! έχεις 2 γιατί . το θετικό ειναι ότι είσαι 0.25 αμμωνία υπάρχει βιολογία οπότε θα παει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ποιο γρηγορα απο την αρχή ...

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι από τους πιο έμπειρους, όμως θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Είτε η βιολογία διαταράχτηκε από κάτι (κάποια θεραπεία, καθαρισμός βιολογικού υλικού κλπ), είτε δεν είχε το χρόνο να προσαρμοστεί στα επιπλέον ψαράκια.

Σίγουρα θα χρειαστεί να το αντιμετωπίσεις άμεσα με αλλαγές νερού, μετρήσεις και prime.

Γνώμη μου όμως είναι, ότι το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό για τα λίτρα σου και τέτοιες κορυφώσεις δεν είναι απίθανο να τις ξανασυναντήσεις στο μέλλον. Αν είναι σωστές οι προδιαγραφές του Juwel Bioflow που βρήκα, γυρίζει το νερό μόλις 2,5 φορές, κι αυτό με την προϋπόθεση ότι τα βαμβάκια δεν έχουν μπουκώσει μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη ροή. Είναι δύσκολο με αυτή τη ροή να έχεις σωστό φιλτράρισμα.

Πιστεύω ότι σε αυτά τα λίτρα πρέπει να πας σε πολύ πιο δυνατό φίλτρο και απαραίτητα να προσθέσεις κεραμικό βιολογικό υλικό.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Απο τα έχτρα ψαράκια πιστέυω + αν καθάρισες φίλτρο πρόσφατα ιδικά αν έκανες καθαρισμό φίλτρου και μετά πρόσθεσες !!!

Με τον καθαρισμό φίλτρου ακόμα και σε νερό ενυδρείου ίσως να κάνεις 2-3 ημέρες να μηδενίσουν όλα αλλά σε φάση σχεδόν 0 αλλά οχι 0 .

 

Αν έίχες 11 ψαράκια και έβαλες άλλα 11 διπλασίασες τα ψάρια οπότε θα χρειαστούν λίγες ημέρες να συνέλθει αν ταυτόχρονα καθάρισες και φίλτρο !!! έχεις 2 γιατί . το θετικό ειναι ότι είσαι 0.25 αμμωνία υπάρχει βιολογία οπότε θα παει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ποιο γρηγορα απο την αρχή ...

 

 

 

Συμφωνω, απο τα καινουρια ψαρακια....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου , οπως λεει ο Μαρινος 50% και ριξε seachem prime 4 απλη δοση + βακτηρια.  Αν σε 2 μερες παλι θα μετρας αμμωνια, νιτρωδη- παλι αλλαγη νερου +seachem+βακτηρια.

Μετα βλεπουμε....

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Απο τα έχτρα ψαράκια πιστέυω + αν καθάρισες φίλτρο πρόσφατα ιδικά αν έκανες καθαρισμό φίλτρου και μετά πρόσθεσες !!!

Με τον καθαρισμό φίλτρου ακόμα και σε νερό ενυδρείου ίσως να κάνεις 2-3 ημέρες να μηδενίσουν όλα αλλά σε φάση σχεδόν 0 αλλά οχι 0 .

 

Αν έίχες 11 ψαράκια και έβαλες άλλα 11 διπλασίασες τα ψάρια οπότε θα χρειαστούν λίγες ημέρες να συνέλθει αν ταυτόχρονα καθάρισες και φίλτρο !!! έχεις 2 γιατί . το θετικό ειναι ότι είσαι 0.25 αμμωνία υπάρχει βιολογία οπότε θα παει ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ποιο γρηγορα απο την αρχή ...

 

 

 

Όντως έκανα καθαρισμό φίλτρου αλλά όταν έβαλα τα πρώτα ψάρια την επόμενη μέρα, δλδ 10 του μήνα κ έκανα κ πολυ καλό καθάρισμα, στο νερό του ενυδρείου φυσικά. Την τελευταία δεν έκανα. Παίζει ρόλο αυτό; 

Και ναι διπλασιασα τα ψάρακια μου! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Δεν είμαι από τους πιο έμπειρους, όμως θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Είτε η βιολογία διαταράχτηκε από κάτι (κάποια θεραπεία, καθαρισμός βιολογικού υλικού κλπ), είτε δεν είχε το χρόνο να προσαρμοστεί στα επιπλέον ψαράκια.

Σίγουρα θα χρειαστεί να το αντιμετωπίσεις άμεσα με αλλαγές νερού, μετρήσεις και prime.

Γνώμη μου όμως είναι, ότι το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό για τα λίτρα σου και τέτοιες κορυφώσεις δεν είναι απίθανο να τις ξανασυναντήσεις στο μέλλον. Αν είναι σωστές οι προδιαγραφές του Juwel Bioflow που βρήκα, γυρίζει το νερό μόλις 2,5 φορές, κι αυτό με την προϋπόθεση ότι τα βαμβάκια δεν έχουν μπουκώσει μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη ροή. Είναι δύσκολο με αυτή τη ροή να έχεις σωστό φιλτράρισμα.

Πιστεύω ότι σε αυτά τα λίτρα πρέπει να πας σε πολύ πιο δυνατό φίλτρο και απαραίτητα να προσθέσεις κεραμικό βιολογικό υλικό.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά

 

Γιώργο το φίλτρο είναι κολλημένο πάνω στο ενυδρείο, θέλω να πιστεύω ότι ο κατασκευαστής δεν μ έβαλε λάθος φίλτρο για τα λίτρα μου 😋😋😋

Οσο για το εσωτερικό το εχω αλλάξει κ έχει αρκετό κεραμικό υλικό! Έχω κάνει κ καλό καθαρισμό του φίλτρου το κάνω σίγουρα μια φορά το μήνα ένα αρκετά καλό κ ένα μόνο το Σφουγγαρια (δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό!) θα το παρακολουθήσω όμως μιας κ μου το λες! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αλλαγη νερου , οπως λεει ο Μαρινος 50% και ριξε seachem prime 4 απλη δοση + βακτηρια.  Αν σε 2 μερες παλι θα μετρας αμμωνια, νιτρωδη- παλι αλλαγη νερου +seachem+βακτηρια.

Μετα βλεπουμε....

Οκ 👌! Ξεκίναβω από σήμερα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να πω κάτι και ας είναι και βλακεία γιατί μπαίνετε στη διαδικασία να κάνετε αλλαγές νερού όταν προσθέτετε πενταπλή και τετραπλή δόση prime και βακτήρια όταν έχετε ανεβασμένη αμμωνία στο ενυδρείο σας???? Θέλω να πω ποιος ο λόγος από τη στιγμή που το prime κάνει μη τοξική την αμμωνία δηλαδή παραμένει  τροφή για τα βακτήρια . Αν κάνουμε αλλαγή νερού και αφαιρούμε την αμμωνία μέσα από το ενυδρείο τότε λιμοκτονούν λογικά και τα βακτήρια σωστά???? Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιούμε τετραπλή και πενταπλή δόση prime για να κάνουμε μη τοξική την αμμωνία για τα ψάρια αλλά να παραμένει μέσα στο ενυδρείο για τροφή για τα βακτήρια. Εγώ προσωπικά θεωρώ από τη στιγμή που χρησιμοποιείς το prime και βάζεις την πενταπλή δόση συν βακτήρια μέσα στο ενυδρείο δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγή ώστε για να παραμένει η ( τροφή ) αμμωνία για τα βακτήρια . Αν δεν χρησιμοποιήσεις τετραπλή δόση prime τότε ναι το καταλαβαίνω πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού 50 και 60% . Τέλος θεωρώ από τη στιγμή που χρησιμοποιείς το prime ×4  και κάνεις αλλαγές νερού ταυτόχρονα τότε άσκοπα και το prime πετάς δηλαδή τα λεφτά σου. 

 

Προσωπική δικιά μου εμπειρία , αυτό έκανα εγώ και δεν τάισα για κάποιες μέρες ώστε να επανέλθει ξανά το σύστημα . Βέβαια να επισημάνω ότι δεν χρησιμοποίησα τα βακτήρια stability χρησιμοποίησα κατά τη δικιά μου γνώμη και πολλούς άλλους κάτι πιο δυνατά/ενεργά βακτήρια που είναι σε αμπούλα

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θέλω να πω ποιος ο λόγος από τη στιγμή που το prime κάνει μη τοξική την αμμωνία δηλαδή παραμένει  τροφή για τα βακτήρια . Αν κάνουμε αλλαγή νερού και αφαιρούμε την αμμωνία μέσα από το ενυδρείο τότε λιμοκτονούν λογικά και τα βακτήρια σωστά????

Αν εχεις τα νιτρωδη στο 5 τι πρεπει να κάνεις? Και ξερεις ακριβως και σε πόσο καιρο θα σταματησει να δουλεψει το prime? ναι, γραφει οτι κραταει 48 ωρες.... και αν δεν κραταει 48 και κραταει λιγοτερο ή αρχιζει να αποδεσμευει την αμμωνια και νιτρωδη σταδιακα μετα απο 24 ωρες.... Το θεμα ειναι οτι θα συνεχιζει να αυξανεται και η αμμωνια και τα νιτρωδη,  τα νιτρωδη τουλαχιστον να πανε στα 2ppm

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι έχωντας παραπάνω τροφή τα βακτήρια θα ερθουν στα ίσια τους ποιο γρήγορα ιδικά αν ρίξεις και stability δλδ εχτρα βακτήρια .

Αλλά πρέπει στης 24 ωρες να ξαναμετρήσες να επιβεβεωσεις οτι συμβένει γιατί μπορει να αρχίζει αυτό που λεει η @natateo.

 

Εξηγούμε ρίχνεις Prime και stability σε 24 ώρες ξανα μετράς αν υπάρχει βελτίωσει οκ συνεχίζεις ... υπάρχει ενα αλλά ομως εδώ .

Το Prime τα διαβασα προσφατα όταν εκανα το ίδιο λαθος !!! ακόμα και στην 5η δοση δεσμέυη ΜΕΧΡΙ 5 PPM η @ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ είναι ΙΔΗ εκει οπότε δεν εχει περιθοριο να ανεβεί.

Αν αλάξει πχ 50% νερό θα πάει στα 2.5 ppm πάλι θα εχει αρκετό φαγητό και αβάντα μεχρι τα 4 ppm στην 4η δόση ή 5 στην 5η , απλά αν δεν ξανα ανεβεί μπορει να συνεχίση Prime / stability .

 

Εγώ πχ μετά το 1ppm βλέπω ιδια τα χρώματα οπότε θα συνέχιζα της αλαγες νερού μεχρι να ειμαι στο 1ppm και οσο εμενα εκεί θα συνεχιζα με Prime /stability, χωρίς αλαγές ωστε να ειμαι στα Safe ορια του Prime και να εχω φαγητό για τα βακτήρια .

https://seachem.zendesk.com/hc/en-us/articles/115000125454-Info-Seachem-Prime-dosing-instructions

 

Οπότε @TaxiarchisΑν και συμφωνώ μαζί σου με 5 ppm πρέπει να αλάξει νερό οπως είπαν οι απο πάνω καθώς μετά τα 5 ppm κανενα Prime δε σε σώζει !!!

 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εχεις τα νιτρωδη στο 5 τι πρεπει να κάνεις? Και ξερεις ακριβως και σε πόσο καιρο θα σταματησει να δουλεψει το prime? ναι, γραφει οτι κραταει 48 ωρες.... και αν δεν κραταει 48 και κραταει λιγοτερο ή αρχιζει να αποδεσμευει την αμμωνια και νιτρωδη σταδιακα μετα απο 24 ωρες.... Το θεμα ειναι οτι θα συνεχιζει να αυξανεται και η αμμωνια και τα νιτρωδη,  τα νιτρωδη τουλαχιστον να πανε στα 2ppm

Ειλικρινά δεν ξέρω πως μπορεί να λειτουργήσει σε  αυτή τη φάση του ενυδρείου υποτίθεται ότι έχεις κάνει το στρώσιμο και έχει γίνει ο κύκλος και έπειτα μετά από κάποιο διάστημα μπορεί να ανεβάσει  αμμωνία οπότε μπορεί να λειτουργήσει έτσι το prime 🤷 . Μία σκέψη είπα και μία προσωπική εμπειρία που έκανα εγώ αλλά υποτίθεται το δικό μου πρόβλημα ήταν μείωση βιολογίας  και έτρεχε το ενυδρείο περίπου 6 -7 μήνες. Βέβαια δικό μου λάθος γιατί άλλαξα το βιότοπο συν το ότι έπλυνα και καθάρισα τα φίλτρα ταυτόχρονα οπότε έχασα πολλά ωφέλιμα βακτήρια

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα μπορώ καθόλου είναι σπαζοκεφαλιές 🤣😅 για αυτό η καλύτερη λύση από την αρχή είναι να κάνεις τον κύκλο ολοκληρωτικά χωρίς ζωντανά μέσα και τελείωσε το θέμα. Εκεί είναι όλο το ζουμί ο (κύκλος του αζώτου)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Καλησπέρα! Σήμερα έκανα μετρήσεις κ είναι ως εξής με το κιτ της api 

Nitrιte 5.0

Nitrate 0.25

Ammonia 0.25

σίγουρα μπέρδεψες το ΝΟ2 με το ΝΟ3 γιατί αν έχεις ΝΟ2 5 τώρα θα μιλούσαμε για νεκρά ψάρια.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ μπερδεμένα μου φαίνονται όλα τα γραφόμενα ή δεν έχω κεφάλι σήμερα για να τα καταλάβω 🤪.

Η λύση για εμένα είναι απλή, έγινε ένας λάθος χειρισμός ο οποίος ήταν η προσθήκη ψαριών με ταυτόχρονο πλύσιμο φίλτρου. Οπότε βάζεις μέσα έτοιμα βακτήρια να ενισχύσεις την βιολογία και λογικά θα δεις άμεσα αποτελέσματα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 ψαρακια σε μια βδομαδα δεν ειναι σταδιακα :P

 

Εχεις αρκετα μεγαλο ενυδρειο, και εφοσον ειχες κανει το στρωσιμο σωστα ειχες και αρκετη βιολογια για το στρωσιμο που εκανες, αλλα!...

 

Τα βακτηρια που θελουμε και ζουνε στο συστημα, πολλαπλασιαζονται και ειναι οσα μπορει να υποστηριξει το συστημα αυτο! Δηλαδη, αν στρωσω ενα ενυδρειο 100 λιτρα για ενα χρυσοψαρο (ριχνω οση τροφη θα φαει αυτο) απανπυτσσεται η βιολογια αντιστοιχα, οταν οι μετρησεις ειναι καλες πρεπει να βαλω ενα χρυσοψαρο γιατι αν βαλω παραπανω δε θα υπαρχουν αρκετα βσκτηρια να τα υποστηριξουν και θα υπαρχει αυξηση στην αμμωνια και τα νιτρωδη! Οσο πιο πολλα ψαρια βαζεις τοσο πιο πολυ φαι ριχνεις, τοσο πιο πολλα κοπρανα παραγουν και τοσο πιο πολλα βακτηρια χρειαζονται!

 

Φυσικα, τα βακτηρια δεν σταματανε να πολλαπλασιαζονται οσο υπαρχει τροφη γι'αυτα και χωρος (στο φιλτρο και το υπστρωμα κυριως), αλλα θελουν και χρονο να αυξηθουν σε αριθμο!

 

Προς το παρων οτι ειπαν τα παιδια! Aλλαγες νερου, prime, προσθηκη βακτηριων κτλ...προσπαθησε να μη ταιζεις πολυ...και στο μελλον λιγοτερα ψαρια μαζεμενα! :P

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...