Jump to content

Ανεβασμένα όλα!


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Όντως έκανα καθαρισμό φίλτρου αλλά όταν έβαλα τα πρώτα ψάρια την επόμενη μέρα, δλδ 10 του μήνα κ έκανα κ πολυ καλό καθάρισμα, στο νερό του ενυδρείου φυσικά. Την τελευταία δεν έκανα. Παίζει ρόλο αυτό; 

Και ναι διπλασιασα τα ψάρακια μου! 

Εδώ είναι η απάντηση στο γιατί ανέβασες NH3/NH4 και NO2. Δεν πειράζουμε το φίλτρο ειδικά όταν πρόκειται να ανεβάσουμε τους ρύπους. Εσύ καθάρισες και το φίλτρο έκανες αλλαγή νερού και ταυτόχρονα πρόσθεσες με διπλασιασμό τα ψάρια σου. Αν συνυπολογίσουμε το γεγονός της μη ύπαρξης φυτών τότε το κοκτέιλ που δημιούργησες ήτο εκρηκτικό .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω μου κάψατε το μυαλό 🧠 🤯🤯! Αλλά εντάξει κατάλαβα τι έγινε! Δεν περίμενα ότι ο συνδυασμός θα μ το έκανε αυτό η αλήθεια είναι! Αλλά εντάξει το χω έχω περάσει κ χειρότερα! Ευτυχώς κάνω συχνές μετρήσεις κ το είδα το άμεσα! Θα ξεκινήσω με αλλαγή σήμερα γτ εχω πολλα  no2 κ θα δοκιμάσω με prime stability για μια μέρα να δω αν έχει αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές κ το ενδιαφέρον! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

σίγουρα μπέρδεψες το ΝΟ2 με το ΝΟ3 γιατί αν έχεις ΝΟ2 5 τώρα θα μιλούσαμε για νεκρά ψάρια.

Ναι έχεις δίκιο 😂😂 ανάποδα είναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ναι έχεις δίκιο 😂😂 ανάποδα είναι 

Μας μπερδεψες..... αν ειναι ετσι, οπως λες τωρα, δεν χρειαζονται και αλλαγες νερο, αν θα βαεις prime.

  • Agree 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μας μπερδεψες..... αν ειναι ετσι, οπως λες τωρα, δεν χρειαζονται και αλλαγες νερο, αν θα βαεις prime.

Πάλι καλά που το είδες ήμουν έτοιμη τώρα να ξεκινήσω νερό 💧 😶🌫️ πάλι καλά που το είδε ο φίλος. Prime κ stability λοιπόν απευθείας στο νερό; 

Link to comment
Share on other sites

Τα no3 τα θες 10-20 για να μην έχεις άλγες με 0.25 nh3 και άλλο τόσο no2 ίσως και μόνο prime και δίαιτα 2-3 ημέρες,αλλά το stability κακό δε θα κάνει.

Φαντάσου 10 μετά την αλλαγή 20 πριν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Τα no3 τα θες 10-20 για να μην έχεις άλγες με 0.25 nh3 και άλλο τόσο no2 ίσως και μόνο prime και δίαιτα 2-3 ημέρες,αλλά το stability κακό δε θα κάνει.

Φαντάσου 10 μετά την αλλαγή 20 πριν 

Έγινε! Prime stability κ μέτρηση αύριο να δω αν αλλαξε κάτι 

Link to comment
Share on other sites

βάλεις δεν βάλεις prime θα πρέπει άμεσα να βάλεις η μπόλι ή βακτήρια γιατί το prime θα σου δώσει ψεύτικες μετρήσεις στην ουσία θα σου δεσμεύσει το ΝΟ και το ΝΗ και θα νομίζεις ότι όλα είναι καλά. Αλλά μετά απο δυο μέρες όμως ενδέχεται να έχεις πάλι αυξημένες μετρήσεις αν δεν βάλεις όπως είπα μπόλι ή βακτήρια. 

Γενικά να ξέρεις τα μαντζούνια δεν είναι καλά πάντοτε η καλύτερη λύση είναι να ενεργοποιηθεί η βιολογία του ενυδρείου και κατά την γνώμη μου κλάσεις ανώτερα είναι να βάλεις έτοιμα βακτήρια παρά prime.

Η επιλογές δικές σου.

 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η δεσμευμένη αμμωνία από το prime μετριέται από τα test επίσης το ενυδρείο είχε στρώσει απλά πρόσθεσε ψάρια οπότε είναι μπολιασμενο.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στα FAQ's της seachem είχα διαβάσει ότι οι μετρήσεις των τεστ (πχ της API) τουλάχιστον τις πρώτες ώρες μετά το prime δεν είναι ακριβείς. Ο μηχανισμός δέσμευσης της αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών του prime επηρεάζει τα αποτελέσματά τους. Για ακριβή μέτρηση η seachem συνιστά το δικό της τεστ αμμωνίας

 

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία ή μας δουλεύει ή δεν ξέρει τι της γίνεται, εγώ προϊόντα που δεν ξέρω πως λειτουργούν - επιδρούν είμαι επιφυλακτικός, ένα απο αυτά είναι και το Prime.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον κάπου χάσαμε το στόχο, γενικά μιλώντας, κι επειδή βλέπω ότι σχετικοί/άσχετοι τείνουν να γίνουν χημικοί, να πουμε ότι τα πράγματα ειναι απλά; Ειπώθηκε και πιο πάνω νομίζω, χρειάζεσαι μπόλι και παύση στο τάισμα. 

 

Κάπου διαβασα "έβαλα νέα ψάρια, πέταξα πολλή τροφή για να είμαι σίγουρος, έριξα και 2 ζουμιά και θα ειμαι μια χαρά". Αμ δε!!!!

 

Έλα να σου δώσω μπολι και σήμερα αν θες, σε 12-24 ώρες θα είσαι οκ.

 

Στείλε μου μήνυμα

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι νέος στο χώρο, νομίζω οτι η seachem λέει για το Prime Alert οτι μετράει μόνο την ελέυθερη / επικυνδινη αμμωνία και μάλλον ειναι και ο λόγος που αρκετοί το λένε οτι είναι αχρηστο μετρησα αμμωνία και αυτο χαμπάρι (εγω δεν έχω αποψη) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Επειδή μάλλον κάπου χάσαμε το στόχο, γενικά μιλώντας, κι επειδή βλέπω ότι σχετικοί/άσχετοι τείνουν να γίνουν χημικοί, να πουμε ότι τα πράγματα ειναι απλά; Ειπώθηκε και πιο πάνω νομίζω, χρειάζεσαι μπόλι και παύση στο τάισμα. 

 

Κάπου διαβασα "έβαλα νέα ψάρια, πέταξα πολλή τροφή για να είμαι σίγουρος, έριξα και 2 ζουμιά και θα ειμαι μια χαρά". Αμ δε!!!!

 

Έλα να σου δώσω μπολι και σήμερα αν θες, σε 12-24 ώρες θα είσαι οκ.

 

Στείλε μου μήνυμα

Όχι δεν χάσαμε τον στόχο ότι ειπώθηκε ειπώθηκε και σωστά απλα τώρα εμβαθύνετε λιγο παραπάνω η συζήτηση χωρίς να αλλοιώνει τον αρχικό στόχο. Το prime είναι ένα θέμα απο μόνο του και ίσος  θα έπρεπε να συζητηθεί σε δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Λήγει το prime; Έχω ένα μικρό μπουκαλάκι 4-5 χρόνια 😄

https://www.seachem.com/prime.php#:~:text=Does Prime® expire%3F,properly%2C it will last indefinitely.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Λήγει το prime; Έχω ένα μικρό μπουκαλάκι 4-5 χρόνια 😄

5 χρόνια ακόμα σίγουρα μήν σου πω και  10 μπορείς να το κρατήσεις 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστρωσε το ενυδρείο ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 1:10 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Τελικά έστρωσε το ενυδρείο ?

Ναι Παναγιώτη όλα καλά! Την πρώτη μέρα έριξα μέσα prime 2πλο κ stability αλλά την επόμενη ήταν όλα πιο πάνω οπότε έφτιαξα ένα νεράκι με 5πλο prime κ έκανα αλλαγή 40% κ Stability. Κ από εκείνη την ημέρα μετράω κάθε μέρα κ είναι όλα κομπλέ μηδενικα!! 😁😁😁 😁 Έχασα όμως ένα ψαράκι 😔😔 παρ. Όλο που τα έκανα όλα αρκετά γρήγορα... 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ναι Παναγιώτη όλα καλά! Την πρώτη μέρα έριξα μέσα prime 2πλο κ stability αλλά την επόμενη ήταν όλα πιο πάνω οπότε έφτιαξα ένα νεράκι με 5πλο prime κ έκανα αλλαγή 40% κ Stability. Κ από εκείνη την ημέρα μετράω κάθε μέρα κ είναι όλα κομπλέ μηδενικα!! 😁😁😁 😁 Έχασα όμως ένα ψαράκι 😔😔 παρ. Όλο που τα έκανα όλα αρκετά γρήγορα... 

Καλύτερα να βγάλεις τα πλαστικά απο το ενυδρείο σου και να βάλεις μερικά εύκολα αληθινά φυτά για να μπορείς να ελέγχεις καλύτερα τις συνθήκες του νερού.. 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ναι Παναγιώτη όλα καλά! Την πρώτη μέρα έριξα μέσα prime 2πλο κ stability αλλά την επόμενη ήταν όλα πιο πάνω οπότε έφτιαξα ένα νεράκι με 5πλο prime κ έκανα αλλαγή 40% κ Stability. Κ από εκείνη την ημέρα μετράω κάθε μέρα κ είναι όλα κομπλέ μηδενικα!! 😁😁😁 😁 Έχασα όμως ένα ψαράκι 😔😔 παρ. Όλο που τα έκανα όλα αρκετά γρήγορα... 

 

Υπέροχα , κάτι ακόμα γιατί διάβασα το έφτιαξα νεράκι με 5ο Prime ... όταν βάζουμε Prime για να κάνουμε Detoxify την αμμωνία που βρήσκετε σε ολόκληρο το ενυδρείο βάζουμε δόση για τα λίτρα όλου του ενυδρειο (1,2,3,4,5ή) όταν φτιάχνουμε νεράκι για αλαγή νερού βάζουμε για τα λίτρα που ετοιμάζουμε ... αν και εγω βάζω για ολοκληρο το ενυδρειο !!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά παρατήρηση, η δέσμευση της αμμωνίας από το rime διαρκεί περίπου 48 ώρες στην συνέχεια απελευθερώνεται και πάλι, εφ όσον δέν έχει καταναλωθεί από τα απονιτροποιητικά βακτήρια

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2023 at 12:17 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

 

Υπέροχα , κάτι ακόμα γιατί διάβασα το έφτιαξα νεράκι με 5ο Prime ... όταν βάζουμε Prime για να κάνουμε Detoxify την αμμωνία που βρήσκετε σε ολόκληρο το ενυδρείο βάζουμε δόση για τα λίτρα όλου του ενυδρειο (1,2,3,4,5ή) όταν φτιάχνουμε νεράκι για αλαγή νερού βάζουμε για τα λίτρα που ετοιμάζουμε ... αν και εγω βάζω για ολοκληρο το ενυδρειο !!!

Έκανα μόνο τα λίτρα που άλλαξα.Αλλα θα το ξέρω τώρα για επόμενη, αν χρειαστεί, φορά! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2023 at 1:04 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μιά παρατήρηση, η δέσμευση της αμμωνίας από το rime διαρκεί περίπου 48 ώρες στην συνέχεια απελευθερώνεται και πάλι, εφ όσον δέν έχει καταναλωθεί από τα απονιτροποιητικά βακτήρια

Ναι κατι διάβασα κ απο τα παιδιά πιο πάνω έκανα και 25-26-27-28 του μήνα σερί μετρήσεις κ είναι κομπλέ. Θα κανω πάλι σήμερα έτσι για να μην το έχω έννοια αλλά νομίζω ότι δούλεψε! 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλήσπερα! Βρε παιδιά έπεσαν όλα έκανα κ μια αλλαγή ενδιάμεσα κ εχθες ανέβηκε πάλι το nitrite (no3)  είναι στο 0,5(μετρήσεις με τo apikit). Τι πάει λάθος δεν μπορώ να καταλάβω; έχει να κάνει με το φυτό που πρόσθεσα μηπως; το οποίο αυξάνεται κ σαν τρελό να προσθέσω. Κανω κάθε 10 μέρες σταθερά αλλαγή.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...