Jump to content

'Αλγη σε Αφρικανικό


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Malawi


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ😞 120x40x50cm, Juwel Rio240
Συνολικά Λίτρα: 240lt μικτά, 170lt καθαρά
Sump (λίτρα😞 -

Οργανισμοί
Φυτά: 2 ρίζες Vallisneria australis Gigantea και 1 ρίζα Vallisneria americana Asiatica που δεν έπιασε.
Ψάρια: περίπου 10 Labidochromis caeruleus και περίπου 15 Chindongo/Pseudotropheus demasoni, όλα μικρής ηλικίας.
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Dow περασμένο με Aquamat της Isomat.
Πέτρες: μη ασβεστολιθικές
Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: άμμος θαλάσσης


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Ο εργοστασιακός της Juwel, 2 λάμπες LED, 21W η κάθε μια, 9000kelvin και 6500kelvin.
Διάρκεια φωτισμού: Σταδιακή αύξηση, σταμάτησα στις 5 ώρες ημερησίως όταν εμφανίστηκε η άλγη τα Χριστούγεννα.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Προς το παρόν το εργοστασιακό φίλτρο της Juwel (600 lt/h) + κυκλοφορητής 1000lt/h - 8 ώρες ημερησίως. To φίλτρο τρέχει 50% με τα σφουγγάρια της Juwel (μπόλι από το παλιό 125) και 50% με ελαφρόπετρα.
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντήρας 200W
Λίπανση: Dennerle Deponit NutriBalls (6 μπάλες στην αρχή, από δύο σε κάθε ρίζα φυτού)
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή:
JBL mini flakes, Ocean Nutrition spirulina flakes, Dennerle color booster, εναλλάξ, μια φορά την ημέρα


Παράμετροι
pH: 7,5 - 8
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): λιγότερο από 10 στις 7 ημέρες, φτάνει 20 στις 3 περίπου εβδομάδες
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Οι πρώτες αλλαγές ήταν 70lt κάθε εβδομάδα. Καθώς δεν ανεβαίνουν ακόμα εύκολα τα νιτρικά, περιμένω πλέον 18-20 ημέρες για να φτάσω τα νιτρικά στο 20 και να αλλάξω 50lt νερού.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: βαρέλι 70lt, seachem prime, θέρμανση νεριού στους 25 βαθμούς
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: αλλαγή ενυδρειακού βαμβακιού στο φίλτρο κάθε εβδομάδα

 


Το ενυδρείο στρώθηκε με μπόλι από το παλιό μου Rio125. Έτρεχε μπολιασμένο από τις αρχές Νοεμβρίου, και το συντηρούσα με αμμωνία μέχρι που μπήκαν οι νέοι κάτοικοι στις 3 Δεκεμβρίου (με τα νιτρικά να έχουν φτάσει, πριν βάλω τα ψάρια, πάνω από 50). Τα φυτά μπήκαν γύρω στις 15/11 και καμιά εβδομάδα μετά μπήκε και το λίπασμα καθώς η Asiatica δεν πήγαινε καλά (και τελικά χάλασε). Η άλγη εμφανίστηκε αρχικά στις πέτρες και μετά και στην πλάτη του ενυδρείου σχετικά απότομα γύρω στα Χριστούγεννα, όταν έμεινε το ενυδρείο 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή νερού, με τα νιτρικά όμως να είναι κάτω από 10 στις δύο αυτές εβδομάδες. Από τότε και μετά φαίνεται κυρίως να αναπτύσσεται η ήδη υπάρχουσα άλγη και να μην επεκτείνεται άλλο. Έχω καθαρίσει την πλάτη μια φορά, αλλά τα φύλλα της Vallisneria δεν καθαρίζουν εύκολα. Οι πέτρες δεν είναι εύκολο να καθαριστούν, θα το κάνω μόνο όταν σιγουρευτώ ότι έχει σταματήσει η και η ανάπτυξη.

*Στην αρχή υποψιάστηκα τα Nutriballs και για αυτό δεν ξαναέβαλα, αλλά μάλλον δεν ήταν αυτή η αιτία, καθώς μετά από 4-5 αλλαγές το νερό θα είχε καθαρίσει από τυχόν πλεονάζοντα θρεπτικά στοιχεία και θα έπρεπε σιγά – σιγά να μειώνεται η άλγη, κάτι όμως που δεν έχει γίνει.

*Κάτι άλλο που σκέφτηκα ήταν η ελαφρόπετρα, αλλά και αυτό απορρίφθηκε καθώς πιστεύω ότι αφενός θα έβγαζε ότι ήταν να βγάλει από τις πρώτες ημέρες και αφετέρου το νερό θα καθάριζε με τις αλλαγές.

*Εδώ και μια εβδομάδα χρησιμοποιώ αεραντλία 27/4 μήπως καταφέρω να ρίξω λίγο το CO2 και “πνίξω” την άλγη – μάλλον απέλπιδα προσπάθεια αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή!!

 

Ευχαριστώ!!

IMG_20230202_075906_1_rsz.jpg

IMG_20230202_075902_rsz.jpg

IMG_20230202_075929_1_rsz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θανάση .

Αφρικάνικο ενυδρείο και άλγη είναι έννοιες συνυφασμένες. Πιθανολογώ ότι ο έντονος φωτισμός με την απουσία αρκετών φυτών είναι η αίτια (χωρίς να είναι απόλυτο) η αιτία της BBA άλγης . Κανονικά έκτος από το οπτικό κομμάτι δεν κάνει κάποιο κακό στο ενυδρείο σου και σε καποιες στιγμές θα δεις τα ψαράκια σου να την τσιμπολογούν . Για να την καταπολεμήσεις μείωσε την ένταση του φωτισμού τάιζε λιγότερο και όχι μην βάλεις αεραντλία γιατί χρειάζεσαι το CO2.  Με φάρμακά την καταπολεμάς με https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/easy-life-algexit-250mld.html και για φυσικούς τρόπους διάβασε παρακάτω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρίνο,

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Eίμαι καινούριος στα αφρικανικά, είχα 15+ χρόνια φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτά, με ζωοτόκα στην αρχή και με kribensis μέχρι τον Νοέμβριο, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με άλγες. Μια φορά μόνι είχα πρόβλημα που είχα τσιμπήσει ΒΒΑ και τελικά με ανάγκασε να ξεστήσω όλο το ενυδρείο, οπότε και πήγα στα kribensis. Γνωρίζω ότι τα ψαράκια δεν έχουν θέμα, την τσιμπολογάνε ήδη, αλλά όσο "μακραίνει" γίνεται και περισσότερο άσχημη, ειδικά πάνω στην vallisneria.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχω να κάνω με ΒΒΑ, μάλλον brown algae είναι. Όσον αφορά την αεραντλία έχεις δίκιο, μάλλον προς την αντίθετη κατεύθυνση κινήθηκα. Θα αρχίσω να βάζω και flourish excel, μήπως και βοηθήσει, κανονική δόση για τα λίτρα μου.

Για τον φωτισμό σίγουρα οι 5 ωρες δεν είναι πολλές, αυτό που μπορώ να δοκιμάσω είναι να αποσυνδέσω την μια από τις δυο λάμπες για 1-2 εβδομάδες για να δω τι θα αλλάξει.

Χημικά ή και οξυζενέ δεν θέλω να βάλω παρά μόνο για καθαρισμό, όταν δω την άλγη να σταματά να αναπτύσσεται. Όσον αφορά το οξυζενέ, το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ? 

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..

Πόσο βιολογικό υλικό σε όγκο μπορεί να έχει το φίλτρο??

Για μένα ιδανικά θα ήταν περίπου 2½ λίτρα..

Κάτι άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ελαφρόπετρα παρά ψηφίδα λάβας (?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thanasisg έγραψε:

Όσον αφορά το οξυζενέ, το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ? 

 

Ναι και έχει επιτυχία στην BBA.

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 6:38 ΜΜ, mik7 said:

Καλησπέρα και από μένα..

Πόσο βιολογικό υλικό σε όγκο μπορεί να έχει το φίλτρο??

Για μένα ιδανικά θα ήταν περίπου 2½ λίτρα..

Κάτι άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πολύς κόσμος χρησιμοποιεί ελαφρόπετρα παρά ψηφίδα λάβας (?)

 

Καλησπέρα, το φίλτρο πρέπει να χωράει γύρω στα 3 λιτρα υλικό, θα το μετρήσω από περιέργεια!! 

 

Για ψηφίδα λάβας δεν έχω ξανακούσει για να είμαι ειλικρινής, μόνο για ελαφρόπετρα ξέρω και την χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια. Πάνω κάτω το ίδιο πορώδη είναι και τα δύο, σίγουρα η λάβα είναι πιο ανθεκτική, η ελαφρόπετρα τρίβεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα χωράει 3 λίτρα είσαι κομπλέ.. άσε να ωριμάσει το φίλτρο με τον καιρό και θα φύγουν οι άλγες..

Βγάλε ότι φυτό έχει χαλάσει και καλή υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...