Jump to content

ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ


ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΤΕΣΤ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ  

44 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.
  • Open Poll
  • Poll closed on 21/03/2023 at 09:59 μμ

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι ήρθε η ώρα για μια πολύ ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση.........ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ! Οι αγαπημένοι σας συντονιστές φωνάζουν όλη την ώρα να προβείτε στη διενέργεια υγρών τεστ (και φυσικά όχι στικακίων 😁) για την καλύτερη δυνατή μέτρηση των παραμέτρων του νερού των ενυδρείων και των λιμνών σας. Έλα όμως που στην αγορά υπάρχουν ένα κάρο τέτοια! Για το λόγο αυτό θα ήθελα να επιλέξετε ποιο χρησιμοποιείτε, και αφού συμμετάσχετε στη δημοσκόπηση μας, να μας γράψετε και δύο λόγια για τους λόγους που το χρησιμοποιείτε!!! Περιμένω με ανυπομονησία τις ψήφους και να ξέρετε ότι η δημοσκόπηση θα διαρκέσει έως τις 21/03/2023 και ώρα 23.59!!!!   

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω εγώ ψηφίζοντας API. Με σχετικά καλή σχέση τιμής-αξίας (ειδικότερα αν αγοράσεις το master kit όπου το βρεις προσφορά), έχουν ακρίβεια, αξιοπιστία, αλλά και μεγάλη διάρκεια ζωής (τόσο όσον αφορά τον αριθμό των τεστ ανά μπουκαλάκι αλλά και όσον αφορά τη διάρκεια ζωής του σκευάσματος έως την λήξη του). Οφείλω να πω ότι τα jbl έχουν ακόμη περισσότερα στάδια μέτρησης (πχ τα τεστ νιτρωδών στα jbl ξεκινούν να μετράνε από 0,025 ενώ της API από 0,25) αλλά είναι δυσεύρετα στην Ελληνική αγορά και πιο ακριβά, καθώς δεν υφίσταται κάτι αντίστιχο του master kit της API.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jbl.

Χρόνια τώρα τα έμαθα και δεν θέλω να μάθω αλλά, οπότε μπορεί να έχει και καλύτερα μπορεί και όχι, δεν ξέρω δεν δοκίμασα :) 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι του γλυκού και δεν θα λάβω μέρος στη ψηφοφορία, αν και κάποια από τα τεστ κάνουν και για αλμυρό νερό, αλλά αυτά που θα γράψω παρακάτω αφορούν όλα τα τεστ και έχει να κάνει με τον χειρισμό τους.

Προσοχή λοιπόν στα εξής σημεία.
Δεν χρησιμοποιείτε την σύριγγα ενός τεστ σε κάποιο άλλο. Κάθε τεστ έχει την δικιά του σύριγγα (αν έχει)
Επίσης ποτέ δεν τις ξεπλένουμε με νερό.
(Αναφέρομαι στις σύριγγές των αντιδραστηρίων)
Ο μεγαλύτερος εχθρός των τεστ είναι η επαφή με τον αέρα και αν είναι σε μορφή σκόνης και η υγρασία. 
Πάντα να τα κρατάτε σε σημείο χωρίς πολύ φως και ακόμη καλύτερα μέσα στο κουτί τους.
Κατά τη χρήση τους,  μόλις ρίξετε τις σταγόνες ή τη σκόνη να κλείνετε αμέσως και καλά τα μπουκαλάκια και όχι όταν ολοκληρώσετε όλα τα βήματα του τεστ.
Έστω και η μικρή παραμονή σε επαφή με τον αέρα, σε βάθος χρόνου θα αλλοιώσει το αντιδραστήριο με αποτέλεσμα λανθασμένες μετρήσεις.
Κάποια αντιδραστήρια είναι πιο επιρρεπή στην επαφή με τον αέρα από κάποια άλλα. 
Όταν κοιτάτε και συγκρίνετε τον χρωματικό πίνακά να το κάνετε πάντα σε λευκό φωτισμό.
Μόλις ολοκληρωθεί το τεστ να ξεπλένετε το δοχείο ώστε να παραμένει καθαρό και διαυγές. Ορισμένα αντιδραστήρια αν παραμείνουν μέσα δημιουργούν μια θολότητα στα πλαστικά δοχεία.

 

Περιττό να σας πω ότι τα έχουμε σε σημεία που δεν είναι προσιτά από παιδιά.
Ορισμένα αντιδραστήρια είναι τοξικά και επικίνδυνα. 

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aiolos έγραψε:

Επίσης ποτέ δεν τις ξεπλένουμε με νερό.
(Αναφέρομαι στις σύριγγές των αντιδραστηρίων)

Σε τεστ της RED SEA (νομιζω Ca pro) στις οδηγιες γραφει, oτι πρεπει να ξεπλυνουμε την συριγγα μετα τα τεστ με απεσταγμενο νερο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σε τεστ της RED SEA (νομιζω Ca pro) στις οδηγιες γραφει, oτι πρεπει να ξεπλυνουμε την συριγγα μετα τα τεστ με απεσταγμενο νερο.

 

αυτό δεν το θυμάμαι αν και τα δούλεψα τα συγκεκριμένα τεστ.
Πάντως σε γενικές γραμμές όλες οι εταιρίες (Salifert, Aqua Forest, Reef Factory) λένε ότι δεν θέλουν ξέπλυμα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

6 | Red Sea | Reef Care Program
Important notes for using the Foundation Pro Titration test kits
Before carrying out any water testing always check the salinity and make adjustments
as necessary. If you have made adjustments to the water wait 10 minutes for the water
parameters to stabilize. (e.g. 1 ppt increase in salinity due to evaporation of fresh water
will result in approximate increases of 13ppm Ca and 40ppm Mg)
Before testing clean the glass vial and the large syringe by rinsing with the water to
be tested.
After testing rinse all syringes and vials with RO or distilled water before storing. If vials
are left unwashed a residue can form that will affect the results of future tests. Use a
slightly acidic solution such as citric acid to remove the residue.

In order to ensure an accurate drop size always hold reagent bottle vertically above
the test vial, and gently squeeze out each drop.
Close all reagents tightly immediately after use.
The test reagents are stable up to the date stated on the pack when stored closed
between 15 – 25 °C.
Store the reagents and color card in the plastic box to prevent damage from prolonged
exposure to light.

https://g1.redseafish.com/support/product-support/products/calcium-3/tabs/files/manuals

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά των τεστ της Red Sea μου άρεσε πάρα πολύ στο πρακτικό κομμάτι, και ειδικά το τεστ Ιωδίου αν και χρονοβόρο ήταν το μόνο πιο αξιόπιστο σε σχέση με άλλες εταιρίες, αλλά όλη η σειρά πολύ ακριβή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

6 | Red Sea | Reef Care Program
Important notes for using the Foundation Pro Titration test kits
Before carrying out any water testing always check the salinity and make adjustments
as necessary. If you have made adjustments to the water wait 10 minutes for the water
parameters to stabilize. (e.g. 1 ppt increase in salinity due to evaporation of fresh water
will result in approximate increases of 13ppm Ca and 40ppm Mg)
Before testing clean the glass vial and the large syringe by rinsing with the water to
be tested.
After testing rinse all syringes and vials with RO or distilled water before storing. If vials
are left unwashed a residue can form that will affect the results of future tests. Use a
slightly acidic solution such as citric acid to remove the residue.

In order to ensure an accurate drop size always hold reagent bottle vertically above
the test vial, and gently squeeze out each drop.
Close all reagents tightly immediately after use.
The test reagents are stable up to the date stated on the pack when stored closed
between 15 – 25 °C.
Store the reagents and color card in the plastic box to prevent damage from prolonged
exposure to light.

https://g1.redseafish.com/support/product-support/products/calcium-3/tabs/files/manuals

Αυτό που λέει για καθαρισμό όλων των συρίγγων αναφέρεται  στο multi test που σε μια συσκευασία υπάρχουν τεστ για Ca, KH και Mg και χρησιμοποιούν όλα τον ίδιο εξοπλισμό, τόσο δοχειάκια όσο και τις σύριγγες, τώρα το θυμήθηκα, 

 

Link to comment
Share on other sites

 Αρχικά δοκίμασα το  Master Kit της Api .

εμεινα ευχαριστημένος αλλά τα θεωρώ πολυ ακριβά σε σχέση με τα Jbl που τα παίρνω μισή τιμή ( μένω ελβετια σύνορα με Γερμανία )

και τα δυο τα θεωρώ πολυ καλα αλλά ψηφίζω  jbl 

Link to comment
Share on other sites

Τεστ της API έχω κι είμαι ευχαριστημένος. Κάτι που πρόσεξα πρόσφατα όμως, στο τεστ νιτρικών: Τα μπουκαλάκια ήταν σχεδόν στο τελείωμα και μου έδιναν ψευδή μέτρηση. Ειδικά την τελευταία φορά πήρα μηδενική ένδειξη κι έκανα αντιπαραβολή με το καινούργιο τεστ που αγόρασα. Το παλιό έδειχνε μηδέν, το καινούργιο 20.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ανέκαθεν χρησιμοποιούσα sera όχι λόγω απόλυτης αξιοπιστίας αλλά και σαν πιο οικονομικά αλλά και σαν μια γενικότερη ιδέα πάνω στις μετρήσεις του νερού. Έως ένα σημείο αποδείχθηκαν λογικές τουλάχιστον κατά τη φάση του στρωσίματος. 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, το sera καταποντίζεται. :P

Δεν έχω καν ανάλογη πείρα ώστε να ψηφίσω, δε θα μετράει σε αξία η ψήφος.

Ωστόσο είναι πολύ χρήσιμη ψηφοφορία, γιατί μετά θα αγοράσω το νικητήριο υγρό! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανείς δεν μετράει με στικ με ξεπερνά 🤣🤣.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πατάτα 🥔 έκανα και δεν μπορώ να ψηφίσω.. χελπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Κάποια πατάτα 🥔 έκανα και δεν μπορώ να ψηφίσω.. χελπ

Τι σου βγάζει ρε συ όταν πας να ψηφίσεις?

Link to comment
Share on other sites

API👌

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Τι σου βγάζει ρε συ όταν πας να ψηφίσεις?

Πάτησα από την αρχή να δω τα αποτελέσματα και δεν ψήφισα 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ όταν έστησα το ενυδρείο πήρα την σειρά της jbl για τα φυτεμένα και κάποια για αμμωνία νιτρώδη νιτρικά gh και kh της sera..  και πήρα και ένα tds meter…γνώμη μου… η σειρά της jbl δεν μου χρειάζονταν… και έκανε 90 ευρώ!!! Μια χαρά τεστ ήταν αλλά αν βρεις ισορροπία στο φυτεμένο ξεχνάς τις μετρήσεις… κατά τη γνώμη μου αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά είναι απαραίτητα σε περίπτωση ανάγκης!! Και καλό είναι να υπάρχουν στο ντουλάπι.. Επισης απαραίτητο είναι ένα tds meter στα φυτεμένα οταν έχουμε οσμωση για να ετοιμάζουμε το νερό!!αυτά από την δίκη μου μικρή εμπειρία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...