Jump to content

ΑΙ prime 16HD reef σε φυτεμένο


nikos gn

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

είχα μια απορία και θα ήθελα να μου την απαντήσετε οταν έχετε χρόνο. 

Μόλις διέλυσα το ρηφακι που έιχα και μου έχει μεινει το συγκεκριμμένο φωτιστικό, θα μπορούσε πιστεύετε να χρησιμοποιηθει σε φυτεμενο χρησιμοποιώντας 10-20% UV, αντιστοιχο μπλε και τα λευκα, πρασινα, και κοκκινα στο 50% ή πιστεύετε θα δημιουργηθούν άλγες σε αυτο το φασμα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ρυθμίσεις το φάσμα αντίστοιχα με το μοντέλο freshwater. Φαντάζομαι ότι γίνεται αλλά πέφτει πολύ σε απόδοση των Watt (?) . Λέω εγώ τώρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος nikos gn έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

είχα μια απορία και θα ήθελα να μου την απαντήσετε οταν έχετε χρόνο. 

Μόλις διέλυσα το ρηφακι που έιχα και μου έχει μεινει το συγκεκριμμένο φωτιστικό, θα μπορούσε πιστεύετε να χρησιμοποιηθει σε φυτεμενο χρησιμοποιώντας 10-20% UV, αντιστοιχο μπλε και τα λευκα, πρασινα, και κοκκινα στο 50% ή πιστεύετε θα δημιουργηθούν άλγες σε αυτο το φασμα?

Ευχαριστω.

γινεται.

Μηδεν UV (ή 5-10%), φουλ πρασινα (μονο για το ματι, για να δειξει το χρωμα στα φυλλα), φουλ κοκκινα και λευκα και 30% περιπου μπλε (μπορει και λιγοτερο). Τα μπλε τοσο λιγο , γιατι εχει νομιζω μονο 2 λεντακια κοκκινα και η αναλογια κοκκινα μπλε ειναι καπου 1 προς 15 (ή και παραπανω μπλε) στο φωτιστικο σου.

Στο φυτεμενο θελουμε κοκκινα με μπλε να ειναι το πολυ 50/50. Καλυτερα λιγο παραπανω κοκκινα.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...